Имате ли натрапчиви спомени?

  • 3 732
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте и от мен с пожелание към всички за успешен ден и много усмивки!

Та въпросът ми е: Имате ли натрапчиви спомени? Нещо от миналото, което често се връща в съзнанието ви при това без причина, без да се мъчите да се сетите за него.

Ако имате, добри или лоши са тези спомени?

Давам пример за мен. Имам поне два или три такива спомена, които постоянно ми се пречкат без причина, при това в различни ситуации, които нямат връзка със спомена.

Най-често идващия спомен при мен: В шести клас сме. Навремето да ти купят дънки или някъква по-свястна дреха си беше направо мисия невъзможна. Та, на моя съученичка и купуват дънки, за днешно време супер прости, но за тогава....ехееее. Тя момиче от обикновено работническо семейство (вероятно тези дънки щяха да бъдат единствените за дълго време напред). Немога да си спомня как стана, моя ли е била идеята, някой ли ме накара...... това не си спомням, но изсипах мастило на седалката на чина и. Тя седна, след което всички започнаха да се заливат от смях. Като стана целите дънки отзад бяха в огромно петно мастило и тя се разплака, ама много плака детето, сега като си спомня пак ми иде незнам какво да направя със себе си (много ме е срам). Тя повече не дойде с тези дънки на училище и вероятно много отдавна е забравила всичко това. На мен обаче ми остана гадния, натрапчив спомен, който се връща неканен във най-различни ситуации. Толкова много време мина от тогава, а все още виждам разплаканото лице.

Та споделете как е при вас. Интересно ми е да разбера според вас, какаво кара тези спомени да се връщат отново в съзнанието ни. Човек има много важни моменти в живота си, а понякога си спомня по-често за съвсем други неща.

# 1
  • Мнения: 2 480
Доста сложен въпрос задавате. Коя е причината тези спомени да се завръщат? Предполагам, че силните и трудно забравими емоции, които сме изпитали някога-както положителни, така и отрицателни.
Да, всички имаме някои моменти, от които е трябвало да се срамуваме. И какво, да съжаляваме цял живот??? Все пак никого не сме убили или осакатили. Тогава?
И при мен се появяват най-различни спомени от преди много години. Например инжекциите в училище. Толкова "старателни" бяха, третираха ни като добитък. Е, никой не е осакатен от това, но неприятният спомен остава и нежеланието за инжекции и вземане на кръв-също. Добре, че почти не се е налагало. Но, ако сме сериозно болни?
Трудно преживяхме една катастрофа преди няколко години, от която едва оцеляхме. Не участвахме в нея, обаче едва избегнахме челен удар, излизайки от пътя! И сега се сещам за нея всеки ден. А тогава всеки час, а може би и по-често. Голям кошмар беше!

# 2
  • Мнения: 24
Страшно интересна тема, не знам защо няма много коментари:))
На мен също ми е ужасно интересно защо някои неща от миналото си ги спомням в детайли все едно е било вчера, а други почти изобщо. Според мен именно тези натрапчивите спомени са неща, които нашето подсъзнание някак си запомня и отделя може би като нещо важно и значимо.
И затова от време на време ги изкарва от подсъзнанието в съзнанието. Може би за да си обясним някои неща за нас самите .... Simple Smile)

# 3
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Страшно интересна тема, не знам защо няма много коментари
Защото са прекалено лични неща, не на всеки му се говори.

Аз имам доста кофти моменти, които ме дърпат назад. Направила съм си списък (подлежащ на допълване) и работя върху всеки поотделно.

Един като за пред хора: Японският екип, за който работех тогава, изнася финалния си доклад пред огромна аудитория - кмет, кметска свита, куп висши военни, журналисти. Аз съм "назначена" за доброволец Mr. Green, трябва да превеждам.  Естествено, се треса 10 бал по Рихтер. Минути преди започване правя крачка встрани, заплитам се в сноп кабеляци, залитам и сритвам някакъв разклонител ли беше, трансформатор ли newsm78, който сдава багажа.  Съответно токът спира и всички чакат да се донесе ново устройство. Аз вече съм няколко метра под земята от срам, налага се голЕм шеф да ме успокоява. Embarassed

И това беше най-добрият момент от конференцията - оттам тръгна все по на зле. Причините, Слава Богу, не бяха в мен, а в политическите и икономически интереси на присъстващата шайка Sick

# 4
  • Мнения: 11
Страшно интересна тема, не знам защо няма много коментари
Защото са прекалено лични неща, не на всеки му се говори.

Нямах за цел да разпитвам хората за личните им моменти. Ако искат да ги разкажат, ако не искат няма проблем. Повече ме интересуваше дали при повечето хора е така или просто проблема е в моя телевизор  newsm78

Може би за да си обясним някои неща за нас самите .... Simple Smile)

Да, това обяснение определено ми допадна. Може би е точно така  Peace

# 5
  • Мнения: 4 841
Възможно ли е този натрапчив спомен да ти се връща тогава, когато обмисляш да извършиш нещо не съвсем редно, тоест да ти свети като червена лампичка "Не прави така, за да няма наранени после"? В тази посока помисли...

При мен съм установила такава зависимост - внезапно изскачащият спомен винаги по някакъв начин кореспондира с настоящето, но връзката далеч не е толкова ясна и директна, трябва доста да се пообмислят нещата, но връзка винаги има!

И, разбира се, човек трябва да умее да си прощава. 

# 6
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Нямах за цел да разпитвам хората за личните им моменти. Ако искат да ги разкажат, ако не искат няма проблем. Повече ме интересуваше дали при повечето хора е така или просто проблема е в моя телевизор  newsm78
Съвсем си е наред телевизорът ти Peace
Всички имат моменти, които не могат да забравят и се изчервяват само при спомена за тях. Разбира се, че едно такова преживяване ще се отрази на целия ти живот по-нататък.
Между другото, добре е, че такова нещо се помни, защото ако се забрави (т.е. погребе някъде надълбоко), то продължава да те трови. Така че червената лампичка е положителен знак.

# 7
  • Мнения: 2 175
Натрапчиви спомени нямам. Но имам ярки и постоянно изникващи в различни ситуации, обикновенно свързани с най-хубавите моменти които съм имала с даден човек.
Лошото просто бързо го забравям, игнорирам и тн.
Ако се замисля - веднага ме полазват тръпки, от неща които съм преживяла и съответно - успешно съм ги забравила. Иначе - не бих могла да продължа напред.

# 8
  • Мнения: 43
И аз имам такива спомени. Според мен са породени от чувството за вина, което не сме преодолели. При мен това са случки, когато съм скрила или излъгала за нещо. Чувство на вина, срам.. съжаление.. и всичко това, защото не съм си признала или не съм се извинила.

# 9
  • Мнения: 2 480
Веднъж от мен искаха да решавам тест по психология. Един от въпросите беше:"Срамувате ли се от себе си?" За мен той беше абсурден и ги попитах дали, ако в детските си години понякога сме се срамували от себе си трябва да отговорим утвърдително. Имаше и въпрос дали често се бием! Не стига това, ами по-нататък имаше и друг подобен-кога за последен път сме се били! Аз им казах, че този тест е извънредно нескопосан и отказах да го решавам, тъй както уж бил много важен.

За пореден път искам да кажа, че не трябва непрекъснато да се натоварваме с такива спомени. Сгрешили сме преди години и какво? Ако сме се извинили добре, ако не-здраве да е. Убийците и крадците си живеят живота и не се притесняват от тези свои постъпки. А ние да се тормозим с години за незначителни неща не си струва.

Сетих се какво ми каза мой познат психиатър за гоненето на такива натрапчиви спомени. Попитах го има ли начин да махна от главата си спомена от катастрофата, за която споменах по-назад. Той ми отговори, че това става като отидем някъде, сменим обстановката, натрупаме нови преживявания.

Последна редакция: чт, 14 юли 2011, 14:39 от vl

# 10
  • София
  • Мнения: 4 012
Цитат на: Бъди щастлива, Ани! link=topic=596387.msg19221583#msg19221583
Тя повече не дойде с тези дънки на училище и вероятно много отдавна е забравила всичко това.

Не е забравила, не се притеснявай.... Close

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
Всеки има такива спомени.И аз си имам няколко и те  никак не са ми приятни.Наскоро обаче, ми се наложи да се сетя по обстоятелствено за един от тях, и с изненада установих че не мога се сетя за него в детайли.Учудих се на себе си защото си мислех, че никога няма да забравя каквото и да е от  тази случка.Явно ми е толкова неприятно, че мозъкът ми отказа да работи и имах усещането че това е не се е случвало.

# 12
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251
Цитат на: Бъди щастлива, Ани!  
Тя повече не дойде с тези дънки на училище и вероятно много отдавна е забравила всичко това.

Не е забравила, не се притеснявай.... Close

И ако решиш я намери и й се извини искрено. След това никога повече няма да гледаш на този спомен като нещо толкова затормозяващо.

# 13
  • Мнения: 2 480
Цитат на: Бъди щастлива, Ани!  
Тя повече не дойде с тези дънки на училище и вероятно много отдавна е забравила всичко това.

Не е забравила, не се притеснявай.... Close

И ако решиш я намери и й се извини искрено. След това никога повече няма да гледаш на този спомен като нещо толкова затормозяващо.

Не са ли минали години от тази случка? Извинението би трябвало да е веднага или през следващите дни. Дори месеци са много време. Твърде късно е.

# 14
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251

Късно е, когато се пресели някой в отвъдното. Дори и тогава можем да променим  отношението към дадено събитие с някои техники.
За всяко нещо си има време. За прошката също. Мисля, че ако Ани се беше извинила скоро след случката извинението щеше да влоши нещата.

п.п. Понеже стана дума, че подсъзнанието чрез спомени ни дава сигнали - вчера си помислих за филма "Бъди щастлива, Ани" и днес срещам този ник нейм. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт