Спират ли майчинството при пускане на ясла?

  • 73 368
  • 249
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Подала съм. Тогава работех на държавна работа, така че нямаше как да се пропусне нещо. Аз също не намирам логика да ти се плащат две обезщетения за едно и също нещо едновременно.

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Ок, няма да споря. На мен са ми го спирали по време на болничен. Най-добре, който го интересува да пита в НОИ.

спряли са ти обезщетението,защото не си подала прил 4 за 120 те лв
тези пари,както и всички други,се изплащата при заявяване и подаване на нужните документи
ползването на болничен не е достатъчно-подава се прил 4

на мен лично по време на отпуска за гледане на дете до 2 г ми изплащаха болничен за общо заболяване за 2 месеца + 120 те лв
ама явно съм с връзки  Joy

не изхождам само от личния случай,а чисто професионално  Wink

По време на отпуск не можеш да си в отпуск поради временна нетрудоспособност... т.е. не можеш да ползваш отпуск едновременно на 2 основания... За да можеш да използваш болничен трябва да прекъснеш отпуска за гледане на дете до 2 години.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
. За да можеш да използваш болничен трябва да прекъснеш отпуска за гледане на дете до 2 години.

да,разбира се
прекъсва се с прил 12 като същевременно се подава прил4 за 120 те лв

спорът не е,че се изплащат 240 те лв+болничен,а 120 те лв+болничен т.е отпуска за гл на дете е прекъснат

# 18
  • Мнения: 1 174
 

По време на отпуск не можеш да си в отпуск поради временна нетрудоспособност... т.е. не можеш да ползваш отпуск едновременно на 2 основания... За да можеш да използваш болничен трябва да прекъснеш отпуска за гледане на дете до 2 години.

Да, така е, обаче малко бъркате нещата. Ако майката е прекъснала отпуск за гледане на дете до 2 години, тя го е прекъснала и ходи на работа. Затова получава един път заплата и втори път 120лв. обезщетение за отглеждане на дете.
Ако се разболее, независимо поради общо заболяване или бременност, тя не може да работи, слудователно взема обезщетение за това, че не може да работи - болнични в 80 или 90% от заплатата.
Има две основания за обезщетения и те са налице едновременно, значи две обезщетения.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 340
Аз така и не разбрах, прекъсва ли се изплащането на майчинство, ако детето ми е в частна ясла, а аз не съм се върнала на работа?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз така и не разбрах, прекъсва ли се изплащането на майчинство, ако детето ми е в частна ясла, а аз не съм се върнала на работа?

ако частната ясла подава инфо в НОИ,нямаш право да даваш детето на ясла,а ти да си в майчинство
трябва да говориш с директорката

# 21
  • София
  • Мнения: 2 481
Какво става, ако съм се върнала на работа, детето не е на ясла /под 2 години/, но изляза в болничен? Получавам ли тогава 120 лв? Благодаря.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Какво става, ако съм се върнала на работа, детето не е на ясла /под 2 години/, но изляза в болничен? Получавам ли тогава 120 лв? Благодаря.


da

# 23
  • София
  • Мнения: 2 481
Благодаря Елфита  Hug.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 340
Благодаря Елфита Simple Smile

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Какво става, ако съм се върнала на работа, детето не е на ясла /под 2 години/, но изляза в болничен? Получавам ли тогава 120 лв? Благодаря.


Не е вярно. За времето на болничния (както и по време на платен отпуск) 120-те лв не се получават. Като се върнеш на работа продължаваш да си ги получаваш до навършване на 2г. Те нямат общо с това дали детето е на ясла или не. Изрично условие за получаването им обаче е майката да работи (реално).

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Какво става, ако съм се върнала на работа, детето не е на ясла /под 2 години/, но изляза в болничен? Получавам ли тогава 120 лв? Благодаря.


Не е вярно. За времето на болничния (както и по време на платен отпуск) 120-те лв не се получават. Като се върнеш на работа продължаваш да си ги получаваш до навършване на 2г. Те нямат общо с това дали детето е на ясла или не. Изрично условие за получаването им обаче е майката да работи (реално).

Грешиш!

120 те лв се получаваш и по време на отпуска и болничен.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Е, аз по време на платен годишен отпуск не съм ги получавала.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ами,не си знаела,че имаш право и от фирмата ти не са били така добри да те уведомят.Със заявлението за пл отпуск се подава прил 4,за да ти превеждат 120 те лв от НОИ.Ако пък вече си се върнала на работа и след това ползваш отпуск.Нищо не подаваш и си ги получаваш,защото ти вече си подала прил 4 при връщането ти на работа

# 29
  • София
  • Мнения: 423
Миналата година се върнах на работа, прекъснах втората година майчинство. Понеже имах натрупана отпуска над 60 дни, а трябваше да започна веднага, си използвах по 10 дни месечно половин година. Разбира се, веднага ми спряха 240 лв и получавах 120 лв майчинство. Реално съм била в отпуск по половин месец, всеки месец, а 120 лв си ги взимах пълни. Така, че не е вярно, че се спират по време отпуск или болничен.

Общи условия

Активация на акаунт