Запознай се с тях

  • 1 099
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 742
Запознай се с тях

Данни от изследване на живота на младите хора в България и тяхното отношение за развитието им и проблемите, които срещат, представени на пресконференция на Националния център за опазване на общественото здраве (НЦООЗ) на 3 декември, 2009 г. Откровенията на младите хора могат да бъдат обобщени в следните резултати:

Щастие

Думата "щастие" се асоциира от най-голяма част от децата с "любов" (11%) и "нещо хубаво" (9.7%). В същото време нещата, които ги правят щастливи в най-голяма степен, са приятелите (45.2%) и семейството (30.9%). Интересен факт е, че докато 12.9% от децата щастливи ги прави любовта, то близък е процентът на тези, които се чувстват щастливи благодарение на компютъра - 10.9%. Далеч по-назад остават добрите оценки (3.8%) и учението (1.9%).

Свободното време и развлеченията

Половината от тийнейджърите заявяват, че разполагат с достатъчно свободно време, но въпреки това, не успяват да свършат всичко, което искат. Същевременно това, което най-често правят в ежедневието си, е да слушат музика, да излизат с приятели и да сърфират в интернет. Едва 15.1% от тях четат книги редовно, а всеки четвърти заявява, че изобщо не чете книги. Що се отнася до честотата на спортуване има видими разлики между по-малките (13-15 годишни) и по-големите (16-18 годишни). Докато 46.8% от по-малките спортуват всеки или почти всеки ден, то делът при "големите" е едва 28.2%.

Интернет

Най-голям е делът на тези, които ползват уеб пространството всеки ден (67.1%). Над 40% от децата прекарват повече от 2 часа на ден в интернет, а средната продължителност на прекараното време в мрежата е 3 часа и 17 минути на ден.

Секс

Информация за секса подрастващите получават в най-голяма степен от по-големи или на тяхната възраст приятели и интернет сайтове и форуми. Родителите се нареждат едва на четвърто място като източник на информация по тази тема. Това говори, че все още сексът е тема табу в голяма част от семействата на подрастващите. Училището също e на заден план по този показател.

Вредни вещества и навици

Сред анкетираните тийнейджъри 60.8% са употребявали цигари, а 75.6% - алкохол. Eдно от всеки четири деца е употребявал горепосочените вещества многократно. В същото време 17.2% са опитвали трева, а съответно 5.7% - амфетамини и екстази и 2.1 % - хероин и кокаин. Eдно от всеки три деца одобрява употребата, както на алкохол, така и на цигари сред свои връстници. Голям е процентът на отговорилите с "безразлично ми е" (от 21.2% до 32.4% за всяко едно от твърденията).

Проблеми

Докато по-малките (13 - 15 г.) определят като основни такива тютюнопушенето (61.3%), нездравословното хранене (57%) и употребата на алкохол (56.4%), то за големите (16 - 18 г.) на първо място са насилието в училище (62.8%), употребата на наркотици (62.1%) и престъпността (60.6%). Близо 60% от подрастващите са се сблъсквали с някаква форма на насилие в училище или на улицата, а при едно от всеки четири деца това се е случвало многократно. Всяко четвърто дете е било поне веднъж свидетел или потърпевш от насилие в семейството, а 6.2% от младите хора се сблъскват с него многократно в ежедневието. 40% от децата не виждат кой може да реши проблемите им. Едно от всеки четири деца заявява, че има проблеми вкъщи и се чувства самотно. Много висок е и процентът на тези, които НЕ споделят и НЕ желаят да споделят своите проблеми с учител или педагогически съветник (съответно 56.6% и 63.3%), което говори за съществуването на пропаст между тях.


От http://www.webcafe.bg/id_868732910_Malki_mrasni_i_zli

ПП Ако случайно има родители, които нямат проблеми с четенето, препоръчвам да хвърлят едно око на линка и статията "Малки, мръсни и зли" - поражда много размисли.

# 1
  • Мнения: 241
изненадаха ме процентите на неспортуващите... но как и да спортуват като физ. възпитание в училище е неадекватно конструирано (често недостижими норми, неподкрепящи даскали).. как да им се събуди желание за спортуване на тези деца, като няма и къде да спортуват, и събития и организации са кът
"нездравословното хранене (57%)" - интересно как го разбират като нездравословно, 13-15 години е възрастта когато обикновено се започват хранителни разстройства (анорексия, булимия) свързани с външния вид неща
то и аз прекарвам приблизително 2-3 часа пред компа така че ето и какъв пример бих давала на детето си  Rolling Eyes

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 560
Дeцата са отражение на обществото ни . Те сякаш вече имат изкривена представа за добро и зло.

Последна редакция: сб, 18 сеп 2010, 15:23 от meri 123

Общи условия

Активация на акаунт