болест на АДИСОН

  • 5 884
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте отново, писах в тема неуточнени диагнози, но вече ми поставиха диагнозата Адисонова болест,т.е. недостатъчност на надбъбречните жлези. Доста сериозно заболяване което май няма окончателно лечение а само се поддържа. Доста си препатих от обикаляне по болници и лекари повече от една година, но сега имам диагноза и ще трябва да се лекувам.Ако някой има такова заболяване или знае как да ми бъде полезен с информация ще съм много благодарна.Това се оказва доста рядко заболяване и искам чрез форумите да се свържа с някой който може да ми помогне и да обменяме информация. Благодаря ви

# 1
  • Мнения: 45
Здравей ,имам приятелка с това заболяване .Питай  какво те интересува или ми пиши на лични ,ще те свържа с нея да ти обясни всичко .

# 2
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
През 1855 Томас Едисон описва 11 пациента с клиничен синдром характеризиращ се със загуба на сол и кожна хиперпигментация.По-късно заболяването е наречено на негово име.
Болеста на Адисон още наречена Бронзова болест - или хронична надбъбречна недостатъчност - е резултат от патологичен процес в надбъбречните жлези водещ до намалена продукция на глюкокортикоиди,минералкортикоиди,полови стероиди.През 1855 и в годините около нея основната причина за заболяването е била туберкулозата.След включване на ефективна антибиотична терапия за лечение на туберкулозата - честотата на болните със специфична етиология намалява с около 20 %
Основната причина за заболяването е автоимунният адреналит (до 80%) който може да бъде изолиран или част от полигландуларен синдром.Автоантителата са директно насочени срещу ензими участващи в стероидната синтеза.Полигландуларния автоимунен синдром е няколко типа - но няма да ги обеснявам,защото едва ли ще ме разбереш.
Типовете включват заболявания - ендокринни заболявания - хипопаратиреоидизъм,първична овариална недостатъчност,захарен диабет тип 1,тиреоидит, пернициозна анемия,така и неендокринологични заболявания - като витилиго,алопеция,малабсорбция,хепатит,кератит,
мукокотанна кандидоза и др.При всички пациенти с адисонова болест се препоръчва усилено търсене на асоцирани ендокринолопатии.
Редки причини за настъпване на първична надбъбречна недостатъчност са в около 1% от случаите са:
Инфекции,Спин
Метастази от някой туморни заболявания
прилагане на ензимни стероидни блокери
различни цитостатици
и др.
Основни симптоми са:
0тпадналост
кожни и лигавични пигментации
стомашно-чревни смушения
отслабване на тегло
Ниско Артериално налягане
Хипогликемии
намалено пубисно и аксиларно окосмяване.
Менструални смущения и др.
Диагнозата се поставя въз основа на симптоми и на съответните лабораторни изследвания:
1.Повишено ниво на Актх - ранен хормонален белег за заболяването още преди пълната изява на болестта.
2 Нисък базален кортизол без повишение след теста Сунактен - Synacten.
3 Нисък уринен кортизол.
4.Умерена левкоцитоза - тук има доста за обеснение и сигурно няма да ме разбереш.

Лечението е заместително и продължава през целия живот.Използват се различни медикаменти предписани от специалист ендокринолог.
Ефекта от лечението се оценява по : клинични показатели,общо състояние,артериално налягане,телесна маса,нива на електролитите.
Със съвременната терапия прогнозата при болестта на Адисон т.нар Бронзова болест е добра и преживяемостта на болните достига нормални граници.

Днес като ти видях ника с тази диагноза,честно казано се очудих,но се сетих за теб - защото ти беше авторката на темата неуточнени диагнози.Кофти работа,че са ти поставили тази диагноза - горе главата и всичко ще бъде наред.

Общи условия

Активация на акаунт