Атония на матката при раждане и втора бременност

  • 3 818
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 448
Здравейте!
През 2005 година, на 26 години, родих дъщеря си по нормален път, но веднага след раждането получих атония на матката, последваха 2 ревизии за 1 нощ, тампонада, температура. За малко избегнах хистеректомията, дори имаха разрешение за нея, бях с кръвопреливане. Изписаха ме, но кръвоизливите продължиха, и 20 дни след раждането отново постъпих с кървене в друга болница, където при нова ревизия откриха и премахнаха плацентарен полип /така пише в хистологичното изследване/.
Въпросът ми е: има ли евентуална опасност при втора бременност и раждане да се получи същото, или просто лош късмет при първото ми раждане? И ако забременея отново, раждане със секцио по-безопасно ли би било? /няма да се реша да раждам нормално,спомените ми се ужасни.../
Разбира се, че ще се консултирам отново при специалист, но беше изключително болезнено и неприятно, и много ме е страх че ще се случи отново... сега съм на 32 години, здрава съм и искам още едно дете.

Моля за ориентировъчен отговор. Трябва ли да се притеснявам? Предварително благодаря!   bouquet

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте,

Вашите въпроси бяха изпратени на нашите специалисти за становище. Веднага след като го получим ще публикуваме техните отговори на питанията Ви.

Екип на АГ болница "Д-р Щерев"

# 2
  • Мнения: 2 496
Здравейте, Мandarinka,

Описаният от Ваш случай не е задължително да се повтори при следващото Ви раждане. За да не се случи обаче е изключително важно проследяващия Ви лекар и екипа, който ще извършва раждането да бъде наясно на какво се е дължала предишната атония, защото причините могат да бъдат няколко. Това може да стане като предоставите цялата си медицинска документация по Вашето първо раждане и извършените след него манипулации. От тази гледна точка е препоръчително следващата Ви бременност да настъпи след предварителна консултация/преглед и евентуално лечение, ако се налага. Самото проследяване на бъдещата Ви бременност трябва да бъде с повишено внимание на нейното развитие, което да е насочено освен към всичко останало и  особено върху плацентата. При желание можете да се запишете за консултация в нашата болница.

По отношение на раждане с цезарово сечение, ако то се налага по медицински показания, информираното решение за това между Вас и проследяващия Ви лекар се взима в последния месец от бременността. Тогава след протеклото й наблюдение би имало пълна яснота как се е развивала тя, какво е общото състояние (Вашето и на плода) и как евентуално би приключило раждането.  Разбира се финалното решение е Ваше!

С пожелание за успех и безпроблемна бременност и раждане този път!

д-р Ралица Милчева,
акушер-гинеколог, АГ болница "Д-р Щерев"

# 3
  • Мнения: 448
Доколкото разбирам от отговора Ви /за който съм много благодарна/, може да има няколко причини за открития плацентарен полип? За него ли трябва да търса причината?
През цялото време на бременността съм била под наблюдение, след това също, и досега не съм имала заболявания, които да са ми посочени като причина и които да лекувам. Винаги са ми казвали, че лекарят е пропуснал да отстрани част от плацентата, и с премахването на плацентарния полип кръвоизливите спряха.

Как да взема документацията си от двете болници? Моят случай доста се разчу, лекарите бяха доста притеснени, съмнявам се, че документацията ми е обективна  и пълна...дори в едната болница дори открих при изписването, че ме няма записана като пациент в стаята.

Благодаря Ви отново за изчерпателния отговор. Поздравления за доброто Ви отношение тук!

Общи условия

Активация на акаунт