Пак въпроси за смяна на лична карта

  • 13 814
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 482
Имам въпрос:
Трябва ли да си върна старата лична карта при получаване на новата? И, изобщо имат ли законно основание да ми искат да им върна старата лична карта?
Благодаря!


Разбира се! Иначе подлежиш на глоба( изгубена, открадната, повредена дори).

# 31
  • София
  • Мнения: 8 939
Имам въпрос:
Трябва ли да си върна старата лична карта при получаване на новата? И, изобщо имат ли законно основание да ми искат да им върна старата лична карта?
Благодаря!

От закона за българските лични документи:
Чл. 9 (3) При издаване на нов български личен документ предишният от същия вид се връща на органа, който го е издал.

# 32
  • Мнения: X
Имам въпрос:
Трябва ли да си върна старата лична карта при получаване на новата? И, изобщо имат ли законно основание да ми искат да им върна старата лична карта?
Благодаря!

От закона за българските лични документи:
Чл. 9 (3) При издаване на нов български личен документ предишният от същия вид се връща на органа, който го е издал.


И още -

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Българските лични документи са собственост на държавата.


# 33
  • Мнения: 8
Интересува ме изтичащата лична карта кога трябва да се подмени, преди или след като изтече валидността и в какъв срок? Ако по време на изтичането на валидността се намираме в чужбина какво правим? Пример: изтича ми личната карта на 15.09.2014, но заминавам на работа в чужбина на 15.04.2014 за 6 месеца. На 5-я месец от престоя ми в чужбина ми изтича личната карта и се оказвам с невалидна ЛК. Ще ме пуснат ли въобще преди това да замина, може ли да я сменя 6 месеца преди да изтече срока и?

# 34
  • Мнения: 187
Нова ЛК може да се издаде и преди изтичане срока й на валидност. И как ще минеш граница с невалиден документ? По-добре си я смени преди да заминеш. Или използвай паспорта си.

# 35
  • Мнения: 3 818
Интересува ме изтичащата лична карта кога трябва да се подмени, преди или след като изтече валидността и в какъв срок? Ако по време на изтичането на валидността се намираме в чужбина какво правим? Пример: изтича ми личната карта на 15.09.2014, но заминавам на работа в чужбина на 15.04.2014 за 6 месеца. На 5-я месец от престоя ми в чужбина ми изтича личната карта и се оказвам с невалидна ЛК. Ще ме пуснат ли въобще преди това да замина, може ли да я сменя 6 месеца преди да изтече срока и?
Нямаш право да напуснеш страната, ако личната ти карта няма поне шест месеца давност. Така е по принцип, мен лятото ме пуснаха и за пет месеца и 20 дни Laughing Така че да, можеш да я смениш без проблеми.

# 36
  • Мнения: 970
Право да напускаш страната имаш по всяко време, щом е валидна ЛК, няма такива неща 6-месеца и т.н., въпроса е обаче, като изтече какво правиш, където и да си трябва валиден документ за самоличност, така че или нова карта преди заминаването или след изтичането й пак нова карта само, че от бг посолството.

# 37
  • Мнения: 8
Въпроса е, че за ЕС не ми трябва паспорт, но и с паспорт да ида нали ще ми изтече ЛК и като се върна ще има глоби най-вероятно. Ако може да се смени 6 месеца преди изтичането и най-добре, така или иначе ще трябва да се сменя.

Общи условия

Активация на акаунт