Постоянно иска да суче

  • 5 577
  • 6
  •   1
Отговори
  • Някъде там
  • Мнения: 36
Здравейте! Бебка е на 26 дни и от 9 дена постоянно иска да е на гърдата, заспива на нея и най-много след половин час се събужда и започва яростно отново да търси да суче. Смуче си ръчичките и всичко, до което се добере, ако не й дам да суче. И така по цял ден е в ръцете ми. Чудя се дали й стига млякото или просто търси успокоение в мен. А преди това си спеше по 3-4 часа, сега това е непостижимо. Това нормално ли е?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Здравей, R_oni!
Много бебета на възраст под 6 седмици търсят да сучат постоянно и на често - обичайно всичко между 8-12 пъти и повече за денонощие.
Само по себе си такова поведение и често търсене на близост с мама не е необичайно. По-скоро са рядкост бебетата на кърма, които спят по 3-4 часа денем - повечето спят по час-два и не е необичайно междувременно да потърсят да сучат, макар за кратко.
Колко често сменяш наакани и напишкани пелени? Ако от раждането е теглена госпожицата - колко е наддала? Дали й даваш биберон-залъгалка и (подсладена или не) вода/чай и ако да - колко често (и за двете питания)?

# 2
  • Някъде там
  • Мнения: 36
Радвам се, че някой ми отговори. Не мога точно да преброя колко хранения има, имам чувството, че постоянно стои в мен и суче, понякога и по 40 минути, друг път след 5-10 минути заспива. Всеки памперс (около 10 памперса сменям) е обилно напишкан и наакан (много рядко пропуска да ака). Вече започна трета седмица и е все така. Най-дългият й сън е 2 часа и то е един път на ден. За 20 дни беше наддала 1кг от раждането. Биберон пробвах да й дам, но упорито не го иска, даже се дави от него и й се повръща сякаш. Нито вода, нито чай съм й давала. Ще отмине ли този период, или просто кърмата не й стига. Благодаря предварително, не знам вече какво да правя.

И още нещо се сетих. От няколко дни забелязвам дебели лилави линии над гърдите, нещо като стрии, и когато малката стои върху мен, много ме болят гърдите, дали не е от това притискане?

Последна редакция: пт, 08 юли 2011, 10:13 от R_oni

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
R_oni, явно госпожицата си хапва добре Simple Smile
1 кг за 20 дни (предполагам от най-ниското тегло след раждането) е чудесно наддаване! А броят напишкани и наакани пелени потвърждава това - което излиза, преди това трябва да е влязло Simple Smile Най-вероятно, ако съдим по описанието ти, се наяжда съвсем добре и млякото й стига (пишеш, че това те притеснява - дали затова суче толкова често). Така че следващото, което споделяш, че може би търси и успокоение, освен храна, е съвсем резонно. Бебетата прекарват 9 месеца на тясно, топло и сгушено - странно и непривично им е, плашещо и неприятно, да се озоват на свобода, необгърнати от топла прегръдка на сигурно и познато място - в ръцете на мама...
Така че много новородени бебета буквално се доизносват, като 4-ти триместър, отгоре на майките си - на най-приятното за тях място на света. На гърдата получават спокойствие, сигурност, топлина, утеха, храна, увереност и съпричастност - там се чувстват защитени. Не е чудно, че имат желание да са възможно най-често на такова хубаво място Simple Smile
Това също отминава, както много други и различни етапи в живота с бебето - много бебета започват да проявяват по-жив интерес към околния свят около 6 седмици след раждането, към 3-4 месец започват да стават свръхлюбопитни и да се опитват да си видят гърба (често - докато сучат), към 5-6 месец стават все по-активни физически... периоди и етапи, всеки със своя чар и малко притеснения Simple Smile

За втория въпрос - дали са стрии? Обичайно новите стрии са с ярък розово-червен цвят. Ако има болка и усещане за напрежение и когато бебето не лежи на гърдите, ако мястото е чувствително на допир и сгорещено, може би има проблем с каналите на гърдите (застой на мляко)? Има ли някакви други проблеми с гърдите, освен болезненост, когато бебето лежи? Ако не, може би промяна в позата, в която лежи върху теб ще помогне? Ако пък да, отново ще трябва да се ревизира позата, за да не пречи, да се намери по-удобно и за двете ви положение, в което да се гушкате, и да се следи дали се облекчава проблема, съчетано с обичайните техники при запушен канал - затопляне, масаж, изпразване на гърдата и почивка.
Ако прецениш, изпрати снимка на гърдите и тези линии (с две думи описание) на info @ lllbg.org (без интервалите).

# 4
  • Някъде там
  • Мнения: 36
Значи да не се притеснявам, че не й стига кърмата. А възможно ли е да не е достатъчно хранителна (на цвят е бяла към сивкава) и затова да огладнява по-бързо? Имам чувството, че когато и да я сложа на гърда, все ще суче, не отказва. Мога ли по този начин да я прехраня, ако грешно разпознавам признаците и си мисля, че е гладна? Получавам съвети да я оставям да плаче, докато не дойде определеният час за хранене, защото ще й претоваря стомахчето, това възможно ли е? Много въпроси станаха, но основният е дали да я кърмя, ако тя иска по което и да е време? Благодаря за отделеното внимание!

А линиите ту избледняват, ту пак се появяват, ще направя снимки, когато са по-ясно изразени.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Повечето майки избират да кърмят на поискване, защото бебетата им се чувстват по-спокойни и по-малко плачат и нервничат.
Малко са възрастните, които се хранят на стриктен режим - повечето от нас огладняват по различно време и се хранят в различни часове - плюс-минус 30-90 минути от обичайния час не е нищо странно. В добавка, повечето възрастни хапват по нещо помежду - плод, бисквита, шоколад, някаква прехапка... разбираш ми мисълта. Ако ние не се храним на стриктен режим и с определено количество, защо да очакваме от малко бебе, което още не се е научило да издържа дълго време, да го прави, особено след като докато е било в корема ни, се е хранило по всяко време, по което е искало чрез пъпната връв?
Бебетата, кърмени ad libitum, на поискване, обичайно добре регулират апетита си и се научават бързо да ядат толкова, колкото им се яде. Рядкост е да преядат, а разширеното стомахче е мит - напротив, по-добрият контрол над апетита и задоволяването му тогава, когато е факт, а не когато бебето вече е освирепяло и или яде лакомо и жадно в опит да навакса, или плаче изнервено, е по-лесно и за майката, и за бебето.
Храненето под час от друга страна често се свързва с намаляне на кърмата, тъй като често може да означава по-малко стимулация на лактацията и оттам тялото приема, че трябва да прави по-малко мляко. Доста майки отбелязват, че ако хранят под час, бебето е по-плачливо и поема по-малко кърма, отколкото като се храни на поискване тогава, когато е гладно, а не според часовника.

# 6
  • Някъде там
  • Мнения: 36
За пореден път благодаря Hug. Ще продължавам да я храня, когато тя сама поиска и колкото й се иска  Simple Smile, искам да расте спокойно и щастливо дете. Поздрави от нас двете!

Общи условия

Активация на акаунт