Хижи подходящи за деца

  • 6 281
  • 18
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 111
Предварително се извинявам, ако има подобна тема, но не успях да намеря.
Много обичам планината и мисля, че и децата са достатъчно големи (2 и 5), за да споделят удоволствието с нас. Нека в тази тема обменим впечатления за хижите в Стара Планина, Родопи, Рила, Пирин.... от гледна точка на условия за деца, в смисъл добре поддържани и сравнително лесно достъпни - 1-2ч преход. За пример мога да дам х.Паскал в Стара Планина, която е чудесна според мен, чиста, с нови чаршафи, топла с много приятна хижарка и достъпна като маршрут. За разлика от нея х. Гургулица в Рила е доста занемарена, стаите са в ужасяващо състояние и не бих искала децата да попадат там.
Естествено темата е доста субективна - има смели майки, на които хижа не има трябва и покоряват върховете с палатки, има и други по-непретенциозни към условия,..... но все пак ще се радвам да дадете мнение. Hug

# 1
  • Мнения: 2 037
Криша, в подлеза на БСФС-то има бюро на БТС, едва ли ти казвам нещо, което да не знаеш.
Едната дама е изключително компетентна на тема "хижи". Оказва съдействие с голямо желание.
Освен това може да си направите членски книжки към БТС. С тях се ползват намаления за нощувките, но си зависи къде и колко.
На самия сайт на БТС пък има много изчерпателна информация за хижите.
И в един друг сайт също, http://www.bulgarian-mountains.com/, сигурно ти е известен.

Благодаря ти за темата.  bouquet

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 518
Много хубава тема  Peace

Ето предложение от мен http://www.bulgarian-mountains.com/bg/Huts/Stara/Dermenka .
Достъпът през летния сезон е много лесен и атрактивен - лифт над Сопот, от който се наблюдават планеристите, после преход около 1,5-2 часа с деца (като една част от маршрута е каменист и вероятно малкото ще го поносите). Мястото е разкошно.

# 3
  • София
  • Мнения: 111
Благодаря момичета. Дерменка ми е набелязана цел. Като се стопли още малко ще я посетим.
Люлин, знам го сайта, но все пак е друго от "първа ръка" информация. По сайтовете никога не казват "Хижата е ужасна не ходете там".  Laughing   bouquet

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 518
Лошото е, че и от първа ръка информацията не винаги е достоверна. За съжаление никога не сме застраховани от група пишман туристи/природолюбители, отишли да пият и пеят на някоя реновирана хижа (особено леснодостъпна) сред прекрасна природа. Което пък е ясно каква тишина и природа ще покажем на децата си и колко приятно ще изкараме в планината.

п.с. по сайтовете не казват, ама има коментари  Laughing

# 5
  • Мнения: 2 037
Вярно е, заради коментарите го дадох. Simple Smile
jul, за пиенето и пеенето си много права. Някой беше писал горе-долу това: "Супер готино, пихме и слушахме музика до сутринта". Но на другите хора, вероятно доста изморени, какво ли им е било?
Всъщност винаги е така, човек не знае тръгвайки нанякъде на какви хора ще попадне.

# 6
  • Мнения: 2 175
Това лято прекарахме 5 дни  с децата из Стара планина - централен Балкан..
Всеки ден на различна хижа - "Българска роза", "Васил Левски", "Ботев", "Тъжа", "Мазалат" - всичките бяха ок.  Баня с топла вода и храна имаше..))
И чисти чаршафи.
Имайте предвид, че всичките сме тежки глезли..))
Най-ми хареса на Мазалат - очарователни бяха стопаните, личеше си че с любов се живее и работи там.
На всички хижи срещнахме и други хора - вечер винаги ние оставахме да пием до последно..)) Embarassed

# 7
  • Мнения: 138
Поздравления за темата ! Grinning
Определено ще я следя с интерес !
Миналата година исках да заведа детето за около седмица на Витоша. Набелязах няколко хижи и една неделя се качихме да ги огледам...........уви, положението беше трагично  Sad

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 518
.............
На всички хижи срещнахме и други хора - вечер винаги ние оставахме да пием до последно..)) Embarassed
Е, като е вечер (а не сутрин) е ОК  Mr. Green Пък и не казваш дали сте пели, че то кроткото пиянство никому не пречи  Laughing
Сори за оф-а.

# 9
  • Мнения: 2 096
Чудесна темичка.. за съжаление не мога да се включа със съвет, но съм впечатлена от това което споделяте... ще ви следя..

# 10
  • Мнения: 2 175
.............
На всички хижи срещнахме и други хора - вечер винаги ние оставахме да пием до последно..)) Embarassed
Е, като е вечер (а не сутрин) е ОК  Mr. Green Пък и не казваш дали сте пели, че то кроткото пиянство никому не пречи  Laughing
Сори за оф-а.

Да, бе..5 женки и кротко пиянство..))
Не сме пели, но сме достатъчно кресливи..

Сутринта - същата работа, докато направим разбор от вечерта..

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Това лято прекарахме 5 дни  с децата из Стара планина - централен Балкан..
Всеки ден на различна хижа - "Българска роза", "Васил Левски", "Ботев", "Тъжа", "Мазалат" - всичките бяха ок.  Баня с топла вода и храна имаше..))
И чисти чаршафи.

аз бях само на 1 и дори ток нямаше. Нито топла вода, да не говорим за чаршафи. Имаше прекрасни гледки и туй то. Говоря за х. Белмекен. Но и на х. Рибни езера не беше по-различно, едни 2-етажни легла...  ooooh!
С дете на 2г. не бих тръгнала по хижите, но се възхищавам на смелите майки.
Криша, направете си 2 дневен маршрут и си избери подходящо обзаведена хижа.

# 12
  • Мнения: 2 175
Шани, ние бяхме 5 жени със 7 деца..опс - грешка - 3 жени с 5 деца..))
Но си бяхме взели водач, който изрично беше предупреден за условията..та не сме  "рискували" на сляпо.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да, да... аз нищо не казвам, Магарчо!
Ние сме от кашкавал-туристите. Маршрута се определя от едни много мили наши познати и ние само се включваме за 2 дни (аз толкоз си мога). Та не мога да имам кой знае какви претенции. И понеже не съм нон-стоп по планините, си мислех че в хижите е по-скоро мизерия, отколко това, което ти описваш.  Grinning

# 14
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Хижите над Сопот и Карлово са наистина в приличен вид, все пак са едни от най-предпочитаните и посещаваните.
Относно достъпа до х. "Дерменка" - от Сопотския лифт до нея разстоянието по билото е 12 км. (поне 3 часа като преход, а може и 5-6 часа да е, зависи от времето, туристите и т.н.)
В района на лифта са х. "Незабравка", х. "Добрила" (която е с доста добри условия също).
Предварително е добре да се провери дали работи лифтът, за да няма разочаровани.

Общи условия

Активация на акаунт