болест на Хашимото и бременност

  • 334 918
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 460
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
Колко са фТ4 и фТ3 на фона на това ТСХ? То е добре, чудесна стойност за бременност, но реално другите хормони са важни. Ако фТ4 е над 16pmol и фТ3 е около 3 пъти по-ниско от фТ4 нещата са ок и изследвания се пускат при положителен тест и тогава се коментира с ендокринолог.
Ако фТ4 е под 15 или конверсията в фТ3 не отговаря на съотношението 1:3, е добре да се коментира с лекар състоянието, защото от оптималните стойности на щитовидните хормони зависи и качеството на яйцеклетките за здрава бременност, отделно хормоните са важни и за развитието на ембриона особено през първия триместър на бременността.

# 2 461
  • Мнения: 1
Здравейте на всички,

Нова съм във форума, на 25г., щастливо бременна в девета гестационна седмица. Имам хроничен хипотиреоидизъм, като жлезата ми е атрофирала. Винаги съм била на хормонално лечение с Euthyrox, като всеки месец си правя нужните изследвания, на база на които дозата се коригира. Не пуша, не пия, не употребявам наркотици, физическата активност може да се определи като средна - около 10 000 крачки на ден и групови тренировки веднъж седмично.

Точно преди забременяването(края на Октомври месец) TSH ми беше 2.99. В края на Ноември бях 5 г.с (28.11.2023) и направихме нов тест, като тогава нивото на TSH се беше увеличило значително - 7.64. Ендокриноложката ми коригира приема на хормон, съответно 5х125мг и 2х150мг.

Следващите изследвания направих в 7 г.с. на 11.12.2023 - ТSH 3.01 - точно в границите. Останах на същата доза тироксин.

Поради значителната разлика в резултатите решихме да правим по две изследвания в различни лаборатории, просто за наше успокоение. Съответно на 20.12.2023 (8 г.с.) направихме допълнителни тестове в друга лаборатория,  като резултатите бяха следните - TSH 2.98, fT4 1.100 ng/dl - отново в нормата.

Последните изледвания са от днес - 28.12.2023 (само от една лаборатория) и стойностите на TSH отново са много високи - 8.63 mIU/L, fT4 14.3 pmol/L. Утре ще посетим и втората лаборатория, за да видим и там какво ще покаже, но с партньора ми сме изключително притестени от тези флуктуации в стойностите и не можем да намерим логично обяснение. Ендокриноложката също не може да даде причина, единствено ми промени дозата днес на 5х150 + 2х125мг.

При всички тестове fT4 e в нормата(следва да уточня, че двете лаборатории го измерват по различни единици - ng/dl и pmol/L). Разбираме, че той е ключов за развитието на плода, но въпреки това имаме своите притеснения и тревоги. Важно уточнение е, че тестовете с много високи стойности на TSH винаги са били от една и съща лаборатория. Според ендокриноложката, както и наши познати в медицинската сфера е напълно възможно това да са лабораторни грешки, именно поради които отсега нататък ще правим допълнителни изследвания.

Ще съм Ви изключително благодарна, ако можете да ми предоставите някакви насоки и съвети по дадената тема. С партньора ми сме перфекционисти, искаме всичко да бъде изпипано по конец и съответно сме кълбо от нерви през последните няколко седмици.

Благодаря Ви предварително.

Последна редакция: пт, 29 дек 2023, 07:21 от newmama1

# 2 462
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
При силно атрофирали жлези често при бременност ТСХ не реагира нормално. Принципно нормата е до 2 в първи триместър и до 2,5 във втори и трети. Но в такива случаи като при вас няма смисъл да се следи той щом лечението с хормони държи Т4 и Т3 в норма. Като разграничавам норма и оптимашни стойности. С напредването на бременността фТ4 спада заради повишения protein & hormone binding в черния дроб и е нормално, като при тези високи дози хормон мисля че Т4 от 14 pmol e ok.

Отделно че ТСХ не се секретира равномерно всеки ден и такива изследвания през 15 дни винаги объркват. Минимумът е 30 дни. Следенето трябва да е в една и съща лаборатория (избягвайте Рамус), като избирайте такава където е централа и правят тестването на кръвта на място, а не филиал - тогава ви взимат кръв и тепърва транспортират и изследват часове по-късно, а понякога и на другия ден. Също така е важно да се спазят условията за правилно изследване - след 8 часа сън, на гладно, без прием на кофеин, даване на проба преди 10ч сутринта.

# 2 463
  • Anywhere
  • Мнения: 1 090
Здравейте,
моя казус е следния, имам почти изцяло атрофирала жлеза и разчитам изцяло на синтетичен хормон.
Как е правилно да изследвам ТСХ и Фт3/4 с прием на хормон или без? Има много значителни разлики в последните ми изследвания. При това, в което бях пила 100мкг АккуТирокс преди, изследването стойноста на ТСХ беше 0.22 (реф. 0.27-4.20)
 След 35 дни прием на коригирана доза от 80 мкг и без прием на АккуТирокс преди изследване ТСХ беше 4.07 (реф 0.27-4.20).
Кое е вярното?

# 2 464
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
Изследване винаги се прави преди прием на дневната доза хормон. Никога не се изследва след медикамент, защото дава фалшив резултат. В повечето лаборатории даже питат взимали ли сте сутрешната доза, пили ли сте кафе, яли ли сте. Ако не ви питат, сменете задължително лабораторията.

# 2 465
  • Мнения: 610
Здравейте ,
Моля за мнение за тези резултати. В момента правим опити по естествен път, и планираме Ин Витро за втората половина от януари. Тези МАТ са ми казвали, че нямат отношение към бременността и не мога да ги контролирам.

# 2 466
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
Емпати, добри са резултатите, фТ4 е малко ниско за това ТСХ, но е приемливо. Антителата ще спаднат като забременееш.

# 2 467
  • Мнения: 610
Брагодаря, ти АА ❤🫶🌺🌹🌷

# 2 468
  • Мнения: 1
Здравейте и от мен Simple Smile,

Аз бях с ТСХ 100, когато случайно разбрах, че имам Хашимото, но не бях бременна, а 4 месеца след раждане. За месец падна до 10, после 7, после 4 и чак като открих правилния за мен лекар, тогава заковахме резултат 2,9. Но пак казвам, това се случи след раждане.

В момента съм бременна отново, в деня след теста си пуснах ТСХ и беше скочило до 6,9. Увеличиха ми дозата почти двойно и след месец беше 0,36. Лекарят каза, че е в граница, но долна граница и смени дозата - всеки ден редувам предходната доза и една по-ниска. Вчера си пуснах кръвни и съм 1,79 (14 г.с.) и се надявам вече да сме постигнали някаква приемлива норма, която да не мърда много-много Simple Smile.

Здравейте,  виждам, че е минало време от цитата.
Аз също бях диагностицирана с Хашимото след като родих преди 6 месеца.
Никога не съм имала симптоми или проблеми, но и по време на бременността моя доктор не ми е пускал изследвания. В момента резултатите на тсх са ми 74, а по време на бременността има само едно изследване, което е дало резултат 60, а доктора дори не го е погледнал и изобщо не е почвано никакво лечение.
Сега се притеснявам за детето ми, тя е още много малка за да се види на какво ниво е умственото развитие.
Някой минавал ли е по този път? Правили ли сте консултации на децата и какви?

# 2 469
  • Мнения: 1 385
Здравейте. Бременна съм в 9та седмица и днес си пуснах някои изследавния.

fT3         2.400        pg/ml                  1.580 - 3.910    
   
fT4         1.300        ng/dl                   0.700 - 1.480    

TSH     0.600        uIU/ml           0.350 - 4.940

Това добро съотношение ли е? Приемам Л-тироксин 75 мг.

# 2 470
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
Тсх и фТ4 са чудесни, фТ3 като че ли е леко нисък, но бих оставила на ендокринолог да коментира.

# 2 471
  • Мнения: 1 385
Благодаря ти, АА, за бързия отговор! Пожелавам ти да си жива и здрава! Успокоих се Simple Smile

# 2 472
  • Мнения: 11
Здравейте момичета. Бременна съм почти в 6 гс. Попринцип с Хашимото ,което е проследявано и съм на терапия. Днес ми излезнаха новите изследвания и с ужас установих,че тсх ми е 5. Много се притесних,а в следващите дни няма как да отида при ендокринолога,защото няма часове. Търся успокоение от някого,минал вече по този път.

# 2 473
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 356
ФТ4 е чудесно, бебето няма да страда от недостиг. Тсх понякога се повишава физиологично заради чхг. Спокойно може да минете на ендокринолог след 2 седмици и повторете тогава изследванията защото ще сте в 8 седмица. Но все пак нека консултацията стс специалист е в рамките на следващите 2 седмици.

# 2 474
  • Мнения: 602
Привет Simple Smile След положителен тест освен Тсх какво е хубаво да се изследва? Ft4, ft3 или и трите?
Имам хашимото и  в момента не приемам хормон. Последно ТСх ми беше 2.20 в началото на март.

Общи условия

Активация на акаунт