Ще празнувате ли....?

  • 1 421
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
След поредните появили се въпроси относно празниците и тяхното празнуване искам да попитам- ще празнувате ли или по- добре не някой празник! Май излиза, че не трябва да се празнуват празниците, сивото ежедненвие ни е напълно достатъчно!!!
св Валентин- ние се обичаме през цялата година, що пък точно днес.....
8ми март- ние сме жени всеки ден....
1март- християни сме не езичници
и т.н...значи да ги почваме само християнските:
Коледа- що пък точно тогава и нали сме си християни по принцип и си го почитаме Бог всеки ден...
за Великден също важи- а и това боядисване на яйца....
Та искам да попитам- какво ви става бе хора, какво ви пречат празниците??? Много ми е интересно! newsm78
И моля нещо по различно от- "ми то всеки ден се обичаме" или вече познатите гореизброени клишета!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Ако толкова се впечатлявах от форумското мнение, отдавна трябваше да съм се затрила, щото не съм вечно обична, смела и усмихната, не съм съвършена майка, нямам две виШи, не мога да готвя като управителя на ресторанта в Шератон, празнувам, наивна съм и още много други...
Аз ще празнувам и празнувам всички празници - просто едни са по-шумни, а други по-спокойни. Това е.

# 2
  • Мнения: 7 837
Отбелязвам с радост празници (наши и чужди), особено сега, покрай децата. Вчера вързахме мартеници, днес отбелязваме рождения ден на Dr. Seuss, утре - националния празник. След 2 седмици е Сейнт Патрик, после Великден, когато, заедно с боядисването на яйца, правим и лов на пластмасови, пълни със сладости. В началото на май е Cinco de Mayo, след него Гергьовден, 24 май...
Обичам настроенията, които създават всякаквите празници.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 25 726
Спокойно, правят се на интересни.  Laughing
Не съм чула някой да се е фръцнал от наредена трапеза (освен ако не спазва тежка диета) или да е отказал подарък, защото не зачита някой си празник.
А и да има - то си е за тях.
Но пък и превръщането на празниците в поводи за изнудване на близките, както и придружаващата ги лигня, идва в повече.
Пред- и следпразничните драми - също. 
То остана ли нещо непремерено в този форум, че празниците да направят изключение? Stop

# 4
  • Мнения: 673
 Какво "значи да празнувам"?  
 Българина днес под празнуване разбира яко напиване, плюскане до пръсване, харчене на пари, които иначе няма и т.н.
 В народната традиция "празникът" е празен от работа ден, ден, в който не се работи и се извършват ритуали, които имат много дълбок смисъл и символика, отразяващи разбиранията и вярванията на хората.
 Та ако ме питаш, дали ще се напия и ще се наплюскам, най-вероятния ми отговор е "НЕ"!
   Иначе ще отбележа 3 март, като си заведа децата ,в някой музей- примерно НИМ. Преди две години на този ден отидохме до Копривщица.
  В неделя, пък е Сирни Заговезни / Прошка/ - ще направя баница и ще поискам прошка, а децата ще ламкат бяла халва и яйце, вързани с конец за полюлея.

# 5
  • Мнения: 8 999
Е, човек има право да избира дали да празнува, нали? Наживях се в една епоха, в която беше задължително да празнуваме, под строй, всички. Сега мога да си почина и сама да преценя дали ми е весело или не.
Истинските празници през годината за мен са само рождените дни на децата ми. Е, тогава празнуваме, при това - яко. Всички останали - национални, религиозни, езически, отбелязвам с по някой символ и дежурното "Честит ....", без да влагам много емоция.

# 6
  • Мнения: 62
абе като чуете празник и полудявате да си мерите подаръците.
ский колко теми има, стига пускахте нови

# 7
  • София
  • Мнения: 2 840
Идват много хубави празници. Лазаров ден, Цветница, Великден, Гергьовден истински са ме радвали винаги. Настроението, което носят, е светло.
Аз празнувам със замах де що има повод. И без повод. Не ме вълнува дали Св.Валентин е католически празник, дали Вси Светии няма нищо общо с нашите традиции или 8-и март е комунистическа измислица. Все ми е тая, аз обичам да ми е празнично.
Някак си по не ми се връзват празници от типа Съединението, Освобождението и т.н. То е ясно, че те са много важни, но за мен не са свързани с някакви ритуали. Просто са почивни дни и повод да обяснявам на детето разни сериозни неща. Да ходя по паметници не ми е първа радост, но и това правя покрай малкия.

# 8
  • Мнения: 3 479
Смятам да отбележа националния празник 3 ти март като заведа децата във Военно-историческия музей. Само това намерих като възможност в София. Затова пък Гугълчо изплю десетки, ако не и стотици оферти от хотели за "празнуването" на този ден и почиването след него.
Явно хората празнуват, не е като да не се празнува, просто всеки го прави според разбиранията си Peace

# 9
  • загубено
  • Мнения: 6 550
Празнувам Laughing
Детето се радва на празници,ние също.
Всичко което ни прави по -положително настроени
е супер.Каквото и да е,даже рождения ден на котката Grinning

# 10
  • Мнения: 335
...какво ви пречат празниците...

Сбъркан "въпрос".
Повечето от тези, които "не харесват" "Св. Валентин", всъщност не харесват това, че чужд празник зорлем се прави на "официален" в България от хора, които не познават собствените си български празници и традиции, даже когато имат същото послание.
А хора, които не харесват българския национален празник, обикновено са същите, дето   налагат празнуването на чужди празници в България вместо българските.

Иначе никой, който познава традициите на собствения си народ и ги уважава, няма нищо против да познава всичко, свързано и с чуждите.
И обратно: хора, които не познават собствените си традиции,  най-често се мятат връз чужди като  ездачката от аватара на оназ потребителка, охкаща върху едно дървено конче...  Laughing


ПП
В темата за "Св. Валентин", официално провъзгласяван за празнуване в България и от медии, и от институции (чак и в българските детски градини, където учат децата да рисуват сърчица "по случай празника") имаше въпрос: Знаете ли поне един български празник с аналогично послание? Поне един български обичай от миналото в този смисъл?
Ма тъй и не се обади никой от сичките, дето щяха да пазаруват станиолени сърца или да очакват такива за подарък.

Ти знаеш ли как прадядо ти се е обяснявал на момите по празници? Laughing
Кажи един такъв  Wink

# 11
  • Мнения: 2 032
Та искам да попитам- какво ви става бе хора, какво ви пречат празниците??? Много ми е интересно!

Празниците не пречат. Но анкетките кой какво и как ще празнува са доста безмислени.

На теб например какво ти дреме дали потребителят Гинчо си е вързал мартеница и на... въдицата за 1-ви март; дали потребителката Атака20 ще пее "Боят настана" на съседите по домофона на 3 март и дали муцка83 ще развее розови килоти от балкона за 8 март?

Много ясно, че като се изтъпанчиш да питаш нещо сто хиляди потребители, ще получиш различни отговори. Които в много случаи ще са просто реакция на досадния въпрос: пита си някой нещо, ама и той самият не знае защо.

# 12
  • Мнения: 5 710
Аз само Октомврийската революция празнувам. Всичко останало е гадна империалистическа провокация и не го празнувам.

# 13
  • Мнения: 3 405
заради един Валентинчо и един 8 март няма да пренебрегна другите

# 14
  • Мнения: 1 129
Празнувам рожденни дни. Отбелязвам и почитам  всеки празник свързан с история, традиция или обичай. Нямам нищо против хората, които не смятат дни като 3 март за празник. Възпитавана съм да ценя историята и българщината и го правя по свой си начин. Чувствам се добре на всеки такъв ден и не отказвам повод да се съберем със семейството на хубава празнична вечеря. Иначе...да всеки ден е празник за влюбените, да всеки ден съм жена и да християнка съм, но имам мартеничка на ръката си, подарявам подарък на любимия човек за Св.Валентин и се чувствам частичка по-специална на 8-ми март. Не виждам нищо лошо в това Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт