Коледни пости

  • 48 550
  • 525
  •   1
Отговори
# 30
  • Universe
  • Мнения: 1 556
http://www.hera.bg/s.php?n=315
Постът изисква не само да изключим от менюто си месото и млечните продукти, но и да пречистим мислите си от злободневните проблеми, агресията и завистта към околните, които са разрушителни най-вече за самите нас. Ако не сте вярващи, сигурно ще си кажете, какъв е смисълът. Фактът, че постите са начин за постигане на хармония от най-дълбока древност и съществуват не само в християнството, но и в будизма, юдаизма и мюсюлманството, говори, че смисълът им е универсален и не се свежда до една определена религия.

Времето на Коледните пости също не е случайно. В тази част на годината организмът ни се подготвя за зимата и имунната ни система трябва да бъде подсилена. Всъщност разпространеното мнение, че лишаването от месо и млечни продукти ще отслаби организма ни, е заблуда. Истината е точно обратната – животинските продукти са слузообразуващи и съдържат много токсини, които се натрупват в тъканите. Тялото ни има само два начина, по които може да се освободи от слузта – или чрез продължително постене или чрез вдигане на висока температура. Затова ако пренебрегнете постенето, най-вероятно скоро ще се почувствате болнави, ще усещате постоянна умора и ще загубите тонуса си.

Смисълът на постенето обаче съвсем не се изчерпва с медицинските ползи. Човешката психика и физика са дълбоко свързани и пречистването на тялото е начин за постигане на духовна хармония. По време на поста ще забележите как все по-рядко сте нервни, раздразнителни или дребнави. Най-малкото лишението от определени храни е каление на волята, а именно от нея зависи успехът ни в повечето начинания.

Не бива да забравяте обаче, че истинският пост изисква също въздържание от алкохол, сексуални контакти и шумни забавления. Смисълът е за определен период от време, да се концентрирате не върху удоволствията и злободневните проблеми, а върху личностното си развитие.


*****************************


Ядем бонбони/бисквити и си мислим, че са вегетариански. В съставките зад Е + някакъв номер има вещества от животински произход. Примерно Е322 е лецитин – добре е, ако пише “соев лецитин”, ако няма такова обозначение, лецитина е от животински произход.


Списък с индексите и имената на технологичните добавки, чиято консумация може да е вредна за здравето или да са от животински произход.

# 31
  • София
  • Мнения: 6 810
lenny_pld Peace .

# 32
  • София
  • Мнения: 478
Защо всички продължават да пишат в старата тема? Подбутвам тази, за да я забележат Laughing

# 33
  • Мнения: 87
*Бенджи* Надето Simple Smile Добре дошли  Hug brazilka  като се позагледах в състава видях,че има яйчен прах в нея..но мерси все пак  bowuu ri4ko  ще свикнеш без месо и другите лакомства..и аз като теб си хапвам орехи,плодове и др..  eat За рд-то ще стискаме палци да не те изкуши някоя вкусотийка Hug

# 34
  • Universe
  • Мнения: 1 556
  bouquet

Последна редакция: чт, 18 ное 2010, 09:09 от lenny_pld

# 35
  • София
  • Мнения: 6 810
Аз готвих:
Ориз на фурна с маслини, лук и доматено пюре. Обилно поръсен с магданоз.
Излищно е да казвам, че не остана... Mr. Green

# 36
  • София
  • Мнения: 478
brazilka  като се позагледах в състава видях,че има яйчен прах в нея..но мерси все пак

Те са два вида, в едната със сигурност няма.

# 37
  • София
  • Мнения: 84
 Здравейте, включвам се и аз към постещите.

 Бих препоръчала на всички новаци в постенето да разгледат внимателно блога на Бразилка, наистина има отговори на всички въпроси там. Линкът към него е в подписа и.

Момичета, няма ли начин модератор да обедини двете теми? Доста объркващо е така.

 Лени, колко дни смяташ да спазваш житния режим на Дънов?
 
Успех на всички!

# 38
  • Мнения: 87
brazilka говорех за тази на олинеза  Joy Zdraveto добре дошла Hug

# 39
  • Мнения: 8 836
Аз постя от три години по 365 дни годишно. Принудително. Записвам се да следя рецептите Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 7 945
Аз пък едно не мога да разбера. Какъв е проблема да открием една тема "ПОСТНА КУХНЯ"  и да събираме всичко там ми си играем на всеки пост па откриваме нова тема, па повтаряй едно и също нещо и т.н. Так хем ще е събрано всичко на едно, хем темата може да се ползва и от хора, които по една или друга причина не могат да ядат животински продукти.

 Бобсито, чудесна работа!   bouquet
Темата изглежда много добре!
Дядо Хаджия, радвам се да те видя и оценявам веднага предложението ти!  Heart Eyes
Имам един малко тъп въпрос за "етикецията". Когато се събирате с непостещи хора обявявате ли, че постите или просто похапвате това, което може без да коментирате много, много? Правим едно събиране за Коледа в детски клуб и аз изтърсих по време на подготовката, че постя. Хората взеха да се чудят какво да добавят, как да поръчат постни плата... абе стана сложно и далеч от ефекта, който търсех. Та се зачудих какъв е вашия опит в такива случаи.

По прицип по време на пости се стремя да избягвам събирания и тържества. Ако се наложи обаче се стремя да не занимавам другите с моите навици и ако има нещо на масата, което ми върши работа ям, ако няма се правя, че не съм гладен. През декември например сме двама рожденника - синът ми и аз. Хайде моят рожден е лесен, по традиция не каня гости защото си имам свое разбиране за този ден и си имам мои си лични традиции, които спазвам вече близо 31 години. За синът ми жена ми си приготвя там за другите каквото си иска, аз пък задължително приготвям разни постни вкусотии и така хем вълка сит хем и агнето цяло. Даже понякога нападат моите ястия и аз понякога оставам с пръст в устата.  Laughing

# 41
  • под дъгата
  • Мнения: 89
Дядо Хаджия,като те знам какъв си майстор и как ги доизкусоряваш и засукваш....и аз бих ги нападнала Laughing А темата за "ПОСТНИ ЯСТИЯ" я обсъждахме ако си спомняш май по Петрови пости,ама...остана си недоразвита идея.По-скоро никой не се зае да пусне такава тема и тя така и не се роди.Но никога не е късно.
Мишанка, аз по принцип не казвам,че постя.Ако ме почерпят с бонон напр. казвам благодаря вземам го и го оставям настрани,а после черпя домашните Wink Или като дядо Хаджия-вземам си от това,което ми върши работа.Но близки,роднини и познати от обкръжението ми знаят,че съм постеща и не досаждат с въпроси.Даже като наближат пости и започват да ме питат-"ти ще постиш ли?"Е,има и такива, които ми се чудят,ама...не им се обяснявам-мое решение и точка.
Бобсито - поздравления,чудесна тема си оформила  bouquet А старата по-скоро модератор трябва да я заключи,та да не се раздвояват хората и не се объркват нови присъединили се.Така мисля Peace

# 42
  • Мнения: 1 267
Аз пък едно не мога да разбера. Какъв е проблема да открием една тема "ПОСТНА КУХНЯ" ...

защото много от нас сме активни на тема постни манджи, само по време на пости.

Моля ви, нека съберем двете теми, голямо "разпиляване" стана.

Последна редакция: ср, 17 ное 2010, 08:10 от Анe

# 43
  • Мнения: 1 559
Бубке,сега видях ,че едните бисквити които съм правила са с масло и  1 яице  ooooh!.....аз ще заместя маслото с малко зехтин...и ще изключа яйцето...и ако станат хубави ще пиша...а ето едни други постни които пак съм правила и не бяха лоши: Peace
1 чаена чаша пълнозърнесто брашно
1 бакпулувер
1/4 ч.л. сол
1 ч.чаша овесени ядки
1/2 ч.чаша кълцани орехи(бадеми)
1/3 ч.ч стафиди
2 моркова ситно настъргани
1/2 ч.ч. сусамово олио
1/2 ч.ч. мед
2 ванилии

Първите 7 съставки се смесват,отделно се разбиват олиото ,меда и ванилията.Към тях се прибавят сухите съставки и се разбъркват.Върху хартия за печене се слага по 1 лъжица и се разтила на 1 см.Предварително закратя фурна на 190 гр-10 12 мин

По късно ще пусна крекери и др бисквити дали са се получили без маслото  Wink

Аз не ям месо така или иначе..и не ме изкушава изобщо..най ми липсва сиренецето..,но не  е чак болка за умиргане Laughing...Мъжо вика,храната ок  Crazy..ама от секс няма ме лишиш  Joy Joy..та за там съм пас...... Rolling Eyes

# 44

Общи условия

Активация на акаунт