Коми - една забравена дестинация.

  • 31 855
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Отдавна  замислям  да  пусна  тема  за  далечното  и  толкоз  близко  Коми.
Не  знам  дали  тук  е  мястото  на  темата  ,ако  админът  прецени  нека  я  премести.
С  Коми  са  свързани  много  съдби  на  българи  работили  и  живеещи  там , дори  в  момента  там  продължават  да  живеят  наши  хора , създали  дом  и  семейство  и  едва  ли  някога  биха  се  завърнали.
Само  ще  кажа  че  една  година  като  дете  учех  там , имам  приятни  спомени  от  тези  места , тайгата , белите  нощи , реките  пълни  с  риба , приятелите  които  се  изгубиха  и  може  би  носталгия  към  дивото  място.
Ще  ми  бъде  интересно  да  узная  ако  ваши  близки  или  самите  вие  сте  били  по  тези  северни  ширини , или  може  би  спомен свързан  с  Коми.
Ако  ви  е  интересно  ето  какво  открих  от  там.
http://www.usogorsk.com/

# 1
  • София
  • Мнения: 23 093
Мъжът ми като малък е живял 2 години в Коми заедно с баба си и дядо си. Последният е работил там. Половинката ми надали си спомня много от престоя си , освен случката с яденено на сняг  Grinning Другите деца се правели, че ядат сняг, ама той понеже бил малък и си мислел, че ядат наистина, така че да не остане по-назад - хапнал доволно  Mr. Green После изкарал доста време в тамошна болница.

# 2
  • Мнения: 12 662
Имам приятелка, живяла точно в Усогорск.  И доста приятели, работили в Коми. доста интересни неща са разказвали. Как пристигала бирата в цистерни и те ходели с канчетата. И един приятел, живял в Сургут.

А пък ако някой отвори тема за Либия...

# 3
  • Мнения: 135
А  пък  аз  и  моите  родители  бяхме  в  Благоево , леле  като  се  сетя  какви  щуки  имаше  там  направо  ми  омекват  краката  Laughing, обаче  студа  и  снега  бяха  убийствени , трупаше  до  2 метра  а  при  минус  40  в  жилището  което  обитавахме  всичко  метално  се  заскрежаваше  включително  и  дръжките  на  вратите.
Училището  като  го  гледам  на  снимките  на  сайта  и  самите  улици  всичко  си  е  същото  само  църквата  е  нова  придобивка.

# 4
  • Мнения: 27 524
Леля ми (сестрата на майка ми) и вуйчо ми работиха 20г там. Пишехме си писма редовно, разказвала ми е интересни неща. Не съм им ходила на гости, само баба ми. На братовчедка ми не се хареса обаче и щом навърши 16г дойде да живее с нас  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 101
Ха ха и аз съм живяла в Усогорск...у4их 2 и 3 клас там...нашите работиха 4 години ..майка в Главката а татко като монтъор в (не си спомням как се казаше)
Имам бледни спомени...но много добре си спомням 4е зимата е имало дни в които ве4ер карахме кънки(няма да е било много студено newsm78) и аз по вълнена рокля Thinking
Спомням си как в супера пазарувахме бонбони(конфетъй) и как правха фунии от ембалажната хартия и вътре слагаха брашното ..захарта...ориза Rolling Eyes като 4е ли вси4ко беше наливно newsm78..
Ако се сетя още ще пиша Peace

# 6
  • Мнения: 135
Ха ха и аз съм живяла в Усогорск...у4их 2 и 3 клас там...нашите работиха 4 години ..майка в Главката а татко като монтъор в (не си спомням как се казаше)
Имам бледни спомени...но много добре си спомням 4е зимата е имало дни в които ве4ер карахме кънки(няма да е било много студено newsm78) и аз по вълнена рокля Thinking
Спомням си как в супера пазарувахме бонбони(конфетъй) и как правха фунии от ембалажната хартия и вътре слагаха брашното ..захарта...ориза Rolling Eyes като 4е ли вси4ко беше наливно newsm78..
Ако се сетя още ще пиша Peace


Туй  и  аз  го  помня  но  помня  и  ей  тез  зверилища Laughing .

# 7
  • Мнения: 51
Баща ми и дядо ми работиха там около 5-6 години. Има една снимка на която и аз присъствам,т.е и мен са водили,но нямам спомени. Доста са ми разказвали обаче Simple Smile
За белите нощи,за ужасния студ,за тежкия труд,за палавите рускини Laughing

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
И аз съм била в Усогорск. Баща ми работи две години, втората отиде и майка ми. И мен щяха да ме вземат, но училището беше започнало и имаше проблеми, затова останах при баба ми и дядо ми. Ходих две летни ваканции. Имам чудесни спомени, лошият е само, че комарите жилеха денонощно. Иначе се бяхме събрали една тайфа летуващи българчета и си изкарвахме супер.

# 9
  • Мнения: 101
Ах, че хубава тема. За съжаление аз знам за Коми само от стотиците истории на дядо ми, който е работил там. И баба ми ходила по някое време, та изкарала там книжка, на ЗИЛ. Laughing

# 10
  • Мнения: 4 585
Аз само завиждам на вас, дето сте били там. Имах състудент, който се освобождаваше официално от студенските бригади и всяко лято отиваше да работи там. Връщаше се с един цветен телевизор, продаваше го, и така си помагаше до следващото лято. Имаше снимки на риболов от сал, скован от трупи на място.

# 11
  • Мнения: 135
Един  от  училищните  ми  спомени  е  че  не  знаех  руски  и  когато  се  опитваха  да  ме  изпитват  се  получаваше  страхотно  шоу   Laughing.
Жалкото  в  момента  е  че  района  е  много  западнал , безработицата , лишенията  дори  от  топло , четох  някъде  че  дори  децата  ги  слагали  да  спят  силно  екипирани  барабар  с  валенките newsm78.
Мисля  си , ако  Коми  беше  финландски  или  американски  как  щяха  да  стоят  нещата , та  дори  една  Аляска  е  много  привлекателна  и  уредена  за  туристи. 
Да  комарите  бяха  ужасни , тайгата  беше  необятна  дива  и  изключително  опасна.
Интересен  факт  е  че  веднъж  годишно  на  яз Копринка  се  събират  работилите  в  Коми  а  спомените  от  там  ще  си  останат  вечни.

# 12
  • Мнения: 20
sote-full, благодаря ти за темата  bouquetДве години от детството ми преминаха в Усогорск "Съветска"27 Simple Smile.Никога няма да забравя тайгата, която беше току зад блока ни и беше пълна с гъби,боровинки,катерички.Блатото,което зимата замръзваше и се пързаляхме с кънки по него.Белите нощи еееееех Laughingа антикомрина го купувахме в промишлени количества Joy

# 13
  • Мнения: 4 585
А нашите, български домати, са се продавали и там. Сега това звучи като виц.

# 14
  • Мнения: 97
Междуреченск! Ех, Коми-му, как пък се сетихте за там!И не бяха само доматите. Чак в Ташкент всичко пафкаше "Стюардеса', "Родопи", "ТУ134" и ВТ

Общи условия

Активация на акаунт