Една позабравена професия, на кварталната шивачка

  • 9 589
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 927
Тези дни пренареждах гардеробите при майка ми и си намерих две рокли от последните, които бях дала да ми шие шивачка.С усмивка и мъничко носталгия си спомних времето, през което си носехме платове за шиене, измисляхме си модели, тръпнехме как ще мине "пробата"

Сега май това е отминал етап в ежедневието ни.По магазините "има всичко", а ако няма го намираме в сайтове.Време за подобни експерименти не ни остава.Вероятно по-младите жени не са посещавали шивачки или са ползвали такива услуги инцидентно.

Ползвате ли услуги на шивачка?Изкушавате ли се да бъдете дизайнер на дрехите си, на дрехите на семейството си?И по този начин да бъдете наистина несравними.Или за вас това са отживелици, излишно губене на време.

Има ли в наши дни добри квартални шивачки/ условно казано "квартални", за да не се бъркат с тези, които шият за конфекция/ползвате ли услугите им ,доволни ли сте?

# 1
  • Мнения: 4 916
Я, улучи ме в точния ден с тази тема.
Сутринта дадох една блуза за корекция, довечера ще си я взема. А и днес гледах един плат на витрината на Пфаф до пощата на Графа и се размислих как навремето сме купували платове, мислили сме кройки, пък после проби, уточнения  Grinning А сега братята китайци шият всичко евтино и трябва да си голям ентусиаст, за да дебнеш списанията за кройки и да търсиш подходящ плат. Навремето майка ми и леля ми са си шиели рокля или панталон за половин час, за да излязат вечерта  Grinning а сега за половин час можеш да намериш каквото ти душа иска още в първите няколко магазина.

# 2
  • Мнения: 22 452
То от шивачка, до моделиер, дизайнер, има бая разлика. )
Леля ми е от вторият вид, но за съжаление ми е твърде далеч и успявам да се възползвам от услугите и само лятно време.
Прави страхотни неща и обикновено като ми ушие нещо, модата му в БГ идва след няколко години.

Тази година имах нужда от услугите на шивачка за няколко ципа, стесняване тук-там. Ами смених няколко и така и не попаднах на точния човек.Явно са си буквално шивачки, научили правия тегел и до там. Никаква мисъл, нищо.

# 3
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Има, и то точно в центъра има поне 5 шивашки ателиета. С истински шивачки. Аз си шия рокли, поне една годишно. И на дъщеря си шия по поръчка. Много е оригинално, но излиза доста по-скъпо, отколкото да си купиш готова.

# 4
  • Мнения: 11 927
Много от дрехите си подарявам, изхвърлям, а ми се е искало да продължат живота си с някакви корекции.Понякога имам идеи, но не съм сръчна, за да ги осъществя.

Аз отдавна не съм срещала други шивашки ателиета, освен за скъсяване, стесняване и смяна на ципове.

Когато бях дете едно от най-любимите ми занимания беше при посещение при кварталната шивачка майка ми да ми "изпроси" "парцалки".Шивачката отваряше една торба с различни остатъци от платове и ми подаряваше, а аз шиех от тях дрехи за куклите си.
Но сега и един цип не мога да сменя.

# 5
  • Мнения: 4 916
Сменянето на цип хич не е проста работа. Трябва да се разшие половината среха, затова е и толкова скъпо.

# 6
  • Мнения: 10 547
Интересна тема. Връща ме в едни сладки детски спомени. За мен посещението при шивачката Караджова на бул. Раковски беше като посещение в храм. Баба, Бог да я прости, носеше в ЦУМ да й кроят и при въпросната да й шият тоалетите. Около 4-тата ми година и аз бях вече не само посетител, но и клиент. Simple Smile
Помните ли, че беше тооолкова престижно да имаш шито палто, костюм, или просто пола, вместо ужасяващата конфекция?
Към днешна изобщо не използвам платени шивашки услуги. Лелята на мъжа ми след пенсионирането се отдаде на хобито си- шиене, и нея ползвам за преправяне на дреха, смяна на цип....

# 7
  • Мнения: 1 296
Аз постоянно си шия рокли. С тясна талия и по-широк ханш съм и готовата конфекция не винаги ми стои добре. Е, купувам си и готови неща, не отричам. Но най-ефектните и стилни дрехи са ми от шивачка Peace

# 8
  • Мнения: 289
Аз пък си спомням с досада. Шиха ми един копринен панталона..еееее отщя ми се ви казвам. Искам, когато искам нещо, то да става веднага  Crossing Arms Не да чакам, да ходя на проба, пък после пак да чакам. Искам в момента, в който поискам нещо, да го сваля от витрината, и да го облека.
Ползвам шивачи само за корекции, като и тях се старая да ги свеждам до минимум. Щото и за тях се чака  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 1 296
Аз обичам да ходя и дори се вълнувам на пробите. Все пак така виждам как се сглобява роклята ми. И как ще ми стои съответно. То едно е в списанието, друго е върху теб самия. Има разлика и в телосложението, и в дължините понякога.
Но ако мъжа ми или сина ми трябва да ходят на шивач, просто това няма как да стане. Аз пък обичам Laughing

# 10
  • Мнения: 7 325
Докато живеех в България ходех на шивач много често. Обичах да нося дрехи собствен модел, но така и не се научих да кроя и шия. Имах съседка шивачка, която ми правеше кафе и докато го изпия ми ушиваше дрехата. Вярно е, че ми излизаше по доста по скъпо, но си заслужаваше.

# 11
  • Мнения: 5 351
Преди години редовно си шиех рокли и панталони при шивачки. Сега предпочитам магазини за готови дрехи. Но преди 3 месеца /април/ занесох 2 блузи за поправка. Изгорих с ютията по един от ръкавите им. Чакам си и до днес. Сигурно ще годинясат, докато станат .

# 12
  • Варна
  • Мнения: 826
Ползвам само за някакви корекции и то рядко.Инак абсурд.Нито имам усет към модели,нито пък към платове.Не бих и рискувала,защото не знам дали ще се харесам.

# 13
  • Мнения: 857
Имам приятелка шивачка. Завършила е моден дизайн - висше образование. Има собствено ателие, но повечето й клиенти я ползват за корекции.
Аз не си шия дрехи - не мога да чакам нещо да стане готово, за да го нося.  Определено си купувам конфекция. Да не говорим, че нищо не разбирам от платове /тя като види плат и знае какво и как ще изглежда/

# 14
  • Мнения: 3 371
дядо и баба бяха шивачи, дядо и моделиер, мъжки. аз самата ако хвана игла, както майка ми казва, ще си перфорирам и двете ръце едновременно с нея, никак не ме бива. много бих искала да си намеря шивачка, но уви, след дядо, който е покойник, никой не ми е шил нищо вече. някак свикнах да упувам всичко наготово. ако не ми харесва- давам го на някого.

Общи условия

Активация на акаунт