Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 29!

  • 23 647
  • 744
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Еп. 28

Опитът и ежедневието при т.нар. дълго кърмене (над годинката) са малко по-различни и специфични от обичайните въпроси, които вълнуват майките при кърмене в първите месеци или по време на захранването. Това е мястото за обсъждане на тези въпроси.

Моля, опитайте се да не се впускате в дълги дискусии на други теми, нямащи нещо конкретно общо с темата  Simple Smile

Да не се бърка с чат и спам, нито с отчетна тема!   Peace

Тук се обсъждат съвсем конкретно различни по-тясно насочени въпроси за кърменето над годинка, практика и опит   Grinning

# 1
  • Мнения: 3 715
Продължавам си се по моя проблем Simple Smile - след като видях зъбчето колко прозира вече, се успокоих, че е от него. Винаги при зъб се получава така, явно слюнката наистина се променя. Лошото е, че като захапе и усещам зъбчетата, много е неприятно. Не ме хапе, но ги усещам. А захапва добре, специално гледах.

# 2
  • Мнения: 7 114
Аз само малко страдам от дългите нощни търсения. Мария се дразни, че не й пускам бързо млякото за успокоение. Ще трябва да започна да подсилвам някак производството.
В предната тема пропуснах да си призная, че косата и ноктите ми нямат особени поражения. След кризата около третия месец, когато можех пуловер да изпрета със собствен космест материал, сега нещата са наред. Попих 2-3 месеца Калмацин, но след като се възстановиха месечните функции на организма, не съм пила повече.
Извинявам сел че писах два пъти в един и същи ден  Embarassed Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 5 289
Аз ще се възползвам от новата тема, за да подпитам вече попреминалите по този път доколко се справиха/справят с екстрите на т.нар. бебешки пубертет и някакви съвети да споделят, ако искат. Вече съм убедена, че човечето ми е навлязло в тази "тъй прекрасна" фаза и ми обира докрай вече поизопнатите нервички... Насред улицата изведнъж днес реши, че иска цица и падна голям рев, тъй като бяхме насред нищото и дори нямаше къде да приклекна и да подпра гръб, а и бая вятър духаше... Разбира се, докато се доберем до поне-малко-завет, "зорът" вече не беше толкова зор, но просто се чудя... Все по-трудно разбирам кога наистина му е кофти и кога ме "пробва"... За по-веселичко, всичко се доомазва от факта, че има сравнително по-малко зъбки от наборите (7 на фона на масово над 10-14 до 18) и тепърва се почва и зъбоплюнченето и зъбонервосването... И, разбира се, ако АЗ (а не тати) се опита да успокои/приспи, всичко пак опира до цица... Не че нещо, ама понякога ми се ще да ми се получава и без непременно да опираме до сукане... искам сам да реши до кога ще има нужда от това, но все пак си мисля как бих се справяла иначе? Как се справят не-кърмещите в такива периоди? Дали гушкането и говоренето биха свършили работа и при мен (сега просто отказва друго - почти винаги опира до цицата, щом е с мен)...

