Неизяснен вторичен стерилитет?

  • 1 459
  • 2
  •   1
Отговори
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Здравейте! Моля ви да коментирате и моя казус, който клони към мистериозен вторичен стерилитет и сякаш липса на идеи у екипа, с който работим.

Аз съм на 35, имам син на 2.3 от предишен брак. Мъжът ми пък има дъщеря на 15, също от предишен брак, на 43 е. Преди 4 г. бившата му съпруга отново е забременяла, но не е пожелала да задържи детето. Резултатът от нашите репродуктивни опити: една извънматочна бременност, завършила с премахната тръба и два ранни аборта - 5-та и 6-та г.с. Изследванията - моите имунологични са в идеалната норма, яйчниковият ми резерв - много добър, генетичните ми изследвания - също в норма, останалата ми тръба е напълно проходима, "класическите" хормони - също са в норма. Спермограмата на мъжа ми с ДНК фрагментация по Крюгер показа нормозооспермия, не е никак лоша. Обаче ето ти на - извънматочна и два ранни аборта, развитието просто спира.

Още в началото, при консултация с генетик, питах дали не трябва да пуснем и кариотип, той каза, че е ненужно, при живородени деца и при двата партньора. При последната консултация обаче, лекарят, с когото работя, настоя да изследваме и кариотип на мъжа ми, дори каза да обсъдим вариант за донорска инсеминация (?!?!?). Генетикът пък добави все пак да пуснем кариотип и на мен. Трудно ми е да разбера хода на разсъжденията им.
Въпросът ми е, според вас нужно ли е това изследване и накъде да поемем оттук нататък.

Обмислям да си запиша час във вашата клиника.
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте, Saule!

Препоръчвам Ви следната схема на поведение:
1. Да се изследва проходимостта на тръбата Ви - най-добре е чрез диагностична лапароскопия, за да се изключи или диагностицира ендометриоза, която би могла да бъде причина за стерилитета при Вас. В нашата клиника рутинно се правят диагностични лапароскопии.
2. Относно повтарящите се аборти - изследвала ли сте антифосфолипидни антитела? Ако не, Ви препоръчвам да го направите. При повтарящи се аборти, е добре да се изследвате и за инфекции, като цитомегаловирус, токсоплазмоза, хламидия и др.
3. Кариотип - бихте могли да направите и това изследване независимо, че имате живорододени деца. Все пак е възможно е да има отклонения.
4. Добре е Вашият съпруг да си направи т.нар. SDI тест, за да се установи степента на фрагментация на ДНК на сперматозоидите. В нашата клиника също можете да си направите този тест.
Успех!

Поздрави,
Д-р Мария Юнакова
Акушер-гинеклогог, АГ Болница "Д-р Щерев"

# 2
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Здравейте! Блягодаря за отговора!
SDI -тестът на мъжа ми е добър, моите антифосфолипидни тела не показаха никакво отклонение. Хламидии и микоплазми нямаме и двамата. Тръбата ми е проходима, това е установено с цветна снимка, а ендометриоза няма, това пък се установи със сигурност при операцията от извънматочна бременност (която не беше лапароскопска, а с отваряне). Остават, значи кариотип и при мен токсоплазмоза и цитомегаловирус. Много благодаря, ще се свържа с клиниката за записване на час!

Общи условия

Активация на акаунт