Писмо от БГ до САЩ

  • 11 524
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 257
С коя фирма праща? 100 лв за един лист хартия,много ми се вижда. ooooh!

# 16
  • Мнения: 2 381
...а картичка от сестра ми пусната същия ден, но от София (7 февруари) още не е дошла.

дата на пощенското клеймо от Сф е 14 февруари. Пликът е с размери 10 х 12 см (съвсем малкък, вътре има картичка и 3 мартенички за ръка) пристигна вчера - Април 19 Simple Smile)))

# 17
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
дата на пощенското клеймо от Сф е 14 февруари. Пликът е с размери 10 х 12 см (съвсем малкък, вътре има картичка и 3 мартенички за ръка) пристигна вчера - Април 19 Simple Smile)))
Честита Баба Марта  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 616
В една друга тема дама се оплака, че след като отишла да си търси неполучено международно пакетче и никой не могъл да го намери в пощата, поискала да говори с началник, който любезно й обяснил, че Пощите имат право да отварят и конфискуват по свое усмотрение кой да е пакет или писмо и не са длъжни да уведомят нито подателя, нито получателя. Shocked

Има ли някъде където могат да се прочетат разпоредби засягащи българските пощи официално?

# 19
  • Мнения: 1 175
 Shocked От една страна това е доста шокиращо, но пък от друга страна разбирам ако е от съображения за сигурност, особено ако става въпрос за международни пратки които сигурно така или иначе биват сканирани на митницата. Само това че не са длъжни да уведомят подателя/получателя ми се струва дебилно. Между другото майка ми се оплака че на нея са й казали, че ако до еди колко си дни не се яви в пощата да си прибере колета, пощата си го взима за себе си  Shocked И то срокът е някакъв нищожен - 2-3 седмици май беше  ooooh! Как така си го взимат?? Тук връщат на подателя! Тя беше в болница и подаръкът ми за нея са си го прибрали пощаджиите, защото не се явила на време. Уф, много се ядосах.

# 20
  • Мнения: 393
Аз продължавам да си получавам мартеничките.....Днес пристигна още едно писмо от леля ми (предишното го получих преди около дяве седмици, а уж са пуснати заедно). Колетче с книги от средата на декември пристигна около седмица преди мартеничките от мама (тя ги прати още... средата на януари, та пристигнаха средата на март) Crazy

# 21
  • Мнения: 4 300
Изненадва ме това конфискуване на БГ пощи. Пращала съм и съм получавала доста.
Когато изпращаш задължително искат и адрес на изпращача, точно заради връщането. Имам един случай с върнат колет ( вътрешен).
А когато съм получавала ( поръчки от международни сайтове) знам, че има някакъв срок, в който колетът те чака, след това период с магазинаж ( т.е. заплащаш, че не си се заинтересувал навреме, не знам колко) и след това се връща колета на изпращача.
Сега прочетох Общите условия- http://www.bgpost.bg/files/custom/GeneralTerms2009.pdf - по диагонала.
 За магазинаж нищо не пише, в чл. 46 обаче пише, че пратките се унищожават само ако подателят е починал, сменил си е адреса и не може да бъде открит или отказва да получи обратно пратката.
Срокът, след който се връща колет, ако не е потърсен, е 20 дни. И на мен ми се вижда малко, но не знам колко е при други куриери или страни.
По въпроса с отварянето пише, че при получени  пратки може да се отварят, като се описва кога са отворени и от кого. За  изпратени пратки- само със съгласието на изпращача, ако откаже пратката не се приема.

пп. ДХЛ са ужасно скъпи според мен. Наистина, услугата им е добра, но последно пращах документи до Шотландия, двайсетина листа А4, над 200 лв платих  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 26 апр 2011, 14:57 от Рокси

# 22
  • Мнения: 616
Така, от прочетоното от линка на Рокси става ясно че в Пощите, както в много други институции, си правят каквото си искат и или не знаят, или интерпретират много свободно закона:

Дидитка, може да подадеш рекламация в 6 месечен срок, трябвало е да ти върнат колета.

***
14. БП нямат право:
а) да присвояват пощенски пратки;
б) да отварят пощенски пратки;
в) да вземат съдържанието или част от него от отворени пратки /пратки с нарушена опаковка/;

***
35. При съмнение за вложени забранени предмети в пощенските пратки, пощенската служба изисква от подателя съгласие за извършване на проверка. В случай на отказ пратката не се приема.
36. Когато има достатъчно основание да се счита, че приета пощенска пратка съдържа забранени предмети или вещества, БП, след съгласуване с извършващият оперативно-техническата проверка, изисква от подателя или получателя писмено съгласие за отварянето й. При отказ или при липса на отговор извършващият оперативно-техническата проверка уведомява съответните компетентни органи за разпореждане на следващи действия .

***
17. БП дължат обезщетение на подателите или получателите в следните случаи:
а) за загубени, ограбени или повредени, изцяло или частично препоръчани пратки, колети, пратки с обявена стойност и с наложен платеж съгласно действащите цени на НУПУ.
б) върнати пощенски колети, когато липсват мотиви за недоставянето им в размер на действащите цени съгласно НУПУ.
в) при неспазване на нормативите за качество на пощенските услуги, съгласно раздел ІХ;

***
Срокът за доставяне е 20 дни от датата на получаване на пратката в пощенската служба. При неявяване на получателя в срок от пет календарни дни от датата на получаване на непрепоръчана пощенска пратка в пощенската станция за доставяне, се изпраща второ служебно известие;
За всеки пощенски колет, неполучен в срок от 5 (пет) работни дни – за селища с пощенска станция и 7 (седем) работни дни за селища без пощенска станция (след датата на връчване на поканата) се заплаща цена за магазинаж, съгласно действащите в момента цени за услугите, предоставяни от БП;
46. Недоставени пощенски пратки, които не могат да бъдат върнати на подателите поради това, че те отказват да ги получат обратно, заминали са на неизвестен адрес, починали са или не са се явили да ги получат в 20-дневния срок от писменото им уведомяване, се унищожават след една година от датата на подаването им.

45. Пощенски пратки, които не могат да бъдат доставени поради това, че: не са потърсени в определения срок; получателите отказват да ги получат или да заплатят сумата на наложения платеж; заминали са на неизвестен адрес; непознати са на посочения адрес или са починали; посочения адрес е недостатъчен или не съществува., се връщат веднага на подателите.

***
28. БП са длъжни да предоставят услугата по т.3.1 с качество, съобразено с нормативите за качество на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване, определени с решение на КРС.
28.1. Нормативите за качество, съгласно решението по т.28, включват:
а) време за пренасяне от край до край на пощенски пратки и парични преводи;
б) редовност на събиране и доставка на пощенски пратки и парични преводи;
в) срокове за обработване на рекламациите.
29. Сроковете за доставка на пратките, за които се ползват куриерски услуги са:
а) за пратките за вътрешността на страната - в рамките на следващия работен ден;
б) за страните в Европа - деня на въздушния полет, в който се превозват пратките плюс до 2 дни;
в) за страните извън Европа - деня на въздушния полет, в който се превозват пратките плюс до 5 дни;

# 23
  • Мнения: 1 175
 Shocked  Значи човек и до пощата трябва да ходи с копие на закона под ръка  ooooh! Тия патки там за какво кибичат по цял ден, щом не знаят дори какъв е законът пряко влияещ на работата им??? Или всеки гражданин трябва да е чел всичко до буква, защото служителите ги мързи. Майка ми не е знаела точно какъв е законът, питала е служителката (която трябва да има тази информация!), но тя така е заявила - до 20 дена не си ли прибереш колета, остава за нас. Няма магазинаж, няма дявол. Българска му работа  #Cussing out

# 24
  • Мнения: 4 300
За магазинажа не съм сигурна, имах такъв спомен, но сега като прелистих тези ообщи условия ( по диагонал, признавам си) не срещнах подобно нещо.
Може и да е нещо старо, или да съм се объркала, не искам да ви подвеждам.

# 25
  • Мнения: 616
Рокси, има магазинаж, ето, само че цените са уточнени в друг раздел.

За всеки пощенски колет, неполучен в срок от 5 (пет) работни дни – за селища с пощенска станция и 7 (седем) работни дни за селища без пощенска станция (след датата на връчване на поканата) се заплаща цена за магазинаж, съгласно действащите в момента цени за услугите, предоставяни от БП;

Дидитка, тези жени не че са некомпетентни, те просто са крадли. Грозна дума, но е факт. И децата знаят,че неполучена кореспонденция се връща на подателя. На твое място, ако е прекалено късно за жалба за този колет, бих пуснала един 'насаждащ', нарочно да не си го потърси майка ти в срок и да ги запише следващия път като й го заявят това.

Имам един познат, който при всяко споменаване на пощите обясняваше как лелите, които често ни обслужват сега са наемани по комунистическо време защото са 'пускали' на правилните хора, това по онези времена били престижни позиции...Винаги съм го рязала, че е грозно да говори такива неща, ама те защо толкова упорито се опитват да ме опровергаят Tired

# 26
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
те просто са крадли. Грозна дума, но е факт.
ей значи, мн. сме крадлива нация брееееееее  ooooh! много, на какви ли не нива се случват кражбите и то законно даже, крадат се лекарства в болниците, импланти, колети, писма, и все държавни чиновници, как няма да има и още толкова частни крадци  Tired на които никой не им търси отговорност  #2gunfire

# 27
  • Мнения: 1 175
Това е някакъв синдром на бившите и настоящи комунистически народи, да ви кажа. Доста беше забавно като бях студентка, защото 10% от випуска бяха чужденци от цял свят, и де що се намереше българин/руснак/украинец и т.н. все гледаше да мине метър и да крадне, ама малки незначителни неща - пакет салфетки от стола, канцеларски материали от работното място, бурканът с бонбоните от офиса на някой професор, а един Ганьо балкански редовно си "крадеше" найлонови торбички от библиотеката, защото били здрави и хубави. Те ги дават безплатно ако си поискаш, но не, той тихомълком взимаше по десетина наведнъж, виждате ли го хитрягата  ooooh! Става дума за Харвард, ганьото е световен шампион по математика, останалите балканджии и те са отсявани уж все умни хора, и всичко им се даваше на готово с пълни шепи, но въпреки това продължаваха. Както казват тук, можеш да изкараш човека от гетото, но гетото от човека - никога. Такъв срам съм брала пред другите хора, представа си нямате.
(разбира се, не бяха всички такива, но процентът тарикати беше огромен в сравнение с другите националности).

# 28
  • Мнения: 523
Това е някакъв синдром на бившите и настоящи комунистически народи, да ви кажа. Доста беше забавно като бях студентка, защото 10% от випуска бяха чужденци от цял свят, и де що се намереше българин/руснак/украинец и т.н. все гледаше да мине метър и да крадне, ама малки незначителни неща - пакет салфетки от стола, канцеларски материали от работното място, бурканът с бонбоните от офиса на някой професор, а един Ганьо балкански редовно си "крадеше" найлонови торбички от библиотеката, защото били здрави и хубави. Те ги дават безплатно ако си поискаш, но не, той тихомълком взимаше по десетина наведнъж, виждате ли го хитрягата  ooooh! Става дума за Харвард, ганьото е световен шампион по математика, останалите балканджии и те са отсявани уж все умни хора, и всичко им се даваше на готово с пълни шепи, но въпреки това продължаваха. Както казват тук, можеш да изкараш човека от гетото, но гетото от човека - никога. Такъв срам съм брала пред другите хора, представа си нямате.
(разбира се, не бяха всички такива, но процентът тарикати беше огромен в сравнение с другите националности).
hahaha Права си. Аз сега си спомням за една моя състудентка от университета - украинка. Първата година ми казва да взема да отида до клиниката в университета да ме прегледат. Аз се поогледах и почудих и я питам, ама защо да ходя, мислиш, че нещо ми има ли. А тя - ами как защо, нали е без пари, все ще измислиш нещо че ти има, може и някое лекарство безплатно да ти дадат.
Тя така си минавала при тях от време на време. Joy

# 29
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Права си. Аз сега си спомням за една моя състудентка от университета - украинка. Първата година ми казва да взема да отида до клиниката в университета да ме прегледат. Аз се поогледах и почудих и я питам, ама защо да ходя, мислиш, че нещо ми има ли. А тя - ами как защо, нали е без пари, все ще измислиш нещо че ти има, може и някое лекарство безплатно да ти дадат.
Тя така си минавала при тях от време на време. Joy
А това вече ме разби от всякъде  Joy направо ме заболя корема от смях от този пост и от поста на Дидитка  Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт