Преустройство на двустайна панелка в тристаен

  • 25 283
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Здравейте,
интересувам се дали някой е правил вече такъв ремонт - преустройство на двустайна панелка в тристаен. В момента имаме хол - 24кв.м с тераса, спалня 13кв.м. и кухня 10кв.м. с тераса /която реално е пред спалнята/.
Иска ми се хола да превърна в кухненски бокс, трапезария и хол /като приобщя терасата пред сегашния хол/, а кухнята да стане спалня.
Може ли някой, който е правил такава трансформация да ми покаже снимки, за да видя как реално изглежда такова разположение. До сега само съм чувала за подобни размествания. Но как се осъществяват, ми е бегла фантазията?!?!

# 1
  • Мнения: 1 072
Че това е практически най-често срещаното преустройство в България (и не само) Laughing Конкретният ти случай зависи какво точно е разпределението на твоята панелка и има ли баня/WC до мястото, където планираш да сложиш кухненския бокс. Мисля, че тръбите са ти един от първите въпроси. Но по-добре опитай да начертаеш план на твоето жилище и да го постнеш, за да започнат да ти дават акъл Peace

# 2
  • Варна
  • Мнения: 176
Няколко апартамента в нашия вход са с такова преустройство, но не знам как ще ти помогнат снимките. Както вече са ти казали, най-важното е къде са ти тръбите, за да можеш да докараш вода и мръсен канал до хола, така че да си направиш там кухня + положение на комина или близост до прозорец, ако искаш да включиш аспиратор. Най-добре наистина пусни план на твоето жилище ако искаш съвет.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 742
По принцип става,но най вече зависи къде е мръсния канал,за да можете да прекарете ф50 за мръсния канал на новата кухня.Иначе всичко друго е лесно.

# 4
  • Мнения: 271
Виж в тази тема.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=459678.0
И аз съм замислила такъв ремонт, но чакам настроение у съпружието.

# 5
  • Мнения: 15
Правихме такова преустройство преди 3-4години, само че от 3-стаен стана 4-стаен. Хола беше 25кв. и беше с тераса. Затворихме терасата и избихме целия панел под прозореца и част от страничния. Терасата и около 2м. навътре от стаята повдигнахме на ниво около 10см. Налепихме теракота и там е обособена кухнята заедно с трапезната маса. Останалата част е хол с ламинат и мека мебел. Водопровода прекарахме от банята с ПВЦ тръби по тавана на коридора /скрити с окачен таван/. В хола са скрити зад гибсокартон и след това влизат в кухнята под повдигнатия под. Мръсния канал го вкарахме в улука, който много "удобно минаваше" покрай терасата. Надявам се всичко да е станало ясно. Ако имаш въпроси...
Всичко е по-проект и изпълнение на мъжа ми.

# 6
  • Мнения: 45
За проекта в улука - оставам БЕЗ ДУМИ и коментари.

# 7
  • София
  • Мнения: 9 862
И на мен ми стана странно за това с улука. Rolling EyesМоже би нещо не съм разбрала-няма как мръсната вода да отива в улука,нали?
Ние правихме преустройство от двустаен на тристаен.Само че кухнята си остана кухня,усвоихме терасата и стана едно помещение от сорта на кухненски бокс и трапезария.Отделно махнахме стените и вратата  от коридора към кухнята,тоест като влизаш от входната врата си директно в голямото помещение,играещо роля на дневна и кухня.Уточнявам,че стената,която бутнахме,беше от гипсови блокчета,а не бетонна.Другата такава гипсова стена беше между кухнята и хола.И нея бутнахме и я изградихме отново,обаче я попреместихме стеснявайки големия хол за сметка на кухнята.Т нар в миналото хол се превърна в детска,защото е голяма стая.Малката стая се превърна в спалня.По този начин апартамента ни от малка 57кв кутийка придоби съвсем различен вид,смея да твърдя.

# 8
  • Мнения: 811
Мръсния канал го вкарахме в улука, който много "удобно минаваше" покрай терасата. Надявам се всичко да е станало ясно. Ако имаш въпроси...
Всичко е по-проект и изпълнение на мъжа ми.

 Shocked

# 9
  • Мнения: 1 072
Мръсния канал го вкарахме в улука, който много "удобно минаваше" покрай терасата.
#Shocked bg doh

# 10
  • sofia
  • Мнения: 171

Мръсния канал го вкарахме в улука, който много "удобно минаваше" покрай терасата.
#Shocked bg doh
Shocked ХЕИ май спи, да му мислят съседите

# 11
  • Мнения: 2 891
Ахахахаха, това с улука ме разби! Няма такава простотия!

# 12
  • Мнения: 271
Това с улука е твърде удобно.  newsm78. Нооо като се замисля, улуците на нашия блок влизат по тръба в мазето в канализацията и съответно в една и съща шахта, заедно с останалата мръсна вода.
И основно... като се има предвид, че всякакви такива приобщавания на тераси, местене на водопровод и избиване на стени не са много - много в границите на закона, това с улука ми се вижда малък проблем  Laughing

# 13
  • Мнения: 4 300
Добре де, мръсен канал нали е на тоалетната? Това, което е под мивките и на пода в банята, е просто канал. Не съм архитект, проектант или майстор, но така ми се струва.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 773
Докато има такива простаци, вечно ще си тънем в л...а. Що не си дадеш адреса , та да ти пратим една проверка.

# 15
  • Мнения: 353
Вие я нападнахте и сега адреса искате  Mr. Green
иначе е гадно с тоя канал в улука   #Crazy

# 16
  • Западен парк
  • Мнения: 395
Имам приятелка и нейните родители преди години направиха същото с улука. Още първата зима им замръзна канала, заради малък наклон. Миеха си чиниите само в ранния следобед, когато канала се размръзваше, а вечер ги носеха в банята да ги мият. Та така с канала и улука - внимателно с наклона.
А по твоя въпрос за преустройството, ние също направихме двустайния на тристаен. Приобщихме балкона и хола в едно помещение, разделихме го с плъзгаща алуминиева врата със стъкло и направихме тавана на две нива, за да скрием трегера. Сега стаята откъм прозореца е спалня с вграден гардероб (8 кв.), а вътрешното помещение е хол (9 кв.). Другата стая е за децата (12 кв.).Има и една голяма кухня (13 кв. с приобщения балкон), която ползваме за неофициални гости и близката рода. Не зная как да го нарисувам, а снимки не искам да качвам в нета. Надявам се да се ориентираш по описание или поне да съм ти дала идея за твой си проект.

Последна редакция: пт, 04 фев 2011, 23:58 от мама Мишка

# 17
  • софия
  • Мнения: 9 590
баси простотията! улуците са да се оттича дъждовна вода от покрива, не за мазнотиите от кухнята на някой. нали същия улук минава пак толкова удобно и до балкона на съседите ти надолу. като си миеш мазните чинии или чистиш риба помията ти удобно се излива надолу а  #Cussing out. представям си каква смрад ще се носи от там, всички знаем, че нито са херметически затворени, често се чупят, разместват и преливат.
ако съм ви съседка с парче от улука ще ви пребия!

страшно прост народ се навъди!

оня ден една позната ми разправя, че мислели от съседния апартамент на сестра и да си избият врата през носеща стена в панела към нейния. и после да избиели и врата от кухнята към детската, пак носеща, щото надолу в два апартамента си били избили... #Crazy

# 18
  • Мнения: 857
Лелелелеле.... направо нямам думи  ooooh!.

Защо не си купуват апартаменти, които да съответстват на изискванията им, а веднага почват да къртят стени, да избиват прозорци  ooooh!, да "приобщават" улуци..... Оня ден слушах едни познати как се прави тристаен апартамент от гарсониера ................. Не случайно имаше предавания по тв за такива ремонти, които са опасни за всички живущи в блока  Tired ....

# 19
  • Мнения: 2 891
Toва ми напомня за една случка в хотел, находящ се на жълтите павета. Турчетата, дето бяха правили ремонта бяха вързали мръсния канал на част от тоалетните в една от тръбите за дъждовната вода. Поради несходство с необходимите наклони, два месеца след като отвори хотела тръбата изригна с превъзходното си съдържание върху нищо не подозиращите служители на хотела в кантината. Ей така, обядваш си, гипсокартонената стена с трясък избухва и те залива със златни ароматни неща Whistling За щастие не бях на смяна.

# 20
  • Мнения: 84
Момичета,мислете преди да действате-ето това сме ние,а после друг ни е крив за несгодите!!!! Naughty Naughty Naughty Naughty Naughty Naughty Naughty

# 21
  • Мнения: 15
Говорете си каквото щете. Не ми пречите! Mr. Green Ние вече 5 година сме така, без никакъв проблем. Няма никаква миризма /според мен би имало ако улука е спукан, но не е/, никога не е замръзвал. Освен това доколкото съм запозната всички тръби от бани, кухни,тоалетни и УЛУЦИ отиват в един общ мръсен канал, така че все едно от къде идва - отиват на едно и също място.

# 22
  • Мнения: 1 174
Мама Поли, не е проблема в това, а в самата тръба. Тя не е направена за мазни неща, а за вода. Тя води вертикално надолу, а не под лек наклон, както би било с истински мръсен канал, и водата не може добре да отмива мръсотията от тръбата, по стените се отлагат налепи и често се запушва.
Ти правиш ли разлика между отводнителен и мръсен канал ?
В първия тип се вливат води от улицата, от улуците на сградите, и понеже това е просто вода с кал от улицата, просто през по - едра решетка минава в канала и се влива обратно в реката.
Във втория тип канализация - там са отходните води и те минават през колектор или пречиствателна станция, и чак тогава се вливат в реката.
Правиш разлика нали ?

# 23
  • Мнения: 46 534
...
Иска ми се хола да превърна в кухненски бокс, трапезария и хол /като приобщя терасата пред сегашния хол/, а кухнята да стане спалня ...

Ние така направихме, но балконите не сме пипали, не одобряваме усвояването им.
Ето, червеното е пътят на водата. Влиза и излиза, където си трябва, няма проблем, наклонът е достатъчен.
По-късно като ми остане време мога да пусна и снимки, ако искаш да видиш...

# 24
  • София
  • Мнения: 7 193
Добре де, мръсен канал нали е на тоалетната? Това, което е под мивките и на пода в банята, е просто канал. Не съм архитект, проектант или майстор, но така ми се струва.

Дайте да поясня.

Канализацията бива два вида - за битови и за дъждовни води.

Понятие "мръсен канал" в жилище не съществува - нямам идея кой гениален ум го е родил.

Реално единствената по-чиста вода е дъждовната и респективно изисква минимални мерки за пречистване (и то по-скоро от механични неща като листа и боклук).

Цялата битова отпадна вода е мръсна и следва да се пречиства по различен начин (тук основните замърсители са детергентите - сапун, перилни препарати).

Така че трудно мога да си представя по-голяма простотия от това да си включиш канала на мивката във водосточната тръба.
Но и друг път съм чувала за подобни "подвизи".  ooooh!

# 25
  • Мнения: 1 296
А като си помисля, че мъжа ми държеше да купуваме панелка, дето не се знае кой какви ги е творил и измислял  ooooh! Хубава работа, ама няма да кажа циганска, щото в случая не е, а българска  Whistling  Тези преустройства нали минават през институции и архитекти или не е така?

# 26
  • Мнения: 46 534
А като си помисля, че мъжа ми държеше да купуваме панелка, дето не се знае кой какви ги е творил и измислял  ooooh! Хубава работа, ама няма да кажа циганска, щото в случая не е, а българска  Whistling  Тези преустройства нали минават през институции и архитекти или не е така?

Зависи какво променяш. Ако ще се усвоява тераса - задължително минава (по закон), без значение какъв е вида на строителството.

# 27
  • Мнения: 1 296
А за тези отпадни канали като този в улука, изисква ли се някакво разрешително или не? Може би не от архитект в случая, а от съответната инстанция?

# 28
  • Мнения: 46 534
А за тези отпадни канали като този в улука в случая изисква ли се някакво разрешително или не? Може би не от архитект в случая, а от съответната интстанция?

Това не виждам как някой би го разрешил, въобще не мисля, че може да получи разрешително. Има си място, в което трябва да ходят.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 708
А за тези отпадни канали като този в улука в случая изисква ли се някакво разрешително или не? Може би не от архитект в случая, а от съответната интстанция?

Това не виждам как някой би го разрешил, въобще не мисля, че може да получи разрешително. Има си място, в което трябва да ходят.
Сега трябва някой ядосан съсед да се оплаче в общината Simple Smile Ще ги глобят и накарат да оправят "преустройството". Аз се отказах да купувам каквото и да било преустроявано и благоустроявано жилище, щото после..... Само една остъклена с винкел тераса - лесно ще я разчистя.

# 30
  • Мнения: 1 296
А за тези отпадни канали като този в улука в случая изисква ли се някакво разрешително или не? Може би не от архитект в случая, а от съответната интстанция?

Това не виждам как някой би го разрешил, въобще не мисля, че може да получи разрешително. Има си място, в което трябва да ходят.
Именно, и аз си мислех, че ако се тръгне по официалната пътека, никой не би разрешил подобно безобразие. Лошото е, че тук всеки си прави преустройствата, не ремонтите, както на него му харесва. Аз не съм запозната детайлно с тези процедури, но все си мисля, че при такова бутане и гътане на стени, изграждане на нови канали за мръсни води, би трябвало да се прави на базата на одобрен план или скица. Минал през съответните органи и лица - архитект, ХЕИ, съседи, е такива ми ти работи.
Брат ми от 15 години живее в чужбина и трябваше да събере подписи от целият вход, че са съгласни да се прави ремонт. Всеки посочва промеждутък от време, когато може да се извършват тези по-шумните дейности, посочва се коя фирма ще прави ремонта и коя ще извозва отпадъците. И тъй като той раздели банята и тоалетната, помня, че ходи в подобни на нашето Хеи инспекторати, занесе си преусройственият план. Те видяха кое как и къде ще минава и чак тогава му дадоха разрешение. Тоест това си беше един завършен процес от утвърден план за ремонт и получено одобрение от екологичните институции.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 23 708
tzarina на теория и у нас е така, ама само на теория.

# 32
  • Мнения: 1 296
А за тези отпадни канали като този в улука в случая изисква ли се някакво разрешително или не? Може би не от архитект в случая, а от съответната интстанция?

Това не виждам как някой би го разрешил, въобще не мисля, че може да получи разрешително. Има си място, в което трябва да ходят.
Сега трябва някой ядосан съсед да се оплаче в общината Simple Smile Ще ги глобят и накарат да оправят "преустройството". Аз се отказах да купувам каквото и да било преустроявано и благоустроявано жилище, щото после..... Само една остъклена с винкел тераса - лесно ще я разчистя.

Ще се оплачат съседите, ако въобще знаят за това генерално решение на бг семейството.

# 33
  • Русе
  • Мнения: 11 921
[Ето, червеното е пътят на водата. Влиза и излиза, където си трябва, няма проблем, наклонът е достатъчен.
По-късно като ми остане време мога да пусна и снимки, ако искаш да видиш...

  Бих искала да видя как изглежда. Имаме същият по разположение апартамент, и нужда от още едно помещение.

# 34
  • Мнения: 46 534
A m b e r , ето, нашият е от тези, при които дневната е 5 метра, ако при вас е от големите ще стане още по-добре:

Дневна с бокс: Кухнята са ми боядисани до половината, че започнах да я променям, затова изглежда странно, не обръщай внимание...
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/hol.jpg?t=1297777104
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/box.jpg?t=1297777104

Детска:
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/d04-1.jpg?t=1297263764
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/4a.jpg?t=1297263982
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/3-2.jpg?t=1297264058
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/kutii2.jpg?t=1297263821

Спалня:
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/spa2.jpg?t=1297263905
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/spa1.jpg?t=1297263942
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/spa4.jpg?t=1297263851

# 35
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Колко е спалнята. Има ли тераса.

# 36
  • Мнения: 46 534
Ако питаш за бившата кухня, настояща спалня, малко под 10 квадрата е. Имаше врата към терасата, но я зазидахме, защото от едната страна е вратата, от другата радиаторът под прозореца, ако и на третата имаше врата, няма къде да се сложи нищо, сега скринът е там.

# 37
  • Мнения: 303
Ако питаш за бившата кухня, настояща спалня, малко под 10 квадрата е. Имаше врата към терасата, но я зазидахме, защото от едната страна е вратата, от другата радиаторът под прозореца, ако и на третата имаше врата, няма къде да се сложи нищо, сега скринът е там.
8 квадрата, доскоро живеехме в такъв зайчарник. Не е ли много клаустрофобично да се спи в такъв килер?

# 38
  • Мнения: 46 534
9 и нещо е нашата, има разлика в номенклатурите. В новото строителство това го водят нормална спалня.
Стаята е светла, има малко и ниски мебели, лично на мен ми е уютно, но разбира се всеки има различни усещания Simple Smile иарасла съм в къща и моята стая беше горе долу същата, явно съм свикнала  Laughing

# 39
  • Мнения: 241
Ахахахаха, това с улука ме разби! Няма такава простотия!

Представа си нямате каква простотия може да има:
Малко извън темата, но не се въздържах. Няма ли вариант за замяна на апартамента, като доплатите с парите, които ще дадете за ремонта?

Последна редакция: вт, 01 мар 2011, 19:08 от БориславМ

# 40
  • Мнения: 2 891
 Joy  БориславМ, остави ме без думи! Най сладкото е, че и тези са си ги остъклили  Mr. Green

# 41
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 961
 Whistling hahaha Joy Joy hahahaЕЙ,на това му се вика "кацнал бръмбар на трънка" Joy

# 42
  • София
  • Мнения: 6 095
Whistling hahaha Joy Joy hahahaЕЙ,на това му се вика "кацнал бръмбар на трънка" Joy

И "на свинче звънче" става.  
Виждала съм разширени и иззидани балкони от първия до четвъртия етаж, но това творение повежда класацията. Аз, ако съм и един простор ще опъна пред остъклението.

# 43
  • Мнения: 46 534
Малко извън темата, но не се въздържах. Няма ли вариант за замяна на апартамента, като доплатите с парите, които ще дадете за ремонта?

Хората имат различни интереси, ако е като нас - държим дневната и бокса да са на едно място, ако ще и 5 стаен да вземат, пак трябва да го местят. Ние по принцип 3-ст. бяхме тръгнали да купуваме, но едната стая трябваше да стои празна  Crazy

Това на снимката е уникално  Mr. Green

# 44
  • София
  • Мнения: 16 065
Това на снимката - не бих посмяла да изляза на такъв балкон.
А пък и евентуалния простор извън него не бих ползвала.

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 23 708
Това на снимката - не бих посмяла да изляза на такъв балкон.
А пък и евентуалния простор извън него не бих ползвала.

Е ти как мислиш се крепят тия външните балкони, не лоджии-те? Същата работа - 10 железа Laughing Аз затова изтръпвам при мисълта да ги усвояват и да си изнасят цели кухни там Shocked ooooh!

# 46
  • София
  • Мнения: 7 193
Да се благодарим, че не усвояват остъклените балкони за библиотеки, че тогава натоварването щеше да е страшничко.  Grinning

# 47
  • Мнения: 241
Е ти как мислиш се крепят тия външните балкони, не лоджии-те? Същата работа - 10 железа Laughing Аз затова изтръпвам при мисълта да ги усвояват и да си изнасят цели кухни там Shocked ooooh!

В старите панелки, балкона и пода на половината стая е един панел. Колкото стърчи навън, толкова( че и повече) е вътре в стаята и се уравновесява ( тегло, напрежения.....). Това на снимката няма нищо общо с усвояване, а е безумие отвсякъде.
Новото строи...  Joy

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 358
Ако питаш за бившата кухня, настояща спалня, малко под 10 квадрата е. Имаше врата към терасата, но я зазидахме, защото от едната страна е вратата, от другата радиаторът под прозореца, ако и на третата имаше врата, няма къде да се сложи нищо, сега скринът е там.


Абсолютно същото разположение и абсолютно същият ремонт Laughing  Що зор видях, докато прекарат водопровода до там. но при нас бяха усвоени и терасите и се получи големичък хол с кухненски бокс, и детска стая. А, в малката спалня, наистина е уютно Peace

# 49
  • Мнения: 2 865
Това на снимката - не бих посмяла да изляза на такъв балкон.
А пък и евентуалния простор извън него не бих ползвала.

Е ти как мислиш се крепят тия външните балкони, не лоджии-те? Същата работа - 10 железа Laughing Аз затова изтръпвам при мисълта да ги усвояват и да си изнасят цели кухни там Shocked ooooh!
Много се плашите бе хора, няма нужда чак толкова, има по-опасни неща. Те разните му промени по принцип трябва да минават през общината, т.е. да има проект за тях, ако ви притеснява нещо дето съседа е направил пускате една жалба и ще се разбере каква е работата.

# 50
  • Мнения: 46 534
...  Що зор видях, докато прекарат водопровода до там ...

При нас стана за няколко часа, имаше под настилката някаква изолация и просто положиха тръбите в нея, нямаше къртене, нито вдигане на нивото, но по пронцип всяка сграда е различна, дано авторката има късмет с по-лесен вариант  Simple Smile

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 1 366
Ние в момента правим такъв ремонт и до десетина дни ще направим хола на кухня с нещо като трапезария, но без да усвояваме терасата.
Мъжа ми за няколко часа изкърти каналчето, което тръгва от банята и положи тръбите, но сега трябва ъгъла в който ще бъде разположен кухненския бокс да бъде изправен, че бил крив и тогава редим долните и горните шкафове и накрая плочките.

Последна редакция: ср, 02 мар 2011, 21:31 от Rossi

# 52
  • Банкя
  • Мнения: 823
В първия тип се вливат води от улицата, от улуците на сградите, и понеже това е просто вода с кал от улицата, просто през по - едра решетка минава в канала и се влива обратно в реката.
Във втория тип канализация - там са отходните води и те минават през колектор или пречиствателна станция, и чак тогава се вливат в реката.

За съжаление така е само в "белите" страни. В България все още няма разделна канализация.
Накрая всичко се събира по главния колектор и отива в пречиствателната станция в Кубратово, където се пречиства. Въпросната станция е с определен дебит и при обилни дъждове и водни количества над дебита, се отваря изпускателя преди станцията и излишното количество отива директно в р.Искър. ooooh! Едно време ни учеха, че това не е много страшно, защото водата е много разредена от дъжда... Rolling Eyes

Вече има различни жилищни комплекси, проектирани и изпълнени с разделна канализация (включително и Бизнес парка в Младост), но накрая тръбите се изливат в един уличен колектор, по простата причина, че има само толкова... Confused

Общи условия

Активация на акаунт