Фотополимер или амалгама при бременност?

  • 5 099
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 312
Благодаря Ви!  Hug Ще се консултирам и с моята стоматоложка, но винаги претеглям и гледната точка на другите.

# 16
  • София
  • Мнения: 748
  На Запад мисля, че я отричат тази пломба, макар да няма точни доказателства за влиянието й върху здравето.
Виждала съм много чужденци и съвсем отговорно мога да твърдя,че повече от 70% от тях имат изключително само амалгама в устата си!А относно това дали тя е качествен материал ще ви кажа,че има неща,които стават най-добре с амалгама!Качеството на обтурацията,освен от вида на материала зависи и от още куп условия,например-вида на зъба,локализацията на дефекта,площта която обхваща,личната хигиена на пациента и още много други....Аз лично не бих си сменила старите амалгамени пломби ако са на възраст по-малка от 10 години.Все пак,ако трябва да си слагам нова пломба ще предпочета фотополимер, стига стоматологът да прецени,че е подходящо в конкретния случай да се постави.Ако има нещо друго-питайте!

Последна редакция: вт, 06 дек 2005, 19:54 от macro

# 17
няколко плюса и минуса  за двата вида материал
                                                                         
амалгама 
        плюсове
               1.при поставянето леко се свива и в следващите часове се разширявя, в резултат на което много точно заема мястото в кавитета
                2.връзката в амалгамата е метална и много добре понася дъвкателното налягане(400кг/см2)
                3.днес амалгамата е със 70% сребро(преди с 30%) и след полиране изглежда  сребристо сива    (потъмнява ако не се полира )
                4 . среброто има олигодинамично деиствие(антибактериално )
                5.много добре се възтановявя контакт пункта между зъбите
                6.ниска степен на развитие на вторичен кариес (има обтурации на 50 години)
                7.по-ниска цена 15-30 лв
       минуси
                1.неестетичност
                 2.съдържа живак (който след втвърдяване и полиране на пломбата е безвреден или поне няма данни да е увредил нещо у пациента).Той е по-опасен за стоматолога понеже всеки ден е в контакт с него 
       фотополимер
                   плюсове
                 1. много добра естетичност (по- скъпите по-добра)
                  2. при спазване на всички правила за поставянето му(а те никак не са малко) се получават много добри резултати (5-7 години за дъвкателни зъби)
                   минуси
                  1.свива се по посока на светлината(остава микропроцеп между зъба и обтурацията) в резултат на което вторичния кариес се развива по-бързо
                   2.трудно се възстановява контактпункта
                   3.   фотополимерът всъщност е пластмаса(колко ли може да е здрава тя)                 
                    4.висока цена, която при спазване на всички изисквания за  изработване на фотополимерното възстановяване(кофердам.адекватна бонд система, нанасяне на порции на материала, използване на фотополимеризиращи клинчета,хитринки за по добър контакт пункт  и др)реално е около 100-150лв

# 18
  • Мнения: 1 983
оня ден бях на зъбар и понеже зъбът, който ми оправи стоматоложката беше много зле, зъб няма, има само корени, сложи ми амалгама, защото била по-здрава, честно казано много се учудих, но като се замисля всички други пломби в устата ми са с фотополимер и поне половината от тях са се посчупвали, ще видим тази амалгама до кога ще издържи, все пак имам доверие на стоматоложката си Peace

Общи условия

Активация на акаунт