Отговори
# 120
  • Мнения: 6
Здравейте не знам дали въпроса ми е точно за тази тема, но моля за компетентен отговорл. Догодина ми изтича втората година от майчинството, а днес разбрах , че преназначават колегите към нова фирма работодател на същите длъжности и условия. Въпроса ми е могат ли да ме назначат към новата фирма щом съм в майчинство? Или оставам в заварено положение? Притеснението ми е може ли да преназначат заместника ми на постоянен договор, а мен като дойде време да се връщам на работа да не ме преназначат? Какви мерки да предприема? Моля за отговор!

# 121
Здравейте,март месец ми свършва 2-та година от майчинството бих искала да разбера дали ще трябват някакви документи за след майчинството и какви?

# 122
  • София
  • Мнения: 1 262
prey, принципно си заварено положение, но трябват повече детайли.
Само работодателят ти може да прецени дали иска да те преназначи към новата си фирма. И тъй като става въпрос за ново юридическо лице (най-вероятно), всичко е възможно вкл. заместникът ти да е на постоянен договор на новото място.

# 123
  • Мнения: 6
Мерси за отговора , а какви детайли още да напиша ако можеш да ми кажеш?

# 124
  • Мнения: 104
Честита Коледа на всички, които помагат тук на обърканите майчета!
Ето и моя казус. В момента ползвам отпуск за гледане на дете до 2 г., който е до септември, но през март-април ще ми се наложи да се върна на работа. Шефът на отдела, в който работих обаче хареса много колегата, който ме замества и ми даде да разбера, че иска да продължи да работи с него. От HR отделът казаха, че ще ми търсят друга работа, което обаче ще е свързано със смяна на длъжността и по всяка вероятност нов срочен/на изпитание договор.

Тъй като фирмата доста често си позволява да изиграва работещите (скриха от роднините на една починала колежка, че има застраховка живот -нямам думи), имам следните питания:

Могат ли да ми откажат първо да си взема отпуска за 2-те минали години и тогава да се върна на работа?
Мога ли да поискам при смяна на длъжността отново безсрочен договор и в този случай, ползвам ли се от закрилата на майка с дете до 3 г.?
Ако откажа да сменя позицията си (което ще ми коства нечовешки нерви) как могат да ме принудят да напусна? Доколкото разбрах, могат да ми предложат обезщетение, което е минимум 4 заплати, нали така?
И за по-дълга борсата добре ли ще бъде да устискам известно време, след като съм вече нежелана, и колко време?
Благодаря предварително!

# 125
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Здравейте,март месец ми свършва 2-та година от майчинството бих искала да разбера дали ще трябват някакви документи за след майчинството и какви?

Не, няма документи, освен, ако искаш да ползваш натрупания платен годишен отпуск, за което трябва да се пусне молба предварително до работодателя.

# 126
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Честита Коледа на всички, които помагат тук на обърканите майчета!
Ето и моя казус. В момента ползвам отпуск за гледане на дете до 2 г., който е до септември, но през март-април ще ми се наложи да се върна на работа. Шефът на отдела, в който работих обаче хареса много колегата, който ме замества и ми даде да разбера, че иска да продължи да работи с него. От HR отделът казаха, че ще ми търсят друга работа, което обаче ще е свързано със смяна на длъжността и по всяка вероятност нов срочен/на изпитание договор.

Тъй като фирмата доста често си позволява да изиграва работещите (скриха от роднините на една починала колежка, че има застраховка живот -нямам думи), имам следните питания:

Могат ли да ми откажат първо да си взема отпуска за 2-те минали години и тогава да се върна на работа? - Не, не могат да ти откажат да ползваш натруаните стари отпуски.
Мога ли да поискам при смяна на длъжността отново безсрочен договор и в този случай, ползвам ли се от закрилата на майка с дете до 3 г.? - Не, нямаш закрила по време на евентуален изпитателен срок
Ако откажа да сменя позицията си (което ще ми коства нечовешки нерви) как могат да ме принудят да напусна?  - Биха могли да намерят основание, вкл. и законно такова - например смяна на длъжностната характеристика и някакво условие, на което не отговаряш  newsm78Доколкото разбрах, могат да ми предложат обезщетение, което е минимум 4 заплати, нали така? - Минималното обезщетение е 4БТВ, може да си потърсиш и повече
И за по-дълга борсата добре ли ще бъде да устискам известно време, след като съм вече нежелана, и колко време? - Не виждам смисъл, освен ако не "издържиш" 24 месеца, защото толкова назад е базата за изчисление на обезщетението за безработица.
Благодаря предварително!

# 127
  • Мнения: 104
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...

# 128
  • София
  • Мнения: 8 932
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...
Аз доколкото съм запозната в една и съща фирма не могат да те назначават повече от един път на срочен договор.
Да не говорим, че преназначаването става само с твое съгласие, ако не се съгласиш, работодателят е длъжен да те върне на старата длъжност. После ако иска да те съкрати си има други процедури.

# 129
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Благодаря за отговора, Lady Brinne!
Значи закрилата важи само, ако се върна на същата позиция?
При всички случаи очевидно ще трябва консултация с адвокат, ако ми предложат да подписвам нещо...
Аз доколкото съм запозната в една и съща фирма не могат да те назначават повече от един път на срочен договор.
Да не говорим, че преназначаването става само с твое съгласие, ако не се съгласиш, работодателят е длъжен да те върне на старата длъжност. После ако иска да те съкрати си има други процедури.

Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...

# 130
  • София
  • Мнения: 8 932
Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Така е, даже знам за работодатели уж "повишаващи" работника с цел подписването на нов срочен договор, за да го уволнят лесно на следващия ден.

# 131
  • Мнения: 104
Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Така е, даже знам за работодатели уж "повишаващи" работника с цел подписването на нов срочен договор, за да го уволнят лесно на следващия ден.
При мен първоначално се опитаха точно това да направят, но пък новия ми шеф поиска да се преместя с цялото си семейство в София, затова сега мислят нов вариант за моето връщане.


Да, права си. Но ако става дума за същата длъжност. Ако лицето се съгласи да подпише за нова длъжност, по нея може да има изпитателен срок. НО естествено не е длъжна да подписва за промяна на трудовия договор, която не е изгодна. Въпросите бяха така поставени, най-вероятно, за да е на ясно какво може да очаква и как да процедира ...
Има ли опция при смяна на длъжността да поискам договорът отново да е безсрочен, без изпитателен срок?
В този случай закрилата на закона, обаче няма да ме пази, нали?

# 132
Mersi za otgovora Lady Brinne,a da popitam kade se popalva tozi dokument?

# 133
  • София
  • Мнения: 1 262
Lillebi, ако твоята позиция в града е закрита, имат пълно право да ти предложат връщане при същите условия, но в друг град. Ако откажеш да се преместиш, могат да те освободят, тъй като защита нямаш при това основание.

Пробен период може да се прилага при всяка нова позиция, дори при същия работодател. Но пак трябва подпис т.е. съгласие от служителя  Simple Smile

Не могат да те накарат да подпишеш нов договор с пробен период. По презумция са длъжни да те върнат на твоята позиция с безсрочния договор. Ако искат промяна, тя става само с твоето съгласие. Съветът ми е да не подписваш с пробен период. Преговаряй  Peace

# 134
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Mersi za otgovora Lady Brinne,a da popitam kade se popalva tozi dokument?

Ако става дума за молбата за ползване на платен отпуск - подава се до работодателя.

Общи условия

Активация на акаунт