Бабата какви права има над внуците?

  • 9 826
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 877
Ще се постарая да бъда максимално кратка и ясна.Става въпрос за разведени родители,децата присъдени на майката.Майката вече е покойница (Бог да я прости!).Бабата се разбира с бащата да вижда децата,след кончината на майката,един път в седмицата,с което бабата не е съгласна и иска да прекарва повече време с внуците си.Може ли да предприеме някакви съдебни действия в случая и има ли шанс да постигне нещо?

# 1
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Боя се, че не.
Единственият вариант е, ако  докаже в съда, че бащата е неспособен да се грижи  за децата  си - че е алкохолик, наркоман, няма доходи, няма къде да живее  и  да настоява   за попечителство  над  децата. Но тогава  за попечителство е  възможно да настоят и  родителите на таткото  и  баталията  да стане  дълга и кървава.
Другият вариант е, ако бащата  почине. Може  да поиска настойничество. Но другите  баба и дядо ще имат същите права.
Ако бащата е  грижовен родител, порядъчен  човек , но не иска децата  да се срещат по- често с баба си от веднъж седмично, бабата   няма никакви  шансове  да спечели съдебно дело в тази насока.
Родителят е този, които   се грижи  за интересите  на децата си.И ако  този  родител преценя, че  по- честите  срещи с бабата  не са в интерес на децата, никой не може да му каже копче.

# 2
  • Мнения: 1 877
Бронте,много благодаря!  Hug Очаквам и други мнения!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Семейният кодекс би трябвало да бъде настолна книга на всяка встъпваща в брак/ и не само двойка

Лични отношения с близки


   
Чл. 128. (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.

(2) Съдът прилага съответно чл. 59, ал. 8 и 9.

(3) Ако родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.



# 4
  • Мнения: 2 930
хелта, режимът който бащата предлага е много добър. Дори бабата и дядото се обърнат към съда, трудно ще им определят лични контакти по-често от тези, които са договорили доброволно. Виж, да са по-редки не е изключено.
Най- много да влошат личните си отношения.

# 5
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
По- добре е бабата  да не стига  до  съд.
Може да се окаже  в позиция изобщо да не вижда  децата.
Бащата  може  да извади от девет кладенеца вода, за да докаже, че по- чести  срещи не  са в интерес  на децата.
Плюс това на този етап той не е  забранил срещите. Те реално  имат режим на виждане, който е   по- благосклонен в сравнение  с  режима, който  обикновено  съдът определя    за   разведен родител,  който не живее  с децата си.
Но нищо не й пречи на бабата да опита. Надали обаче съдът  ще уважи претенциите  й при положение, че   таткото  не я е лишил от правото  да се вижда  с децата.
Пак ще кажа- боя  се, че при тези обстоятелства  бабата   не би спечелила  евентуално дело.

Хърмаяни, писали сме  по едно и също време. Peace

# 6
  • Мнения: 1 877
Да му се не види! А тази жена ги е гледала,докато майката беше жива  ooooh!

# 7
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Вероятно  проблемът не е в самата баба, а в  отношението  на таткото   към нея.
Възможно е да има и друг проблем- например  той да влиза в  извънредни разходи, за да води  децата при нея и  чисто и просто  да не може  да си  ги позволи  по- често.
Ако искаш  да  " помъдруваме" над ситуацията, дай повече  подробности Wink
Ти зададе   принципен  въпрос  и затова отговорите  са  с по- общо звучене.Защото при такава ситуация всичко е от значение-  кой понася  разходите по срещите, колко  годишна е бабата, с какъв  характер е, дали не настройва децата  против таткото, къде се провеждат срещите, как се чувстват децата след тях, дали  бабата  не  ги разстройва, като например  ги прегръща и плаче  за починалата си дъщеря , колко  големи са децата  и т.н

# 8
  • София
  • Мнения: 2 840
Да му се не види! А тази жена ги е гледала,докато майката беше жива  ooooh!

А на колко години са децата?

Виж, извън закона, бащата така или иначе вероятно вече има личен живот, в който да се грижи сам за две деца, хич няма да му е лесно. Ако има нова партньорка, не вярвам тя да изпадне във възторг от това изведнъж да й се наложи да приеме две деца, особено, ако има свое, или пък те двамата мислят да си имат. Да, зная, че не е изключено, просто се опитвам да бъда реалист, извън захаросаните глупости.

Така че, бабата най-вероятно ще продължи да си гледа внуците.
Вероятен проблем виждам от страна на родителите на бащата, може те да искат да си ги гледат.
Така или иначе, тези деца ще са често при баба и дядо.

Жалко за майката. Това е ужасна трагедия за децата. За нейната майка, която освен нея, е поставена през заплахата да изгуби практически и внуците си, трагедията също е тотална.

# 9
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Клонка, има резон  в това, което казваш Peace
Хелта, нека  бабата се постарае  да поддържа  добри  отношения със зет си.  И  да  се  надява  той често  да търси помощта й извън   регламентираните срещи. Ако трябва,  дори  да му я предложи  деликатно, без да звучи изискващо.
За съжаление, в момента   връзката  й с  внуците   зависи  в огромна степен  от  него.

# 10
  • Мнения: 1 877
Историята е много драматична...Охххххх!Не ми се започва чак...Но накратко:в случая бабата е майка на Недка,чийто случай е в подписа ми.И докато всички усилия бяха насочени за събирането на средства за Недка за бъбречна трансплантация,то внезапно миналата година по-малката й сестра се разболя от рак и преди 20-ина дни почина момичето ...Бащата,преди развода,е тормозил майката и така тя се е върнала при Недка и майка си и трите жени (Недка няма и баща,който от притеснение покрай заболяването на Неда е починал) отглеждаха двете дечица - на 7 и 5 год.Но сега,след кончината на майката на децата,те са върнати на бащата.Разбира се бабата е свикнала с тях и т.н. и сега си ги иска обратно,но...уви!!!

# 11
  • Мнения: 2 930
хелта, мисля че Клонка е напълно права, и нещата ще се разрешат от самосебе си.

# 12
  • Мнения: X
Историята е много драматична...Охххххх!Не ми се започва чак...Но накратко:в случая бабата е майка на Недка,чийто случай е в подписа ми.И докато всички усилия бяха насочени за събирането на средства за Недка за бъбречна трансплантация,то внезапно миналата година по-малката й сестра се разболя от рак и преди 20-ина дни почина момичето ...Бащата,преди развода,е тормозил майката и така тя се е върнала при Недка и майка си и трите жени (Недка няма и баща,който от притеснение покрай заболяването на Неда е починал) отглеждаха двете дечица - на 7 и 5 год.Но сега,след кончината на майката на децата,те са върнати на бащата.Разбира се бабата е свикнала с тях и т.н. и сега си ги иска обратно,но...уви!!!

Нещастието е огромно, настръхнах като четох...само тези проблеми със зетя и липсват на горката жена.. Sad

# 13
  • Мнения: 571
Не мога да си представя,че ако нещо ми се случи,Не дай Боже,майка ми ще вижда детето ми по график ooooh! Баща и в никакъв случай не би го позволил.Все едно ако с него стане нещо аз да ограхича свекърва ми newsm78 Не,че не ми се иска да наложа запор,но не е справедливо.
Двамата не могат ли все пак да се разберат?Толкова затегнати ли са им отношенията?Колко са големи децата?
Бабата права ще има винаги-това са децата на дъщеря и/до колкото разбирам/каке възможно да спиш спокойно причинявайки подобна болка на някого Confused
Редактирам се.....ако децата имат здрав,трудоспособен и независим жив родител,няма как бабата да има претенции към тях,само защото е свикнала.Лично азсъм го казвала не веднъж и мисля,че е най-правилното.Ако нещо ми се случи само бащата на детето ми ще го гледа!Стига да има желание и възможност!Разбира се всички баби и подобни ще имат достъп непрестанен до нея,но той е човекът,който трябва да е морално и материално ангажиран спрямо детето/децата

Последна редакция: пт, 01 юли 2011, 09:55 от *Мира*

# 14
  • Мнения: 2 930
Мира, при децата на разведени родители, отношенията между бившите зет-тъща и снаха-свекърва рядко съществуват. Още по-рядко са добри, и се развиват, ако единият родител почине.

Общи условия

Активация на акаунт