болест на Хашимото и бременност

  • 332 200
  • 2 471
  •   2
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте бъдещи и настоящи майки.

Преди около 3-4 месеца ми откриха автоимунен териоидит на Хашимото, като резлутатите бяха съвсем малко извън нормата, дори се чудех дали е възможно да не са точни резултатите. Лекарката каза да пия Л-Тироксин половин таблетка сутрин. Още тогава питах при бременност как се отразя и дали пречи и тя каза, че при бременност трябва да се увеличи дори дозата.

Сега си правих изследвания след 3 месеца и всички резултати са в нормата.  newsm78  което било нормално след като пия тези хапчета, но по принцип тази болест лекуване няма, пият се тези хапчета до живот - така ми казаха.
 
Сега съм в началото на бременността и като се потвърди след някой и друг ден, ще ида пак на ендокринолог за съвет - да пия ли тези хапчета, да не ги ли пия и по колко.

Искам обаче да си сверя часовника, има ли други бременни, които пият Л-тироксин и има ли промяна при бременност. Защото се чудя дали да не ида при друг ендокринолог? Тази уж е позната на майка ми и й вярвам, обаче пък ми е старнно след като болестта не се лекува, как така този път резултатите са в норма  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 10 692
Има и други и още как   Grinning

Моето Хашимото също като при теб резултатите бяха малко извън нормата, ТСХ също не ми беше извън норма,но отне време да го смъкна-преди да забременея да е под 2.

След +тест ми вдигна дозата на 100, а сега пия вече ден 100,ден 125 Лтироксин.
На всеки 30 дни пускам изследване на ТСХ и ФТ4 и се чувам/или виждам-зависи от резултата с ендокринолога ми.
Утре например ще ги пускам отново, а последнияя път ТСХ ми беше 0.77 повече от перфектно,но дозата не се намаля! Много е важно по време на бременност да не се пропуска хормона.
И на мен са ми в норма резултатите, това не означава,че Хашито е изчезнало...а хормоните са толкова своенравни,че думи нямам..както този месец са в норма,така на следващия може да са скочили извън нея   Laughing
Слушай си ендокринолога и всичко ще е наред  Hug

# 2
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
magnet_for_happiness  подробно ти е описала нещата.
Аз също съм с Хашимото, сега карам 2-ра бременност. И мойте хормони и антитела са в норма, но си пия хапченцата. На 30 дни-контрола на хормоните и ако се налага-промяна в дозата.
Засега съм на 75, не е променяна от началото на бременността и едва ли ще се наложи промяна.
Успех ти желая! И читав ендокринолог задължително трябва да имаш.

# 3
  • Мнения: 8
Благодаря ви момичета, аз пия 25 и евентуално ми казаха, че може да пие един ден 25 един ден 50. Само не ми е ясно как така антителата изчезват, бях останала с впечатление, че са остатъчни и се натрупват, явно трябва да прочета повече за болестта.

# 4
  • Мнения: 722
Виждам, че Магнитчето вече е отговорила. Тя е точният човек за такива въпроси  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 2 467
Здравейте, и аз съм бременна с Хашимото, пия си хапченцата. Веднага след забременяването ми увеличиха дозата на 75 , но след това се наложи корекция в седмия месец и пия по 50  Hug Слушайте лекаря си и се изследвайте по-често.

# 6
  • Мнения: 8
а тази болест наследствена ли е? ще се отрази ли на детето?

# 7
  • София
  • Мнения: 10 692
Може и да се предаде,може и да не се, не се притеснявай сега за това. Често НЕ се предава.

В моята фамилия никой няма с Хашимото или дори само с  проблеми  с щитовидната пък аз съм   Crossing Arms

# 8
  • София
  • Мнения: 2 467
Аз не съм я наследила от никого със сигурност /проверих родата/, обаче не ми е първо автоимунно заболяване.

Спокойно, мисли позитивно и всичко с бебчето ще е наред, всяко безпокойство се отразява и на ембриона, по-късно на бебето и на детето. Ако се тревожим прекалено, може да си докараме куп  болести, без да има никаква наследственост  Simple Smile Аз съм на мнение, че всичко е от стрес, притеснение, нерви и пр.

# 9
  • Мнения: 8
съгласна съм че нервите и стресът страшно много влияят и то на всички процеси в организма Sad
аз не съм се притеснила толкова, дано всичко да е наред Simple Smile

# 10
  • Варна
  • Мнения: 483
Здравейте Семейство Флинстоун Wink аз също съм с Хашимото и в момента съм на Лтироксин 75мг. Ние също започнахме разговори за бебе и този месец ще се посветя на тотални изследвания. В началото на декември се консултирах с мног добър ендокринолог, който ми направи и биопсия на жлезата и каза да си гълтам хаповете редовно (което по незнайно каква причина ми е адски трудно- забравям просто) и да следя ТСХ.
Чела съм, че при над 2 забременяването е по-трудно, но незнам дали е невъзможно.
Също така съм чела, че често жлезите разположени по една ос втялото са взаимосвързани- хипоталамус, щитовидна, яйчници, така че е хубаво със щитовидната да се следят и яйчниците.
Моите миналата пролет ги лекувах от поликистоза- сега ще видим.
Успех! 

# 11
  • София
  • Мнения: 10 692
Чела съм, че при над 2 забременяването е по-трудно, но незнам дали е невъзможно.

Забременява се ,с по-високо ТСХ се забременява,може да отнеме повече време но се получава,има  жени примери в темата на хашимотките.

Не винаги при проблем с щитовидната да има и други проблеми- с яйчници и прочие.

А на теб успех в бебеправенето и за да не забравяш хапчето, един пример аз какво правя:
Хапчето ми е до главата и телефона ми е с навита аларма, като звънне само се протягам и го пия с малко вода. Предполагам знаеш,че хапчето е първото нещо което трябва да пиеш сутрин и 30мин след това НИЩО, нито закуска ,нито вода,нито кафе.

Последна редакция: пт, 07 яну 2011, 12:03 от magnet_for_happiness

# 12
  • София
  • Мнения: 2 467
Аз съм забременяла с над 2, има и други примери:) Проблеми с яйчниците нямам.

Свиква се с хапчето, понеже мъжът ми ходи по-рано на работа, съм го помолила да ме буди рано сутрин, пия си хапчето, заспивам и като се събудя минавам директно на кафенце  Grinning

# 13
  • Мнения: 451
И аз съм така,пия си хапчето всяка сутрин засега съм на 25мг. и съм в 7 месец,и след няколко дни пак съм на изследване.Следене на хормона му е майката-всеки месец съм на кръвни,да не говорим,че повечето пъти си го поемам аз изследването,защото не ми се занимава с цялата процедура по вземане на талон  Twisted Evil
Иначе това,че след него не трябвало да се пие и яде нищо не го знаех  Thinking Аз само знаех,че трябва да е на гладно.Добре де иначе не се усвоява от организма ли?Ееее ама направо ме накарахте да се замисля.Защото аз сутрин като стана го пия и след това веднага закусвам,защото не издържам гладна  Embarassed
И още нещо да кажа,че преди години пих Л-тироксин около година при резултати на ТСХ около 2,защото моя ендокринолог казваше,че това вече отива към високи граници,въпреки че референтните стойности в лабораторията са до 4-5 някъде.Но както и да е пих си лекарството тогава и след година всичко беше в норми и нормално,което се задържа около 2 години и сега от 5-тия месец на бременността стана 2.11 и веднага ми назначиха лечение.Така че лекуване напълно може би няма наистина  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 175
Здравейте момичета,

Имам един въпрос. Аз съм с два спонтанни аборта в 5г.с. след втория, който бе последван от кюртаж през април 2010г. вече нямам и овулация. При изследване на хормони на щитовидната жлеза се оказа, че имам завишено ТСХ (малко над 3) и установен с ултразвук Хашимото. Казаха ми, че нямам нужда от лечение - какво ще кажете по въпроса. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт