КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ : Д-р Константинов - тема 3

  • 265 434
  • 1 382
  •   1
Отговори
# 1 230
  • Мнения: 1 498
Не знам как ще носи очила като не понася дори слънчевите ...

С диоптрични лещи. Нашето момче е с мързеливо око ,страбизъм и голям диоптър от раждането и от 8 месечен е с диоптрична леща на едното око,другото е в норма.

Лещи, които се слагат и махат ли? Те не са ли за диоптър? Докторът не спомена нищо за диоптър, само страбизъм.

# 1 231
  • Мнения: X
Не знам как ще носи очила като не понася дори слънчевите ...

С диоптрични лещи. Нашето момче е с мързеливо око ,страбизъм и голям диоптър от раждането и от 8 месечен е с диоптрична леща на едното око,другото е в норма.

Лещи, които се слагат и махат ли? Те не са ли за диоптър? Докторът не спомена нищо за диоптър, само страбизъм.

Да,за диоптрични лещи става въпрос,които се слагат и махат. Не разбрах по-рано,че детенце няма диоптър,извинявам се. Иначе страбизъм да се лекува с очила и аз не съм чувала. Знам само,че ако има диоптър и се сложат очилата тогава понякога окото се изправя.

# 1 232
  • Мнения: 1 498
Ами сега ще го изследват по-обстойно ортопист и оптик, но офталмологът при последния преглед не спомена диоптър. И в епикризата не е споменато. Иначе със сигурност вижда добре надалече. Фиксира ме и ме разпознава от много метри. Не съм забелязала да има проблем с виждането на близко разстояние като си играе с играчките, но знам ли. Благодаря за информацията за лещите и диоптрите.

# 1 233
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
И двете Ви деца са с вродена висока хиперметропия или далекогледство както е по-популярно. И двете трябва да носят очила, а дали някога ще ги махнат, никой не може и не бива да предсказва. Следят се и се решава според резултатите от изследванията.
Здравейте, Д-р Константинов. Майка съм на две деца, на 7  и на 5 годинки, като и двете са с очни проблеми.
Диагнозата на малкото ми дете, момче на 5 г. е HYPERMETROPIA OC. UTR. ANISOMETROPIA. AMBLYOPIA OC.SIN

Резултатите от последен преглед през февруари 2016 година са:
 VOD= 0.7-0.8 картинки с н кор: с 2,5 d.sph +0.50 d.cyl. ax 65  = 0.8-0.9
 VOS= 0.5 картинки с н кор: с  +4,00 d.sph +0.50 d.cyl. ax 100

ARF
 На тесни зеници
OD: 0.75 d.sph-0.75 d.cyl.ax 155
OS: +5.00 d.sph +0.25 d.cyl.ax 109

  На широки зеници-Cyclogyl
OD: +5.75 d.sph +0.50 d.cyl ax 68
OS: +7.00 d.sph +0.75 d.cyl ax 110

Вътреочно налягане
Пневматичен тонометър
TOD=14.0 mm Hg
TOS=16.8 mm Hg

Двуочно зрение: Стереозрение Fly с очила /+/ ABC /+++/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
И, резултатите на голямото ми дете, момиче на 7 години. последен преглед  април 2016 година.
ESOTROPIA OC. SIN.HYPERMETROPIA OC.UTR.

Зрителна острота за далече:
VOD=0.8-0.9: с +5,00 d.sph=1.0
VOS=0.5: c +5.00 d.sph=0.9?

Зрителна острота за близо:
VOD=20/20: с +5,00 d.sph
VOS=20/20: c +5.00 d.sph

ARF
 На тесни зеници
OD: +4.75 d.sph 0.00 d.cyl.ax 180
OS: +5.00 d.sph +0.25 d.cyl.ax 144

На широки зеници-Cyclogyl
OD: +5.75 d.sph +0.25 d.cyl ax 89
OS: +5.75 d.sph +0.50 d.cyl ax 108

Двуочно зрение: Стереозрение Fly с очила /+/ ABC /+++/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

При последния преглед на дъщеря ми, докторката ни каза, че при така поставената диагноза очилата няма да ги махне дори и след пубертета, а диоптрите е малко вероятно да намалеят.
Въпросите ми са: при така приложените резултати по-горе, какво ви е мнението?
Има ли надежда някога да и се оправят напълно очичките?
Какви диоптри бихте поставили на двете деца при така изложените резултати?
Какъв е шансът малкото ми дете напълно да се възстанови и да свали очилата?

Стана много дълго, за което се извинявам, но искам да получа максимално точен отговор на въпросите ми.
Пожелавам Ви приятен ден!

# 1 234
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Кривогледството е сложно състояние. Лекува се комплексно, т.е. с очила и операция според това което е необходимо. По описанието Ви няма как да преценя кое трябва да е лечебното средство. Доверете се на професионалистите.
Здравейте отново. След много настояване от моя страна получихме час при ортоптист и оптик в болницата. От малкото, което прочетох, те работят точно с кривогледство. Но оптик - това значи ли очила? Може ли с очила да се коригира кривогледство? Аз мислех, че е само оперативно. В документа, който ни прати доктора след последния преглед пише следното (мой превод):

Дясно око е в хипо/есо положение, леко нискостоящо, нормален Хиршберг, нормална моторика, не се забелязва нистагъм. Нормална реакция към светлина, без RAPD.

Следва описание на самите очи, ирис, лещи - там всичко е в норма. Аз забелязвам, че дясното оченце се криви и става все по-често. Не знам как ще носи очила като не понася дори слънчевите ...

# 1 235
  • Мнения: 125
Здравейте, д-р Константинов! Майка съм на бебе на два месеца и половина. Родена е на 25.01.16г., доносена, чрез планирано секцио. Още на втори-трети ден след раждането забелязахме, че клепачите на едното око са по-подути, в следствие, на което то е по-притворено от другото. Първата ни среща с офтамолог беше на един месец. Същият не видя нищо тревожно и ни каза да изчакаме до около 6-я месец, тъй като до тогава отокът може да спадне от самосебе си. Записахме час за преглед и при друг специалист преди седмица, като същият ни изпрати за снимки на очните дъна. Докторът, който ни направи снимките ни каза, че вижда някаква аномалия в очното дъно на проблемното око. Искам да Ви попитам дали се вижда някакъв проблем от снимките и дали това би могло да е причината за отока на клепачите? И възможно ли е да се оправят нещата сами без лекарска намеса или не? Благодаря Ви предварително!

http://prikachi.com/images.php?images/606/8745606r.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/605/8745605y.jpg

Последна редакция: пн, 11 апр 2016, 10:15 от Невата

# 1 236
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Да, на снимките се вижда нещо, което не трябва да се вижда, но не е свързано с притвореното око.
Ще трябва да се наблюдава и Вие във Варна можете да се доверите на д-р Светла Николова да поеме следенето на състоянието.
Здравейте, д-р Константинов! Майка съм на бебе на два месеца и половина. Родена е на 25.01.16г., доносена, чрез планирано секцио. Още на втори-трети ден след раждането забелязахме, че клепачите на едното око са по-подути, в следствие, на което то е по-притворено от другото. Първата ни среща с офтамолог беше на един месец. Същият не видя нищо тревожно и ни каза да изчакаме до около 6-я месец, тъй като до тогава отокът може да спадне от самосебе си. Записахме час за преглед и при друг специалист преди седмица, като същият ни изпрати за снимки на очните дъна. Докторът, който ни направи снимките ни каза, че вижда някаква аномалия в очното дъно на проблемното око. Искам да Ви попитам дали се вижда някакъв проблем от снимките и дали това би могло да е причината за отока на клепачите? И възможно ли е да се оправят нещата сами без лекарска намеса или не? Благодаря Ви предварително!

http://prikachi.com/images.php?images/606/8745606r.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/605/8745605y.jpg

# 1 237
  • Мнения: 125
Благодаря Ви, д-р Константинов!

# 1 238
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Междувременно си позволих да консултирам снимките от очните дъна на детето с колеги от САЩ и техният отговор е че това са снимки на нормално очно дъно и не се очаква зрително смущение!
(Mentor Response (Jan Niklas Ulrich - Thu Apr 14 16:56 EDT 2016)
normal macular reflex. there is a macular vessel. Normal variant, usually no visual impact).
С една дума, всичко е наред!!(
Благодаря Ви, д-р Константинов!

Последна редакция: пт, 15 апр 2016, 06:06 от д-р Иван Константинов - детски офталмолог

# 1 239
  • Мнения: 125
Благодаря Ви отново, д-р Константинов!  bouquet Това е най-хубавото нещо, което съм чувала/чела. Пожелавам повече такива отговори тук в темата! 
Бих искала да Ви попитам, при необходимост къде бихме могли да Ви потърсим и запишем час за преглед?  Различните градове не са пречка.

# 1 240
  • Мнения: 183
Здравейте др Константинов,

Не живеем в София, а в по малък град. Онзи ден след ставане, едното оче на сина беше зелено гурелясало и сиелно зачервено.Така беше целия ден. Тази сутрин и двете му очички бяха зелено гурелясали и силно зачервени. От нашия скромен опит вроятно става въпрос за конютивит. Бялото на очичките е зачервено, но няма сълзене или дразнене в очите, защото той не си ги пипа, а и твърди че нищо не го дразни или сърби/боли. Заведохме го на очен лекар, не детски, който повърди конюктивита и ни предписа антибиотични капки. Предписа ни Oftaquix collyr по 4 пъти на ден по една капка в двете очи за 10 дни.

Моля ви за мнение дали това е адекватно лекарство и дали да продължаваме с него. Най-доброто възможно ли е и има ли странични ефекти за зрението на сина ни? След като са антибиотични тези капки, има ли риск за зрението на детето?

Много ви благодаря.

P.S. Сребърна вода дали може да пребори конюктивита?

Последна редакция: пт, 15 апр 2016, 16:10 от ARTERY

# 1 241
  • Мнения: 1 158
Очна болница ДЕН, София, ул. Росица 21, тел. 029832028.
[=topic=537863.msg32935010#msg32935010 date=1460704811]
Благодаря Ви отново, д-р Константинов!  bouquet Това е най-хубавото нещо, което съм чувала/чела. Пожелавам повече такива отговори тук в темата!  
Бих искала да Ви попитам, при необходимост къде бихме могли да Ви потърсим и запишем час за преглед?  Различните градове не са пречка.

[/quote]

# 1 242
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
ДА! Това е конюнктивит и то остър. Предписаното лекарство е добро. Сребърната вода е само за почистване.
Благодаря Ви отново, д-р Константинов!  bouquet Това е най-хубавото нещо, което съм чувала/чела. Пожелавам повече такива отговори тук в темата! 
Бих искала да Ви попитам, при необходимост къде бихме могли да Ви потърсим и запишем час за преглед?  Различните градове не са пречка.

# 1 243
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Здравейте, д-р Константинов! Моля за съвет. Детенцето ми, което е на близо 6год. има мързеливо дясно око. Установиха и го миналата година Септември месец и от тогава е с очила. Септември месец резултатите бяха:
Дясно- Sph+0.75, Cyl-0.75, Axis 165
Ляво- Sph+0.50, Cyl-0.25, Axis 180
От тогава ходим на всеки три месеца на преглед. Сега на последният преглед този месец резултатите са:
Дясно- Sph+1.25, Cyl-1.00, Axis 165
Ляво- Sph+0.50
Освен мързеливото око и диоптъра няма други проблеми.
Съвета на специалистката е да продължава да носи очила и на контролен преглед пак след 6м. Каза, че понеже няма промяна в по лошо този вариант бил най-подходящ за детето в този момент. Както и, че най-вероятно детенце ще нови очилата докато стане тинейджърка т.е най-вероятно по рано няма да ги свали.
Въпросът ми е мислите ли, че това е правилното лечение в нашият случай? Доколкото съм запозната  окото може да се коригира докъм 7-8год. Оставайки само на очила дали е възможно да се очаква очето да се стимулира така, че да се изравнят или носенето на очилата е неизбежно? Може би трябва да спомена, че не живеем в България и специалистката е оптик, а не доктор практиката тук е такава.

# 1 244
  • Мнения: 1 498
Може ли да попитам на кое казват ''мързеливо око''? Тук също оптици и ортоптисти преглеждат за такива неща, а офталмолозите за заболявания на самите очи и операции. И ние сме в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт