Коледни пости

  • 48 634
  • 525
  •   1
Отговори
# 15
# 16
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Бремелинка, ние си обсъждаме точно постите. Обсъждаме рецепти, идеи, празници, кога какво е позволено и т.н. и според мен заглавието си е точно на място.  Peace  Но не ми пречи да го сменят, ако искат, за мен темата е полезна, пък както и да се казва. Simple Smile

По този повод да кажа браво на дядо Хаджия по повод бисквитките. Случва се да недогледаме, да направим нещо неволно. Не е голям проблем. Аз примерно имам навика докато храня малкия, който не пости разбира се, да му облизвам лъжицата  Crazy , когато тръгне да капне или остане и снощи ми хапна от гриса. Волно и неволно се случват такива неща. Важното е, когато разберем, че дадено нещо не е посто, да спрем да го ядем за момента. Така мисля аз, разбира се.

Обсъждали сме и ползването на прибори и съдове при пост също. В къщи само аз постя, свекърите, с тях живеем, не постят и мъж ми също. Режат салам и ножа се оставя отгоре, минавам аз и си мажа маргарин със същия нож примерно. А знам, че едно време бабата на приятелка имаше отделни съдове за постите.

Сега се сетих и за нещо, което бяхме обсъждали, преди. За контакта между мъжа и жената по време на пост. Темата беше за   това, че ако мъжа е малко аттеист и по време на поста поиска контакт с любимата си, тя не бива да му отказва, за да не се насъсква той срещу поста и вярата й. Имаше ли нещо такова? Моля някой , ако се сеща, да се разпише какво точно беше. Не става дума за моя мъж конкретно, просто вчера със сестра ми пихме кафе и се сетихме за темата, когато го обсъждахме. Почти съм сигурна, че Бразилка знае за какво говоря, макар че нещо не се изказах много добре Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 478
Бобсито, много хубаво си оформила темичката. Благодаря ти Hug

Имам само една препоръка – да махнеш това изречение, защото е много подвеждащо, понеже има постен шоколад и вафли:

”Шоколадите обаче, както и всички видове вафли и други подобни не влизат в графата позволени храни”

 
Маргарин яде ли се??Белла??

Разрешен е, но има видове, които не са напълно растителни. Тук се постарах да направя приблизителен списък, ако се сетите за още някой, който да допълня, казвайте

И аз да питам сега - растителната сметана позволена ли е?

Във всички растителни сметани има казеин, лакотоза и други подводни камъни. Единствената изцяло растителна сметана, на която съм попадала е тази -

Подходяща е най – вече за кафе, но за сладкиши и готвене може да я заместиш с кокосова сметана.

Много бързах в магазина и не успях да разгледам Бейк Ролса, но стигнах до брускетите. Някакви многозърнести с риган и т.н. и талиатели и бяха постни. Само един - два вида видях, но нямаше подхлъзващи съставки. Ще стигна и до Бейк Ролса тези дни.

Мишанка, според хората и ситуацията действам различно. В много от случаите премълчавам, че постя и не се разбира. Ако видя, че някой няма представа от поста и ще ме зарине с въпроси, защо го правя - казвам, че съм на диета и ме оставят на мира Joy Близки и приятели знаят, че постим от години и отдавна престанаха с въпросите и научиха постите и, че сряда и петък са постни дни Laughing

evhen, това с рибата го обсъждахме в предната тема, която е на същата страница и още не е избутана назад.

Днес бях в движение и обядвах навън - задушени картофи и салата от зеле и моркови. За вечеря ще дояждаме лещата от вчера, но днес ще е със салата от моркови и бяла ряпа. Сега направих и плънка за лозови сармички с ориз и гъби. Малко да изстине и ще ги завия, но като гледам ще останат за утре. Мисля и някакво сосче да им направя.

# 18
  • София
  • Мнения: 478
Бремелинка, Иренка е права, защото в темата няма само рецепти, но споделяме кой какво е сготвил, обсъждаме продукти и т.н. Peace

Момичета, заповядайте в новата тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=542758

# 19
  • Мнения: 310
brazilka махнах изречението, наистина беше подвеждащо.Къде мога да я намеря тази сметана, защото си пия кафето с мляко попринцип и търся друг вариант.А за Бейк Ролса писах в другата тема, че съдържа млечна суроватка на прах и обезмаслено сухо мляко на прах.
Klemy , пробвай я и кажи дали става  Simple Smile
Все още не съм решила какво ще ям за вечеря, но си направих десертче - баклава  smile3508

Последна редакция: вт, 16 ное 2010, 18:18 от Бобсито

# 20
  • Мнения: 87
Туп.. и аз в новата темичка  newsm32 Бобсито много добре е станала   bouquet  Не знам дали и при вас е така,но с това форумче хич не усещам постите  newsm53 Днес не ми остана време да си направя печени картофи и отново ще съм на леща за вечеря  Weary ,но със салата от ряпа и моркови  newsm53 Ам... и май никой не ми каза дали може да се хапва майонеза? newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 565
Записвам се и аз. Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 478
Бубка, ние с теб днес за вечеря ще сме с еднакво меню Grinning

Майонеза не може, само соева. Има и една в тубички на Vital, която също е постна, но на мен нещо много не ми допада. Иначе е масова и я има почти навсякъде. Соевата се намира по - трудно. Аз лично я взимам от ХИТ, но я има и по магазините за диетични и здравословни храни.

Надето, добре дошла  bouquet

# 23
  • Мнения: 168
С две думи си говорите за ядене, а не за пости  Peace Който както иска да го разбира. Дядо Хаджия е написал по-горе доста важни неща, ама ... рецептите и остатъците от сухо мляко в бисквитите явно са по-важни. Мога да ви изброя доста сладкиши, които са невероятно вкусни и постни, но не смятам, че когато човек е решил доброволно да се лишава трябва непрекъснато да търси заместители. Това имам предвид. Както и да е. Успех на всички и ползотворни лишения!

# 24
  • София
  • Мнения: 478
С две думи си говорите за ядене, а не за пости  Peace Който както иска да го разбира. Дядо Хаджия е написал по-горе доста важни неща, ама ... рецептите и остатъците от сухо мляко в бисквитите явно са по-важни.

Усещам огорчението ви, но това е Кулинарен форум и няма как да разискваме дълбоко догматични теми. Може да се включите във форумите на двери.бг и православието, където може да разисквате други теми, свързани с постите.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 5 039
запис...

# 26
  • Мнения: 1 267
E,'що нова тема?

Да това е кулинарен форум, постим за здраве,
защо не и дух.
по време на пост не са се и къпали разправя баба.
странности.

Днес - мушмули, банани, картофена салата.
не посмях да опитам рибата за вечеря.
6.12. ще чакам.

твърдо не на маргарина и соята казвам аз.
имаше някъде рецепта за домашно тофу.

# 27
  • Мнения: 428
Ей,голям зор при мен с това постене.Като гледам свинското със зеле пред мъжа ми направо.....нямам думи.Тази вечер бях на две купички леща.Къркори ми корема за нещо стабилно,нооо,щом издържах два дена стриктно,защо не и целия пост.За първи път ми е .А то не е само месото.От толкова лакомства се лишавам през деня.Пък все съм гладна и ту орехче ще хапна,ту лъжичка мед,ту някоя мандаринка.Гледам да пия чай повечко уж да ми запълни мяха,ама май само го промива.Ще трябва да положа много ,усилия тази седмица,защото в събота ми е РД,големия син ще си идва по този повод и като всяка майка на студент ще му готвя всевъзможни вкуснотии.Ох,искам да издържа.Просто трябва.От вас черпя вдъхновението си .Не съм сама и вярвам,че всичко е възможно с вас.


                            bouquet

# 28
  • Мнения: 168
Тъй де, кулинарен е форумът. Затова ми се стори по--уместно темата да се казва "Постни рецепти". Няма причина да съм огорчена. Хората имат различни интереси и свобода да решават от какво да се интересуват.

# 29
  • Мнения: 1 267
Тъй де, кулинарен е форумът. Затова ми се стори по--уместно темата да се казва "Постни рецепти". Няма причина да съм огорчена. Хората имат различни интереси и свобода да решават от какво да се интересуват.

да, но темата е активна само по време на коледните пости.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт