Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 762 478
  • 6 490
  •   1
Отговори
# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Ееее, на тия не пише, че са БИО, само че са произведени от Гимел... Wink
хм, много странно, значи био краставиците не са толкова скъпи за колкото ги продават  newsm78 . И в големите супермаркети , са пак горе долу толкова . Сега видях, че в БиоБалев са на 2,79 за 1бр  #Crazy Какви са тези надценки, какво е това чудо, от 2,50 за 1 кг до 2,80 за 1 бр  Crossing Arms

# 166
  • София
  • Мнения: 5 211
Да де, нали това и аз опявам, единствената разлика е, че тези от чувалчето ги виждаш колко са пресни, а тези в полиетилена нито ги виждаш, нито знаеш кога са пакетирани, нито е гот да се купува една кирлива краставица в колкова много пластмаса. Да не говорим, че и това опаковане ми намирисва, ама буквално, на токсичност от пластмасата.

Сдобих се с домашна  био (несертифицирана) БЯЛА царевица, смляна на каменна мелница. Цената е 3 лв килото. Има сертификат че е без ГМО, останалото е честната дума на жена, която заради спомените от детството си и личната си нужда от безглутенова храна, сама го е организирала, сама е ронила, търсила каменни мелници и сега сама го продава. Трайността му е до месец май и трябва да побърза.
Утре на закуска ще направя качамак, а за обяд някаква питка.  Ще пиша каква е разликата с фуражната вкусово.

Търся и рецепта за мексиканска царевична питка, ще ви пиша , ако съм доволна от резултата !

Последна редакция: сб, 10 мар 2012, 20:50 от търся си ник

# 167
  • София
  • Мнения: 5 211
Направих само качамак. Още не мога да свикна, че е бяло на цвят.
Вкусът е приказен, сладък и с друг аромат, все едно е друга култура (не сорт). Омете се , даже за мен остана съвсем малко, синът ми изял 2 порции.

Рецепта за качамак с натурално брашно от бяла царевица
Сложих да кипнат 6 чаши вода. Отделно разбърках 2 ч ч с още 4 чаши вода. Сипат на нещо като струйка, с непрекъснато бъркане с дълга дървена лъжица, на силен огън. След повторното кипване намалих на най слабото и захлупих както е с лъжицата с капак. Така се вари точно 50 минути. На 30-тата минута все още се усещаше , че има малък процент много мънички, но все пак несварени частички. НА 40-тата бяха ОК, но за по-сигурно  го оставих още 10 минути.
Описвам всичко, защото ако някой е свикнал с полуфабрикат дето се сварява за 3 минути, тук е доста дълго.

Много красив е като изстине, на външен вид прилича 100% на стандартен грис с мляко и захар. Дори на вкус също напомня Simple Smile

Аз няколко години не съм яла качамак , сега ще си наваксам!

Последна редакция: сб, 10 мар 2012, 21:57 от търся си ник

# 168
  • Мнения: 2 132
За пръв път чувам за бяла царевица..

# 169
  • София
  • Мнения: 455
  Търся си ник, аз имам каменна мелница, зърното и царевицата сама си ги меля, но чак пък такава разлика във вкуса?! А и моите зърнени са био Grinning. Освен това на едно от царевичните брашна, които се продават на пазара изрично пише, че брашното им се мели на такава мелница. Оказа се, че в България има каменни мелници за царевица и не е трудно да се открият. Проблемът е за пшеницата, защото има само няколко действащи  в южна България. Наричат се караджейки.

# 170
  • София
  • Мнения: 5 211
Забравих да разкажа най-интересното за бялата царевица.
Всъщност тя е с 2-3 пъти по-нисък добив и затова вече не се отглежда, освен от някой селянин в двора. Допреди 40 години хората са отглеждали за храна само бялата царевица и не са консумирали фуражната, жълтата, която е груба и безвкусна.
Тази жена ми разказа как като е отишла от село в големия град и за пръв път е видяла гражданите да ядат жълта царевица и се е потресла. Не е хапвала жълта.

Жени, значи си достатъчно млада, за да не си чувала , както и аз  Simple Smile

Милена, разликата във вкуса коментирам, защото е друг, съвсем различен сорт. Аз го ядох неовкусен.

Последна редакция: сб, 10 мар 2012, 21:57 от търся си ник

# 171
  • Мнения: X
Сега се сетих, че съм виждала бяла царевица на село като дете!

# 172
  • София
  • Мнения: 800
 Включвам се и аз да следя тази хубава тема:)
 Мога да споделя само инфо, че през лятото на пазара Димитър Петков, идват баби и дядовци и продават плодове, зеленчуци, подправки. Много хубави домати съм си взимала..

# 173
  • Мнения: 236
Някой да е поръчвал от Амитица скоро? Впечатления?
Писна ми с тия високи цени на биомагазините и повехнали зеленчуци.
И си мисля,след като няма случаен превоз до Звъничево, дали да не спретнем сборна поръчка и да платим на някого да отиде в крайна сметка(имам такъв човек пред вид,да платим горивото)?

# 174
  • Мнения: 2 132
Някой да е поръчвал от Амитица скоро? Впечатления?
Писна ми с тия високи цени на биомагазините и повехнали зеленчуци.
И си мисля,след като няма случаен превоз до Звъничево, дали да не спретнем сборна поръчка и да платим на някого да отиде в крайна сметка(имам такъв човек пред вид,да платим горивото)?
Доре, в фейсбук има една група дето предлагат зеленчуци от Звъничево. Бях ги пускала някъде напред в темата.  Peace

# 175
  • Мнения: 236
Da,видях,но цените са по високо.Не ми вдигат от  тоя селски магазин.

# 176
  • Мнения: 236
краставици фолирани - 3 лв./ кг, краставици - нефолирани - 2,60, розов домат І качество - 5,00 лв./кг, спанак - 5,00 лв/кг, зелена салата - 0,70 лв/бр., магданоз, копър - по 0,80 лв, картофи - 0,80, лук - 1,30, рукола - 1,50 лв/ 100 гр. ,целина глава 2,40 лв. кг, чери доматки 2,80 лв/250гр

Toва има сега в мазазина във Звъничево.Някой знае ли дали работи и в събота?

# 177
  • София
  • Мнения: 800
 Ако разбереш, моля те веднага да споделиш.

# 178
# 179
  • София
  • Мнения: 800
 Ами скоро ще имаме път към Пловдив и задължително ще отидем и до там.. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт