Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 421
  Чак жестоки не, но обидни да! Например возим се в автобуса и една баба се радва на дъщеря ми(беше на 3 г.), а тя "Мамо тази баба защо е стара и грозна?" Аз изпаднах в доста неловка ситуация.
  Сега постоянно говоря, че не трябва да се сочат и коментират хората, защото са различни - едни са невъзпитани(тези които миришат, не е имало кой да ги научи редовно да се мият), други са болни(хората с недъзи или белези). Засега има ефект.
 Мисля, че седемгодишно дете е достатъчно голямо за да разбира, че обижда, но пък от друга страна аз познавам доста по-големи хора които обиждат околните и то без да искат, и се усещат по-късно.

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Реакциите на децата са чисти и естествени...
Когато Елина за първи път видя жена без крака директно отиде и и каза "ей, ти знаеш ли, че ти няма краката? Да не си ги забравила вкъщи?" ...след 5 мин бяха приятелки и се бутаха с количката...
Никой не беше обиден, а Елина научи, че понякога хората нямат крака, но това не им пречи да са забавни...

В детското съзнание нещата са такива, каквито се представят от родителите или средата, от която попиват децата... те самите просто питат... проблема, че някои въпроси ни стряскат и ни звучат "неприлично" е само в нашите обременени мозъци.

# 17
  • София
  • Мнения: 5 828
Ами случвало се е като беше по-малка, какво толкова, извинявала съм се и толкова, дете е, пък и не е направило престъпление, а на нея правя забележка и обяснявам, че не е редно  Crossing Arms

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Има разлика между естествената реакция и любопитство и грубите изказвания.
Дъщеря ми също беше доста впечетлена от един мъж без крака и спонтанно реагира не много тактично. Лошо няма - обясних й, че има и такива хора и т.н. Но когато пред едно момченце каза, че не иска да играе с него, защото е грозно, й изчетох една лекция... Тя много добре би трябвало да знае, че човек не е отговорен за външността си, че приятелството не зависи от това как изглежда човек и че никой не обича да му казват, че е грозен, пък дори и да е така.

# 19
  • Мнения: X
За малките деца тези неща са напълно нормални, все пак те се сблъскават с нещата от живота и няма как да знаят кое е редно и кое не. Но на 7 години това е "липса на възпитание", особено в конкретния случай с пълна сила важи, защото на майката и идело да се развика, но не е сторила нищо - как детето да разбере, че не е право.

Това не е лицемерие - това е дискретност и състрадание, а последното е основната разлика между хората и животните - животните НЕ изпитват съчувствие.

# 20
  • Мнения: 3 405
В детското съзнание нещата са такива, каквито се представят от родителите или средата, от която попиват децата... те самите просто питат... проблема, че някои въпроси ни стряскат и ни звучат "неприлично" е само в нашите обременени мозъци.

Цитат

Толкова си права. Ако се правим, че не виждаме недостатъците те няма да изчезнат.
А нас са ни възпитавали да се правим, че не забелязваме недъзите. А децата направо си питат и като получат удовлетворителен отговор повече не повдигат въпроса.
Логично е едно дете да попита човек с белези, защо ги има. Ако стреснем дете с отговор "неприлично е да се пита за това" то ще се отдръпне и завинаги ще остане със заблудата, че недъзите не се обсъждат ( може би само тайно ).Ако му обясним спокойно, то ще прояви състрадане - децата не са лоши по природа.
Не е ли по-добре вместо да им се караме за това, да им кажем, че на всеки може да се случи. Първо,ние, родителите, трябва да се отучим да се стряскаме от тези коментари.

# 21
  • Мнения: 1 425
Моята красавица е още малка и не може да говори много добре, но като порасне смятам да й обяснявам и уча да не коментира на глас и да не казва високо нещата каквито са. Но не знам до колко ще имам успех, защото госпожичката още от сега ми показва колко е упорита. Децата са толкова искрени и естествени.

# 22
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е как на 7 годишна възраст тепърва ще обяснявам...ако до тези години не е разбрало, че това е грозно нещо- напълно си заслужава негативните последствия, както и родителя впрочем.

# 23
  • Мнения: 4 473
Е как на 7 годишна възраст тепърва ще обяснявам...ако до тези години не е разбрало, че това е грозно нещо- напълно си заслужава негативните последствия, както и родителя впрочем.
Правилно! Crossing Arms Не случайно е и израза "Липсват ти първите 7 години" Thinking

# 24
  • Мнения: 1 462
В асансьора:

Павел (3 г): Бабичка! Grinning
Георги (5 г): Бабичка... Flutter
Павел: Бабичкаааа!!! Mr. Green
Георги: Бабичка...? Rolling Eyes
Павел: Аааааа!!! Бабичкааа!!! Хахахахахаха... Twisted Evil
Георги: Хахахахахаха... Crazy
Сфинкса: (слиза) Crossing Arms
Аз: Не и викайте бабичка! Blush
Павел: Ама това беше бабичка!? Confused
Георги: Ама ние не говорехме на нея...? Outta Joint

# 25
  • Мнения: 218
В асансьора:

Павел (3 г): Бабичка! Grinning
Георги (5 г): Бабичка... Flutter
Павел: Бабичкаааа!!! Mr. Green
Георги: Бабичка...? Rolling Eyes
Павел: Аааааа!!! Бабичкааа!!! Хахахахахаха... Twisted Evil
Георги: Хахахахахаха... Crazy
Сфинкса: (слиза) Crossing Arms
Аз: Не и викайте бабичка! Blush
Павел: Ама това беше бабичка!? Confused
Георги: Ама ние не говорехме на нея...? Outta Joint
Много готинко и с чувство за хумор! Хареса ми, въпреки че съм против такъв вид отношение към хората. Поздрави Laughing

# 26
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Случвало ми се е много често с големия ми син. Един ден пътувахме в автобуса и една жена-джудже стана да му направи място да седне като му каза да седне защото бил малък. той и отговори да си седи тя защото била по-малка от него.
А иначе винаги съм внимавала какво говоря пред него защото госпожата в детската градина ме предупреди че децата всичко казват да внимаваме какво говорим и какво правим пред тях.

# 27
  • Мнения: 712
Без да чета всичко, ще кажа, че някои от тези неудобства могат да се избягват, ако пред детето се коментират по-малко теми, които не са за неговите уши.
Неразбирането от родителите (най-вече от бащите) на тази практика води до подобни конфузни ситуации.
Моят красавец, например, не се старае особено при възпитанието на детето ни и смята,  че е по-добре лошите неща и странните тоже да се научават от дома. Последният пресен пример е да се уригва и да казва "Пас". Сега детето като чуе някой да се уригва навън и казва "Пас". Няма да ви описвам какъв фурор предизвиква това в мъжка компания.
Същото важи и при обсъждането на  комшиите и колегите пред децата.

# 28
  • Мнения: 712
Май малко се отклоних от темата, но идеята беше, че децата нямат нашите задръжки и казват това, което виждат и чуват.

# 29
  • Мнения: 712

Цитат
Правилно! Crossing Arms Не случайно е и израза "Липсват ти първите 7 години" Thinking
Цитат

Напоследък чувам да добавят "И 9-те месеца преди това". С оглед на последните проучвания, може и да е вярно!!!!!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт