Отговори
  • Мнения: 9
Здавейте, регистрирах се в сайта, за да направя следното съобщение: Министерството на народната просвета подготвя закон, с който да отмени приема в МГ след 4 клас. Това се разрешава на спортни и училища по изкуствата, но някакси нашето министество на образованието не желае да разпознае математическия талант, който също трябва да се открива и развива отрано. Традицията на МГ в това е безспорна. Всеки, който желае, може да посети сайта на РИО Варна и да види резултатите на учениците от МГ на изходно ниво след 7 клас. От същите тези ученици в по-късна възраст в голяма степен се сформират отборите по математика и информатика, които представляват БЪлгария на международно ниво. Освен че печелят многобройни отличия, те допринасят за международния авторитет на БЪлгария и за нашето самочувствие като българи. В тази връзка в МГ Варна се организира подписка в събота 19.02.2011. Моля всички, които смятат, че образованието и равитието на българските деца е едно от най-важните неща в тази държава, на които не бива да се посяга, да дойдат. Ще има покана с тази цел и в сайта на МГ, но тя няма да е директна, зашото инициативата трябва да дойде от хората! Съкратен вариант на това съобщение съм поствала в групата във Фейсбук на МГ"Др Петър Берон". Казвам се Нина Шуман и съм майка на петокласника в МГ. МОЛЯ ВИ ЕЛАТЕ!

Последна редакция: чт, 17 фев 2011, 08:48 от .Ели.

# 1
  • Мнения: 40 901
Дори тук, в други теми, се е давал пример с Финландия, където нямало елитни училища, а децата си учели в кварталните училища и ей на, видиш ли, Финландия е в челото на класацията на ПИСА...
Та явно някой е решил, че баш това ни е кусурът и като махнем елитните училища ще литнем и ще станем първенци по грамотност ooooh!  Аз пък си мисля, че като попречим на по-добрите деца да се концентрират, а ги оставим разпръснати в кварталните училища, посредствената маса ще издърпа и добрите надолу и ще ги претопи, вместо добрите да изтеглят посредствените. И всичко ще стане още по-зле. Сега имаме лошо масово образование, но все пак успехи на ограничен кръг деца. Ако се махнат МГ-тата няма да имаме нищо. Но явно има и елемент на завист - все пак в МГ след 4 клас влизат 5-10% от децата, а останалите (т.е. неуспелите) явно го преживяват. И ето ти решение - никой да не учи в МГ и тогава никой няма да е засегнат и с наранени чувства, чиста работа Whistling.

Но да не се отнасям - подкрепям протеста, макар да не мога да присъствам. Но задочно съм с вас newsm10

# 2
  • София
  • Мнения: 320
Здравейте, и аз разбира се подкрепям протеста ви, но все пак да попитам, откъде имате тази информация и разполагате ли с текст на проекто-закона, за да се запознаем и ние (извън Варна).

# 3
  • Мнения: 9
Знам от класната ръководителка на дъщеря ми и от директора на МГ. Разбрах и, че във вчерашния (15.02) брой на вестник труд има публикация по темата, откъдето може да разберете евентуално за кой точно член от закона става дума (мисля, че беше чл.26 на ЗНП, но не съм сигурна). Ако искате подробна информация, обадете се в дирекцията на МГ във Вашия град. Основанието е, че такава форма на образование по нашия закон няма. Има основни училища, гимназии и прочие, но гимназия с прием след 4 клас (освен ако не се касае за изкуства или спорт) няма. Вместо да се оцени натрупания дългогодишен опит и високите резултати и на тази база така създадената традиция да се утвърди със закон, приемът след 4 клас ще бъде премахнат, защото нямало такава форма на образование в БГ и защото математически талант явно не съществува според нашите управници. Ако трябва искрено да споделя емоциите си, ще кажа, че такова отчаяние изпитвам от БГ управлението, че ми се плаче. Не мога да проумея как е възможно при тези резултати, които показват децата, точно тази форма на обучение да се премахне. Свършиха ли се калпавите училища, че точно от тук започват с реформата?

# 4
  • София
  • Мнения: 320
Съгласно Чл. 26а. ал (6) от Закона за народната просвета, учениците се приемат в V и VIII клас в държавните и общинските училища по чл. 26, ал. 1, т. 5 (това са профилираните гимназии) с профил "природо-математически" и "хуманитарен" след проверка на възможностите им при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието, младежта и науката.

Наистина, такава наредба няма или поне аз не откривам, но според мен си има напълно законово основание профилираните гимназии, каквито са езиковите и математическите, да приемат ученици след 4 клас.

# 5
  • Мнения: 9
Въпросът е, че сега правят нов проект на целия закон и в него имат намерение да премахнат приема след 4 клас. Хуманитарните гимназии като варненската няма да бъдат засегнати, защото тя е гимназия и по изкуствата. Изкуствата и спорта са нещо, в което според законодателя  е възможно да има талант и даровити деца, но не и математиката. Следователно те ще могат да продължат да извършват прием след 4 клас, независимо от промените в новия закон. Този проблем не е нов и още миналата година чух за такава вероятност, но в момента нещата са доста по сериозни, защото в новият закон този 26 член би могло напълно да бъде премахнат.

# 6
  • Мнения: 21 455
Направих си труда да прегледам проекта на Закона за училищното образование, там е предвиден прием в пети клас в училищата по изкуствата и спортните училища. Прием в пети клас в училища, които осигуряват профилирана подготовка по математика е предвиден само, ако тези училища са с национално значение. ( чл. 101 ал.3, 4, 5 и 6).

Чл. 40. (1)  Училища с национално значение са училища,  за които са изпълнени
поне три от следните условия:
1.  организират и предлагат обучение и образование по иновативни програми и
учебни планове;
2. предлаганото от тях образование и обучение са единствени в страната;
3. провеждат обучение по професии в стратегически за страната отрасли;
4. обучават ученици от повече от две области в страната и са от интернатен тип;
5. асоциирани към висши училища;
6. имат историческо и културно значение
Като гледам изброените критерии е възможно и Националната Априловска гимназия в нашия град да стане просто Априловска след приемането на закона.
Нина, писали сме едновременно. Peace
Може би е добре заглавието на темата да бъде променено така, че да става ясно че темата засяга отмяната на приема в 5 клас на математическите гимназии изобщо. Аз лично, преди да надникна тук, помислих че става дума за родител, който търси информация за кандидатстване в МГ-Варна.

Последна редакция: ср, 16 фев 2011, 14:55 от Дидева

# 7
  • София
  • Мнения: 320
Добре е наистина заглавието да бъде сменено, за да могат да се влючат евентуално засегнати от всички градове.

# 8
  • Мнения: 69
http://bta.bg/bg/pressclub/id/96/
40 години математически гимназии в България. Има ли специфичен български математически талант, ще продължим ли да го развиваме или някой иска да го ликвидира?
Начало / Пресклуб
40 години математически гимназии в България. Има ли специфичен български математически талант, ще продължим ли да го развиваме или някой иска да го ликвидира?

Начало:
    четвъртък, 17 февруари 2011, 12:00
Край:
    четвъртък, 17 февруари 2011, 13:00
Организатор:
    Сдружението на директорите на математически гимназии
Описание:

     

    Участници:
    Павлин Петков – директор на Варненската математическа гимназия, председател на Сдружението на директорите на математически гимназии;
    Ивайло Старибратов – директор на Пловдивската математическа гимназия, зам.- председател на Сдружението на директорите на математически гимназии, и
    Марияна Тодорова - директор на Софийската математическа гимназия, секретар на Сдружението на директорите на математически гимназ

# 9
  • Мнения: 548
Без Кирчо Атанасов  newsm78 newsm78 newsm78

# 10
  • Мнения: 15
Не знам дали сте запознати с тази идея:

"Според експертите в точната наука обаче миниматурата не трябва да е единственият вход за математическите гимназии у нас. Съюзът на математиците  е изпратил до просветното министерство предложение за законова промяна, с което да се въведе официално и прием след 4-ти клас.

„При изпита след 7-и клас се получава

ефектът „един влак на една гара”,

коментира Павлин Петков, директор на математическата гимназия „Д-р Петър Берон” във Варна. Той обясни, че на масовия изпит висок бал лесно могат да получат ученици, напомпани с техника от многото частни уроци, но без талант в математика."-по-подробно тукhttp://www.monitor.bg/article?id=267018

# 11
  • Мнения: 21 455
Вероятно предложението на СМБ е свързано с това.

# 12
  • Мнения: 9
Как става промяната на името и какво име предлагате?
Относно изискванията за гимназия от национално значение, директорът на МГ Варна ги спомена като коментира, че те са доста мъгляви като напр. Какво означава училището да е асоцирано с ВУЗ? Че децата ще влизат в този ВУЗ без прием ли? Никъде тези изисквания не са уточнени. Освен това няма време да се предприемат мерки, така че да се отговори на изискванията. Поне за МГ Варна. Освен това директорът коментира, че разликата между национална гимназия и настоящото състояние е само в собствеността.

# 13
  • Мнения: 69
Може би с това: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=780573

"Математически гимназии без прием в пети клас

Елитните математически училища, които сега обявяват междинен прием в пети клас, ако искат да го запазят, ще трябва да се простят с името "гимназия". Защото се въвежда нова система за наименование и структуриране на учебните заведения.

В нея се предвижда да има:

* начални училища от 1-ви до 4-ти клас

* основни училища - от 1-ви до 7-и клас или от 5-и до 8-и клас

* средни училища - от 1-ви до 10-и клас или от 5-и до 10-и клас

* гимназии от 8-и до 12-и клас или от 10-и до 12-и клас

* средни общообразователни училища от 1-ви до 12-и клас или от 5-и до 12-и клас.

При тази схема математическите училища с прием в 5-и клас ще се наричат "средни". Въпросният прием от години предизвиква спор в системата и неведнъж е имало предложения той да бъде премахнат. Досега обаче лобито на математиците винаги е печелило с мотива, че талантливите деца се откриват по-рано. Но не коментира, защо същите тези деца трябва пак да кандидатстват в 7-и клас, за да продължат да развиват таланта си. Вместо това ходят под строй на частни уроци и курсове към самите гимназии. Езиковите и профилирани училища също настояват да получат подобни правила, но за тях по-ранен прием е забранен."

и това http://www.teacher.bg/Article/Details/3365?n=%D0%9F%D1%80%D0%B5% … D0%BB%D0%B0%D1%81Предлагат прием в математически гимназии от пети клас

# 14
  • Мнения: 21 455
Да де, линкът който пуснах е от тема във форума, която дискутира точно тези промени.  На мен ми е интересно защо пък точно след пети клас, а не след четвърти, когато децата така и така завършват начална степен.
Извинете ме за офф-топика. Можем да продължим дискусията в другата тема.
 math, защо не копираш поста си и там?
ПП. Може ли да е грешка? В заглавието пише от пети, а в текста - след пети клас.

Общи условия

Активация на акаунт