поръчител

  • 3 340
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Поръчителя отговаря солидарно до размера на задължението, което е поел с подписване на договора за поръчителство.
На авторката й трябва освен договора за кредит, така и договора за поръчителство, който е
Не мисля, че отговорността е солидарна. Нека юристите да кажат със сигурност, но доколкото знам ако си съдлъжник, тогава си отговорен наравно с длъжника по кредита и впоследствие не можеш да го съдиш, за да ти възстанови парите, внесени от теб. При поръчителството обаче, ти плащаш вноските на длъжника по кредита, но после можеш да си ги искаш от него, в едно с всички допълнителни плащания по кредита (като наказателни лихви, такси и т.н.).

Nadinka, зависи от банката. Ако се споразумеят с нея за някакъв нов план за погасяване, мисля че може. Но това може да се каже със сигурност само след дискусия с банката.

Хванах се за думата "извънсъдебно", което предполага споразумение по време на започнато дело. Работата е там, че те изобщо няма да разберат за започнато дело, защото банката ще се снабди с изпълнителен лист по т.нар. заповедно производство в рамките на дни и след като СИ запорира/възбрани, ще им връчи всички документи. Сумата ще е набъбнала доста с хонорар на юрисконсулти/адвокати и пропорционална такса на СИ.

Колкото до солидарността на поръчителя, точно така е. Поръчителят е солидарен длъжник. Естествено че после може да си търси парите, платени от него по кредита вместо длъжника.
ЗЗД
Чл. 140. Поръчителството се простира върху всички последици от неизпълнението на главното задължение, включително и разноските по събиране на вземането.
Чл. 141. Поръчителят е задължен солидарно с главния длъжник.
Ако неколцина са поръчителствували за един и същ длъжник и за едно и също задължение, всеки от тях отговаря за цялото задължение, освен ако има съглашение за разделянето му.
Чл. 143. Поръчителят, който е изпълнил задължението, може да иска от длъжника главницата, лихвите и разноските, които е направил, след като го е уведомил за предявения срещу него иск. Той има право и на законни лихви върху заплатените суми от деня на плащането.
Длъжникът не отговаря към поръчителя, ако е изпълнил задължението, преди да е бил уведомен за направеното от поръчителя плащане. Ако поръчителят е изпълнил задължението, без да уведоми за това длъжника, последният може да му противопостави възраженията, които е могъл да направи на кредитора при изпълнението. И в двата случая поръчителят може да иска връщането на онова, което кредиторът недължимо е получил.
Чл. 146. Поръчителят, който е изпълнил задължението, встъпва в правата, които кредиторът има срещу длъжника, макар и длъжникът да не е знаел за даденото поръчителство.
Чл. 147. Поръчителят остава задължен и след падежа на главното задължение, ако кредиторът е предявил иск против длъжника в течение на шест месеца. Това разпореждане се прилага и в случая, когато поръчителят изрично е ограничил своето поръчителство до срока на главното задължение.
Продължението на срока, дадено от кредитора на длъжника, няма действие спрямо поръчителя, ако той не е дал съгласието си за това.

# 16
  • Мнения: 198
Поръчителя отговаря солидарно до размера на задължението, което е поел с подписване на договора за поръчителство.
На авторката й трябва освен договора за кредит, така и договора за поръчителство, който е
Не мисля, че отговорността е солидарна. Нека юристите да кажат със сигурност, но доколкото знам ако си съдлъжник, тогава си отговорен наравно с длъжника по кредита и впоследствие не можеш да го съдиш, за да ти възстанови парите, внесени от теб. При поръчителството обаче, ти плащаш вноските на длъжника по кредита, но после можеш да си ги искаш от него, в едно с всички допълнителни плащания по кредита (като наказателни лихви, такси и т.н.).

Nadinka, зависи от банката. Ако се споразумеят с нея за някакъв нов план за погасяване, мисля че може. Но това може да се каже със сигурност само след дискусия с банката.

Да, по-скоро е така. Съдлъжникът е отговорен колкото и кредитоискателят. Поръчителят е гарант само и докато лицето си покрива кредита няма никаква отговорност. После може да си търси парите, защото е изплащал чуждо задължение.

# 17
  • Мнения: 336
Nadinka, извинявай! Моя е грешката в терминологията, защото съм виждала, че за съдлъжник се използва и солидарен длъжник.

# 18
  • София
  • Мнения: 171
Аз споменах за извънсъдебно споразумение, защото има такава практика в БГ. Разбира се, че е на етап съдебен, но преди това банката е задължена да изпрати първо покана със седемдневен срок за изплащане на просроченото/цялото задължение по договора за банков кредит и в случай, че в седемдневен срок длъжникът не погаси  просрочения/целия размер на задължението си по предоставения кредит, банката предприема необходимите действия за снабдяване със заповед за незабавно изпълнение, изпълнителен лист и образуване на изпълнително дело срещу кредитополучателя и поръчителите. Липсва по-подробна информация, така че стреляме напосоки със съветите си.

# 19
  • Мнения: X
Аз споменах за извънсъдебно споразумение, защото има такава практика в БГ. Разбира се, че е на етап съдебен, но преди това банката е задължена да изпрати първо покана със седемдневен срок за изплащане на просроченото/цялото задължение по договора за банков кредит


От къде следва това задължение на банката?

# 20
  • София
  • Мнения: 171
Това задължение произхожда от клауза в договорите за кредит, като условие за обявяване в предсрочна изискуемост. Има случаи, в които съдът отхвърля иск, ако кредитополучателят не е получил такава покана.

# 21
  • Мнения: 674
 Здравейте! Сега се прибирам от работа и виждам, че сте писали! Благодаря ви за готовността да помогнете! Nansen, още не сме получили нищо. Искам първо да видим как е изтеглил по-голям кредит и какво точно пише в договора. Оказа се, че съпругът ми познава шефката на клон на тази банка и ще ни съдейства да получим по-бързо договорът. Засега чакаме. Миналата година пак не е внасял два месеца, потърсили го от банката и е внесъл парите. Сега обаче е в Гърция. Надяваме се, че може да изпрати пари на близките си, да направят вноската.

Общи условия

Активация на акаунт