# 4
  • Мнения: 2 022
И при нас съществува проблемът със сукането за заспиване. При това моята девойка е вече доста голяма. Би трябвало да разбира като й се каже нещо, но уви! Нито ден не е заспивала, без да суче. Напоследък даже забелязвам, че времето за приспиване драстично се увеличава. Иска едната, после другата, после пак първата, посла казва "Изпих ги" и ляга в леглото и след 5 минути пак иска "мако от теб".  ooooh! Мисля, че попаднах е някакъв омагьосан кръг: когато не е в къщи (няколко пъти е спала при баща ми), не търси изобщо да суче. Зсаспива си сама в леглото и на обяд, и вечер. Ходи на ясла вече 7 месеца - и там няма абсолютно никакъв проблем: спи, яде, казва си, когато има нужда да седне на гърнето... Учителките не могат да я нахвалят, а тя иска да ходи там и през почивните дни... НО в къщи държи да я приспивам само аз и заспива единствено със сукане! Ако се опитат баща й или брат й да я приспиват, надава адски рев. Очевидно е някаква форма на инат и глезене, защото номерът минава. Ама кажете ми как да не мине, като освен нея имам още две деца, които трябва да спят. А ако не получи "макото", тя се дере в продължение на часове! Изпробвала съм го. Освен това суче и нощем - буди се по 4-5 пъти на нощ и заспива само със сукане! Досега не съм мислила сериозно за отбиване, но вече започна да става много голяма и понякога ме болят гърдите, защото суче твърде силно. Освен това отново почна един невероятен косопад. Така беше през първите 9 месеца след раждането й и не помогнаха нито витамини, нито хранителен режим. След това нещата се оправиха от само себе си, но сега проблемът се завърна с пълна сила.
Започнах да я подготвям психически за отбиване: говоря й, че е голяма - тя отговаря, че е мъничка (виж, не стигам до лампата) казвам, че скоро "макото" ще свърши - тя казва, че няма да свърши (ами права е - с това редовно сукане тя ще го поддържа до гимазията!)... Накрая взех да й казвам, че ако продължава да суче толкова често, "макото" ще се развали и ще стане горчиво. Мисля да се намажа в някаква гадост, за да се отврати и да се откаже. Четох, че някои мами са използвали Даум Ескол. Мислите ли, че е добра идея? И дали, ако успея да я отбия, ще започне да спи по цяла нощ? Или поне само с едно будене. Братята й бяха така: будеха се по веднъж през нощта, единият искаше вода, а другият сок, изпиваха си пиенето и заспиваха веднага отново. Освен това вечер просто ги слагах в леглото и си излизах от стаята. Заспиваха сами. Обаче те не са кърмени (или по-точно кърмени са по месец-два). А тя суче вече почти три години. Мисля, че и това има значение: колкото е по-голяма, толкова по-трудно ще бъде отбиването. Или греша?

# 5
  • Мнения: 246
ku[d]ku[d]yaka, може би малко по-силно стиска и за това ти е болезнено и неприятно.

зелено човече (.)(.), ние с Митко сме се споразумели, че само в къщи може. Един-два пъти е напирал на вън при все още по-топлото време, но го разсейвах с друго (например ритахме кестени и паднали диви ябълки по алеята, мачкахме изсъхнали листа) и той лесно забравяше. В такива случаи гледам да отклоня вниманието още преди да се стигне дорев.

Е, и ние имаме тръшкане и рев, но както установихме основно когато сме двамата с баща му и той се дразни, че не му обръщаме едновременно внимание (примерно аз готвя, мия чинии или се разсейвам с други подобни скучни работи). Когато остане на саме с някой от нас, няма такива неща, но когато започнем заедно да го закачаме, много често си иска и кърмене, което обезкуражава баща му. Има ли и други такива случаи насред игра с мама и тати да се сещат за цокане?

Пролетната Фея, аз обяснявам, че на гърдите им трябва време, за да направят пак мляко и се опитвам да пробутам шише или чаша с мляко. Понякога успявам.

# 6
  • Мнения: 3 715
Тръшкане и рев минах с големия, продължи цяла година, че и отгоре. Оставях го да се тръшка. Беше много кошмарен период. Веднъж ми се тръшка половин час за суров картоф. С този пак така ще процедирам, да се тръшка. Лошото е, че тогава искам и да го отбивам, та сама не си завиждам.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 289
Аз да уточня, че не ме бърка да кърмя навън, но все пак не държа насред улицата да извадя цицата... нито пък държа да се крия, просто все пак някаква възможност трябва да имам да поседна или да се подпра - т.е. кърменето навън само по себе си не ме притеснява, но не държа целия свят да разбере какво точно правим в момента. Но започвам да получавам усещането, че ме пробва докъде може да стигне с магариите, което не ми е приятно, ама хич...

