Толерантност или.....

  • 9 150
  • 251
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 359
Няма шанс да докосна децата си до 'културата' на циганите. Имам страхотна непоносимост към ромите. Толерантността ми е 0.
Аз блъскам и плащам данъци, за да може 15 годишна циганка да ме краде в трамвая с дете на ръце.  Аман от калпавите програми за интеграция.  Или почват да бачкат и да живеят според нормите на българското общество....или яка тояга.

# 16
  • Мнения: 1 479
Циганите са си записали чаветата само за "парлама-секиш".После задьлжително ще измислят причина,че децата да не ходят на училище. Mr. Green

# 17
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Няма шанс да докосна децата си до 'културата' на циганите. Имам страхотна непоносимост към ромите. Толерантността ми е 0.
Аз блъскам и плащам данъци, за да може 15 годишна циганка да ме краде в трамвая с дете на ръце.  Аман от калпавите програми за интеграция.  Или почват да бачкат и да живеят според нормите на българското общество....или яка тояга.

О, да, супер, най-лесно ще се интегрират, като ги гонят от училищата и ги натъпкват обратно в гетата, за да останат неграмотни и хич да няма никаква полза от тях ... 

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Ходят. Заради безплатните закуски в началния курс.

Saule, според нормативните документи в клас може да има до две деца със СОП (специални образователни потребности) и има време да им се обърне внимание и на тях, и на останалите. Освен това те си имат и ресурсен учител, който се занимава с тях по основните предмети - български, математика, природо и родинознание. Докато при ромите няма такива. Не знам дали можеш да си представиш при наличието на такова количесто първо каква ще е дисциплината - защото те малко трудно се поддават на дисциплина и второ - доколко изобщо ще има обучение - защото училището дори и да не е само обучение то е основното в него. И родители, чиито деца не го получават първи ще си отпишат дечата от там.

# 19
  • Мнения: 326
Няма шанс да докосна децата си до 'културата' на циганите. Имам страхотна непоносимост към ромите. Толерантността ми е 0.
Аз блъскам и плащам данъци, за да може 15 годишна циганка да ме краде в трамвая с дете на ръце.  Аман от калпавите програми за интеграция.  Или почват да бачкат и да живеят според нормите на българското общество....или яка тояга.

О, да, супер, най-лесно ще се интегрират, като ги гонят от училищата и ги натъпкват обратно в гетата, за да останат неграмотни и хич да няма никаква полза от тях ... 
  Значи да жертваме децата си и тяхното образование в името на интеграцията на циганите ли? Не,аз също отписах дъщеря си,и я преместих в друго училище,където няма циганчета.И дисциплината е по-добра, и обучението е много по-добро. В старото училище циганетата дърпаха целия клас назад. Всеки нормален родител иска най-доброто за детето си,и аз няма да пожертвам моето,за да интегрирам циганите.

# 20
  • Мнения: 6 788
Как точно си представяте интеграцията?
Ако на едно 7 годишно дете му се отказва адекватно образование как точно то ще се интегрира?
Да приемем, че 1/3 е много - съществува ли според вас допустим % ромчета в класа на децата ви?

# 21
  • Мнения: 6 274
Ако на едно 7 годишно дете му се отказва адекватно образование как точно то ще се интегрира?

Ами, как - ще го смачкат още в началото и така.
Пък после що не били интегрирани, що били необразовани.
Даже и да имат желание - ето го резултата.

# 22
  • софия
  • Мнения: 2 543
За скромните си 42 год съм видяла ром -летец , завърши гражданска авиация и един приет с изпит в математическа гимназия. 20 години имах поглед върху всякакви етноси в Студентски град. 99 % от тях ученолюбиви. Не съм расистка , но  тази пасмина  си праща чаветата само заради социалните . Родителите на децата със СОП са си отдали живота да си гледат децата, да ги обучат доколкото могат , а не да цвъкат нови на конвейр като милите АЙШЕТА. Да не смесваме понятията. Ако училището е умален модел на обществото ще направя всички по силите си моето дете да е по-далеч от Факултето или блок 20 в ЯМБОЛ. Sick

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Никой не отказва образование на ромите, те сами си го отказват. И както споменах по-горе идват най-вече заради закуските. Има достатъчно училища и в кварталите, където могат да се посещават. Стига да имат желание може дори и да се научат на нещо. Но именно желанието липсва, давам пример един отговор на майка след оплакване, че дъщеря и не иска дори да отвори буквара да гледа буквите "Ама госпожа, дай си и закуската, за какво и са тия букви, няма машинописка да става я ..." Simple Smile Говоря от лични наблюдения, преди 3 години по програмата за интеграция на ромите в нашето училище с един автобус от Столипиново ни докарваха 37 деца. Бяха им предложили съседното ни училище, където има роми от квартал, близо до училищата, но беше отказано с възмущение, че те искали хубаво училище, а не циганско - думите са на ромите. Пръснахме ги по 1-2 в клас, като в един клас сложихме 7. Не мога да опиша какъв кошмар беше - събират се на групи, бърборят непрекъснато на цигански, не слушат изобщо какво им се говори, правят каквото си искат и българчетата в класа за съжаление бяха най-потърпевши. Следващата година хората си преместиха децата в други класове - ако им се откажеше просто казваха ,че ще ги преместят в друго училище. Започна намаляване и записването на деца в училището - плъзна славата, че има роми и хората се насочваха към други училища. И не мога да ги виня, като виждам отблизо за какво става въпрос. След като 3 години бяха при нас решиха, че не ги устройва, тъй като сме само до 4 клас и се преместиха в едно близко СОУ. И започнахме пак да имаме повече записани ученици.

Само за сравнение да добавя, че имаме и 8 деца със СОП - аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност. Никога никой не си е отписал детето заради някое от тях, нито е имало заплахи за преместване в друг клас дори. Напротив, децата ги приемат и им  помагат винаги, когато се наложи.

# 24
  • Мнения: 326
Точно така. Те са милион,а положителните примери са единици.

# 25
  • Мнения: 1 217
Не виждам драма. Според мен при добра организация и помощ ромските деца могат да наваксат с материала. В класа ни винаги е имало деца, които са много напред, нищо и никой не им е попречило за това. Една приятелка работи в училище, където децата са предимно от ромски произход, има наистина много добри, умни и способни деца. При това повечето са с тежки здравословни проблеми.
А родителите, които насилствено спират децата си от училище следва да бъдат глобявани и принуждавани към общественополезен труд. Всъщност ако говорим за пасмина,  само и единствено тези хора са такива, които използват децата си за материални придобивки. Децата са такива, каквито ние ги направим.
Как точно си представяте интеграцията?
Ако на едно 7 годишно дете му се отказва адекватно образование как точно то ще се интегрира?
Хубав въпрос. Според мен в началото е нормално да се събират на групички, всеки в началото търси контакт с близки и себеподобни, особено пък ако тепърва ще учат буквите. Впоследствие, с правилен подход и търпение съм сигурна, че ще има добри резултати.
Санкциите и негативното отношение би следвало и трябва да се насочат към безотговорните родители, които съзнателно насаждат омраза към училището и книгите, не към децата.

# 26
  • Мнения: 494
абе малко цинично звучи изказването от Брюксел.

По друг начин щеше да звучи от Пазарджик или съседния на Столипиново жк или този до Факултето, айде холан стига демагогия.

# 27
  • Мнения: 6 788
Никой не отказва образование на ромите, те сами си го отказват. И както споменах по-горе идват най-вече заради закуските. Има достатъчно училища и в кварталите, където могат да се посещават. Стига да имат желание може дори и да се научат на нещо. Но именно желанието липсва, давам пример един отговор на майка след оплакване, че дъщеря и не иска дори да отвори буквара да гледа буквите "Ама госпожа, дай си и закуската, за какво и са тия букви, няма машинописка да става я ..." Simple Smile
Само за сравнение да добавя, че имаме и 8 деца със СОП - аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност. Никога никой не си е отписал детето заради някое от тях, нито е имало заплахи за преместване в друг клас дори. Напротив, децата ги приемат и им  помагат винаги, когато се наложи.

А, да си седят там в гетото и кварталното училище сред свои. И как точно ще се интегрират?
Всеки иска най-доброто за детето си, иска конкурентна среда, която да го тегли нагоре.
За мен моето дете е гениално и как така ще е в един клас с гладни ромчета или деца с аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност, та той е гениален във всичко.......
А по повод на безплатните закуски (не знам дали още има такива) смятам, че е не им е мястото изобщо в училищата - беше ми писнало от изхвърлени кифли в двора на училището. Пълно разхищение, но да се подиграваш, че някой ходел заради тях ми идва в повече.

# 28
  • Мнения: 1 168
А на мен ми е любопитно, че не разбрах - всички ли паралелки от 1-ви клас в това училище имат по 12 ромчета или всичките ромчета са в тази конкретна паралелка, защото ако е второто и аз бих си отписала детето. При първия случай - бих се замислила.
Нямам намерение да си държа детето в инкубатор докато се задоми, ама айде да го сблъсквам с реалността и предизвикателството да противодействам на "дърпането назад в класа" в малко по-горните класове, а не от първи клас.

За мен е безумие да се сравняват децата с аутизъм или тежка умствена изостаналост с ромите. При първите, родителите наистина искат да интегрират децата си максимално и това заслужава подкрепа - никога не бих си отписала детето от клас с такова дете. При вторите - родителите целят най-малко интеграция (няма да се повтарям с предхосни постове) - няма сила на света, която да ме убеди, че това не важи за родителите на поне 10 от 12 ромчета.
И като научите за клас с 10-12 деца болни от аутизъм или с умствена изостаналост - обадете ми се, моля!

Последна редакция: ср, 22 сеп 2010, 00:25 от irina_vas

# 29
  • Мнения: 326
Никой не отказва образование на ромите, те сами си го отказват. И както споменах по-горе идват най-вече заради закуските. Има достатъчно училища и в кварталите, където могат да се посещават. Стига да имат желание може дори и да се научат на нещо. Но именно желанието липсва, давам пример един отговор на майка след оплакване, че дъщеря и не иска дори да отвори буквара да гледа буквите "Ама госпожа, дай си и закуската, за какво и са тия букви, няма машинописка да става я ..." Simple Smile
Само за сравнение да добавя, че имаме и 8 деца със СОП - аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност. Никога никой не си е отписал детето заради някое от тях, нито е имало заплахи за преместване в друг клас дори. Напротив, децата ги приемат и им  помагат винаги, когато се наложи.

А, да си седят там в гетото и кварталното училище сред свои. И как точно ще се интегрират?
Всеки иска най-доброто за детето си, иска конкурентна среда, която да го тегли нагоре.
За мен моето дете е гениално и как така ще е в един клас с гладни ромчета или деца с аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност, та той е гениален във всичко.......
А по повод на безплатните закуски (не знам дали още има такива) смятам, че е не им е мястото изобщо в училищата - беше ми писнало от изхвърлени кифли в двора на училището. Пълно разхищение, но да се подиграваш, че някой ходел заради тях ми идва в повече.
Защо намесваш аутистите и хиперактивните? Тук никой не е писал,че има нещо против такова дете в класа.Става въпрос за циганчетата.И има много обективни причини,поради които хората са против децата им да учат в цигански класове!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт