Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век" ( Muhteşem Yüzyıl) тема 8

  • 74 105
  • 741
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 9 783

Последна редакция: нд, 27 фев 2011, 15:59 от Lilims

# 571
  • Мнения: 683
Момичета и Момчета  wavey

Нося ви през океана лулата на мира  Peace



Дайте да седнем по стар индиански обичай, да я изпушим, да плеснем с ръце и да се прегърнем  Hug
Мислих да не се намесвам при толкова много интелигентни почитатели на сериала, но мисля че е крайно време отбор Хюррем и отбор Ибрахим и каквито други под дивизии съществуват да стиснем ръце и да се обединим в отбор "Великолепният век".
Радвам се че има дискусии и различни становища и гледни точки. Но нека не забравяме е това е само един сериал и ние сме тук за да се наслаждаваме и забавляваме
bowuu Ако все още има неща за доизясняване нека да се направи на лични, моля ви  Praynig

Искам да споделя с вас един хубав клип за нашия сериал. Може турскоговорящите да ни кажат за какво се пее в песента. На мен ми хареса джазирания елемент, но единственото което разбирам е Султан  Laughing и ашк  Heart Eyes
А Султана си е за обичане  Heart Eyes

# 572
  • Мнения: 25
lLılıms напълно съм съгласна да не мземам участие.Аз много рядко влизам в тази тема и дори не поствам мнение, днес по изключение  и смятам че поста ми е по- скоро помиряващ отколкото разпалващ.

# 573
  • Мнения: 534
Да си налеем по едно френско коняче Арманяче:

И да се насладим на слънчевия неделен следобед (специално за пушачите  Wink в темата ароматно наргиле):

# 574
  • Мнения: 683
Да си налеем по едно френско коняче Арманяче:

И да се насладим на слънчевия неделен следобед (специално за пушачите  Wink в темата ароматно наргиле):

Към тази идилия няма какво друго да прибавя освен едно музикално оформление Laughing

# 575
  • Мнения: 0
Привет, дами!

Благодаря на Джейн-6 за препратката към изданието на Leslie P. Peirce – The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire. Току що изтеглих целия файл, макар и с не много добро качество. 

Ето съвсем малко от прочетеното (не е буквален превод):

За разлика от западните концепции за властта, където метафората е отгоре-надолу (up-down) и front-back, в ислямската култура властовите отношения са подчинени на връзката вътре-вън (in-out). "Колкото си по-близо до центъра, толкова по-голяма власт притежаваш.” Ето защо в Османския султански дворец, целия комплекс от сгради е разделен на три зони, известни като външни, междинни и вътрешни. Така физическото проникване в самия център на двореца се равнява на проникване в сърцето на Османската империя.

Първата зона била общодостъпна, втората била предназначена за дивана, за прием на посланици и др. Третата обаче – това били „портите на щастието”, вратите към харема.

===========

Половата сегрегация в отоманската империя, която е като отличителен знак на традиционното ислямско общество, не позволява на жените да играят нещо повече от подчинена роля в домакинството. Това обаче не изключва йерархия сред жените, паралелна на тази при мъжете.
Противопоставянето в домакинството не е на мъже срещу жени, а от друг характер.

Най-съществено е подчинението на младите на по-старите (както мъже, така и жени). Един от аспектите на това разделение на поколенията е бил контролът на възрастната генерация върху половата  активност на младата, репродуктивно активна генерация.

Младата генерация е подчинена не само на възрастните мъже, но и на възрастните жени (Peirce ги нарича postsexual Joy). Те не само са освободени от ограниченията, отнасящи се за жените като цяло, но също така са спечелили уважението на мъжете. Голяма грешка в модерната критика на властта на жените в султаната, е пропускът да се признае разликата между поколенията жени.

=============

Султанът е трябвало да пази суверенитета, включително чрез контролиране на елита и задоволяване на неговите очаквания. Принципно това е ставало чрез манипулиране на отделните фракции (от елита) и чрез предотвратяване изгряването на нови политическа звезди, които (евентуално) се стремят към монополна власт. За целта те са били назначавани на служба, а друг способ е контролът върху на женитбите на отбрани първенци с членове на султанската фамилия.

Жените са играли ключова роля в опазването на властта. Те са били имидж мейкъри на династията Joy Joy Joy. (ей това най-много ми хареса, затова го давам и в оригинал, звучи още по-добре: Women were easily incorporated into the egually vital business of dynastic image making)

Извинявам се за безумно дългия пост, но той естествено лесно може да се прескочи Laughing Mr. Green Peace

# 576
  • Мнения: 534
Magi  smile3525
Ще пуснеш ли едно линкче за статийката  Praynig Flutter   bouquet

Да разбирам ли, че женитбата на Хатидже с Ибрахим е "стратегически ход" от страна на султана, с цел гаранция лоялността на великия везир Ибрахим (да го държи в шах, демек)?  newsm78

# 577
  • Истанбул
  • Мнения: 123
 Добър анализ, доста верен newsm10
Маги,  Grinning

# 578
  • Мнения: 0
peregrin, то си е цяла книга - близо 400 стр., но наистина е интересно да се чете.  Ето откъде я намерих:

http://depositfiles.com/en/files/osf83v1ka

Ако има проблем ще ти я пратя по друг начин.

mistik,  Peace bowuu

Забравох да кажа, че трябва да кликнеш върху free download и изчакаш малко - към минута май беше. След това сваляш файла.

# 579
  • Мнения: 534
После да попитам нещо за тайнственото вещество върху кожената яка, че ме гложди любопитство.
  bouquet
Джейн,  smile3525
Предполагам (не съм сигурна), но може да е сярна киселина (да си нямаш работа с нея) - позната е била още на древните гърци.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfuric_acid

Magi,   bouquet Hug  Всичко е ОК!  newsm68 newsm44
Гониsmile3525- понякога и жените могат да бъдат "като рицарите"  smile3521

Последна редакция: нд, 27 фев 2011, 17:04 от peregrin

# 580
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343


Мир, мир, вкусът на лулата беше страхотен. Моя син много се шегува с тази лула, защото беше чел за съставките на "тютюна"  в нея, билки, нокти.. Close...и винаги си пада от смях.

# 581
  • Мнения: 683
Маги, много интересно написано  Hug  Благодаря ти   bouquet

# 582
  • Мнения: 9 783
Първата зона била общодостъпна, втората била предназначена за дивана, за прием на посланици и др. Третата обаче – това били „портите на щастието”, вратите към харема.


Ние сме привилегировани  значи- щом ни открехнаха тия "щастливи"порти Mr. Green Mr. Green

МАГИ МЕРСИ ЗА ИНТЕРЕСНИЯ ПОСТ newsm51 newsm51

# 583
  • Мнения: 683
С нетърпение очаквам появата на следващата гостенка в сериала. Бинур Кайа ми е любимка от "Брак с чужденец".

MUSKA YAZARIM BÜYÜ YAPARIM



‘Muhteşem Yüzyıl’ın kadrosuna katılan Binnur Kaya, izleyiciyi şaşırtmayı hedefliyor.

 ‘Muskacı’ rolünü üstlenen oyuncu, yaptığı büyülerle sarayı karıştıracak.


И поредното видео за сериала, където представят новата гостенка.

"Muhteşem Yüzyil"-"Işte Muhteşem'in duaci kadini"-26/02/2011

# 584
  • София
  • Мнения: 4
peregrin, то си е цяла книга - близо 400 стр., но наистина е интересно да се чете.  Ето откъде я намерих:

http://depositfiles.com/en/files/osf83v1ka

Ако има проблем ще ти я пратя по друг начин.

mistik,  Peace bowuu

Забравох да кажа, че трябва да кликнеш върху free download и изчакаш малко - към минута май беше. След това сваляш файла.
  _Magi  може ли да дадеш друг линк защото ми дава грешка .Много ти благодаря предварително  Hug Hug  bouquet извинявай тръгна  baby_neutral Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт