Професия "учител"

  • 474 886
  • 4 520
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, на мен не са ми ги искали и пак подписах договор.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
В Пловдив масово ги искат двете свидетелства - и медицинското, и за съдимост още при подаването. И отделно свидетелство от психодиспансера искат. Ако не ми се беше случило и на мен, също нямаше да повярвам.

# 17
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Искат ги, да. Още при кандидатстване.
Нали за всяко трябва да се ръсиш, как мислите, че държавата ще пропусне келепира?

Sinara, според мен няма значение как си придобила педагогическата си правоспособност. Дори е възможно да те вземат и без такава, ако липсват други кандидати.
За някои специалности са толкова закъсали за кадри, че взимат куцо и сакато, дори неправоспособни. С малко-по ниска заплата, но взимат.

Последна редакция: нд, 04 сеп 2011, 09:38 от Делфина фон Ю.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Абе, то и тук може да се мине мааааааааалко по-евтино - на повечето места искат само ксерокопие и вече ако подпишеш някъде, оставяш оригиналите. Поне на мен това ми направи впечатление онзи ден, когато следях какво е искал шефът от кандидатите.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 957
За някои специалности са толкова закъсали за кадри, че взимат куцо и сакато, дори неправоспособни. С малко-по ниска заплата, но взимат.

Най-нелепото е, че често става дума за преподавателите по език. За тази учебна година се търсиха: Английска гимназия - 5 (!) бр. преподаватели по английски, 1 немски, руски; Руско училище: 3 бр. преподаватели по руски, 2 английски, 1 с немски, 1 с италиански, същото горе-долу и във Френската гимназия, да не говорим за редовите ОУ. Назначават хора, заети в туризма, които учителстват само зимата, заради кризата, често са със специалност лингвистика, а не филология, често нямат педагогическа правоспособност, а понякога са само с езикова гимназия. Това е качеството на езиковото обучение у нас, в момента.
А родителите плащат скъпи уроци, за да попаднат отроците в елитните езикови гимназии.

# 20
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Най-нелепото е, че често става дума за преподавателите по език.
Знам. Mr. Green
Но докато директорите се научат, че маймуни не се ловят с трици, така ще е.

# 21
  • Мнения: 384
От 2 години и двете свидетелства ги искат при подаване на документите - ксерокопия, разбира се. Също така и копие от трудовата книжка липсваше масово. За едното място беше поставено изрично условие да има удостоверение за придобита квалификация за Човекът и природата в 5 и 6 клас. Така се случи, че затова място дойдоха в един ден кандидатите и се случи, че тогава аз приемах документите, само една жена имаше документа и вчера я бяха извикали да подпише договор.
? Ако си завършил история и география, пак ли се изисква удостоверение за придобита квалификация за Човекът и природата
Аз преди 6 години като напуснах работа много колеги бяха доволни т.к. повечето бяха полувишисти, имащи нужда от 4-5 години за пенсия / само аз имах магистърска степен/. Часовете по истоя и география се водеха от хора преподаващи музика,труд и техника Shocked

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
? Ако си завършил история и география, пак ли се изисква удостоверение за придобита квалификация за Човекът и природата
Аз преди 6 години като напуснах работа много колеги бяха доволни т.к. повечето бяха полувишисти, имащи нужда от 4-5 години за пенсия / само аз имах магистърска степен/. Часовете по истоя и география се водеха от хора преподаващи музика,труд и техника Shocked

По принцип предметът се води от човек, който е с Биология и Химия. Удостоверението се иска за завършен курс по Физика, ако не се лъжа, защото предметът е 3 в 1 - Биология, Химия и Физика. Това по принцип обаче. На практика може да не е точно така и тогава се взима и човек, който го няма този курс, само и само да се назначи някой. И при нас можеше да стане така, ако не беше дошло това момиче, което има такъв документ.

Имах колежка по химия (пенсионира се в края на учебната 2009/10), която от полувисшия институт имаше и втора специалност Изобразително изкуство. Та през въпросната година, преди да се пенсионира, водеше и двата предмета, защото нямаше как да е на пълен норматив иначе. Там, където работя, шефът ми масово предпочита хора с право да предават два предмета, за да може да върти по-лесно часовете.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
За някои специалности са толкова закъсали за кадри, че взимат куцо и сакато, дори неправоспособни. С малко-по ниска заплата, но взимат.

Най-нелепото е, че често става дума за преподавателите по език. За тази учебна година се търсиха: Английска гимназия - 5 (!) бр. преподаватели по английски, 1 немски, руски; Руско училище: 3 бр. преподаватели по руски, 2 английски, 1 с немски, 1 с италиански, същото горе-долу и във Френската гимназия, да не говорим за редовите ОУ. Назначават хора, заети в туризма, които учителстват само зимата, заради кризата, често са със специалност лингвистика, а не филология, често нямат педагогическа правоспособност, а понякога са само с езикова гимназия. Това е качеството на езиковото обучение у нас, в момента.
А родителите плащат скъпи уроци, за да попаднат отроците в елитните езикови гимназии.

В Пловдив това лято беше същото точно за местата по чужд език. Да не говорим, че през последните 3-4 години нашата ФЕГ редовно има по 7-8 обявени места - че то това си е половината предмети.

# 24
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
А какво е "икономическа педагогика"?
Икономиката не се ли състои от множество поддисциплини? Как придобиваш правоспособност да преподаваш всичките?

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А какво е "икономическа педагогика"?
Икономиката не се ли състои от множество поддисциплини? Как придобиваш правоспособност да преподаваш всичките?
В средното училище се учат предмети, които са основни при всички икономически специалности във ВУЗ. Така всеки икономист висшист може да преподава икономика в училище, стига да е придобил педагогическа правоспособност.

# 26
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
А какво е "икономическа педагогика"?
Икономиката не се ли състои от множество поддисциплини? Как придобиваш правоспособност да преподаваш всичките?
В средното училище се учат предмети, които са основни при всички икономически специалности във ВУЗ. Така всеки икономист висшист може да преподава икономика в училище, стига да е придобил педагогическа правоспособност.


Ясно, благодаря!  bouquet

# 27
  • Мнения: 384
tonitabrandtner , благодаря много за отговора  bouquet
По мое време се говореше , за този предмет, че ще се въвежда, ама вече като не работя и му изтървах края

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
tonitabrandtner , благодаря много за отговора  bouquet
По мое време се говореше , за този предмет, че ще се въвежда, ама вече като не работя и му изтървах края


Въведен, въведен - от кога да е въведен? Мисля, че сегашните десетокласници са първите, които го закачиха - значи преди пет години някъде ще е било. Точно се заприказва, че влиза този предмет и се оказа, че няма да ми подновят договора там, където работех по онова време - не бях на пълен норматив и нямаше да ги има вече тези часове. Но още бях на работа, когато едната колежка по биология и химия направи голям въпрос за този предмет - че колежката по физика може да предяви претенции и да води и тя.

# 29
  • Мнения: 45
С други думи това, което исках да питам е - нужно ли е да се учи за следдипломна квалификация "учител по икономика", което е 2 години или може да се преподава икономика и само с изкаран курс за педагогическа правоспособност, който е 1 година?

Всяка следдипломна квалификация с педагогически уклон ти дава право да преподаваш. Много често взимат и без такава квалификация, но я предпочитат разбира се. Няма нужда от 2 годишно обучение за това което може да се прави и след 1-годишно.

Общи условия

Активация на акаунт