Инфо за конвекторите ADAX

  • 332 585
  • 1 073
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 20 028
Нормално е. Даже за 2000 W e в минимума 50-60 лв. месечно при температури под 14 градуса. Ако бяхте попрочели напред темата, сме писали, че не са евтино отопление конвекторите.

# 1 021
  • Мнения: 41 368
Здравейте.

Купихме един Аdax Economic 2000 W за една стая в къща. Става дума за модел
https://www.konvektori-adax.com/produkt/adax-economic-vp1120-kt-2000w/

Преди това тока за месец за всичко ползвано беше максимум 40 лева, а сега, с адакса, за 20 дни дойде сметка 90 + лева.
Демек за 20 дни само от адакса са се навъртели поне 50-55 лева за ток.
Това нормално ли е според вас или трябва да се обърнем към сервиза ?

Благодаря.


И какво да направи сервизът? Нали конвекторът си работи? Щом работи всичко е наред, а този сорт отоплителни уреди нямат загуби. Т.е. просто горите толкова ток за да ви е топло.

# 1 022
  • Мнения: X
Здравейте.

Купихме един Аdax Economic 2000 W за една стая в къща. Става дума за модел
https://www.konvektori-adax.com/produkt/adax-economic-vp1120-kt-2000w/

Преди това тока за месец за всичко ползвано беше максимум 40 лева, а сега, с адакса, за 20 дни дойде сметка 90 + лева.
Демек за 20 дни само от адакса са се навъртели поне 50-55 лева за ток.
Това нормално ли е според вас или трябва да се обърнем към сервиза ?

Благодаря.

Информативно само - Вие колко очаквахте да ви изгори?
За сервиз може да е единствено ако му е повреден термодатчика и въобще не изключва а "бичи" на max, но тогава вие щяхте да го усетите като в стаята стабе много горещо а той не изключва. За всеки случай сложете един стаен термометър на някоя маса и вижте дали подържа зададената температура.

# 1 023
  • Мнения: 12
Здравейте, след дълго чудене се реших и аз да купя конвектор за спалнята. Първата ми мисъл беше, че не искам да е Адакс, но се оказа, че това което ми харесва е по-скъпо и от него и така в крайна сметка се навих за adax glamox dt 2KW с програмируем термостат - "наи-доброто на тази фирма"... Преди това ползвах за много кратко конвектор на елдом новата серия RH20, който отиде при майка ми. Мислех, че Адакса на двойна цена ще ме изуми - нищо подобно. Най-голямото ми учудване е, че превключването на релето и цъкането му се чуват... тихо, но отчетливо, особено нощем, докато при Елдом е абсолютно безшумно заради начина на изпълнение на превключванто при тях. Второ Адакса е страшно дълъг 1.70м, което го прави неудобен откъм избиране на място ако не е под порозореца, но това го знаех и преди да го купя. Трето пукането на ламарините при адакса е ужасяващо, независимо как го подпирах и бутах на стойка това нещо особено при изстиване пука на всяка минута или две, което при толкова четене във форумите се оказа, че не е частен случай, а масово! ... при Елдом също се чуваше звук от време на време, но няма нищо общо - вчера ми беше първа вечер с Адакса и го изключих към 1, за да мога да заспя! Пълен абсурд... Четвърто силните светодиоди на предния панел осветяват част от стаята, а ако е срещу спящ човек дразни много, при Елдома има автоматично потъмняване на подсветката вечер... единственото, което му липсва на Елдома е програмирането на температурата по часове, което е пресилено, тъй като при Адакс програматора е малко сложен, изисква време да свикнеш как се работи и всъщност "програмирането" им е доста елементарно и глупаво, което дори при Теси, които имат такава функция е далеч по-интуитивно. И накрая Елдома стопля по-бързо помещението първоначално, макар и двата да са 2KW - разлика в потреблението на ток няма да има между двата, а и да има което не знам от къде би могло да дойде ще е нищожна, а разликата от 2 пъти в цената им е нелепа. Ако още се чудите Елдом или Адакс - не се чудете - Елдом е вашият конвектор и то сега с 7г. гаранция. Няма нито една причина, поради която да избера Адакс повторно в ценовия клас до 400лв. Това нещо, сглобено вероятно в Литва... е пълна смешка за парите си. Ако ще взимате по-евтин Елдом, ако искате по-сериозен уред Тедан dual kherr, ама е 600лв... Това е мойто мнение.

# 1 024
  • Стара Загора
  • Мнения: 101
Ние имаме adax Neo и няма симптомите,които описвате. Ползваме го по принцип когато е много студено да не се тормози климатика. Но предната вечер се прибрахме от пътуване и 10 дни не беше отоплявано. Първи етаж, панел и усвоена тераса пода беше смразяващ, пуснахме конвектора и освен от носещия се топъл въздух по нищо не се усещаше че работи. Чак такъв зор да го калибрираш не въждам все пак всеки в днешно време работи със смартфон. Въпреки,че не го ползваме за основно отопление никога не бихме се разделили с Neo .

# 1 025
  • Мнения: 12
Има малка вероятност звука да идва от това, че е поставен на стойки, а не на стената и вероятно... по някаква причина има напрежение в някоя от ламарините, но звука от превключващото реленце не може да се скрие. Въпроса е, че очаквах уред, който да си заслужава 240 лв. повече от Елдома, който ползвах известно време... за съжаление това не е така.

# 1 026
  • Мнения: 11 154
Има и такова нещо като гаранционен сервиз. Имаме 3 адакса, на около 7 години са, не се изключват по цяла зима. В единия имаше преди няколко години подобно пукане и прекара два дни в сервиза, след което отново стана безшумен като останалите. Вероятно размърдана ламаринка някъде, например при транспорт или при окачването на крачета (и нашите са на крачета и това не им пречи да са безшумни).

# 1 027
  • Пловдив
  • Мнения: 153
Пълни глупости е това, което е описал господина! Най вероятно е обвързан с Елдом! Повече ми изглежда като реклама, отколкото истина!

# 1 028
  • Мнения: 12
Г-на няма нищо общо с Елдом, до скоро смятах българското производство на каквито и да е електроуреди за пълна щета. Взех елдом на майка ми, защото там критерия беше цена и нищо друго. Може би Параход е прав за това, че трябва да се допитам до сервиз на фирмата.

# 1 029
  • Мнения: 11 154
Факт е, че има и много по-евтини варианти за конвекторно отопление, особено ако се налага епизодично, а не е основен източник.
Имаме например едно преносимо "Теси" за 50 лева (от категорията на "Елдом"), което също си работи трета година. Но термостататът му не е от класата на "Адакс"-а. Не е безопасно да го оставиш включен и да заминеш на път. От време на време прегрява при продължителна употреба и се налага да се изключва за известно време, за да се охлади. Очевидно е, че не поддържа прецизно една и съща постоянна температура чрез периодично включване и изключване на нагревателя, а грее както си знае.
За цената си е екстра. Но са съвсем различен клас уреди и с различно предназначение.
Аз не знам дали са верни слуховете, че качеството на радиаторите "Адакс" е влошено с времето, защото нашите са купувани отдавна, почти в началото след стъпването на фирмата в София. Но на нас ни служат отлично дълги години. Единствената ми забележка е високият разход, който неведнъж е обсъждан в темата и не вярвам някой да е пропуснал.

# 1 030
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
Евтин вариант за отопление в България няма. Евтино е, ако си с южно изложение, не си на последен и първи етаж и всички са извън къщи по цял ден... Grinning

# 1 031
  • Мнения: 3 965
Евтин вариант за отопление в България няма. Евтино е, ако си с южно изложение, не си на последен и първи етаж и всички са извън къщи по цял ден... Grinning

В нас е точно така. Южно, среден етаж. Среден апартамент. От всички страни обитаеми (разбирай отопляеми) жилища.
И пак ме може да се каже, че е евтино. Бойлерът е постоянно включен (50 литра), обичайните други консумативи като хладилник, котлон, фурна, пералня, телевизор, компютър. Двама души. Ако не се внимава сметката може да скокне към 55-60 в кажи-речи не отоплителен все още сезон.
ЕVN и подобните никога няма да те оставят да ти е евтино.

# 1 032
  • Мнения: 41 368
Евтин вариант за отопление в България няма. Евтино е, ако си с южно изложение, не си на последен и първи етаж и всички са извън къщи по цял ден... Grinning

В нас е точно така. Южно, среден етаж. Среден апартамент. От всички страни обитаеми (разбирай отопляеми) жилища.
И пак ме може да се каже, че е евтино. Бойлерът е постоянно включен (50 литра), обичайните други консумативи като хладилник, котлон, фурна, пералня, телевизор, компютър. Двама души. Ако не се внимава сметката може да скокне към 55-60 в кажи-речи не отоплителен все още сезон.
ЕVN и подобните никога няма да те оставят да ти е евтино.

Изброените консумативи все пак не спадат към отоплението, нали?  Wink
А що се отнася до отоплението, в новото ми жилище парно не работи, защото не се живее в него, но въпреки това температурата е към 20 градуса. Като стане минус 15 навън сигурно ще трябва и парно за тази температура, но съвсем слабо стига. Хем сме на презрения първи етаж над гаражи и по презумпция отдолу трябва да е ледник. Та явно си зависи от много фактори, да не говорим, че у нас електричеството е евтино, а доходите са ниски, което не е едно и също. Впрочем и в богатите държави пестят и внимават и дават много пари за енергоспестяващи технологии, което трябва да ти говори, че и там не щракат с пръсти.  Например индексът на покупателна способност на българите е 2,5 пъти по-нисък от този в Германия, докато цената на електричеството в България е над три пъти по-ниска, от тази в Германия. С две думи, у нас електричеството е относително по-евтино, отколкото в Германия.
Ето две картинки за пояснение на написаното:



# 1 033
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
Евтин вариант за отопление в България няма. Евтино е, ако си с южно изложение, не си на последен и първи етаж и всички са извън къщи по цял ден... Grinning

В нас е точно така. Южно, среден етаж. Среден апартамент. От всички страни обитаеми (разбирай отопляеми) жилища.
И пак ме може да се каже, че е евтино. Бойлерът е постоянно включен (50 литра), обичайните други консумативи като хладилник, котлон, фурна, пералня, телевизор, компютър. Двама души. Ако не се внимава сметката може да скокне към 55-60 в кажи-речи не отоплителен все още сезон.
ЕVN и подобните никога няма да те оставят да ти е евтино.

Говорим конкретно за отоплението през студените месеци как товари. Разходът на ток извън тях си е пак съществен, ама не е от порядъка на 300 - 400 лв, което си е направо събарящо. И с дърва, и с газ същата история - или стоиш на хладно и плащаш  по-малко, или се топлиш нормално и плащаш много. Причините са ясни, но не са обект на темата.

# 1 034
  • Мнения: X
Първо: Понятията "евтино" и "скъпо" са едни от най-относителните неща в живота. На един 300 лева са му скъпи, на друг не, макар че и този който плаща 300 иска да плаща по-малко, реве че му е много, но пак си плаща, а следващата зима отново.
Второ: Имаме изключително ниска култура относно енергийната ефективност. Нещата започват още от там че вярваме на мнения че консумация на уреди от по 2 киловата ще ни излиза почти без пари и когато този уред навърти 100 лева сме в шок. А когато тези уреди са няколко на брой почваме да псуваме че тока е скъп, сравняваме колко плащат в по-богати страни и мрънкаме. Така и не съм виждала някой живеещ в Германия да цитира колко всъщност киловата е потребил ако се отоплява на ток с конвектори и колко е платил. Да не се окаже че конвекторите им изгарят по-малко защото са добре изолирани и не топлят атмосферата, или пък отдавна са се усетили и въобще не се отопляват с конвектори.
Трето: Изолация, изолация и пак изолация. Всякакви други мерки за уж икономия (като например различни отоплителни уреди, носещи им се името че харчат по-малко) са лъжливи. Трябва да се запомни че най-важния параметър е колко топлина се губи от една стая/апартамент към околната среда т.нар. топлозагуба. Топлозагубите се контролират с изолация.
След като моя братовчедка преди 3 години си купиха няколко конвектора, защото им казали че били икономични, изрева че платили зимата 600 лева за ток за един месец, при нашия ремонт подходихме изключително сериозно към това перо. Решихме да се лишим от няколко други неща които за някои хора са от първа необходимост (изживяхме го болезнено), но да си решим проблема с изолацията веднъж за винаги тъй като тя се прави по време на ремонт.
Предприехме някои мерки които смятаме за сега за успешни и вече от 2 зими мога да кажа че ефект има. Миналата зима в най-тежкия месец когато температурите се поздържаха -10 до -14 отоплението на 2/3 от апартамент 80кв.м. (казвам 2/3 защото кухнята не я отопляваме, отопляват се хол, детска, спалня) ни излезе 80 лева, като се отоплява 24/7 тъй като децата бяха малки, аз бях в майчинство. Тези 80 лева бяха най-високата ни сметка за отопление за тези 2 години и половина от които сме в жилището. При по-предната по-мека зима най-високата беше 60 лева.
Знам че с мнението си ще подразня някои хора плащащи много и непосилни сметки, знам че някой ще възрази че "имали сте пари за изолации и др. мерки" а ние нямаме, затова пак казвам -парите ги нямахме, лишихме се от много неща за да направим това което се налагаше.
Знам че и мнението ми няма най-вероятно да промени нищо, наблюдавам темата отдавна и се повтаря едно и също - лятото никой не пише тук, преди отоплителен сезон се започва да се пита кой конвектор да се избере и кой е по-икономичен, а след отоплителния сезон почва вайкане и въпроси защо стана така....

Общи условия

Активация на акаунт