За нощното сукане, признавам, че не вярвам ако се отбие, да почне да спи по цяла нощ, по-скоро се чудя тогава как бих го успокоявала  newsm78

# 8
  • Мнения: 1 153
Още сме тук:)

# 9
  • Мнения: 18
Пролетна фея искам да ти споделя как стана при нас - моята дъщеря и на 2 г и 8 месеца, почти като твоята. Отбихме се преди две седмици - за "чудо" на всички невярващи около нас, включително на бащата - който с мъка се "примиряваше", че ще сучем до първи клас или докато се омъжи!!! Аз самата се бях настроила, че ще я кърмя докато тя сама се откаже - но не веждах никакви признаци за това . ПРеди повече от половин година се кърмехме и за приспиване и при събуждане. За няколко седмици "спрях" цоцането за събуждане - заместих го с любими питиета от шише - сок, чай, мляко с какао. Тоя зор вече съм го забравила даже - помня само, че имаше малко рев няколко дни - но аз не отстъпвах, излизах от стаята, оставях отворена вратата , за да може да дойде сама при мен в кухнята. Веднъж вече като стане от леглото - гледах нещо интересно да измисля за правене - тактика "отвличане на вниманието". Малко след като отмина тоя период , Ива спря да се буди нощем да търси "цици".
А сега - реших да я отбия съвсем, тъй като догодина ни предстои преместване и никак нямаше да е подходящо тогава да го правим - доброволно или не. Преди не можеше и дума да стане някой друг да я приспи! Но преди две седмици реших да пробвам - с метода "морков пред магарето". Обещах и ако успее да заспи сама, без циците, да и купя шоколадово яйце (такива обикновенно не купувам). Стана! На другия ден - обещах да я заведа да се вози на влак (метрото). Пак стана! И така - с обещания за интересни неща - мина седмица. Като видях че става...реших, че е време за други обяснения - циците искат да си почиват, че са много уморени от дългото цоцане, също че е голяма и ако мама ходи на работа, тя трябва да може да заспива сама...и така....Слава Богу - имам разбрано дете, винаги, когато и обяснявам нещата - ме разбира.
Та си мисля, че за всяка промяна трябва да се улучи подходящия момент и да има условия и желание, за нея...Ако не мислиш, че е готова за това - не прибързвай. Моето мнение е, че връзката на детето с майката е важно да продължи без сътресения дъъъълго във времето.

# 10
  • Мнения: 425
Феичке, и аз съм се отчаяла-както съм писала по-назад в темата , и то неведнъж WhistlingНа моменти кърменето ми е,хм,неприятно чак.Аз съм се мазала с Даум-за съжаление безуспешно-някак бързо се усети че това се мие и бързо ме подкани "мий ,мамо,доти,тане хубу миякото"...да се чудиш да плачеш ли да се смееш ли.Относно тръшкането-напоследък се тръшка основно ако откажа кърмене-ако съм твърда и устоя,започва толкова жално да ми се моли,че.....пак давам.Лошото при него е,че много трудно го разсейвам,просто като си науми нещо буквално се фиксира в него и така....Тука някой говореше за "светлина в тунела"относно отбиването...след 3-тата година,не знам,ще видим newsm78?!

# 11
  • Мнения: 516
Все още си имам кърмаче. Напоследък ,когато иска да суче,ми показва с пръст ухото си. В превод- иска да се гушне на голата ми гръд със зърно в ухото Crazy Преди имитираше сукане с устнички ooooh!

# 12
  • Мнения: 2 022
petiha, наистина имаш разбрана дъщеричка, да ти е жива и здрава. И аз опитвам да я залъжа с нещо любимо или да й обещая, че ако не суче, ще й купя яйце или ще отидем да играе някъде или ... каквото там й се иска. Тя клати разбиращо главичка, разбира ме много добре, съгласява се с всички условия, но накрая пак завършва с "а сега дай мако от теб!"....

Liu jo, моето кърмаче много прилича на твоето.  Grinning

Ето сега седя и пиша, а тя ме дърпа и повтаря "мако, мако". При това току-що яде и пи мляко от шише! Не знам как ще я караме така. И най-вече докога ще я караме така....

# 13
  • Мнения: 425
Е как иначе-щом съм седнала това е едва ли не покана да дойде и да се нареди да цока Laughing,ако пък загледам някой филм.....А и моят цокльо може да изпие пълна чаша "мияко кава"и да дойде веднага да си иска"Може малко цок,мамо".Дори твърди че е по-вкусно от шоколада....

# 14
  • София
  • Мнения: 94
запис Grinning  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт