Епизиотомия

  • 4 742
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 315
Аз да си кажа как беше при мен - бебето беше голямо и с цел да не се получат усложнения (вътрешни разкъсвания или смъкване) ме кръцнаха. Усетих че ми правят епизиотомия, но болка нямаше, защото мястото е изтръпнало по време на раждането. След това шият с упойка и не ме боля кой знае колко докато зарастне. Според мен изобщо не е страшно!  Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 6 999
- аз работя в родилна зала и повече от половината от нормалните раждания се водят БЕЗ епизиотомия!!

Само се чудя как след като работиш в родилна зала твърдиш, че при секцио се режат коремните мускули, като те се разделят?  newsm78 Също казваш, че се реже на 5 нива, а тъй като аз бях чувала за 8 и питах лекарят, който ме ряза и ши - той ми каза, че ме е зашил на 3 нива и всичко е индивидуално - зависи от дебелината.

Това за "тежката коремна операция" изобщо няма да го коментирам. Като чета колко време не са могли да си сядат на д-то майките с епизиотомия и като знам как аз правех коремни преси на 10-тия ден...

# 32
  • Мнения: 4 195
Леле май4ета що така остро си пишете
бе нали децата са ни живи и здрави бре.ако ще цялата да ме бяха нарязали - все ми е тая.аз не ви разказах вси4ко защото тук има бременни жени да не ги стряскам ама ся ше ви разкажа - Виктор ме изпокъса отвътер цялата - скъса ми някаква влагали6на артерия - и изгубих 0.5 л кръв.ако не ме бяха срязали за да излезе - в рамките на 5 мин губеха и мен и него.....да продължавам ли?шиха ме на живо защото ми изти4аше кръвта.реагираха уникално адекватно.спасиха мен и по важното - Виктор.
но пак ви казвам - няма едно с едно да си прили4а.дайте не се заяждайте:)Коледа иде.толкова е приатно във  форума........да са ви живи и здрави де4ицата на вси4ки.а на неродилите мами аз ли4но желая ХУБАВИ,ЗДРАВИ И ДОБРИ БЕБОЦИ:) Hug Hug Hug Hug

# 33
  • Мнения: 3 506
Това за "тежката коремна операция" изобщо няма да го коментирам. Като чета колко време не са могли да си сядат на д-то майките с епизиотомия и като знам как аз правех коремни преси на 10-тия ден...

Пише си Nani да се намира на приказка - тя също втория път си е избрала да ражда секцио, нищо, че е "тежко"...

Viki1, хубаво е, че са реагирали "супер адекватно" лекарите, особено ако не се е получило така поради тяхно недоглеждане...... То и на мен ми бяха обяснили колко "супер адекватно" са реагирали, само дето като проверих се оказа, че са се омазали и след това се опитали да го забършат, при това не съвсем успешно...
Затуй много ми става неприятно като чета такава изкривена информация.... Hug

# 34
  • Мнения: 46 516

- аз работя в родилна зала и повече от половината от нормалните раждания се водят БЕЗ епизиотомия!!

Не знам за епизиотомия, но в МД това вакуума го нямате за нищо. Познавам много жени родили там, на всички им изтеглиха бебетата с вакуум, а те с епизотомията са ръка за ръка.

# 35
  • Мнения: 375
Различни хора,различни мнения,аз мисля да раждам със секцио,от една страна възрастта ми(34),а от друга ,това е мое лично мнение,доста от по-нататъшните женски болести ,като ранички и тем подобни,пак казвам това е мое мнение се дължат на разкъсванията при едно раждане,колкото и добре да зашиват докторите все пак това са вътрешни разкъсвания.

# 36
  • Мнения: 639

Само се чудя как след като работиш в родилна зала твърдиш, че при секцио се режат коремните мускули, като те се разделят?  newsm78 Също казваш, че се реже на 5 нива, а тъй като аз бях чувала за 8 и питах лекарят, който ме ряза и ши - той ми каза, че ме е зашил на 3 нива и всичко е индивидуално - зависи от дебелината.

Това за "тежката коремна операция" изобщо няма да го коментирам. Като чета колко време не са могли да си сядат на д-то майките с епизиотомия и като знам как аз правех коремни преси на 10-тия ден...

Никъде не съм казала, че при секцио се реже и шие мускул.
При секцио - кожа, подкожие, фасция, перитонеум, матка. Мускулите се придърпват встрани като се разслояват по линея алба, т.е. по линията в средата на корема между пъпа и симфизата. Както и да са те шили при секцио минимума слоеве шев е четири и то само ако не е шит перитонеума - теб да не те е оперирал д-р Начев? Само той не шие перитонеум и съответно при последващо секцио се вижда резултата..
При рязана фасция като правиш коремни преси на десетия ден рискуваш да прокъса шева и да получиш херния.
Мускул се реже при епизиотомия и се шие естествено. И кожа.
Мария като не знаеш защо  не коментирай! И анкета пусната тук сама разбираш не е представителна, чета от Актовата книга .
Дори и да се наложи епизиотомия тя е в пъти по- малко травмираща от операцията.

# 37
  • Мнения: 4 195
Simple Smileне са ми неадекватни отговорите:)имам поне малко знания в тази област.след раждането ли4ния ми генеколог потвърди мнението ми 4е решенията по време на раждането са вземани адекватно и разумно
но пак изкам да изтъкна факта 4е колкото и да водим разговори тук - при всяка от нас е разли4но:)

# 38
  • Мнения: 1 032
Стига бе момичета, въпросът беше за епизиотомията. Аз лично бих предпочела два- три шева от епизиотомия

# 39
  • Мнения: 1 032
...отколкото разкъсвания не перинеума и последиците от това. А що се отнася до секциото- аз родих така и съм казала на мъжа си, че ако иска второ дете някога ще търси лекар, който е съгласен да раждам нормално.

# 40
  • Мнения: 236
Далеч съм от мисълта, че епизиотомията трябва да се прави самоцелно. По време на раждането следвах точно инструкциите на акушерката и ми се размина рязане и шевове. Мисля обаче, че ако има нужда е много по-добре рязване от сцепване.
Пожелавам на всички момичета, на които сега им предстои да раждат да не се страхуват и да не обръщат внимание на сплашващите истории, които могат да чуят. Правете упражнения, говорете с положително настроени хора и въобще занимавайте се с всичко, което ви помага да се чувствате по-добре. А дали ще се размине без епизиотомия - аз лично стискам палци за това!

# 41
  • София
  • Мнения: 6 999
...теб да не те е оперирал д-р Начев?

Дори и да се наложи епизиотомия тя е в пъти по- малко травмираща от операцията.

Прочетох ти първия пост още веднъж, явно под това, че се шие мускул - имаш предвид за епизиотомия, а не за секцио.

Оперираха ме д-р Иванов и д-р Григорова в "Т. Киркова", с тяхно разрешение правих и коремни преси - 1,5 год. по-късно имам перфектно плосък корем. Във всеки случай не ме болеше да правя преси само 10 дни след 'тежката коремна операция'.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 423
Четох, четох и....май ще раждам секцио.
Преди 15 години бяхме 5 приятелки ( и комшиики), които родихме през 2 ,3 месеца. нито една от нас не беше с  епизиотомията , да не би сега да е станало като практика? Thinking

# 43
  • Мнения: 2 242
А защо наистина не се пусне една анкета?

Лично аз родих 24 дни преди термина, Зори се роди 3кг и 49см! Аз съм с широк таз и още от първите месеци гинеколожката ми се радваше колко лесно ще родя. Ходех на йога за бременни и редовно съм правила подготвителни упражнения!

Като почнах да раждам не са ме гледали с ехограф, само ми опипаха корема (ако това е метод за определяне размера на бебето – добре дошли в 21век Wink).
Епизотомията си ми я направиха още в началото (не знам по-принцип колко се чака) – въпреки моите категорични протести! Що ли бях убедена че няма да имам проблеми с разкъсвания и странното усещане че нещо не е наред newsm78?

По-лошото бе че го направиха с думите за които Никол споменава (а познайте при кой и къде родих Mr. Green) – та принципа е че при първо раждане епизотомията спестява главоболия!!! Да продължавам ли с детайли или да разкажа за някои приятелки?! За мен нещата стоят така – искам следващото ми раждане да води лекар, с чиято практика съм наясно или поне в болница, в която не подхождат към мен като част от статистиката! Иначе йогата, масажите и курсовете за дишане си остават за обща култура!

И пак да повторя – има жени при които епизотомията минава бързо и лесно и такива при които не е така. Ако една бременна е наясно с това, дали няма да се погрижи (както писах в първия си постинг) максимално да си спести това удоволствие (ако не се налага). А все пак този форум не е за да си замазваме очите и водим безсмислени спорове ми да си бъдем полезни Hug!

Последна редакция: пт, 02 дек 2005, 22:04 от Slavi

# 44
  • Мнения: 3 506
И анкета пусната тук сама разбираш не е представителна, чета от Актовата книга .

Четенето, Нани, също не е представително, ако ще и да е от Актовата книга. Представително ще е, ако можеш да покажеш твърдението си в официална статистика на МД и другите софийски болници. Всичко друго е общи приказки, според мен неверни. Да не говорим, че и 50% пак е доста висок процент, на много места (по света, но не и у нас) са свели този процент до 30%, че и по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт