Голямото повръщане-моля за помощ

  • 2 804
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 210
.... ние взимахме мотилиум пратеха ни го то кипър , сокче е три пъти на ден 1/2 час преди ядене и от тогава пу - пу не е повърнал. а вече е почти на 6м.   newsm68
Мотилилум има и в БГ на хап4ета, спрямо теглото на детето се дозира в аптеката (стрива се на прах и се разтваря във вода). Иво го пи от 3мес до 7мес. Ефектът на мотилиума е, 4е ускорява преминаването на храната през стомаха и способства за по-ефикасното и усвояване. Т.е. преди да повърне детето, храната да мине през пилора към 4ервата , където да се усвои. Сравнително безобиден медикамент откъм страни4ни ефекти. (Ама какъв експерт станах за тези 8 месеца, а  Wink) Неволята у4и. Най-важното е детето да СЕ ВИДИ ОТ СПЕЦИАЛИСТ НАВРЕМЕ. В МА могат да го водят на ехограф и най-точно да се разбере при4ината.

# 16
  • Мнения: 1 586
Ето една много изчерпателна статийка за повръщането и рефлукса при кърмените бебета: http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html

Моментът с добрите гастроентеролози в България е мнооого мътен. Почти всеки такъв специалист веднага изписва Фризовом при малко по-широк отвор на въпросната клапа. Този, за когото говори Еми, изглежда обещаващ все пак.

Наистина ако детето наддава добре и няма признаци на дискомфорт по време и след повръщане, не би трябвало да има причина за притеснение. И наистина изключителното кърмене е най-добрият подход към този проблем.

Към вече дадените съвети аз бих добавила следното: кърми често - при поискване (при всеки плач и търсене на гърдата), не гледай часовника. Така бебето ще поема по-малко мляко, което ще се смила по-бързо. Помисли и за евентуална алергия, елиминирай кофеина от диетата си. Цигареният дим също е рисков фактор. Като най-подходяща стойка за повръщащо бебе в статията е описана следната: бебето легнало на лявата си страна, леко обърнато по корем. Пробвай, може да помогне. Повече подробности има в статията.

Успех!

# 17
  • Мнения: 2 242
Ох zvet81  минах през абсолютно същият проблем, но при Зори започна още след раждането. За малките бебета казват, че е нормално и аз дълго го приемах така. До първото мерене в края на 1 месец. Оказа се че е наддала за 20дни 70гр!!! Изчетох де що имаше по форума за кърменето и повръщането и взех всички възможни мерки: от вдигане на леглото под наклон до мерки за кърмата. Повръщането леко намаля (по един два пъти след кърмене, понякога и след два часа), но Зори започна да наддава по 1кг.

Така до четвърти месец, когато повръщането започна да се влошава – задължително поне три пъти след всяко хранене, задължително доста след хранене (вече обработено) и поне веднъж на ден на фонтан. Започна и да повръща стомашни сокове (много след хранене, явно млякото вече е било обработено) и едно жълто (лекарят каза че вероятно е жлъчен секрет). Както няколко мами преди мен много добре са го е казали – всъщност самото повръщане не е толкова опасно, колкото честото качване на киселини и сокове по хранопровода.

Педиатърката ни прати на гастроентеролог. Прегледа ни на ехограф и се установи ГЕР – имаше 9-9.5мм отвор при 3мм горна граница (рефлукса се установява с мерене отвора на стомаха на ехограф ). Лекарят каза: или пиете Фризовом (адаптирано) или лекарства, при такъв отвор нямало друга опция и не може да се чака захранването. Той препоръча първото, понеже лекарствата били силни и се изписвали като крайна мярка. Да уточня че съм привърженик на късното захранване (6м) и на кърменето (даже към момента вече нямах проблеми и притеснения с кърмата). Започнах с Фризовома и понеже ме беше страх от отбиване вместо по 60мл на всяко хранене (както препоръча) започнах да давам по 30мл само сутрин. Още първите дни повръщането намаля (стана както в първите месеци) и на контролния измериха 5мм, но лекарят пак каза да си мина на 60мл на всяко хранене. Минах и както може да се досетиш кърмата веднага се отрегулира (намаля). Още в края на първата седмица Зори вече я повърнеше веднъж на ден я не. Дааа, но пък започна да се отбива – от едната гърда тотално отказваше, а от другата цокаше 5-10мин и почваше да реве. Същевременно ходихме на втори контролен и лекарят каза че вече е добре, т.е. мога да спра фризовома. Пак изчетох форума, този път за отбиването – понеже Зори цокаше безотказно в сънено състояние, възстанових нощното кърмене (понякога дори я будех), а през деня при първите признаци на разбуждане веднага я слагах на гърда. Ако не ме лъже паметта за една седмица преборихме и това чудо.

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Слави, браво за упоритостта!!!
Много майки на твое място просто щяха да продължат с формулата smile3501

# 19
  • Мнения: 2 242
Благодаря ти Jade Embarassed, но огромната заслуга е на този този форум. А Andrea$ ме съпортваше по q-то почти денонощно (голям зор видя Mr. Green). Та без нея и вас   bouquet  резултата щеше да е друг. Извинявам се за оффа, но единствения съвет който бих дала на zvet81 е като има съмнения и нужда от помощ - да не се колебае. Подкрепата, за мен, си остава най-важна за успешното кърмене и за справянето с проблемите Wink.

# 20
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Само да поясня , 4е мускулът м/у стомаха и хранопровода не е сфинктер (той е доста по-надолу Wink)

Когато написах "сфинктер" нямах предвид аналния Wink, а долния езофагеален сфинктер, който е точно между стомаха и хранопровода.  Simple Smile

P.S. Надявам се детенцето ти вече да е добре. Това с 10-12 повръщания между хранененията  звучи ужасно. Sad

Последна редакция: ср, 23 ное 2005, 02:51 от Червената Кралица

# 21
  • Мнения: 3 116
Ох, Майчето започна да повръща някъде към 2 месец. Страхотно повръщане. Педиатърката реши че няма нужда от гастроентеролог   Close Включих Фризовом на своя глава с кърма, а после като ми намаля кърмата и с Аптамил 1. Първо кърма а после Фризовом и Аптамил 1 50:50. Повръщането намаля. После спрях Фризовом-а и пак се започна с повръщането и пак го включих. Сега още сме на Фризовом по горната схема. През деня почти не повръща (понякога като се оригне връща малко) а понякога връща по някоя и друга струйка по 1-2 пъти. Вечер между предпоследното и последното хранене ми повръща по 2-3 пъти. Наддваме между 900гр и 1кг на месец. Сега като навърши 5 месеца трябва да сменя Аптамил 1 с Аптамил 2 и ще изключа пак Фризовом-а. Дано спре с тези повръщания този път  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт