Инфо за конвекторите ADAX

  • 332 532
  • 1 073
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Логиката наистина е тази - добра топлоизолация. Но не само. Няма да оспориш предполагам космическите цени на тока в България. Всички знаем на какво се дължат. Цените са си високи сами по себе си. В този случай няма как да се каже цените на се високи, ами са ниски доходите. Оттам нататък идва всичко останало, което влияе на топлозагубата и свеждането й до минимум.

# 1 036
  • Мнения: 41 019
Логиката наистина е тази - добра топлоизолация. Но не само. Няма да оспориш предполагам космическите цени на тока в България. Всички знаем на какво се дължат. Цените са си високи сами по себе си. В този случай няма как да се каже цените на се високи, ами са ниски доходите. Оттам нататък идва всичко останало, което влияе на топлозагубата и свеждането й до минимум.

Ами не са космически, мисля в предния си пост го доказах. Просто енергийната ни ефективност е ниска.

# 1 037
  • Мнения: X
Цените са такива, каквито са. Точка. Върху тях не можем да влияем. От тук насетне ще вървят само нагоре с периоди на задържане. Не изключвам някое популистко правителство да ги намали за малко време, което ще рефлектира с последващо двойно увеличение, но тенденцията ви е ясна смятам...
От тук насетне всеки да си прави изводи в каква изолация и какво отопление да инвестира. Лично моето семейство ги взе тези решения след дълго обмисляне, а не импулсивно да отида в някой техномагазин и там да ме излъжат или пък от познати които ми говорят за мека топлина, малки сметки а се оказва ще ходят навлечени.... това отне време, средства и действието се развиваше май-юни 2015 год, а не както казах по-горе - като дойде септември-октомври и се сещат че трябва да се отопляват и хайде на конвекторите защото то и няма време за друго.....

# 1 038
  • Пловдив
  • Мнения: 153
Първо: Понятията "евтино" и "скъпо" са едни от най-относителните неща в живота. На един 300 лева са му скъпи, на друг не, макар че и този който плаща 300 иска да плаща по-малко, реве че му е много, но пак си плаща, а следващата зима отново.
Второ: Имаме изключително ниска култура относно енергийната ефективност. Нещата започват още от там че вярваме на мнения че консумация на уреди от по 2 киловата ще ни излиза почти без пари и когато този уред навърти 100 лева сме в шок. А когато тези уреди са няколко на брой почваме да псуваме че тока е скъп, сравняваме колко плащат в по-богати страни и мрънкаме. Така и не съм виждала някой живеещ в Германия да цитира колко всъщност киловата е потребил ако се отоплява на ток с конвектори и колко е платил. Да не се окаже че конвекторите им изгарят по-малко защото са добре изолирани и не топлят атмосферата, или пък отдавна са се усетили и въобще не се отопляват с конвектори.
Трето: Изолация, изолация и пак изолация. Всякакви други мерки за уж икономия (като например различни отоплителни уреди, носещи им се името че харчат по-малко) са лъжливи. Трябва да се запомни че най-важния параметър е колко топлина се губи от една стая/апартамент към околната среда т.нар. топлозагуба. Топлозагубите се контролират с изолация.
След като моя братовчедка преди 3 години си купиха няколко конвектора, защото им казали че били икономични, изрева че платили зимата 600 лева за ток за един месец, при нашия ремонт подходихме изключително сериозно към това перо. Решихме да се лишим от няколко други неща които за някои хора са от първа необходимост (изживяхме го болезнено), но да си решим проблема с изолацията веднъж за винаги тъй като тя се прави по време на ремонт.
Предприехме някои мерки които смятаме за сега за успешни и вече от 2 зими мога да кажа че ефект има. Миналата зима в най-тежкия месец когато температурите се поздържаха -10 до -14 отоплението на 2/3 от апартамент 80кв.м. (казвам 2/3 защото кухнята не я отопляваме, отопляват се хол, детска, спалня) ни излезе 80 лева, като се отоплява 24/7 тъй като децата бяха малки, аз бях в майчинство. Тези 80 лева бяха най-високата ни сметка за отопление за тези 2 години и половина от които сме в жилището. При по-предната по-мека зима най-високата беше 60 лева.
Знам че с мнението си ще подразня някои хора плащащи много и непосилни сметки, знам че някой ще възрази че "имали сте пари за изолации и др. мерки" а ние нямаме, затова пак казвам -парите ги нямахме, лишихме се от много неща за да направим това което се налагаше.
Знам че и мнението ми няма най-вероятно да промени нищо, наблюдавам темата отдавна и се повтаря едно и също - лятото никой не пише тук, преди отоплителен сезон се започва да се пита кой конвектор да се избере и кой е по-икономичен, а след отоплителния сезон почва вайкане и въпроси защо стана така....
Много ми е интересно как се отоплявате с 80лв. при минус 10-14? Ако не се отоплявате - може. И аз съм в нова кооперация, с 10см външна изолация и летните ми сметки са 80-90лв .

# 1 039
  • Мнения: 19 935
Да, малко са попресилени нещата с изолацията, но тя е важна като цяло и част от мерките за задържане на топлото в дома.
И моите сметки за ток лятото са 80-90 лв. от белите уреди, бойлер, компютри и то без сушилня и миялна машина.
Конвекторите не са икономични уреди, особено ако се ползват, както се препоръчва – включват се в началото на сезона и се изключват в края му. Ако ще се полза топло само в определени часове, по-добре да се вземе по-евтин отоплителен уред.

# 1 040
  • Мнения: X
Аз казах че сметката за отопление е 80 лева. А не цялата ни сметка. Просто като знам летните около 40 се въртят зимата най-високата беше 120.  Много се пазихме да няма сметки от рода на: лято - 40, зима - 360.

# 1 041
  • Пловдив
  • Мнения: 153
Аз казах че сметката за отопление е 80 лева. А не цялата ни сметка. Просто като знам летните около 40 се въртят зимата най-високата беше 120.  Много се пазихме да няма сметки от рода на: лято - 40, зима - 360.
Три стаи да отоплявате, за 80лв при споменатите температури пак е съмнително?

# 1 042
  • Мнения: 12
Да малко е съмнителна тази сметка, но зависи каква е била вътрешната температура. Хората обикновено пренебрегват изолацията или я правят, но с типичното "10-ка стиропор и си готов" при възможно най-евтиния вариант. Ако имаш наистина добра външна изолация, добър троен стъклопакет със специфични стъкла К или 4С, гипсокартон на тавана с 10см минерална вата и можеби стени с гипсокартон и вата на външните стени + естествен паркет или дюшеме и си в апартамент на 3 етаж и те отопляват съседите поне отдолу - тогава съм съгласен, че е възможно.

# 1 043
  • Мнения: X
Значи по-нагоре написах за братовчедка ми която плати 600 лева за един месец ток. След това аз се записах да следя тази тема, а и други такива за различни видове отопление. Обсъждахме всичко с ММ, давах му да прочете някои мнения от хора имащи различни видове отопление. И накрая решихме - ще са хиперинвертори.
Историята започва обаче по-рано, а именно при избора на апартамент. Избора течеше много дълго време защото бяхме напатили от квартирата която живяхме и която имаше северни стени. Беше ужас - работи печка и пак студ. В спалнята  се събличахме налраво на бегом и се завивахме с по 5 одеяла. Наистина беше ужасно. 4 години търпяхме. Когато тръгнахме за наше.жилище се спряхме на блок който е с изложения изток-запад. Направихме външна изолация + вътрешна изолация гипс картон и вата.
Тавана е с гипс-картон и вата. На пода никъде не използвахме плочки макар че искахме в коридора поне, а навсякъде по-дебел ламинат + най-дебелата подложка за него. Не стигнаха парите за паркет. Дограмата е със стъкла 4 сезона. Купихме 3 хиперинвертора с допълнителен заем който успяхме да минем по програмата за енергийна ефективност за да ни се намали цената с 20%.. Не правим грешката да спираме и пускаме климатиците и затова след 2 -3 дни работа стените и мебелите са затоплени, климатиците си намалят мощността, влизат в режим и не се усещат когато работят. Относно съседи - под и над нас са пенсионери и не мисля че отопляват кой знае колко.

# 1 044
  • Мнения: 19 935
Аз нещо не разбирам. Значи се топлите с климатици+конвектори и накрая плащате 120 лв. така ли? Колко е голям апартамента? Колко стаи отоплявате? Щом ползвате и конвектор + климатиците, значи на тях не се разчита в най-големите студове.

# 1 045
  • Мнения: X
Нямаме конвектори! Казах ви че следя темата още от избора на апартамент и начина му на отопление и след като братовчедка ми ми сподели какво й се е случило конвекторите отпаднаха като вариант.

# 1 046
  • Пловдив
  • Мнения: 153
Нямаме конвектори! Казах ви че следя темата още от избора на апартамент и начина му на отопление и след като братовчедка ми ми сподели какво й се е случило конвекторите отпаднаха като вариант.
С това трябваше да започнете! Добра изолация  + качествени климатици - да! Но, понеже темата е за конвектори и това ме подведе.

# 1 047
  • Мнения: X
Да. Сега като си чета мненията явно не става ясно. Но тъй като започнахме от там че някой се чуди как един конвектор изгаря 50 лева, после темата се прехвърли на вечното - тока в БГ е скъп и най-накрая опит да се неглижира добрата изолация и някак не стана ясно какво искам да кажа. В същото време хората се надяват че като си вземат Адакс, той ще е по-икономичен от Елдом..

# 1 048
  • Шумен
  • Мнения: 1 456
Да. Сега като си чета мненията явно не става ясно. Но тъй като започнахме от там че някой се чуди как един конвектор изгаря 50 лева, после темата се прехвърли на вечното - тока в БГ е скъп и най-накрая опит да се неглижира добрата изолация и някак не стана ясно какво искам да кажа. В същото време хората се надяват че като си вземат Адакс, той ще е по-икономичен от Елдом..

 Ами вечно ще е - цената на тока в Германия и България е почти идентична, а заплатите са в пъти различни. В UK също. Как да не е висока цената в България - вижте си бележките от ЕРП, разшифровайте ги, ако изобщо успеете  и пак пишете. Само загубите на ЕРП -тата в България са в пъти повече от тези в Западна Европа. Кой ги покрива си мислите? Да не говорим за неизгодните договори, за зелената и пембяната  енергия и т.н. Високата цена е част от проблема. Достатъчно информация има в интернет и не може черното да се изкарва бяло.

# 1 049
  • Мнения: 318
Подкрепям много идеята да се направи добра изолация. Исках да добавя също, че сметките зависят и от изложението на стаите и дали има  топлещи се съседи около вас. Ние сме с адакс в северна стая, но все още не съм го пуснала, спалня е - имам стаен Т и показва 20 С. Как да не съм доволна? Отопляват ни съседи почти отвсякъде, имаме изолация.

Общи условия

Активация на акаунт