Родители, вярвам, че на вас ви пука

  • 3 291
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Това е дословен препис на текст от учебник по Музика за 3 клас, който е одобрен от министерството на образованието.

Отдолу иде джип „Мицубиши“

със яка броня, с прозорци скришни.

Всички по пътя той изпреваря.

- На кого е? Кой ли го кара?

- Вълчо го кара. Свири и гази!

- А във колата, коя ли е тази?

- Лиска е вътре. И много иска.....


Ако проявявате интерес и изобщо ви се чете: статията е тук

Вярвате ли, че това учат нашите деца в училище?
Искате ли това безумие да продължава?
Моля ви, разгледайте учебниците на децата ви и ако има подобни текстове или такива, които биха възпитали у децата ни съмнителен морал - не си мълчете, не чакайте да се случи чудо...

Не е ли жалко, че някои неща, на които ние никога не бихме възпитали децата си, се съдържат именно в техните учебници?

Моля ви, ако сте се натъкнали на подобни примери - споделете ги, защото възнамерявам да отнеса въпроса не просто на училищно ниво - учителите често нямат думата в избор на издателство. И в образователната сфера са намесени интереси, които обаче не работят в полза на децата ни!

# 1
  • Мнения: 8 999
Този текст отдавна се коментира.
Но той е точно толкова шокиращ, колкото повечето стихчета, поместени в читанките и учебниците по музика. Масово на децата се поднасят някакви тромави стихоплетства на световно неизвестни творци, вместо да ги запознаят с българската класика за деца. Да, децата ни не знаят имената на големи български поети и писатели, но учат наизуст недодялани рими от посредствени автори.

# 2
  • Мнения: 40 950
Това е твърде старо и каквото е имало да се казва вече е казано. Моето дете не е учило такива неща. Все пак има много учебници и учителите си избират по кой да преподават (макар аз да предпочитам да има само един учебник, списан добре и да се знае, че министерството носи отговорност за него). А и дори да има такива неща в учебника, пак зависи каква интерпретация ще им даде учителят. Ако учителят използва текста като пример за вулгарността и упадъка на масовата култура няма лошо.

# 3
  • Мнения: 2 280
 Shocked Shocked Shocked

Това е твърде старо и каквото е имало да се казва вече е казано. Моето дете не е учило такива неща. Все пак има много учебници и учителите си избират по кой да преподават (макар аз да предпочитам да има само един учебник, списан добре и да се знае, че министерството носи отговорност за него). А и дори да има такива неща в учебника, пак зависи каква интерпретация ще им даде учителят. Ако учителят използва текста като пример за вулгарността и упадъка на масовата култура няма лошо.

 Shocked Shocked Shocked

Черна станция,ти сериозно ли?..Или понеже твоето дете не е учило такива неща?
.. КАК точно едно дете в 3-ти клас ще разбере упадъка на масовата култура (особено, ако не е запознато с друга..)и..особено, като е във възраст в която с удоволствие би повтаряло и слушало всяка простотия, която не е официално забранена(пък и такава, може би) казана от възрастен (и особено учител!)..

Аз съм втрещена...
Особено пък от факта, че "това е твърде старо"..т.е..никой не е взел мерки да се предотврати..
..
Чуднички неща учат децата ни и извън текстовете в учебниците..в училище..(и от поведението на учителите вкл...)
Вчера разговарях с една майка на ученик в горния курс, на която учителката по психология!!! е задала казуса: " Ако сте родител на тежко болно дете от нелечима болест,как ще постъпите- ще го гледате как се мъчи или ще го убиете"..
Та..като детето взело да обяснява,че ще се бори за живота на детето и ще търси лекарства, лекари в чужбина и т.н...УЧИТЕЛКАТА му казала: "ТИ май не си разбрал въпроса.!! Казуса е избор между двата варианта!" Shocked Shocked Shocked.. Живеем в странно общество.. Аз лично съм потресена..

# 4
  • Мнения: 40 950
Когато едно дете види нещо и му кажат "Това е лошо, не го пипай, не го яж, не прави така и пр. то се научава, че нещото е лошо". И обратно, ако за същото нещо му кажат, че е хубаво, детето ще се научи така. Това имах предвид. Дали песента ще се представи като лош или като добър пример. Когато студентите рзглеждат " Моята борба" значи ли това, че ги възпитават да станат фашисти???

А от въпросния текст вече съм се шокирала навремето. Не мога все да се шокирам от едно и също нещо, нали?

# 5
  • Мнения: 8 999
То от този текст май и самият министър се шокира, но явно още си стои в читанките!

# 6
  • Мнения: 24 467
Между самостоятелността в мисленето на студента и третокласника, способността им да отделят пошлото от качественото и хумора, има доста голяма разлика.
А като знам колко им пука на някои учителки какво преподават, дълбоко се съмнявам, че редица даскали въобще ще се спрат на някаква интерпретация. Ще си карат според програмата и каквото има в т.нар. "учебници", както си карат винаги. Имали го- има го, значи трябва да се научи. "Това е толкоз просто и логично."
Когато писах /и до министреството, включително/ за възмущението си от тази тъпня преди 3 години, детето на колежката ми, която ми даде текста /синът тогава беше ІІ клас и не бе стигнал до скодоумието, обективирано в това високо интелектуално произведение/, си го учеше като най- нормална песен. Нищо повече. Целта била да се види как може да се направи съвременен текст по народна музика, нещо такова обясняваше тогава и съставителят на пеенката /някаква дама, простете, забравих й името, но от Булвест който се вълнува от него, може да си направи справка, на това издателство помня, че беше/.

Авторке, не сме мълчали, напротив. Само че не се случи нищо. Не сме чакали на чудо, а на изпълнение на най- обикновени задължения от страна на отговорните за гафа. Ама не би. Както и всичко друго.
Типично по нашенски и аз реших въпроса за себе си. Във ІІ клас говорих с класната и изявих желание синът ми да не учи Музика в ІІІ клас по Булвест. Е, стана. Ама и тъпнята си остана.

Последна редакция: пт, 17 дек 2010, 10:13 от Judy

# 7
  • Мнения: 2 134
Тъпнята е посъвместна!
Като,че ли няма какво вече да ни учуди,но не би!
В момента се дискутира новото парче на Слави Трифонов и колко било ,и колко най ....
Пука ми!Не искам детето ми да оскотява с пошли текстове и чалгия !

# 8
  • Мнения: 54 448
Тъпнята е посъвместна!
Като,че ли няма какво вече да ни учуди,но не би!
В момента се дискутира новото парче на Слави Трифонов и колко било ,и колко най ....
Пука ми!Не искам детето ми да оскотява с пошли текстове и чалгия !

И на мен ми пука ! И то много ! Ако зависеше от мен бих забранила чалгата със закон  #Cussing out !

Радвам се , че детето ми не слуша чалга , но бедата е там , че това е начин на живот за преобладаващата част от населението .
Много жалко !

А Слави от години не го гледам ! Mr. Green

# 9
  • Мнения: 9
Този текст отдавна се коментира.
Но той е точно толкова шокиращ, колкото повечето стихчета, поместени в читанките и учебниците по музика. Масово на децата се поднасят някакви тромави стихоплетства на световно неизвестни творци, вместо да ги запознаят с българската класика за деца. Да, децата ни не знаят имената на големи български поети и писатели, но учат наизуст недодялани рими от посредствени автори.

Без допирни точки с това по музика, скоро бях доста изненадана - неприятно от стихотворение на Петя Дубарова. В учебно помагало за 3 клас.

А след като въпросния текст се коментира от доста време, нещо по въпроса? Наистина не мога да повярвам, че нещата и в следващата учебна година ще останат същите. Не че не мога, не искам.

Точно - къде отиде класиката за деца? След това нивото на грамотност и образование на българските деца било еди-какво си...

# 10
  • Мнения: 9
Това е твърде старо и каквото е имало да се казва вече е казано. Моето дете не е учило такива неща. Все пак има много учебници и учителите си избират по кой да преподават (макар аз да предпочитам да има само един учебник, списан добре и да се знае, че министерството носи отговорност за него). А и дори да има такива неща в учебника, пак зависи каква интерпретация ще им даде учителят. Ако учителят използва текста като пример за вулгарността и упадъка на масовата култура няма лошо.

Старо е, ама моето дете сега учи тоя материал. Значи не е старо. А за жалост е отново настояще.
Стгласна съм за ролята на учителя, ама е и факт, че детето има съвсем свободен достъп до това съдържание.

# 11
  • Мнения: 9
Когато едно дете види нещо и му кажат "Това е лошо, не го пипай, не го яж, не прави така и пр. то се научава, че нещото е лошо". И обратно, ако за същото нещо му кажат, че е хубаво, детето ще се научи така. Това имах предвид. Дали песента ще се представи като лош или като добър пример. Когато студентите рзглеждат " Моята борба" значи ли това, че ги възпитават да станат фашисти???

