Пататник любимо ястие за цялото семейство.

  • 19 823
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Вдъхновена от другите участници във форума, реших да споделя една рецепта, която се харесва на цялото ми семейство а именно как да направим пататник (това е вид картофено ястие с много приятен и уникален вкус).

Необходими продукти.
1.Картофи около килограм (количеството разбира се зависи от това колко хора възнамеряваме да изхраним в този случай са трима).
2.Сирене 300грама .
3.Кашкавал 200гр по възможност но не е задължителен.
4.Една две глави лук.
5.Една глава чесън.
6.Половин връзка магданоз (количеството е според предпочитанията).
7.Две три лъжици олио или зехтин като по здравословен вариант.
8.Краве масло 2-3 супени лъжици за по-приятен мирис.
9.Половин литър мляко, или по лошия вариант около половин литър вода.
10.Две три яйца.
11.Чубрица и джоджен по възможност.
12.Сол.

Как да го приготвим?

-Първо обелваме измивате и настъргвате картофите на ренде.
-Смесваме картофите с намачканото сирене, настъргания кашкавал, нарязаните на ситно глави лук, нарязан на много ситно чесън,нарязания магданоз,чубрицата и джоджена, сол на вкус (в зависимост от това колко е солено сиренето), добавяме предварително разбитите яйца , олиото и разбъркваме добре така че да се получи хомогенна смес.
-Изсипваме съдържанието във една тава, като прибавяме около 300милилитра от прясното мляко, като целта е всичко да се смеси добре.
-Поставяме във фурна на около 250градуса и оставяме да се пече,  когато видим че се е запекло леко отгоре може да го опитаме и ако преценим че не се е запекло достатъчно според вкусът ни, може да добавим още малко от прясното мляко докато сметнем че е се е изпекло добре.

Пожелавам ви добър апетит и приятни моменти със семейството.  Grinning

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 15:17 от Рали_54

# 1
  • София
  • Мнения: 905
Страхотна рецепта. Heart Eyes Благодаря ти, че я сподели. Аз я правя като баница с четири кори отдолу и още пет - шест отгоре. Без млякото и чесъна.

Само да попитам "патЕтник" или "патАтник"?   newsm78

# 2
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Да попитам, че да не объркам нещо : след като се изсипе сместа в тавичката ,тогава се залива с 300 мл. прясно мляко, така ли?Без да се разбърква с него?


# 3
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
ПАТАТНИК-има различни рецепти,моята е много по-лесна,икономична и вкусна...2-3 настъргани картофа,глава лук/настърган/,сирене-200гр.,2яйца.сол,масло,джоджен.Всичко се обърква и се сипва в тиган с малко олио.След като се запече отдолу се обръща и от другата страна...да стане хрупкава коричка

# 4
  • Мнения: 0
Страхотна рецепта. Heart Eyes Благодаря ти, че я сподели. Аз я правя като баница с четири кори отдолу и още пет - шест отгоре. Без млякото и чесъна.
Само да попитам "патЕтник" или "патАтник"?   newsm78
Алл  Embarassed умрях от срам, патАтник е правилно граматично да се изпише, ще се поправя.
Да попитам, че да не объркам нещо : след като се изсипе сместа в тавичката ,тогава се залива с 300 мл. прясно мляко, така ли?Без да се разбърква с него?
Аелис добре че ми обърна внимание,  хубаво е да се разбърка заедно с млякото за да се получи хомогенна смес.

# 5
  • Мнения: 0
Doli ще опитам и твоята рецепта изглежда доста лесна за правене.  Grinning

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
...опитай,една баба от Родопите я прави наскоро при Звездев

# 7
  • Мнения: 111
Здравейте, много ме заинтригувахте стази рецепта, но аз да попитам - картофите сурови ли се слагат

# 8
  • Мнения: 0
Здравейте, много ме заинтригувахте стази рецепта, но аз да попитам - картофите сурови ли се слагат
-Да сурови, само ги настъргваш след като ги обелиш и готово.

# 9
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Рали, много интересен вариант, ще се пробва   bouquet .

Ще си позволя да се включа в темата ти с нашия любим вариант на рецептата като се самоцитирам от друга тема:

„И още едно предложение от мен – пататник. Като родопчанка 10 поколения поне това е най-вкусната и лесна безмесна вечеря за мен.
Обелват се и се настъргват на едро ренде 5-6 картофа, една глава лук, добавят се 2 яйца, сол и гьозум (джоджен). Всичко се обърква добре и се изсипва в тиган с предварително сложена мазнина (не в плънката). Дебелината не трябва да е повече от 2 см. Пече се на средна температура на котлона – мазнината е олио или разтопена мас. 25-30 мин от едната страна, обръща се и още толкова от другата страна. Сервира се със сирене отстрани. Има и друг вариант с горна и долна кора, но за мен този е по-вкусен.”

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Мерси за рецептата, ще я пробвам  Peace

# 11
  • Мнения: 3 993
Аз съм почитател на пататника и сега като видях тази тема, добре се подсетих, че скоро не съм приготвяла у дома и още тази вечер ще се коригирам.

Purple , това е оригиналната рецепта за пататник.  Hug
Чувала съм за варианта с кори като баница, но не съм го опитвала...

Рали,   твоята рецепта е интересна, но не е пататник, нито негов вариант.  Simple Smile Пататникът се прави само от картофи и се пържи в тиган (като палачинка), точно както Purple е написала рецептата, няма варианти на начина на приготвяне.  Peace

Ходила съм в Смолян много пъти и приятелите ни там казват, че оригиналния пататник е само от картофи и яйца, подправени с малко лук и джоджен. Според тях вариантите със сирене, кашкавал и прочие добавки се измислени от не-родопчани (но се харесват и се предлагат масово по ресторантите). Един приятел от Смолян веднъж приготви пататник пред мен у дома, за да ме научи как се прави.  Laughing А друг път ни водиха в с. Момчиловци и там поръчахме пататник. Като ни видяха, че не сме местни, ни питаха дали го искаме със сирене или без.  Rolling Eyes

# 12
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз също съм правила доста пъти. И с кора /готови и с домашно точени/ и без. Без кората ми харесва повече.
Правия го като рецептата на Purple. Може би по-малко време го пека, но това зависи  колко дебело ще се нанесе сместа и от силата на котлона. Обръщам го с помощта на чиния. Много вкусно се получава.

# 13
  • Мнения: 22 867

Рали_54, не знам дали е пататник или нещо друго (чета по-горе мнение), но че е невероятно вкусно, се убедих вече. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Благодаря ти за споделената рецепта, със сигурност ще го правя по-често!  bouquet  bouquet  bouquet

# 14
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Грабна ме тази рецепта. Още повече, че обичам безмесните ястия... Така че ще се пробва. Hug

Общи условия

Активация на акаунт