Разделяне на общо помещение в сграда

  • 941
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Здравейте,
моля за съвет мамите юристки или всички,които са се сблъсквали с казус като моя.
Живея в двуетажна къща с по 1 апартамент на етаж. Таванското помещение обаче е общо 120 кв.м.-неразделяно официално. Със съседа ни имаме условно устно установено споразумение от къде до къде е нашата част, коя е неговата. Сега ние искаме да издигнем стена и си направим тавански стаи, но ме притеснява да не направим всичко и съседите да започнат да оспорват точното положение на стената и т.н. пред свършен факт /напълно е в стила им да го направят/. Та въпроса ми е кой закон третира тези взаимоотношения и какво трябва да направим, за да си разделим официално това помещение, всеки да си има документ за неговия дял и да си нямаме конфликти.
Благодаря предварително за всички отговори.

# 1
  • Мнения: 1 335
Не съм юрист, но от опит.
Има 2 вида делба - доброволна и съдебна.
Доброволната може да стане с Договор за доброволна делба - като определят реалните дялове (доколкото разбрах конкретния имот може да се раздели на реални части/дялове. Иначе процедурата е друга). Договорът задължително се вписва. Отношение към този вид делба имат Закона за собствеността, Закона за задълженията и договорите, ГПК, Правилника за вписванията...
Съдебна делба - това ясно какво значи.
Таксите за доброволна и съдебна делба се определят от пазарната (доколкото помня) цена на имота. Делете се доброволно ако е възможно.
Във всички случаи ти е необходим адвокат, защото има правила и тънкости при съставянето и подписването на договор за доброволна делба или друг вид извънсъдебно споразумение.
Дано съм била полезна.

# 2
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
и аз мисля, че ако се споразумеете доброволно е най-добре и да се впише, а иначе - би следвало да е пропорционално, на  на дяловете, които имате  newsm78
но и аз не съм юрист  Hug

# 3
  • Мнения: 158
Благодаря за отговорите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт