КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ : Д-р Константинов - тема 3

  • 265 444
  • 1 382
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 1 158
Здравейте пак!
Пак ще кажа че за да съм конкретен трябва да познавам случая с подробности. За предписване на очила си има правила, както и дали да се оперира или не. Отговорност поема този, който следи детето отблизо.
Много благодаря, д-р Константинов!
На нас ни бяха казали, че няма нужда от операция, защото кривенето било малко - 45 градуса, по-скоро ни обясниха, че не е точно кривене, а имаме хиперфункция на долен десен мускул, нещо такова. Като иска да фокусира предмет в първия момент окото играе, мърда, и после се стопира и няма проблем, но отблизо като че ли й е по-трудно, изчакват да се оправи от само себе си, което незнам дали е възможно. Тъй като при една операция има вероятност да се изкриви в другата посока окото. И затова се обърнах към Вас за съвет, да разбера и Вашето мнение!
А да не би тези очила, с които сме, да са й слаби, и да трябва да се изпишат точните, тъй като тези не са съвсем точни, малко по-малки от реалния диоптър?
Благодаря още веднъж, д-р Константинов, бъдете жив и здрав!

# 961
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
За да бъдете успокоена, детето трябва да се види и тогава да се прецени за какво тава дума.
Здравейте д-р Константинов! Бих искала  ако е възможно да попитам за следния проблем. Детето ми е на 2 год. и на лявото око единия ъгъл по - точно външния ъгъл на окото бялото леко сивее, почти незабележимо, но аз го виждам. Изглежда нещо като все едно перде на окото, без да е плътно и детето вижда добре според мен но малко ме притеснява това което сивее, ако ме разбрахте. Извинявайте за обяснението.

# 962
  • Мнения: 182
Здравейте Д-р Константинов,

Бих искала да ме консултирате когато Ви е удобно .

Бебето ми се роди недоносено в 30г.с - 1300гр.Не се установи ретинопатия в началните прегледи на РЕТ КАМ, но когато почна да се загледа по-активно забелязах,че започна да си криви лявото око навътре.В момента е на 4 коригирани месеца или 6 реални.

Ходих на консултация и резултатите са следните : ДО - 1.00 + 1,50 ЛО.Езотропия, ъгъл около +10 гр отклонение в първа позиция.Нормална подвижност.ПОС спокоен.Очни дъна в норма.

Моля ви да ми кажете какво е поведението от сега нататък?Кога най-рано може да се прибегне до операция.Трябва ли да се носят очила?Ще се оправи ли и от какво може да се е получило това?Възмоно ли е от това, че се е роди по-рано?

Бих искала да дойда да го видите и вие.Дали ще го приемете?

Благодаря и лек ден

# 963
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Може би ще мога да Ви отговоря на въпросите след евентуалната среща и моите лични впечатление.
Здравейте Д-р Константинов,

Бих искала да ме консултирате когато Ви е удобно .

Бебето ми се роди недоносено в 30г.с - 1300гр.Не се установи ретинопатия в началните прегледи на РЕТ КАМ, но когато почна да се загледа по-активно забелязах,че започна да си криви лявото око навътре.В момента е на 4 коригирани месеца или 6 реални.

Ходих на консултация и резултатите са следните : ДО - 1.00 + 1,50 ЛО.Езотропия, ъгъл около +10 гр отклонение в първа позиция.Нормална подвижност.ПОС спокоен.Очни дъна в норма.

Моля ви да ми кажете какво е поведението от сега нататък?Кога най-рано може да се прибегне до операция.Трябва ли да се носят очила?Ще се оправи ли и от какво може да се е получило това?Възмоно ли е от това, че се е роди по-рано?

Бих искала да дойда да го видите и вие.Дали ще го приемете?

Благодаря и лек ден

# 964
  • София
  • Мнения: 174
Здравейте Д-р Константинов,,

Вчера заведохме детето - 3г 8м. за първи пър на очен лекар.
най-напред го препитаха на таблото където видя всичко без последният ред или там по скоро вече му омръзна така и не разбрах.

Преглед преди разширяване на зеници
VD 12.0
R        SPH       CYL    AX
AVG   +0.25   +1.75   69
L        SPH        CYL    AX
AVG   -1.75    -1.00    24

След разщиряване на зеници  2 x cyclo през 5 мин
VD 12.0
R        SPH       CYL    AX
AVG   +4.00    +1.25  71
L        SPH        CYL    AX
AVG   +4.00    +1.00  112

му изписаха очила
ДО: +3,0 сф +0,5/70
ЛО: +3,0 сф +0,5/105

Питането ми е нормално ли е да има такава голяма разлика между резултатите преди и след разширяване на зеници.
Аз самата съм с страбизъм и +8,0 сф и предполагам детето има наследствена обремененост.
Редно ли е да потърся и второ мнение преди да сложим очилата.

Благодаря.


# 965
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Разликата е нормална, затова деца се изследват  след разширяване. Очилата са предписани правилно, трябва да се носят постоянно.
Здравейте Д-р Константинов,,

Вчера заведохме детето - 3г 8м. за първи пър на очен лекар.
най-напред го препитаха на таблото където видя всичко без последният ред или там по скоро вече му омръзна така и не разбрах.

Преглед преди разширяване на зеници
VD 12.0
R        SPH       CYL    AX
AVG   +0.25   +1.75   69
L        SPH        CYL    AX
AVG   -1.75    -1.00    24

След разщиряване на зеници  2 x cyclo през 5 мин
VD 12.0
R        SPH       CYL    AX
AVG   +4.00    +1.25  71
L        SPH        CYL    AX
AVG   +4.00    +1.00  112

му изписаха очила
ДО: +3,0 сф +0,5/70
ЛО: +3,0 сф +0,5/105

Питането ми е нормално ли е да има такава голяма разлика между резултатите преди и след разширяване на зеници.
Аз самата съм с страбизъм и +8,0 сф и предполагам детето има наследствена обремененост.
Редно ли е да потърся и второ мнение преди да сложим очилата.

Благодаря.



# 966
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Константинов! Дъщеря ми е на година и четири месеца и има кривогедство с изкривяване 20 градуса на лявото око...Ходихме на преглед вече три пъти при очен лекар при което последният път ни казаха че се налага операция след навършване на поне година и половина на детето... Интересува ме дали кръвната операция е единствената алтернатива за лечение и дали има нужда преди това да се обърна към друг лекар за второ мнение по въпроса...
Край на разговора

# 967
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Зависи от резултатите от изследванията. Има, обаче,  една максима, която от опит знаем, че колкото по-рано е началото на кривогледството, толкова по-сигурно е, че ще се лекува и оперативно. Второ мнение не вреди!
Здравейте д-р Константинов! Дъщеря ми е на година и четири месеца и има кривогедство с изкривяване 20 градуса на лявото око...Ходихме на преглед вече три пъти при очен лекар при което последният път ни казаха че се налага операция след навършване на поне година и половина на детето... Интересува ме дали кръвната операция е единствената алтернатива за лечение и дали има нужда преди това да се обърна към друг лекар за второ мнение по въпроса...
Край на разговора

# 968
  • Мнения: 58
Здравейте д-р Константинов! Дъщеричката ми е на 5 год,преди около 2 мес.се оплакваше всеки ден от главоболие като показваше челото,наред с всички прегледи минахме и на очен,където след разширяване на зениците ни казаха че има далекогледство и ни изписаха очила. Ние сме от Бургас,прегледа беше при д-р Кузнецов,сочен за много добър специалист. Междувременно главоболието се оказа,че може да е резултат от бактерия в носа,която излекувахме с антибиотик,но въпреки това поръчахме очилцата,но дъщеричката ми се оплаква че понякога я болят очите,като ги слага,също като постои на компютъра с тях и казва че я болят и все едно се насълзявали. Иначе вижда нормално,по никакъв начин не се разбира че може да има проблем,освен че понякога гледа телевизора много близо.
Ето резултатите след разширяването на зениците:
RIGHT                         VD;12.0
 SPH                            CYL                  AX

+3.00                          +0.25              107
+3.00                           0.00              180
+3.00                           0.00              180
+3.00                           0.00              180
+3.00                         + 0.25             117
+3.00                           0.00              180

LEFT
+4.25                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+4.00                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+3.75                          0.00                 180
+4.00                          0.00                 180
PD 51mm

Преди разширяването:
RIGHT                           VD 12.0
SPH                             CYL                  AX

+1.50                          0.00                 180
+1.25                          +0.25               83
+1.25                          0.00                 180
+1.00                          0.00                 180
+1.25                          0.00                 180
LEFT
+1.75                          0.00                 180
+1.75                          +0.25               59
+1.25                          0.00                 180
+1.75                          0.00                 180
+1.75                          +0.25               62
+1.75                          0.00                 180
PD 48 mm
Изписаха ни очила O.D. +1,00, O.S.  +2,00
D 48 mm

# 969
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
При тези резултати трябва да се изпишат очила. Аз бих предписал по-силен диоптър и бих държал на постоянно носене на очилата. За 5 год. дете е малко вероятно главоболията да са предимно от очите и нуждата от очила, но понякога не се открива причина. 
Здравейте д-р Константинов! Дъщеричката ми е на 5 год,преди около 2 мес.се оплакваше всеки ден от главоболие като показваше челото,наред с всички прегледи минахме и на очен,където след разширяване на зениците ни казаха че има далекогледство и ни изписаха очила. Ние сме от Бургас,прегледа беше при д-р Кузнецов,сочен за много добър специалист. Междувременно главоболието се оказа,че може да е резултат от бактерия в носа,която излекувахме с антибиотик,но въпреки това поръчахме очилцата,но дъщеричката ми се оплаква че понякога я болят очите,като ги слага,също като постои на компютъра с тях и казва че я болят и все едно се насълзявали. Иначе вижда нормално,по никакъв начин не се разбира че може да има проблем,освен че понякога гледа телевизора много близо.
Ето резултатите след разширяването на зениците:
RIGHT                         VD;12.0
 SPH                            CYL                  AX

+3.00                          +0.25              107
+3.00                           0.00              180
+3.00                           0.00              180
+3.00                           0.00              180
+3.00                         + 0.25             117
+3.00                           0.00              180

LEFT
+4.25                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+4.00                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+4.25                           0.00                180
+3.75                          0.00                 180
+4.00                          0.00                 180
PD 51mm

Преди разширяването:
RIGHT                           VD 12.0
SPH                             CYL                  AX

+1.50                          0.00                 180
+1.25                          +0.25               83
+1.25                          0.00                 180
+1.00                          0.00                 180
+1.25                          0.00                 180
LEFT
+1.75                          0.00                 180
+1.75                          +0.25               59
+1.25                          0.00                 180
+1.75                          0.00                 180
+1.75                          +0.25               62
+1.75                          0.00                 180
PD 48 mm
Изписаха ни очила O.D. +1,00, O.S.  +2,00
D 48 mm

# 970
  • Мнения: 9 441
Здравейте !

Дъщеря ми е на 5 години, а преди около 6 месеца правихме операция за изправяне на мързеливото око. Операцията уж успешна, обаче продължава да си криви оченцето. Е, не е така фрапантно,както преди операцията, но определено го има. Диагнозата и е Амблиопия.
Кажете ми нормално ли е това?
Колко време след операцията, то трябва да заеме нормалното си положение? Да отбележа, че когато носи очилата, които са + 3 диоптъра на двете очи, не го криви, но нали в крайна сметка операцията беше козметична и не би следвало да го има това кривене?
Другото , което искам да попитам е, кога диоптъра ще започне да се променя? 3-та година сме с едни и същи и това също ме смачква допълнително и ме кара да мисля ,че тъпчем на едно място.

# 971
  • Мнения: 58
Здравейте!
При тези резултати трябва да се изпишат очила. Аз бих предписал по-силен диоптър и бих държал на постоянно носене на очилата. За 5 год. дете е малко вероятно главоболията да са предимно от очите и нуждата от очила, но понякога не се открива причина. 
Какво да правим в случая,да продължим ли да носим сегашните,въпреки че не иска да ги носи,голям проблем ще ни е това носене на очила. Какво може да стане ако не ги носи и въобще с този диоптър сега дали вижда ясно нещата,не мога да си представя,досега не се е оплаквала нещо да не го вижда,пише нормално,познава буквите.
Уж доктора при който ходихме казват че е най-добрия в града,незнам къде другаде да отидем.

# 972
  • Мнения: 1 158
Здравейте пак!
Може да го оставите и без очила, по-добре от носене на неточни такива. Но към кой да се обърнете аз не трябва да Ви съветвам.
Здравейте!
При тези резултати трябва да се изпишат очила. Аз бих предписал по-силен диоптър и бих държал на постоянно носене на очилата. За 5 год. дете е малко вероятно главоболията да са предимно от очите и нуждата от очила, но понякога не се открива причина. 
Какво да правим в случая,да продължим ли да носим сегашните,въпреки че не иска да ги носи,голям проблем ще ни е това носене на очила. Какво може да стане ако не ги носи и въобще с този диоптър сега дали вижда ясно нещата,не мога да си представя,досега не се е оплаквала нещо да не го вижда,пише нормално,познава буквите.
Уж доктора при който ходихме казват че е най-добрия в града,незнам къде другаде да отидем.

# 973
  • Мнения: 9 441
Здравейте !

Дъщеря ми е на 5 години, а преди около 6 месеца правихме операция за изправяне на мързеливото око. Операцията уж успешна, обаче продължава да си криви оченцето. Е, не е така фрапантно,както преди операцията, но определено го има. Диагнозата и е Амблиопия.
Кажете ми нормално ли е това?
Колко време след операцията, то трябва да заеме нормалното си положение? Да отбележа, че когато носи очилата, които са + 3 диоптъра на двете очи, не го криви, но нали в крайна сметка операцията беше козметична и не би следвало да го има това кривене?
Другото , което искам да попитам е, кога диоптъра ще започне да се променя? 3-та година сме с едни и същи и това също ме смачква допълнително и ме кара да мисля ,че тъпчем на едно място.

# 974
  • Мнения: 58
Благодаря ви за съветите!

Общи условия

Активация на акаунт