Витамините "Матерна"

  • 20 893
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 040
Здравейте,
сигурно всички пиете витамини. Незнам други дали има, но на мен още от 3 месец  ми предписаха "Матерна", но някоя сутрин или вечер се е случвало да забравя (пия по 1 на ден, 1/2 сутрин след закуска и 1/2 след вечеря). Опасно ли е?

# 1
  • Мнения: 3 569
Не е опасно да забравиш. Жената и тя пие, но по едно цяло хапче, сутрин. Онзи ден й свършиха, и понеже последния месец опукахме всички финикийски знаци още не сме купили нова опаковка. Но и това ще стане..днес, утре.Laughing  Laughing  Laughing

# 2
  • Мнения: 1 517
Не е опасно, разбира се. На мен когато ми бяха предписали дори ми казаха да ги пия 10 дена, после 10 дена почивка и пак. Защото са силни витамини. Сега пак пия (защото кърмя), но през ден-два.

# 3
  • Мнения: 317
Здравей !!!
И аз ги пиех от 3 месец и в 7 ми ги спряха...и аз също съм пропускала да пия ...не е опасно...а сега приемаш и много плодове и зеленчуци така , че няма страшно...интересно ми стана  само  , че пиеш по 1/2 сутрин и 1/2 вечер...аз ги вземах по едно цяло сутрин...

# 4
  • София
  • Мнения: 10 309
А на мен ми предписаха да ги пия с почивка от 10-15 дена между опаковките.... като лекаря ми, изрично ми каза, че ако храната която ям е разнообразна пиенето им е излишно.
Чесно да си призная за цялата бременност изпих две опаковки, защото често ги забравях Wink

# 5
  • Мнения: 596
На мен пък ми казаха лятото да не ги пия.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 559
и аз ги пиех с 10-15 дни почивка, до 6 месец после ми ги смениха с TOP levure -едни френски, щото от калция в матерната ставали много твърдоглави бебетата  Rolling Eyes  Sad

# 7
  • Мнения: 2 807
Цитат на: Irena80
Здравейте,
сигурно всички пиете витамини. Незнам други дали има, но на мен още от 3 месец  ми предписаха "Матерна", но някоя сутрин или вечер се е случвало да забравя (пия по 1 на ден, 1/2 сутрин след закуска и 1/2 след вечеря). Опасно ли е?


Не е фатално, ако ги забравяш, не се притеснявай. А защо са ти изписали Матерна-та още от трети месец?
Аз изпих само 2 опаковки по време на бременността, като започнах в края на 5-ти месец. Трябваше да пия по една таблетка всяка сутрин след закуска, като след прием от един месец трябваше да почивам 30 дни. Чувала съм, че не е добре да се пият повече от 2-3 опаковки, т.к. не било полезно за бебето-костите му се втърдявали, а и бебетата "ставали" едри, което не е добре и за мамите Wink).
Различни хора, различни мнения ?!...

# 8
  • Мнения: 1 616
Единственото,което съм пила,беше фолиевата киселина...Повече нищо не ми е било изписвано,защото сезонът изобилства от плодове и зеленчуци и можем да си набавяме необходимите витамини(и какво ли още не) по естествен път..Това ми бе препоръчано от лекаря...Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 777
И на мен ми казаха да не ги пия, изрично питах няколко пъти лекарите, а аз ходя при две.
И те ми казаха да си пия фолиевата киселина и да си ям нормално.
Чуствам се прекрасно, ям много плодове и салатки и бебо си расте нормално.
Така че не смятам изобщо да пия Матерна или други витамини.

# 10
  • Мнения: 8 769
Prez първата бременност не съм пила матерна. Не смятам и сега да го правя.

# 11
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
На мен доктора ми ги изписа още във втория месец когато отидох за пръв път при него. Каза да изпия половината - 15 таблтки сега, а останалите по късно в не помня кой месец, но не беше скоро, ще го питам допълнително.

# 12
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
На мен ми ги изписаха от 2-рия месец.От тогава ги пия редовно като правя интервали от по 6-7 дена като свърша кутията.

# 13
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
А чували ли сте че от Матерна се пълнее?

# 14
  • Мнения: 2 040
Много ми помогнахте. Първата ми лекарка ми ги изписа, когато за пръв път отидох  на преглед, тогава бях в 10 г.с. и ми каза да пия 1 на ден, но по половинка сутрин и вечер и така го правих до сега. Изобщо не ми е казвала да правя почивки. Аз и отвърнах, че ми се вижда доста, пък и всеки ден, и тя ме увери, че ще ги пия докато кърмя даже. Обаче това вече са толкова месеци и след като по- предната седмица свършиха, реших да си направя малко почивка. Но днес се сетих за тях и се уплаших да не би да е опасно че съм ги спряла, затова попитах. Иначе от витамините в плодовете и зеленчуците не се лишавам, даже през деня нищо друго не ми се яде освен плодове. Радвам се да чуя, че даже е трябвало да правя и почивки между тях, а някъде, даже не са и предписвани. Сега разбрах от вас, че могло и 1 цяло сутрин. Различни доктори, различни препоръки. Важното е, че не е опасно, че в момента съм ги спряла. Даже сега в 9 месец може да си направя почивка, пък после, ако мога да кърмя и е необходимо да се вземат, ще ги почна пак.

Иначе фолиева киселина не ми е предписвана, защото лекарката тогава ми каза, че има ефект до 3 месец, защото играе важна роля в образуването на мозъка в плода, така че за мен е късно в 10 г.с. тепърва да започвам.

Това е най- полезния форум, в който съм влизала някога. То не може за всеки въпрос да се звъни на лекаря. Не стига, че вчера на консултацията въпросите ми отнеха повече време от самия преглед, а ако трябваше и допълнително да и звъня, тя ще се откаже от мене.

Страхотни сте! Благодаря ви!

# 15
  • София
  • Мнения: 299
И аз ги пропускам чат-пат, но това са витамини и не би трябвало да е фатално при наличие на толкова плодове Simple Smile Обаче аз пия по 1 следобед, защото сутрин ми става лошо  Confused На тях пише че е препоръчително сутрин, но не е задължително, нали  Embarassed
Иначе ми ги предписаха в 5-я месец, а за фолиева киселина изобщо не стана дума  Confused Надявам се че не е проблем че не я пия  Cry

Цитат
А чували ли сте че от Матерна се пълнее?


Аз не. И се надявам да не е вярно, че и без това си пълнея достатъчно  Grinning

# 16
  • Мнения: 2 040
Цитат на: Valka
А чували ли сте че от Матерна се пълнее?



Valka, едва ли се пълнее от Матерна-та, поне при мен не е така. Вчера влязох в 9 месец и съм само 8 кг качила отгоре, а ги пиех както споменах без прекъсване шест месеца, всеки ден. Както казах пропускала съм сутрин или вечер понякога, но няма ден да съм пропуснала и двете пиенета. Така че, сигурно зависи от организма, незнам.

# 17
  • София
  • Мнения: 299
Цитат на: Irena80
Вчера влязох в 9 месец и съм само 8 кг качила отгоре, а ги пиех както споменах без прекъсване шест месеца, всеки ден. Както казах пропускала съм сутрин или вечер понякога, но няма ден да съм пропуснала и двете пиенета. Така че, сигурно зависи от организма, незнам.


Как ги правите тези неща??? Аз съм в началото на 6-ти месец и съм наддала 13 кг, а ми казаха че към края се наддава най-много  Embarassed

Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 18
  • Мнения: 7 837
Изписаха ми Матерна чак от тази седмица и трябва да я пия 10 дни и след това да почивам 20 дни. Според лекарката ми, дори не е необходимо да пия тези витамини, но ми ги изписа след мое питане.
Ох, дано не се напълнява от тях, защото сигурно след два месеца вече ще се търкалям

# 19
  • Мнения: 951
Яз пия Матерна през ден.

# 20
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз пиех фолиева киселина до третия месец, а сега започнах Матерна - по 1 на ден. Все още нямам представа дали ще правя почивки, защото съм на първата опаковка.  Embarassed   Но другата седмица съм на консултация и ще попитам!

# 21
  • Мнения: 285
дали е вярно твърдението, че от Матерната става много голямо бебето, аз ги пия непрекъснато от четири месеца и се чувствам добре, все пак са витамини....

# 22
  • София
  • Мнения: 3 907
Лекарката ми изписа "Матерна" от третия месец. Обаче за един месец успях да кача драстичните 12 кг. като забелязах, че ако си пия сутрин хапчето още в 10 часа ме боли стомаха от глад. А когато го забравя - огладнявах и то не зверски чак към 1. Като казах на докторката и тя веднага ми ги спря. После си наддавах "нормално" по 1-2 кила на месец.

Може би си е до организъм.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 559
Аз съм изпила 3 опаковки матерна + 2 топ левюр ( което според мен си е чиста бирена мая, така мирише и преобладават витамините от група Б), та  в 34 г.с. съм 9 кг. отгоре, като само бебетата ми са около 4 кг. - двете  Laughing + плаценти, води и т.н., ама май всичко си е индивидуално  Sad с пълнеенето

# 24
  • Мнения: 6 155
Пих Матерна от 2-я месец, та до 9-я включително. Правех паузи от 3до7 дни. Бебето ми не е "твърдоглаво", нито беше голямо /3.000 кг/. За съжаление качих 25кг Shocked  Cry , но не съм сигурна дали е от витамините  Rolling Eyes

# 25
И аз си самоизписах Матерна през 6-тия месец. Десет дни пия, после 15 почивка. Матерната не съдържа само витамини, а и минерали. Тази, която пия има и селен, който се набавял от консумация на риба /не съм сигурна/. Ние много рядко ядем риба. В упътването пише, че селенът е важен за правилното развитие на скелетната мускулатура на плода. Така, че отделете 15лв. за Матерна!!!

# 26
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Ема
В упътването пише, че селенът е важен за правилното развитие на скелетната мускулатура на плода. Така, че отделете 15лв. за Матерна!!!


Отдели 1 лв за суров сусам и си го посипвай в/у салатата и така ще се грижиш за бебето си повече, отколкото да се тъпчеш с Матерна. Как не го разбрахте, че всичко с тая Матерна е масова зарибявка, витами, та витамини. Аууу колко много са важни те, сакън ако си изтърва хапченцето, не знам какво ще стане. Съжалявам, ама като прочета нещо за тая Матерна ми причернява, защото това е страшна промивка на бременните мозъци. А ти на всичко отгоре си си го самоизписала, защо Confused:

# 27
Самоизписах го, защото няма с кой да се консултирам по въпросите, които ме вълнуват и защото при консултациите ми с личния лекар се прави всичко възможно да напусна по най-бързия начин кабинета, за да не губя от ценното му време.  А когато те болят дланите и си свиваш пръстите бавно и трудно и прочетеш, че може би това е от липса на калций си промиваш бременния мозък и решаваш да направиш нещо. Може да е липса на калций, може и да е друго, та нека има от всичко, че може нещо и да помогне. А ако пък не, поне няма да навреди.

# 28
  • Мнения: 61
Tuk v Canada mi izpisaha "Materna" oshe kogato otidoh za registracia /4-ta sedmica/ i to ot akusherkata, zashoto tuk lekarite ne schitat za nuzno da vidiat bremenna predi nachaloto na 4-ti mesec. Pone sa po-evtini ot BG, po moi vpechatlenia-120 tabletki za okolko 15 leva. Znam, che BG lekarite ne preporachvat Materna predi 4-ti mesec, zatova i poneze im imam poveche doverie, pia po polovin tabletka na den, kolkoto da si nabavia 0,5 mg. folieva kiselina. A i smiatam che vitaminite i mineralite sa mi nuzni, zashoto ne moga da si pozvolia "ogranic" produkti, a v zelencucite, koito iam nadali ima gram vitamin. Folieva kiselina po preporaka na lekarkata mi v Bg pia ot momenta, kogato reshihme za bebcho i poneze ne stana vednaga sam pila dosta vreme. Lekarkata tuk kaza che tova e "mnogo dobre". Simple Smile))
Izvinaiavm se za latinicata, no virus mi ubi fonetichnata kirilica.

# 29
  • Мнения: 318
Цитат на: Canadka
Tuk v Canada mi izpisaha "Materna" oshe kogato otidoh za registracia /4-ta sedmica/ i to ot akusherkata, zashoto tuk lekarite ne schitat za nuzno da vidiat bremenna predi nachaloto na 4-ti mesec.


Е-еее, това вече не е вярно!!!!! Така започват митовете и легендите.

# 30
  • Мнения: 61
Izviniavam se, triabvashe da utocnia che stava vapros za Montreal, a ne za ciala Canada. Az mnogo se vazmutih, zashoto ginekolozkata mi v BG mi kaza vednaga da otida, a mi dadoha chas ot uli za septemvri. Otgovora beshe, ami kakvo she vi vidi lekarkata, kato i bebeto ne moze da chue. Ti kade si, che imash polozitelni nabludenia na zdravnata sistema?/ v ls, ako iskash/. Zaradi problemite tuk vednaga shom mozem da patuvame ili smeniame provinciata ili se vrashame v BG. Zaradi deteto-v speshno otdelenie s men, chakaha i bebenca s chasove. Haide, az sam bremenna, ama te kak e vazmozno da chakat? I ne znam zasho ne sa gi zaveli v bolnicata za deca, ne znam kak e tam /prosto tova vidiah/.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: AFRODDITA
Отдели 1 лв за суров сусам и си го посипвай в/у салатата и така ще се грижиш за бебето си повече, отколкото да се тъпчеш с Матерна. Как не го разбрахте, че всичко с тая Матерна е масова зарибявка, витами, та витамини. Аууу колко много са важни те, сакън ако си изтърва хапченцето, не знам какво ще стане. Съжалявам, ама като прочета нещо за тая Матерна ми причернява, защото това е страшна промивка на бременните мозъци. А ти на всичко отгоре си си го самоизписала, защо Confused: [/b]


И аз не съм привърженик на Матерна. На мен също ми я изписаха, но ми ставаше лошо от тях и ги спрях още първата седмица.  Моят стомах по принцип е много устойчив към всякакви "боклуци" и фактът, че тези витамини не ми понесоха не ме кара да имам много добро мнение за тях. Е, роди ми се живо и здраво момченце. Не ангажирам никого с мнението си - който иска да пие Матерна, нека пие, но със сигурност не е фатално ако пропуснеш за известно време или съвсем прекратиш приема.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Цитат на: Elfi
Цитат на: AFRODDITA
Отдели 1 лв за суров сусам и си го посипвай в/у салатата и така ще се грижиш за бебето си повече, отколкото да се тъпчеш с Матерна. Как не го разбрахте, че всичко с тая Матерна е масова зарибявка, витами, та витамини. Аууу колко много са важни те, сакън ако си изтърва хапченцето, не знам какво ще стане. Съжалявам, ама като прочета нещо за тая Матерна ми причернява, защото това е страшна промивка на бременните мозъци. А ти на всичко отгоре си си го самоизписала, защо Confused: [/b]


И аз не съм привърженик на Матерна. На мен също ми я изписаха, но ми ставаше лошо от тях и ги спрях още първата седмица.  Моят стомах по принцип е много устойчив към всякакви "боклуци" и фактът, че тези витамини не ми понесоха не ме кара да имам много добро мнение за тях. Е, роди ми се живо и здраво момченце. Не ангажирам никого с мнението си - който иска да пие Матерна, нека пие, но със сигурност не е фатално ако пропуснеш за известно време или съвсем прекратиш приема.


И аз като вас не съм и фен на Матерната...всъщност аз изобщо не съм фен на изкуствените витамини и макар че си я купих си седи в шкафа Close . Моето мнение е, че ако се храниш пълноценно и разнообразно няма смисъл от допълнителни витамини.
AFRODDITA, усмихнах се на твоя постинг, защото преди месец си купих суров сусам от Пикадили Grinning .

# 33
  • Мнения: 854
Не просто не съм привърженик на Матерна, а на всички синтетики, които се водят витамини. Аз пия детския продукт на компания Vision, който се препоръчва за бременни и кърмачки, и мога да кажа, че вече 6 месеца нямам проблеми. Изследванията ми са добре, бебо се развива добре, качила съм само 6 кг/и то последните 2 месеца почнах да качвам повече/ и се чувствам чудесно. Обаче, момичета, да не ви казвам какво има в тоя продукт - в смисъл, че всички витамини и минерали, за които се сещате са вътре. Лекарката ми каза, че накрая ще видим как ще се развият при мен нещата в сравнение с майките, които пият Матерна, но аз съм спокойна, просто защото знам, че осигурявам на бебето си всичко, от което има нужда.

# 34
  • Мнения: 2 040
Цитат на: Altie
Цитат на: Irena80
Вчера влязох в 9 месец и съм само 8 кг качила отгоре, а ги пиех както споменах без прекъсване шест месеца, всеки ден. Както казах пропускала съм сутрин или вечер понякога, но няма ден да съм пропуснала и двете пиенета. Така че, сигурно зависи от организма, незнам.


Как ги правите тези неща??? Аз съм в началото на 6-ти месец и съм наддала 13 кг, а ми казаха че към края се наддава най-много  Embarassed

Simple Smile Simple Smile Simple Smile


Знаеш ли, до мин. година още неомъжена, знаеш как е, все гледаме да сме финни, то фитнеси, то диети и в крайна сметка (или поне на мен така ми се струваше)  - ефект никакъв, после се омъжих и реших да започна сериозно с фитнес и тенис, но "сметки без кръчмар" не се правят. Горе - долу месец след сватбата забременях и си казах, че чак сега вече не ме интересува колко ще кача, че няма да се лишавам от нищо и дори 100 кг да стане не ми пука, важно е само на бебчо да му е  добре - то пък почти нищо не качих. Но като гледам този не достатъчно голям корем пък, се притеснявам, че не осигурявам на детето си достатъчно място и че няма достатъчно пространство да се разположи и да му е удобно, та чак ми е съвестно. То не е една беля. Така че според мен по- хубаво е една бременна жена да си качи достатъчно килца.

Сега като се замислям, аз не знам дали наистина му е тясно на бебето. Една приятелка като я гледах (между другото, тя онзи ден роди син), с два пъти по- голям корем ми се струваше, че на бебето й му е много удобно вътре. Дали наистина има значение обиколката на корема? Аз така съм си мислила до сега, но дали е вярно? Чак сега си задавам този въпрос "на глас"?

# 35
  • Мнения: 2 491
Аз също пия Матерна, понеже не ям достатъчно плодове и зеленчуци смятам, че това е единствения начин да си набавя витаминините и минералите който са ми необходими. Който смята, че това е зарибявка изобщо да не ги пие, това е въпрос на личен избор. Аз също сама си ги "изписах" и смятам, че в това няма нищо лошо, защото това са витамини и изобщо не могат да навредят, пък и доста съм чела и съм се интересувала по-темата. По принцип е добре за всяко едно нещо, макар и дребно да се консултираш с лекарят си. Аз започнах да ги пия и тогава му казах  и той каза, че това е добре, а иначе не се сети да ми ги препоръча(и фолиева киселина не ми е предписвал). Сега поне се продават такива хубави комбинирани витамини, а навремето нищо е нямало, защо сега да не се възползват тези който желаят, пък и никой не ни кара насила да ги пием, те се препоръчват. Да, зарибени сме, но с витамини, не с друго...


# 36
  • София
  • Мнения: 299
Цитат на: Irena80
Цитат на: Altie
Цитат на: Irena80
Вчера влязох в 9 месец и съм само 8 кг качила отгоре, а ги пиех както споменах без прекъсване шест месеца, всеки ден. Както казах пропускала съм сутрин или вечер понякога, но няма ден да съм пропуснала и двете пиенета. Така че, сигурно зависи от организма, незнам.


Как ги правите тези неща??? Аз съм в началото на 6-ти месец и съм наддала 13 кг, а ми казаха че към края се наддава най-много  Embarassed

Simple Smile Simple Smile Simple Smile


Знаеш ли, до мин. година още неомъжена, знаеш как е, все гледаме да сме финни, то фитнеси, то диети и в крайна сметка (или поне на мен така ми се струваше)  - ефект никакъв, после се омъжих и реших да започна сериозно с фитнес и тенис, но "сметки без кръчмар" не се правят. Горе - долу месец след сватбата забременях и си казах, че чак сега вече не ме интересува колко ще кача, че няма да се лишавам от нищо и дори 100 кг да стане не ми пука, важно е само на бебчо да му е  добре - то пък почти нищо не качих. Но като гледам този не достатъчно голям корем пък, се притеснявам, че не осигурявам на детето си достатъчно място и че няма достатъчно пространство да се разположи и да му е удобно, та чак ми е съвестно. То не е една беля. Така че според мен по- хубаво е една бременна жена да си качи достатъчно килца.

Сега като се замислям, аз не знам дали наистина му е тясно на бебето. Една приятелка като я гледах (между другото, тя онзи ден роди син), с два пъти по- голям корем ми се струваше, че на бебето й му е много удобно вътре. Дали наистина има значение обиколката на корема? Аз така съм си мислила до сега, но дали е вярно? Чак сега си задавам този въпрос "на глас"?


Аз не се оплаквам чак... притеснявам се че като родя ще трябва да свалям повече килограми.  Cry
А иначе не мисля че това има значение за това колко му е удобно на бебето, но това така ми се струва, с никой не съм се консултирала по въпроса. Но... знам ли според мен би трябвало да му е удобно при всяко положение, иначе някакси... не е нормално. Щом не се лишава човек от нищо значи не лишава и бебето значи трябва да му е удобно.  Confused  Confused  Confused

# 37
  • Мнения: 2 040
Цитат на: Altie

А иначе не мисля че това има значение за това колко му е удобно на бебето, но това така ми се струва, с никой не съм се консултирала по въпроса. Но... знам ли според мен би трябвало да му е удобно при всяко положение, иначе някакси... не е нормално. Щом не се лишава човек от нищо значи не лишава и бебето значи трябва да му е удобно.  Confused  Confused  Confused



Дано си права и наистина да няма значение големината на корема!

# 38
  • Мнения: 596
Цитат на: AFRODDITA
Отдели 1 лв за суров сусам и си го посипвай в/у салатата [/color][/b]


Афродита, от къде се купува този суров сусам, кажи нещо повече за него.

# 39
  • Мнения: 951
Цитат на: Mushu
Лекарката ми каза, че накрая ще видим как ще се развият при мен нещата в сравнение с майките, които пият Матерна, но аз съм спокойна, просто защото знам, че осигурявам на бебето си всичко, от което има нужда.
Извинявай,но откъде знаеш,че си осигурила всичко на бебето?Правени са изследвания,според които трябва да изяждаме килограми плодове,зеленчуци и месо на ден,за да набавим необходимото!А пък и не напразно специалисти от различни държави са направили балансирани витамини специално за бременни,защото едва ли една жена ще може да го стори самостоятелно.Знаеш ли колко калий съдържа един среден банан и от какво количество се нуждаеш ти и твоето бебе и какво количество от същия калий ще се усвои от твоя организъм?А пък и много често бременните се ръководят от апетита си-угаждат си откъм вредните неща,тъпчат се с празни калории,ядат банички и пасти,в които определено няма нищо полезно за бебето.Да не говорим за първите 3 месеца,когато ти се гади,ядеш само онези храни,от които не ти се повръща,а бебето ти вече се нуждае от различни витамини и микроелементи,особено докато върви органогенезата...Аз,например,не можех да гледам любимите си зелени ябълки и салати,хапвах само картофи,печени,варени.Едва ли с тази еднообразна храна съм могла да осигуря всичко,от което се е нуждаело моето бебе  през първите 3 месеца на бременноста без витамините.
Аз съм ЗА витамините,без да се прекалява,разбира се.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз също не бях убедена  в това, че трябва да пия МАтерна. От дете имам проблеми с костите. Болят ме коленете и костите на подбедрицата ужасно. Не се храня разнообразно и никога не съм се хранела. След 20 мин обсъждане с моята гинеколожка тя ми каза, че ако не искам да остана без зъби след 2 месеца да почна с Матерната. Просто ми го препоръча. Не ям достатъчно месо нито млечни продукти. Просто не ги обичам. Точно преди да почна да пия витамините ме боляха и караката и единия лакът и кръста, а съм в 16-та седмица. Сега трябва да кажа, че се чувствам страхотно. Според мен предоставям витамини на собствения си организъм, защото бебето ще си вземе всичко което му е нужно от мен дори аз да не си го набавям в нужните количества. Приема на витамини според мен е нужен на майки които не могат да се хранят по една или друга причина здравословно.

# 41
  • Мнения: 854
Цитат на: vanilia
Извинявай,но откъде знаеш,че си осигурила всичко на бебето?

Ох, ами знам, защото например стигнах до 6тия месец без да имам киселини и без да повръщам; защото не съм от онези бременни, които ядат като невидели, защото трябвало да се хранят за двама и най-вече не ям вредни неща. Наблягам на плодовете, млечните продукти, месо - когато ми се яде и общо взето правя това, което и преди да забременея - вслушвам се в желанията на организма си. А за витамините - казах вече, че пия витамини, които е доказано, че имат страхотен ефект върху бременни, кърмачки и деца. И това, че ти например си изкарала трудни първи 3 месеца, не значи, че при всички е така - аз си пия витамините от деня, когато разбрах, че съм бременна, не ми се гадеше, хранех се нормално и т.н. Затова и казвам, че смятам, че бебето ми получава това, от което има нужда. Ако си иска нещо, което не му достига, то си дава знак. Това е.

# 42
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Irena80
Така че според мен по- хубаво е една бременна жена да си качи достатъчно килца.

Сега като се замислям, аз не знам дали наистина му е тясно на бебето. Една приятелка като я гледах (между другото, тя онзи ден роди син), с два пъти по- голям корем ми се струваше, че на бебето й му е много удобно вътре. Дали наистина има значение обиколката на корема? Аз така съм си мислила до сега, но дали е вярно? Чак сега си задавам този въпрос "на глас"?


Многото килца обикновено създават допълнителни проблеми, особено накрая - не говоря за тежкото ходене,  дишане и тн. Става дума за високо кръвно, албумин и други по-сериозни последици. Съжалявам, че не мога да ти пусна линкове, но на сайта има доста инфо за това.
Хич не гледай чуждите кореми и не им мери обиколките, как расте коремът е въпрос на структура, твоя и на бъдещия човек.
При всеки е различно.
Може да не ти личи бременността и пак бебето ти да е здраво и да се чувства на най-хубавото място. На мен през всичките бременности (леки и безпроблемни)  не ми личеше до 7 месец, не съм наддавала повече от 9-10 кг, а децата ми се родиха нормални - между 3.200 и 3.500.
Може и ти да си така - малък корем и малко проблеми?
По-малко се притеснявай!

# 43
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Katusha
AFRODDITA, усмихнах се на твоя постинг, защото преди месец си купих суров сусам от Пикадили Grinning .


Аха, и аз от там Wink  Wink  Wink Смилам го и го слагам сега в овесените ядки на Цецо Laughing  Sign Exclamation

# 44
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Silviya

Афродита, от къде се купува този суров сусам, кажи нещо повече за него.

Аз си го купувам от Пикадили, но в София предполагам, че трябва да потърсиш магазин за здравословни храни, просто няма начин да нямате, но задължително трябва да е суров. Сусама осигурява достатъчно калций на организма, повече от прехваленото мляко, сирене и т. н.

# 45
  • Мнения: 596
Мерси, ще потърся и ще го пробвам.

# 46
  • Мнения: 89
Цитат на: Ема
Самоизписах го, защото няма с кой да се консултирам по въпросите, които ме вълнуват и защото при консултациите ми с личния лекар се прави всичко възможно да напусна по най-бързия начин кабинета, за да не губя от ценното му време.  А когато те болят дланите и си свиваш пръстите бавно и трудно и прочетеш, че може би това е от липса на калций си промиваш бременния мозък и решаваш да направиш нещо. Може да е липса на калций, може и да е друго, та нека има от всичко, че може нещо и да помогне. А ако пък не, поне няма да навреди.



Извинявайте, че се отклонявам от темата, но от няколко дни не мога да си свивам пръстите на дясната ръка. Това от липса на калций ли е? Питах моята лекарка, тя каза, че докато родя ще е така. Ужас! Пиех Матерна до края на 8-мия месец. Сега я позабравих.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Цитат на: iowanka
...но от няколко дни не мога да си свивам пръстите на дясната ръка...


Не се притеснявай, след раждането ще ти мине. И аз така бях с подути, болезнени  пръстя.   Whistling

# 48
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: Silviya

Афродита, от къде се купува този суров сусам, кажи нещо повече за него.

Аз си го купувам от Пикадили, но в София предполагам, че трябва да потърсиш магазин за здравословни храни, просто няма начин да нямате, но задължително трябва да е суров. Сусама осигурява достатъчно калций на организма, повече от прехваленото мляко, сирене и т. н.


Е, не осигурява повече от млечните продукти, но горе-долу колкото тях и е алтернатива на необичащите ги  Wink http://www.medicalbg.com/blpo/interesting-9.htm

# 49
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Katusha


Е, не осигурява повече от млечните продукти, но горе-долу колкото тях и е алтернатива на необичащите ги  Wink http://www.medicalbg.com/blpo/interesting-9.htm


Виж сега, в сиренето може да има повече, но колко от него е усвояем от организма Confused: Съвсем минимална част да не кажа никаква, докато от сусама е усвояем в пълна степен. Ядеш от сиренето и го изхвърляш, в теб нищо. За това говоря. Като имам време ще напиша нещо повече за аминокиселините.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 663
Аз пък си пия Матерната и въобще не си правя сметка колко плодове съм изяла и дали съм вкарала необходимото количество в организма.

# 51
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Цитат на: asa
Аз пък си пия Матерната и въобще не си правя сметка колко плодове съм изяла и дали съм вкарала необходимото количество в организма.


И много добре правиш според мен! Не е възможно постоянно да мислиш какво ядеш и какво ти доставя то. И само ябълки и круши и други подобни да ядеш, ако ги купуваш не можеш да знаеш с какви химкали са пръскани за да им докарат този перфектен вид в който ги купуваме. Виж ако са си от твоята градина си е друго нещо Simple Smile

# 52
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
iowanka написа:
...но от няколко дни не мога да си свивам пръстите на дясната ръка...

Мила, аз не мога да си свия пръстите и на двете ръце и са ми перманентно подути, но не съм спирала да пия матерна от самото начало (сега съм в 31-ва седмица). Моята лекарка каза, че няма общо с калция и ще изчезне след раждането. Но в крайна сметка не добих представа какъв е причинитела на това неудобство.

# 53
  • Мнения: 1 512
Когато отидох да се регистрирам в поликлиниката, бях в 8 г. с. и след прегледа гинеколожката ми каза и записа в амбулаторния лист терапия с Но- шпа, фолиева киселина и Матерна. След това отидох в кабинета на лекаря, при когото смятах да раждам и той ми каза, че не е необходимо да пия Матерна. Обясни ми, че според негови наблюдения и изследвания се оказало, че плацентата зреела и остарявала по- бързо, отколкото плода и ставала неспособна да отвежда необходимите кислород и хранителни вещества до него.
Послушах го не само заради това, а и защото аз съм против синтетичните хранителни добавки и витамини; освен това консумирах промишлени к- ва плодове и зеленчуци.
Пиех само фолиева к -на от момента, в който разбрах, че съм бременна; след 7. месец започнах Малтофер, защото бях с нисък хемоглобин. Продължавам да го пия и сега.

пп. Суров сусам може да се намери и в магазините/ павилионите за ядки. Аз редовно си купувам от едно магазинче на спирката на Окр. болница.

# 54
Само за справка - витамините са измислени от чичко Рокфелер - омръзнало му да се занимава само с петрол и за разнообразие решил да зарибява и другата половина от човечеството - най-вече жените, които е доказано, че приемат повече синтетични витамини от мъжете. По принцип всичко синтетично е трудно за усвояване от организма и това, че пиете витамини не означава че си добавяте необходимите елементи, а по-скоро ви дава психологически комфорт и най-вече ви освобождава от отговорност - "пийнах си хапчето, значи всичко е на ред"! Да ама не! Ще цитирам още веднъж нещо, което прочетох по-назад във форума за Матерната:
Матерната е комбинация от метали, някои бая тежички като кобалт, например и синтетични киселини, на които някои хора викат витамини.  Създадена е в Съединените щати като подсилващо лекарство за първескини над 35 годишна възраст  т.е. жени с потенциална рискова бременност, повишена вероятност от генни аномалии, влияние на тератогенни фактори върху плода и т.н. Което означава, че не е особенно съобразена с един 20-25 годишен оррганизъм, например.

Добрата новина е, че все повече лекари се оттърсват от влиянието на рекламата. Скоро моя приятелка беше в 2-ра градска и ми каза, че и там лекарите вече не поощряват приема й.

Метаболизмът е индивидуален. Матерната не е гаранция нито за дебелеене, нито за слабеене. Но доколко е "полезен" за изграждащия се организъм и най-вече костната му система става все по-съмнително.

Не виждам проблема вместо Матерна да се хапват черешки, банани, ябълки, магданозец и целина, по някоя сочна пържолка, фреш от цитрус и т.н. ама кой както си реши  

Пак повтарям - кой може да каже точно за вашия организъм и вашите килограми какво количество витамини А,В,С и т.н. са ви необходими в момента и след 2-3 седмици?! Но вие продължавате да пиете едно и също количество, което в най-добрия случай се изхвърля от организма, но много от тези елементи се натрупват трайно в бъбреци, черен дроб и т.н. и после стават основа за други заболявания.
 Здраве на всички!!!

# 55
  • Мнения: 1 512
Цитат на: ik
Добрата новина е, че все повече лекари се оттърсват от влиянието на рекламата. Скоро моя приятелка беше в 2-ра градска и ми каза, че и там лекарите вече не поощряват приема й.



Докторът, за когото споменах в предния постинг, работи именно във Втора Градска.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 366
здравейте,
на мен ми предписаха тези витамини в 4-тия месец, но аз бях чула за тях че увеличават изкуствено теглото на бебето и се допитах до акушерката си и друга лекарка и двете потвърдиха и не съм ги пила за сега... иначе ми ги предписах 20 дена сутрин след закуска по 1 и 10 дена задължителна почивка...

# 57
  • Мнения: 130
Аз ги пиех от понеделник до четвъртък. Петък, събота и неделя - почивка. Пиех ги от 3-тия месец на бременността докато спрях да кърмя. Но може би трябваше по-рано да ги спра, защото фонтанелата на Наско се затвори сравнително рано. Макар че лекарката каза, че не е от това.

# 58
  • Мнения: 3 200
Аз до сега не пиех матерна, но сега лекаря ми каза да направя два курса по 15 дни ако искам, защото много ме болят ставите, особено пръстите на ръцете.
Искам да ви питам знае ли някой защо пише в упътването да не се дъвчат хапчетата, аз не мога да пия големи хапчета и ги дъвча  Sad . А Матерната са доста големи  Sad

# 59
  • Мнения: 1 512
Цитат на: evpraksia
да не се дъвчат хапчетата, аз не мога да пия големи хапчета и ги дъвча  Sad . А Матерната са доста големи  Sad


Можеш да ги счупиш на две по-малки парченца и така да ги глътнеш.

# 60
  • Мнения: 3 200
Цитат на: ale_x_andra

Можеш да ги счупиш на две по-малки парченца и така да ги глътнеш.


Мерси за съвета, пробвах се, сега пък ми дерат гърлото, абе гадост. Ще говоря с лекаря да не ги пия, да се мъча така цели 30 дни.
Не разбирам защо да не мога да ги дъвча, и това ще го питам.

# 61
  • Мнения: 2 040
Грешка!

# 62
  • Мнения: 2 040
Цитат на: evpraksia
Аз до сега не пиех матерна, но сега лекаря ми каза да направя два курса по 15 дни ако искам, защото много ме болят ставите, особено пръстите на ръцете.
Искам да ви питам знае ли някой защо пише в упътването да не се дъвчат хапчетата, аз не мога да пия големи хапчета и ги дъвча  Sad . А Матерната са доста големи  Sad


Миличка, питаш ли ме мен как свикнах да ги пия, като по принцип един Аналгин деля на 4. Направо изпитвах ужас, като се сетя, че е време за хапчето (между другото, на мен лекарката ми каза да пиех сутрин след закуска половинка и вечер след вечеря половинка). То не беше дране на гърлото, а направо няма един път да не е заседнало в гръкляна и нито храна, нито вода го дърпаше надолу. Ужас. Сега последните седмици ги спрях и в това отношение чувствам такова облекчение, само да не вреди на бебчо. В такъв случай съм готова и цялата кутийка на веднъж да изпия, а как ще се справя, това е друг въпрос!
_________________

# 63
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Irena80

Миличка, питаш ли ме мен как свикнах да ги пия, като по принцип един Аналгин деля на 4. Направо изпитвах ужас, като се сетя, че е време за хапчето (между другото, на мен лекарката ми каза да пиех сутрин след закуска половинка и вечер след вечеря половинка). То не беше дране на гърлото, а направо няма един път да не е заседнало в гръкляна и нито храна, нито вода го дърпаше надолу. Ужас. Сега последните седмици ги спрях и в това отношение чувствам такова облекчение, само да не вреди на бебчо. В такъв случай съм готова и цялата кутийка на веднъж да изпия, а как ще се справя, това е друг въпрос!


И аз чудя защо не са измислили разворима Матерна, нали вече технологиите са много напреднали, ами да се мъчим да ги пием тези големи хапчета  Close

# 64
  • Мнения: 523
chuvala sym mnenie, che tezi vitamini  dosta draznqt stomaha - a az imam i bez tova rpoblemi (4 m. napravih 2-sedimchna ostra gastritna kriza, adski koshmar)
ta molq vi spodelete - vqrno li e? Razdrazvat li stomaha? Ima li druga alternativa - iskami se da pia vitamini, no ne i ako mi vredqt:(

# 65
  • Мнения: 3 200
Цитат на: beti_bratanova
chuvala sym mnenie, che tezi vitamini  dosta draznqt stomaha - a az imam i bez tova rpoblemi (4 m. napravih 2-sedimchna ostra gastritna kriza, adski koshmar)
ta molq vi spodelete - vqrno li e? Razdrazvat li stomaha? Ima li druga alternativa - iskami se da pia vitamini, no ne i ako mi vredqt:(


За пръв път чувам такова нещо за стомаха, аз пия отскоро Матерна и на всичко отгоре я дъвча. Моят стомах никога от нищо не е боледувал, нито нещо ме е дразнило някога, така че мисля, че аз не мога да изразя мнение в случая, но да се надяваме, че някой друг може  Grinning

Успех!!

# 66
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: beti_bratanova
chuvala sym mnenie, che tezi vitamini  dosta draznqt stomaha - a az imam i bez tova rpoblemi (4 m. napravih 2-sedimchna ostra gastritna kriza, adski koshmar)
ta molq vi spodelete - vqrno li e? Razdrazvat li stomaha? Ima li druga alternativa - iskami se da pia vitamini, no ne i ako mi vredqt:(


На мен ми ставаше лошо от тях и затова не ги пиех. Истината е, че докато не опиташ няма да разбереш как ги понася организма ти Rolling Eyes .

# 67
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Сестра ми не ги пиеше/нейният лекар не ги препоръчваше,защото главите на бебетата ставали големи Shocked /Аз не останах с такова впечатление,пих ги и не мисля,че главата на Алекс е голяма. Grinning .Но и племенницата е добре-така че...няма нищо и да пропуснеш.Аз ги пиех на две,всяка вечер и редовно ми засядаха в гърлото.Само като се сетя и лошо ми става Close .

# 68
  • Мнения: 3 200
Цитат на: irenka
.Аз ги пиех на две,всяка вечер и редовно ми засядаха в гърлото.Само като се сетя и лошо ми става Close .


Успокоих се, че не съм само аз нещо не вред, и на мен ми засядат и за това ги дъвча. Нещо не са ги направили както трябва тези витамини, уж са за майки, а такава мъка да ги пиеш Close

# 69
  • Мнения: 597
Това са най-добрите витамини за бременни и кърмачки.Аз ги пиех през цялата бременност и след това,докато кърмех.Нямах никакви проблеми с изслидванията,нито аномалии от рода-падане на коса,болни зъби,чупливи нокти...,типични за бременните и родилките.Не се притеснявай ако забравиш една таблетка,но гледай да си създадеш навик и да не пропускаш-в твой интерес е.Успех!

# 70
  • Мнения: 523
dobre de, momicheta:)
 nqma li nqkakva alternativa na vitaminite - druga firma? shtom sa tolkova nepriqtni? (ne govora za estesvenite zamestiteli) To e qsno, che naj-dobre vitamini ot plodove i zelenchuci, no vse pak zima ide...)

# 71
  • Varna
  • Мнения: 321
Цитат на: beti_bratanova
dobre de, momicheta:)
 nqma li nqkakva alternativa na vitaminite - druga firma? shtom sa tolkova nepriqtni? (ne govora za estesvenite zamestiteli) To e qsno, che naj-dobre vitamini ot plodove i zelenchuci, no vse pak zima ide...)

 Ами не съм чувала за заместител.Само че,защо да са толков анеприятни?Просто има хора които трудно пият всякакави хапчета примерно.Аз от малка все съм болнава-та съм свикнала- с шепите лекарства.И аз имам проблеми със стомаха-пия Матерната ЗАДЪЛЖИТЕЛНО след закуска(и то не малка;)и нямам никакви оплаквания.
А колкото до големината на главата на бебето- мойто пък мъничко било!

# 72
  • София
  • Мнения: 38 489
Az puk si piq CENTRUM raztvorimi i to ot vreme na vreme i mi e dobre i bebo mai e malko po golqm ot normalno. Zashto puk trqbva da se pie to4no taq gadna Materna - i hap4etata sa ogromni a i na stomaha ti stava gadno.

# 73
  • Мнения: 3 200
Цитат на: dilqnka
Az puk si piq CENTRUM raztvorimi i mi e dobre. Zashto puk trqbva da se pie to4no taq gadna Materna - i hap4etata sa ogromni a i na stomaha ti stava gadno.


Може ли да се пие CENTRUM вместо MATERNA? Ако е така - супер, аз преди да забременея пиех CENTRUM  разтворими от време на време и много добре ми действаха. Обезателно ще питам гинеколога си,  Grinning  Grinning

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
не прочетох мненията ви, но на мен ми ставаше лошо от Матерната, направо се насилвах да ги пия после лягах и чаках едва ли не да умра. По собствено желание ги спрях, наистина не ми ставаше добре от тях получавах сърцебиене, гадене чувствах се отпаднала

# 75
  • Мнения: 111
Аз също ги пиех през цялата бременност, но въпреки това ми капеше ужасно косата. пък и зъбите ме боляха. Прецени си сама - ако нямаш достатъчно витамини - пий ги. Мисля че е по-важно да пиеш фолиева киселина - тя помага в изграждането на нервната система на бебето.

# 76
  • Мнения: 2 040
Вчера казах на лекарката си, че съм ги спряла, защото само от мисълта за тях и ми се гади, и тя каза, че не е проблем и няма да ми ги дава повече. Но мисля, че докато родя е така. Предната лекарка ми беше казала, че ще ги пия чак докато кърмя, така че незнам дали после след като родя (живот и здраве) няма пак да ме карат да ги взимам. Нищо не ми ставаше от тях, все едно дали ще си пия хапчето или не, но трябваше ли да са толкова големи. И аз както ги делих по половинки все се запречваха в гърлото ми и ме режеха. То да беше един ден - добре, ама това вече ........

Общи условия

Активация на акаунт