А от въпросния текст вече съм се шокирала навремето. Не мога все да се шокирам от едно и също нещо, нали?

Не настоявам да се шокираш, разбира се.
А за директното казване и показване на лошото и доброто на едно дете, не съм съвсем съгласна, че има желания ефект. И то наблюдението не е само над моите деца.

Разликата м/у мисленето и възприемането на третокласник и студент 3-та година е съвсем различно и самата аз, ако съм сериозна и последователна в разсъжденията си, не бих направила точно този паралел.

# 12
  • Мнения: 9
Между самостоятелността в мисленето на студента и третокласника, способността им да отделят пошлото от качественото и хумора, има доста голяма разлика.
А като знам колко им пука на някои учителки какво преподават, дълбоко се съмнявам, че редица даскали въобще ще се спрат на някаква интерпретация. Ще си карат според програмата и каквото има в т.нар. "учебници", както си карат винаги. Имали го- има го, значи трябва да се научи. "Това е толкоз просто и логично."
Когато писах /и до министреството, включително/ за възмущението си от тази тъпня преди 3 години, детето на колежката ми, която ми даде текста /синът тогава беше ІІ клас и не бе стигнал до скодоумието, обективирано в това високо интелектуално произведение/, си го учеше като най- нормална песен. Нищо повече. Целта била да се види как може да се направи съвременен текст по народна музика, нещо такова обясняваше тогава и съставителят на пеенката /някаква дама, простете, забравих й името, но от Булвест който се вълнува от него, може да си направи справка, на това издателство помня, че беше/.

Авторке, не сме мълчали, напротив. Само че не се случи нищо. Не сме чакали на чудо, а на изпълнение на най- обикновени задължения от страна на отговорните за гафа. Ама не би. Както и всичко друго.
Типично по нашенски и аз реших въпроса за себе си. Във ІІ клас говорих с класната и изявих желание синът ми да не учи Музика в ІІІ клас по Булвест. Е, стана. Ама и тъпнята си остана.

Ясно, просто не съм била в течение с развитието на тая тема в годините. Сега детето е 3 клас, сега това ме вълнува. Голямата ми дъщетя не учеше музика по този учебник, инак това да ме е сполетяло, както и вас - преди 3 години.

Чудя се като се говори за образователна реформа и подобни - дали наистина някой се сеща да отвори и погледне учебниците... пък да стори реформа и в тяхнити съдържание и качество.

# 13
  • Мнения: 21 455
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=453269.0
Защо не се опиташ да редактираш постовете си, вместо да пускаш няколко един след друг? Има такава опция.

# 14
  • Мнения: 9

Цитат
Черна станция,ти сериозно ли?..Или понеже твоето дете не е учило такива неща?
.. КАК точно едно дете в 3-ти клас ще разбере упадъка на масовата култура (особено, ако не е запознато с друга..)и..особено, като е във възраст в която с удоволствие би повтаряло и слушало всяка простотия, която не е официално забранена(пък и такава, може би) казана от възрастен (и особено учител!)..

Аз съм втрещена...
Особено пък от факта, че "това е твърде старо"..т.е..никой не е взел мерки да се предотврати..
..
Чуднички неща учат децата ни и извън текстовете в учебниците..в училище..(и от поведението на учителите вкл...)
Вчера разговарях с една майка на ученик в горния курс, на която учителката по психология!!! е задала казуса: " Ако сте родител на тежко болно дете от нелечима болест,как ще постъпите- ще го гледате как се мъчи или ще го убиете"..
Та..като детето взело да обяснява,че ще се бори за живота на детето и ще търси лекарства, лекари в чужбина и т.н...УЧИТЕЛКАТА му казала: "ТИ май не си разбрал въпроса.!! Казуса е избор между двата варианта!" Shocked Shocked Shocked.. Живеем в странно общество.. Аз лично съм потресена..

Леле, без думи и аз оставам.
Но ще ми е кофти и някак виновно, ако след 3 години или дори само след една попадна на тема, която както на Черна Станция, ще ми се стори вече коментирана, стара и досадна с повторението си.

И тука ще допълня - за да са нещата в тази им форма и формат сега, значи колкото и да ни е пукало, толкова сме си мръднали пръста...  Embarassed Embarassed Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт