побой над работодател

  • 2 941
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2


   



Здравейте момичета и мами в страшна безисходица сме ако може помогнете със съвет .Един добър познат на моят мъж се примоли жена му била бременна да я вземем в нашата фирма на работа на по висока заработка за да взима по голямо майчинство уговорката беше да си внасят те осигуровката която не е никак малка върху 1300лв е близо 450 лв .Мъжът ми им помогна съжалихме ги че са в трудно положение доверихме им се .Трудовият и договор е от първи май 2010г тя не дойде да си разпише трудовия договор и от 18 май излиза в болничен няма нито един работен ден в фирмата обясниха ни че от болничните ще си плащат осигуровките .До тук добре подавам болничните в Нои с декларация №1 и чакам да се внесът осигуровките няма такова нещо от тогава до момента дължиме пари за тези вноски .Тя излиза 45 дни преди раждане на 10 октомври като видяхме че не са коректни ги помолих да напусне доброволно ще и помогна с документите да мине към социалните тя отказа и си смени телефона .Спряхме да и пускаме болничните и тя дойде преди 5 дни в къщи да пита кога ще има преводи обяснихме и че трябва да си внесе вноските и тогава припомних и нашата уговорка и тя посегна на мъжът ми който и е работодател издраска му лицето в опит да ги разтърва ме удари по главата децата ми излязоха сънени и на тях посегна явно искаше да ни предизвика да я ударим .Подадохме молба в полицията извадихме си и съдебно медицинско за нанесена телесна повреда а тя е писала в обяснението си че се опасява за себеси защото сме я били и ще подаде оплакване с-у нас за невнасяне на вноски .Моля ви посаветвайте ме какво да направя как да я уволня не може да продължава да е във фирмата след това то има документи всеки месец се подава декларация а след този побой над работодателя си тя уронва неговото достойнство .Започнах да си мисля че ние работодателите нямаме никакви права .Искахме да помогнем а изпаднахме в абсурдна ситуация .

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
тони33 ,от 1 до 18 май ви дължи осигуровките пропорционално на 1300 лв,но след това знаеш,че се внася само здравна вноска 20,16 лв на месец,защото тя е излезнала в болничен
Договорът й постоянен ли е?Или срочен

# 2
  • Мнения: 3 161
Бихте имали права, ако бяхте следвали закона. Не е било редно да я наемате на работа просто, независимо че сте искали да помогнете (след това тя получава нереално високо майчинство в продължение на година от държавния бюджет за сметка на всички нас, нали?). В случая е решила да 'ужили' не само бюджета, но и вас - кофти. Как да се измъкнете - трудна работа. Предполагам, че не е редно да се уволни човек в отпуск по майчинство. Но пък нали не е подписала договора? Не е ли най-добре да го анулирате? Дано някой с повече познания в областта да ви даде идея. Но аз не бих търсила съвети в нета за такова нещо; бих се обърнала директно към адвокат.

# 3
  • Мнения: 4 916
Тя нали не е подписала ТД? Аз не виждам проблем.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
не е подписан,но явно е обявен в НАП
т.е все едно е подписан

# 5
  • Мнения: 1
И според мен също е най добре да се обърнете към адвокат,защото след като въпросната девойка е в болничен поне аз мисля,че трудно бихте могли да я отстраните или да я уволните или каквото и да било друго.Може би това за анулирането на договора е едобър вариант,но дали е правилно съгласно закона немога да кажа.

# 6
  • Мнения: 4 916
не е подписан,но явно е обявен в НАП
т.е все едно е подписан

От това излиза, че работодателят е в нарушение ми се струва. Нямам време да търся, но не е логично работодател да регистрира ТД, който не е подписан от работник, в края на краищата вторият може хабер да си няма, че работи в тази фирма.

ПП - аз просто превъртам варианти, как ако фирмата Х иска да навреди на държавния служител У, от когото й зависи някое разрешително или контрола, та тази фирма винаги може да заплаши, че ще регистрира ТД на жената на У и ще се получи конфликт на интереси, за който У моментално ще изхвърчи от работа и наследникът му ще бъде по-сговорчив разбира се...

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 12:53 от argun

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
argun,така е,да-но се прави
разбира се работникът си има хабер за тази работа

# 8
  • Мнения: 67
Няма законово изискване за писмена форма на ТД, т.е. трудов договор може да се сключи и устно. Писмената форма е необходима за доказване, а не за действителност на договора. Т.е трудов договор има.
Най-добре се обърнете към адвокат за решаването на проблема. Може би нещо като дисциплинарно уволнение или в краен случай закриване на предпиятието (и веднага след това отваряне на нова фирма) ще намерите изход. Но невнесените осигуровки май ще си останат за ваша сметка.....
Все пак аз не мога да се начудя на поведението на тази жена  newsm78

# 9
  • Мнения: 2
адвокат ме посъветва да я уволня дисциплинарно заради побой над работодател мъжът ми е с отхапана ръка а аз с хематом никой не и дава това право че е бременна и да бие

# 10
  • Мнения: 4 916
КТ

...

Форма
Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) Трудовият договор се сключва в писмена форма


От сайта на Аганция по заетостта.

# 11
  • Мнения: 67
КТ

...

Форма
Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) Трудовият договор се сключва в писмена форма


От сайта на Аганция по заетостта.
Писмената форма е форма за доказване, а не форма за действителност. Това са различни правни понятия. Конкретния договор поражда   правни отношения, въпреки пороците си. Работодателят няма как да отрече наличието на ТД, тъй като самият той е подал уведомлението до НАП на основание същия член, ал.2 (За това говори цялата съдебна практика)

тони33, добре си се насочила към адвокат. За съжаление опита ти да направиш добрина няма да остане ненаказан

P.S. И друго нещо се сетих: можеш да поискаш съдебно разваляне на договора, ако в исковата молба посочиш, че ТД е сключен под натиск, заплаха, изнудване и с користна цел (измама на НОИ) - така определено ще докараш беля на ответната страна

Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 16:37 от reni_vm

# 12
  • Мнения: 2 200
Подадена ли е декларация обр.1, че е отработила дни? Ако не е подадена такава декларация ТД може да се прекрати поради неявяване на лицето на работното място и липса на отработени дни или часове.

# 13
  • Мнения: 640
Аз бих направила нова структура на фирмата ,нейното работно място бих го трансформирала с мин. работна заплата и дали ще взима високо платено майчинство?

# 14
  • Мнения: 458
всяко изменение на трудовият договор е свързано с подписване от двете страни на доп.споразумение.

и все пак нека питащата си направи Трудов договор със срок на изпитване 6 мес.  по чл.70 във връска чл.67.

на тази база може да й прекрати трудовият договор  по чл.71 , в момента който тя се появи и връчва заповедта за прекратяване.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт