ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 937
  • 642
  •   1
Отговори
# 630
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Дъщеря ми си носи домашна храна. Ние също се храним безсолно. Всъщност ползвам само хималайска сол и в доста малки количества. Това, което детето яде у дома, го яде и в училище.

Действително, обичайно когато ми идват гости, някои от тях намират ястията за безсолни, но винаги предоставям солница на масата.

# 631
  • София
  • Мнения: 5 190
Няма такава наредба за безсолно готвене, нито стара, нито нова.

Забранено е да има допълнително предлагане на сол.

# 632
  • Мнения: 1 232
Щом няма наредба,нашите какво ни омайват. Понеделника още, ще им свия сърмите. А бе, тия, съвсем балъци ни направиха. Аз снощи, в другата тема разбрах, че деца до 18 г. не дължат такса при ЛЛ. Нашият вика дай, и аз давам, че и ресто няма. Добре, че е бг мама-та,че да си сверява човек часовника.

# 633
  • Мнения: 47 986
рейнбоу, и аз изпускам напрежението във форума, но и действам извън него  Wink . Освен това предпочитам да не правя скандали. Говоря с нормален тон, после си подавам писмен сигнал в съответната институция и това е.
Факт че последния път и моята жалба беше насочена към БАБХ, но мислех че е заради специфичния случай, не знаех че вече те се занимават с тези въпроси.

# 634
  • Мнения: 6 624
После прати записа и на друго място, да видим кой ще се смее последен Simple Smile

# 635
  • София
  • Мнения: 5 190
http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/news/press_news/15-11-03/.aspx

 03.11.2015 г. Промяна в НАРЕДБА №9 на МЗХ
Въвеждат се изисквания храните в детските градини и училищата да бъдат произведени само по БДС и утвърдени стандарти


   
Киселото мляко, сиренето и кашкавалът, които се предлагат в детските заведения трябва да бъдат произведени по Български държавен стандарт. Месните заготовки и месните продукти, брашното и хлябът пък трябва да са произведени по утвърдени стандарти, а лютеницата и слънчогледовото масло по браншови стандарт. Това е записано в промяната на Наредба № 9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици, която е публикувана днес в Държавен вестник. В нея е записано още, че месните заготовки, месните и млечни продукти, за които няма утвърден стандарт, е задължително да бъдат произведени по технологична документация.

 

До момента фирмите, снабдяващи детските градини и училищата, имаха право да избират дали продуктите, с които се хранят децата да бъдат по утвърдените стандарти. С промяната в Наредбата обаче, това става задължително, като бизнес операторите имат една година гратисен срок, в който ще могат да снабдяват с наличните храни до изчерпване на количествата им.

 

С текстове в наредбата се забранява и предлагането на екструдирани храни, както и на храни, съдържащи хидрогенирани растителни мазнини и растителни мазнини, за които на етикета не е посочен вида на преработката им.

 

Промените в наредбата целят повишаване качеството на храните, които консумират децата."


Оттук можете да изтеглите броя на ДВ от днес. Някой ако може да копира в темата пълния текст, моля да го направи! Аз не успявам да отворя файла.
http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces

# 636
  • Мнения: 47 986
Скрит текст:
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици

 

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици (обн., ДВ, бр. 73 от 2011 г.; изм., бр. 60 от 2012 г.)
§ 1. В наименованието на наредбата думите „детските заведения и училищата“ се заменят с „детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения“.
§ 2. Член 2 се изменя така:
„Чл. 2. Храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да отговарят на изискванията за безопасност и качество, регламентирани в европейското и националното законодателство.“
§ 3. В чл. 4 думите „и документ за качество и безопасност“ се заменят с „и документ, удостоверяващ съответствието и безопасността й“.
§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите „доставяни в детските заведения и училищата,“ се заменят с „предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва“.
2. Алинея 2 се изменя така:
„(2) Пакетираните храни, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да са етикетирани и маркирани съгласно Наредбата за изискванията за етикетирането и представянето на храните, приета с ПМС № 383 от 4 декември 2014 г. (ДВ, бр. 102 от 2014 г.).“
§ 5. Член 10 се изменя така:
„Чл. 10. В детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения не се допускат храни, съдържащи, съставени или произведени от генетично модифицирани организми, и храни, обработени с йонизиращи лъчения.“
§ 6. В чл. 11 думите „Регламент № 853/2004/ЕС“ се заменят с „Регламент (ЕО) № 853/2004“, а накрая се добавя „(Регламент (ЕО) № 853/2004) или да е добито от здрави животни в кланични пунктове съгласно изискванията на Наредба № 4 от 2014 г. за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланични пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара (ДВ, бр. 60 от 2014 г.).“
§ 7. Член 12 се изменя така:
„Чл. 12. (1) Месните заготовки и месните продукти, които се предлагат в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да са произведени по утвърдени стандарти.
(2) Храните по ал. 1, за които няма утвърден стандарт, трябва да са произведени по технологична документация.“
§ 8. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите „Регламент № 853/2004“ се заменят с „Регламент (ЕО) № 853/2004“.
2. В ал. 2 думите „на приложение ІІІ, секция ІХ, глава І, т. ІІІ (3) на Регламент 853/2004“ се заменят с „посочени в ал. 1“.
3. Създава се ал. 3:
„(3) Млечните продукти, за които няма български държавен стандарт, трябва да са произведени по технологична документация.“
§ 9. В чл. 15 ал. 4 се отменя.
§ 10. В чл. 19, ал. 1 думите „Наредба № 1 от 2008 г. за изискванията за търговия с яйца за консумация“ се заменят с „Наредба № 1 от 2008 г. за изискванията за търговия с яйца“.
§ 11. Член 21 се изменя така:
„Чл. 21. (1) В детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения се предлагат само краве масло, слънчогледово масло и зехтин.
(2) Не се разрешава предлагането на храни, съдържащи:
1. мазнини извън посочените в ал. 1;
2. хидрогенирани растителни мазнини;
3. растителни мазнини, за които на етикета не е посочен видът на преработката им.“
§ 12. Член 22 се изменя така:
„Чл. 22. (1) Кравето масло, което се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да е произведено от сурово мляко, което отговаря на изискванията на приложение ІІІ, раздел ІХ, глава І, т. ІІІ (3) на Регламент (ЕО) № 853/2004 и да отговаря на изискванията на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (ОВ, L 347, 20.12.2013 г.).
(2) Слънчогледовото масло, което се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да е произведено по браншови стандарт.
(3) Зехтинът, който се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да бъде Extra Virgin или Virgin съгласно изискванията на Регламент (ЕИО) № 2568/91 на Комисията от 11 юли 1991 г. относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ (OB, L 248, 5.9.1991 г.) и Регламент (ЕС) № 29/2012 на Комисията от 13 януари 2012 г. относно стандартите за търговия с маслиново масло (ОВ, L 12, 14.1.2012 г.).“
§ 13. Член 23 се изменя така:
„Чл. 23. Брашното, което се влага в храни, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, е „Бяло“, „Добруджа“ или „Типово“, произведено по утвърден стандарт, и/или пълнозърнесто брашно.“
§ 14. Член 24 се изменя така:
„Чл. 24. (1) Хлябът, който се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да бъде тип „Бял“, „Добруджа“ или „Типов“, произведен по утвърден стандарт, и/или пълнозърнест.
(2) Пълнозърнестият хляб, който се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да бъде без оцветители.“
§ 15. Член 25 се изменя така:
„Чл. 25. В детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения могат да се предлагат и пълнозърнести продукти (хлебни, макаронени и тестени изделия, овесени ядки и други) без оцветители.“
§ 16. В чл. 26 думите „доставят, приемат и“ се заличават.
§ 17. В чл. 27 думата „предназначени“ се заменя с „които се предлагат в детските заведения“.
§ 18. В чл. 29 думите „Приложение № 1“ се заменят с „Приложение І“ и накрая се добавя „(Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията)“.
§ 19. В чл. 30, ал. 2 думите „използват продукти“ се заменят с „предлагат храни по ал. 1“.
§ 20. В чл. 31 думите „Приложение 1, част А и част Б на Регламент (ЕО) 543/2011 на Комисията“ се заменят с „Приложение І, част А и част Б на Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията“.
§ 21. В чл. 33, ал. 2 думите „доставят и приемат“ се заменят с „предлагат“.
§ 22. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите „приемат и“ се заличават, а думите „Наредбата за изискванията към напитките от плодове“ се заменят с „Наредбата за изискванията към соковете от плодове и някои сходни продукти, предназначени за консумация от човека“.
2. В ал. 2 думите „Наредба № 8 от 2002 г. за изискванията към използване на добавки в храните (ДВ, бр. 44 от 2002 г.)“ се заменят с „Наредба № 4 от 2015 г. за изискванията към използване на добавки в храните (ДВ, бр. 12 от 2015 г.)“.
3. Създава се ал. 4:
„(4) Лютеницата, която се предлага в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, трябва да е произведена по браншови стандарт.“
§ 23. В чл. 39 думите „Директива 2001/110/ЕО на Съвета от 20 декември 2001 г. относно меда (ОВ, L 10, 12.1.2002 г.) и“ се заличават.
§ 24. В чл. 40 думата „годни“ се заличава.
§ 25. Създава се чл. 43:
„Чл. 43. В детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения не се допуска предлагането на екструдирани храни.“
§ 26. Навсякъде в наредбата:
1. думите „детските заведения и училищата“ се заменят с „детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения“;
2. думите „в училищата“ се заменят с „в училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата“;
3. думите „Регламент № 853/2004/ЕС“ и „Регламент 853/2004“ се заменят с „Регламент (EO) № 853/2004“;
4. думата „приложение“ се заменя с „Приложение“;
5. думата „секция“ се заменя с „раздел“;
6. думите „използват“, „използва“ и „използването“ се заменят съответно с „предлагат“, „предлага“ и „предлагането“.
§ 27. В допълнителната разпоредба се създава т. 3:
„3. „Предлагане на храни“ включва доставяне, съхраняване, използване и предлагане на храни на територията на детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения.“
Преходни и заключителни разпоредби
§ 28. Храните, които са доставени и се съхраняват в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения преди влизането в сила на тази наредба, могат да се предлагат до изчерпване на количествата.
§ 29. Сключените преди влизането в сила на тази наредба договори за доставка на храни в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения се привеждат в съответствие с изискванията на тази наредба в едногодишен срок от влизането й в сила.
§ 30. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.
Министър: Десислава Танева
Копирано от ДВ тук http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=CB8D … 85EDA?idMat=98274

# 637
  • София
  • Мнения: 5 190
Благодаря!

има несъответствие между името на наредбата и уточняването на обсега й в текста.
(остава пак на екскурзии да ги водят в макдоналдс и още по-лоши места без хигиена и подобни, на зелено/пембено училище да ядат салами, изкуствено месо и имитиращо сирене-продукт)
 
много мъглява работа с брашната! - едно нищо!

за мазнините - супер радикално, у нас е сега тоягата Simple Smile - сигнали до дупка

за лютеници и млечни - не ми изглежда реалност

# 638
  • Мнения: X
Днес в училището на дъщеря ми закуската е била филия с течен шоколад. Преди няколко дни- по 4 броя какаови бисквити от турските "Tutku". ooooh! Това е направо без коментар! Боклук-фест! Конкретно моето дете закусва у дома с филийка домашен хляб, парче домашно сирене и зеленчуци от градината на баба, но цялото здравословие отива на м....ната си като се поддаде на изкушението и омете боклучавите бисквити или филии с шоколад.

# 639
  • Мнения: 4 392
Като знам как заобикалят старата наредба, и на тази ще и намерят цаката.

И 100 закона и наредби да се напишат, няма ли КОНТРОЛ, все тая. А такъв няма.
Забравете лавките и стола, ако искате да ви е мирна главата. Ако никой ученик не ходи до лавката, тя ще фалира още първия месец. Аз пращам на дъщеря ми домашна храна вече четвърта година. Лавка не е помирисала.

# 640
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....Аз пращам на дъщеря ми домашна храна вече четвърта година. Лавка не е помирисала.
Звучиш толкова убедена....

# 641
  • Мнения: 4 392
....Аз пращам на дъщеря ми домашна храна вече четвърта година. Лавка не е помирисала.
Звучиш толкова убедена....

Убедена съм, защото е така. Поне на този етап.

# 642
  • Мнения: X
И аз правя и давам на дъщеря ми само домашна храна, в чието качество съм сигурна, но не си правя илюзии, че никога няма да се изкуши и да посегне към шарените боклуци от лавката. Дете е. Затова не трябва да разчитаме, че като даваме на децата само домашна храна и лавките ще фалират. Стриктно прилагане на разпоредбите и строг контрол са нужни, а не разчитане на бойкот от страна на децата.

Общи условия

Активация на акаунт