Консултация с Неонатолог

  • 107 699
  • 303
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 65
Здравейте, д-р Йонов,
Бихте ли ми дали съвет за проблема с моето бебе.
Бебчо е на един месец вече и все още е със жълтеница. Днес бяхме на консултация и му взеха кръв от пръста да изследват билирубина. Докторката ми се обади по-късно и ми каза че билирубина е висок -178??, а е нормално да е под 100. Това което ми предписа е да спра кърменето за 2 дена и да мина на формула и да му взема банка със глюкоза да пие.
Честно казано навсякъде където четох информация в интернет по въпроса казват че не е добре да се спира кърменето и жълтеницата пак минава, но по бавно. Аз не искам да спирам кърменето за да не възникне проблем- да спре после да суче или да ми спре кърмата.
И не знам как да постъпя. Кажете ми кое е по-правилно според вас.
Благодаря!

# 271
  • Мнения: 50
Здравейте Д-р Йонов
Искам да ви попитам и за моето бебе. Видях че има и подобни отговори , но при нас случаят е следният:
Бебето ви е вече на 2 месеца и 1 седмица и още има жълтеница. Според личната ни лекарка, която е и педиатър не трябва да се притеснявам,  защото имало много бебета с продължителна жълтеница. Изследване на кръвта така и не ни назначи. Детето е изцяло на кърма и наддава доста бързо на два месеца тежеше 6кг., а се роди 3 кг. Ходи често по малка нужда и урината не е оцветена. Но има проблем с ходенето по голяма нужда- има запек, акото му стана със зеленикав оттенък и ходи по един път на ден с помощта на сапунче.
Да се притеснявам ли за здравословното му състяние?

# 272
  • Мнения: 210
Здравейте
дъщеря ми е на три години и има лека задръжка в развитието. Напрактика все още нямаме поставена диагноза. Винаги като отидем при на преглед първото нещо което ме питат е нормална ли беше бременността и раждането и аз винаги отговарям с да. Но последния път се замислих дали наистина всичко при раждането е протекло нормално. В болничните документи нищо не е описано, но дъщеря ми дълго сред раждането беше доста червена и имаше плосък хемангиом на челото, клепачите и нослето. Раждането в моите очи мина леко и без специална лекарска намеса. Незнам кога изплака бебо, не съм го чула, но не ми направи впечатление лекарите край мен да се притеснят за нещо. Знам че да се връщам назад е безсмислено, но сега отново ми предстои да раждам и много ме е страх. Замислям се дали да не извитам неонатолог на раждането, въпреки че засега всичко е нормално с бременността ми.
Нямам много конкретен въпрос по скоро се надявам на мнение, тъй като и до днес незнам какво и има на дъщеря ми и каква е пирчината. Правихми и множество изследвания и генетични и не се откри причината.

# 273
  • Мнения: 117
Здравейте mrs.buttler,
Проблемът който визирате е проучван от дълги години. В някои публикации се сочи доста висок процент на колонизация на бременните. Счите се, че най ефективна профилактика е приложението на антибиотик на раждащата, по време на самото раждане. Не е доказана предимство от третиране с антибиотици на новородените деца след раждането. Тоест не е необходимо да се прилага антиботик на здраво дете, родено от колонизирана майка.

# 274
  • Мнения: 117
Здравей deltaS,
В никакъв случай не спирайте кърменето и още по-малко давайте глюкоза или подсладена вода. Посочените от вас стойности не застрашават здравето на детето. Просто го кърмете по-често(тоест при всяко желание от негова страна) и следете за редовно изхождане(дефекация). Ако бебето видимо избледнее следващите 1-2 седмици значи нещата вървят по естествения си ход. Ако все още е с жълтеница, помолете колегите отново да проконтролират стойностите на билирубина.

# 275
  • Мнения: 117
Здравейте nana_n,
Ако жълтеницата ви личи само по личицето, вероятно стойностите на билирубина са ниски. Най-вероятно колежката е права, но все пак ви препоръчам да я помолите за иследване на кръвния билируби и то с фракции( тоест общ и директен) и урината за билирубинови деривати, въпреки че не цапа памперса. Вероятно всичко ще наред и просто трябва да поизчакате. Ако стойностите на директния билирубин са високи, то тогава ще е уместно да се проведат допълнителни изследвания.
За стимулиране на ензимите на черния дроб, които обработват билирубина, в България се използва като ензимен индуктор медикамента Фенобарбитал в ниски дози за няколко дни. Но той изчезна от аптечната мрежа през последната година, а и трябва да се прецени от лекаря дали наистина се налага да му се дава.

# 276
  • Мнения: 117
Здравейте maia_sevova,
Да, абсолютно сте права. За съжаление не е рутинна практика на всяко раждане да присъства неонатолог. Тъй като в анамнезата( историята на предишна бременност и раждане има неизяснен проблем) абсолютно задължително е на сегашното ви раждане да присъства неонатолог. Съветвам ви да родите, там където е възможно да ви се осигури присъствието на такъв в момента на раждане и той да присъства на самото раждане, и да поеме грижите за детето от първите секунди. Желая ви раждане на здраво и красиво дете.

# 277
  • Мнения: 131
Д-р Йонов, сърдечно Ви благодаря за отделеното внимание!

# 278
  • Мнения: 41
ЗДравейте д-р Йонов ,виждам ,че отговаряте на зададените ви въпроси ,затова се надявам да получа отговор.В началото на темата срещнах въпрос /който интересува и мен/ за ваксината тетра акт хиб.Наша лекарка ни я препоръча ,като ни каза че е с убита коклюшна съставка, а по-напред из темата видях че пишете за инфариск ,че е с безкл. кокл.компоненти ,а тетра акт хиб е с клетъчна компонента на пертусис. БИхте ли обяснили какво значи това ,коя ваксина да предпочетем /интересува ме главно в коя  коклюшната съставка е убита/, защото детето ми е на 1.3 г. ,а досега бяхме отложили ваксината ДТК по мед. показатели и се надявам да няма нежелани реакции .Благодаря .

# 279
  • Мнения: 585
Доктор Йонов детето ми е родена на 07.10.2006 с тежка асфикция и тежък мозъчен отток , при изписването ни от неонатология  на 17.10.2006 беше ТФЕ лоша със хиперхогенни засенчвания , детето беше със хипотонус особено изразен в крачетата макар че от първите дни имаше подобрение . На 20тия ден детето започна да подобрява тонуса на крачетата вече имаше рафлекси макар слаби , на 30 ден при преглед от неонатолога детето имаше всички рефлекси макар някои да изпълняваше с голямо забавяне , на 40 ден от раждането беше възстановила нормален неврологичен статус според неонатоложката , имаше и подобрение в ТФЕ .На ТФЕ на 20.12.2006г , тоест два месеца след раждането на детето  мозъкът изглеждаше нормално , изчистен напълно . Единственото което притесни ехографиста е разстояние межди двете полукълба 6.85 , което той нарече  леко отзяване и след 3 месеца сме отново на преглед за да се провери дали не се касае за лекостепенна краниомегалия . Засега главичката и нараства нормално за възрастта и е с нормални размери , като се предполага че това отзяване може да се дължи на скок в растежа дъщеря ми за 2 месеца порасна с 11 сантиметра , като през първиат месец когато нарасна със 7 см не е получала и капки Вигантол .
Ваксините засега ги отлагаме ,аз искам да ги отложа поне за 6 месеца , а според неонатоложката вече могат да се правят . Въпросът ми към Вас е колко време е добре да се отлажат ваксините на детето , не е ли по -добре въобще да не се слагат ваксини тъй като всяка ваксина при  енцефалопатия със или без неврологични симптоми е противопоказна , а едва ли някой може да ми гарантира че такава енцефалопатия към момента няма да има

# 280
  • Мнения: 117
Здравейте jura,
Извинявам се за позъкъснелия отговор. Не считам, че съм добър експерт по ваксините, тъй като естеството на работата ми е далеч от ваксинациите с изключение на противотуберкулозната и тази против хепатит Б.
И в двете ваксини, между които се колебаете няма живи бактерии, а в Инфанрикс дори няма цели клетки, а само три пречистени компонента(антигени), които са съставни части на коклюшния бактерии. Практическият ми опит с тези ваксини е ограничен, но по литературни данни се посочват по-добра поносимост и по-малко странични ефекти при безклетъчната ваксина. Съжалявам, но не мога да ви препоръчам коя да предпочетете въз основа на личен опит и избора остава да тежи на вас и лекарят на детето, който познава и проблемите му, довели до отлагане от имунизация.

# 281
  • Мнения: 117
Здравей кейт888,
Не казваш дали детето ти е родено доносено, но така се подразбира от текста. Описваш ми картината на една тежка перинатална асфиксия. Не се разбира и механизма на раждане, но се подразбира, че не сте родили чрез секцио.
Отностно термина който използваш - краниомегалия -  това е термин, употребяван да се обозначат по-големи размери на главата. Най-вероятно съмненията са за лекостепено повишение на количеството на ликвора около мозъка. Това би могло да се дължи на асфиксията, но най-често е резултат на асинхрон в темповете на нарастване на черепната кутия и мозъка. В практиката си съм наблюдавал значително нарастване на обиколката на главата, без това да е проява на патологичен процес и съответно увеличаване на размерите на външните ликворни пространства(интерхемисферна бразда и субдуралното пространство). Все пак при вас, поради наличието на патология и установени повишени размери на интерхемисферната бразда, лично аз бих наблюдавал ехографски това на интервали от 30-40 дни, или при рязко нарастване на обиколката, или проява на други  патологични признаци от страна на нервната система.
Ваксините бих ги отложил поне за срок от 6 месеца, а може би и повече в зависимост от нервно-психическото и моторно развитие на детето. Тосет до момента в който напръно се уверя, че няма видими последствия от прекараната асфиксия. Дано не е станало много объркано, надявам се ме разбрахте.

# 282
  • Мнения: 78
Здравейте др.Йонов,аз също имам въпрос към вас.Касае се за вроден мегаколон, къса форма, колко най-рано след раждането може да се установи такава патология и как е редно да се постъпи при съмнения за такова заболяване?

# 283
Д-р Йонов, поставиха ни диагноза ЛИМФАНГИОМ - на една седмица сме, разбрахме, че това е рядко заболяване и препоръчаха операция. Притеснява ни че детенцето е много малко. Бихте ли ни казали от какво се причинява това заболяване, и само с операция ли се отстраняват тези образувания. Има ли друго лечение. Ще сме Ви благодарни за всичко което ни кажете и посъветвате. Благодарим предварително.

# 284
Здравейте Д-р Йонов.Племенникът ми се роди на 02.01.2007 година,28 дена преди термина за раждане.Родисе 1760 гр.Майката е преболедувала в седмия месец Рубеола-нетипична,без обрив.Не е направено изследване от гинеколога,когато му е казала че е била неразположена.Детето се роди недоносено,има шум на сърцето,не се храни,яде по-малко,и  е с много напрегната мускулатура.От лекуващия неонтолог научихме ,че има съмнения за глухота.Много Ви моля,кажете и вашето мнение за развитето на това дете.

Общи условия

Активация на акаунт