Дания-5

  • 174 422
  • 533
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 8
За датския четох че се предлагат безплатни уроци от...бюрото по труда мисля и смятам да се запиша . Не знам колко ми вървят езиците , но мисля че човек има ли желание може да се справи със всичко . Стискайте ми палци Wink

# 451
  • Мнения: 28
За датския четох че се предлагат безплатни уроци от...бюрото по труда мисля и смятам да се запиша . Не знам колко ми вървят езиците , но мисля че човек има ли желание може да се справи със всичко . Стискайте ми палци Wink

Уроците са безплатни за всички с жълта карта (здравноосигурителна), в Хорсенс има само едно училище по датски, от което съм с добри впечатления, ходих на посещение миналата седмица във връзка с една курсова работа.

Половината ми престой в Дания е прекаран в Копенхаген, както Skrekkelig спомена - там не е спокойно, но Хорсенс е рай!

А за работата, то май навсякъде става с връзки, но щом имате роднини там, ще е малко по-лесно.

# 452
  • Мнения: 8
Искрено се надявам да се справим . Съмнявам се , че ще е лесно , но аз и мъжът ми сме се амбицирали много Simple Smile и при условие , че за нас връщане назад няма , трябва да се справим Simple Smile

# 453
  • Мнения: 101
Здравейте на всички в темата! И аз като повечето тук започвам като новак който преди време доста се интересуваше от Дания, но за един период преустанових проучването. Не защото ми беше скучно Simple Smile просто детето рязко смени посоката на избора на университети от Дания за Холандия, за което за мой ужас сега съжалява. Оказа се, че програмата в Холандия не м предоставя това за което  уж е отишъл и всъщност нещата които ще изучава вече май си ги знае- това благодарение на малкото добро от Българското образование-олимпиадите !!! Както и да е, сега гласим документи за унитата в Дания. Насочил се е към ZIBAT, VIA и UCN. Доколкото разбрах въпреки че е бил в паралелка с математика май за VIA няма да ни стигне хорариума от  матем, и физика. Но това не е фатално, все пак и други унита предлагат това което иска.
Ето за това и ще досадя малко в тази група- всяка информация от майки на студенти, бивши или настоящи студенти ще ми е от огромна полза. Изправя ми се косата като се замисля какво ни очаква, четейки нещата във форума. Ще съм благодарна от сърце на всеки който би споделил с мен опит и съвети, дори и на лично съобщение от 2-3 страници Simple Smile

# 454
  • Мнения: 19 690
Момичета, нахлувам с въпрос. Искам да пратя подарък за Коледа на мой приятел и се чудя как да стане това. Ако имате препоръки за превозвач, който да не ми съдере кожата, ще съм благодарна. Или ако някой ще пътува натам по празниците и няма да е с много багаж. Ще заплатя необходимото за услугата, разбира се bouquet

# 455
  • Мнения: 28
Здравейте на всички в темата! И аз като повечето тук започвам като новак който преди време доста се интересуваше от Дания, но за един период преустанових проучването. Не защото ми беше скучно Simple Smile просто детето рязко смени посоката на избора на университети от Дания за Холандия, за което за мой ужас сега съжалява. Оказа се, че програмата в Холандия не м предоставя това за което  уж е отишъл и всъщност нещата които ще изучава вече май си ги знае- това благодарение на малкото добро от Българското образование-олимпиадите !!! Както и да е, сега гласим документи за унитата в Дания. Насочил се е към ZIBAT, VIA и UCN. Доколкото разбрах въпреки че е бил в паралелка с математика май за VIA няма да ни стигне хорариума от  матем, и физика. Но това не е фатално, все пак и други унита предлагат това което иска.
Ето за това и ще досадя малко в тази група- всяка информация от майки на студенти, бивши или настоящи студенти ще ми е от огромна полза. Изправя ми се косата като се замисля какво ни очаква, четейки нещата във форума. Ще съм благодарна от сърце на всеки който би споделил с мен опит и съвети, дори и на лично съобщение от 2-3 страници Simple Smile

Не че искам да ви плаша, но не вярвайте на български посредници когато ви обясняват какво представлява училището и как протича преподаването. Освен това има разлика между университет и университетски колеж. VIA например е колеж. Но това не бива да ви притеснява. Основната разлика е, че в университетите се набляга на повече теория и има мнооого четене, а в колежите има практически занятия, домашни и тн. Колежите са и по-лесни за завършване. Аз заминах за Дания преди малко над 6 години, за да карам магистратура която се оказа ужасно различна от това за което ме бяха подготвили посредниците в БГ...

Cristi  Моите родители са ми пращали колети от България, от Австрия и от Германия. Всички идват за максимум седмица до Дания. Зависи вече какво ще пращаш като тегло и размер...

# 456
  • Мнения: 19 690
shy_dragonfly, благодаря! Днес я пуснах през Спийди за 60 лв. Бях се уплашила от цените на DHL и подобни.

# 457
  • Мнения: 28
shy_dragonfly, благодаря! Днес я пуснах през Спийди за 60 лв. Бях се уплашила от цените на DHL и подобни.

Преди 3 години пращах 3 листа хартия по DHL за Дания... Струваше ми 50 и нялколко лева Grinning

# 458
  • Мнения: 19 690
Да, и на мен ми обявиха извънземна цена. Щеше да е все едно аз да си го занеса Mr. Green

# 459
  • Мнения: 28
Имам въпрос към мамите, които са забременели и раждали в Дания. Как ви се стори цялата бременност от гледна точка на внимание от лекари, акушерки, и т.н.?

Моята бременност беше кратка, приключи в 11г.с. със спонтанен аборт. Нямам назначен определен личен лекар, а ми дават час при когото имат време в една клиника. Обикновено е същият, но съм била и при други. Много често е медицинска сестра, в случай че не е нещо от особена важност за тях. Досаждах постоянно в клиниката, защото не ме вземаха насериозно. Последното ми посещение протече в сълзи и сополи, а докторът ми каза да ида на църква и да си поговоря със свещеника относно притесненията ми, които включваха кървене. Да не говорим че всичко на всичко ме прегледаха един единствен път след 1000 молби и не им се занимаваше повече, какво толкова можело да се обърка.... в случай че съм религиозна....при попа... как не.... Лекарят каза и че майката природа решавала, той нищо не можел да направи. Мого успокояващо, нали? Можеше да ме прати на ултразвук например....

Абортирах два дни по-късно...

Не зная дали има смисъл да сменям лекар ако всички са толкова незагрижени и ме карат да съмнявам в себе си... Съвети и гледни точки приемам всякакви Simple Smile

# 460
  • София
  • Мнения: 6 263
Здравейте мами в Дания! Simple Smile Имам въпрос от малко по-друг характер, ако някоя може да ми помогне с информация. Преди години сме живяли 5 месеца в Дания с мъжа ми (т.е. учихме там по програма) и бях силно впечатлена от социалната им политика за деца, за деца с увреждания, това, че при тях няма институции от нашия тип, които сега закриват, там за пръв път чух що е това приемна грижа, деца не се изоставят и т.н. Та сега пиша магистърската си теза в тази област и правя сравнение между България и Дания. Ще се радвам, ако някоя е запозната по-отблизо с нормативната база, т.к. имам практическите наблюдения, но законово не съм запозната. Датски не знам, но се оправям с google translate от датски на английски. Засега с помощ от датчани открих информация за осиновяването, наредбата им за осиновяване, но статистиките са ми много малко, също не откривам например изискванията за това как се става приемен родител, колко деца се отглеждат в този тип грижа, какви мерки за превенция се осъществяват още в родилния дом и като цяло за закрила на децата. Ако някой е запознат с проблематиката или може да ме свърже с датчанин, който би желал да ми съдейства с информация, ще съм много благодарна! За съжаление, контактите, които поддържам от Дания ми помогнаха много малко с информация, тематиката им е далечна.
Хубав ден на всички и повечко слънце! Wink  bouquet

# 461
  • Мнения: 3
Здравейте, имам нужда от помощ от ваша страна. Дъщеря ми кандидатства в Кьоге и Вейле.
Интересува ме как стои въпросът с наемането на квартира. Благодаря на отзовалите се.

# 462
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Привет!

ЧБМ! Да сте здравички и усмихнати...

Има ли живееще по-близко до Фленсбург?
Правили ли сте опити да летите до БГ от Хамбург? И с какво се придвиждате от Фленсбург до Хамбург?
Автогарата и ЖП гарата на Хамбург как кореспондират с Летището, на което каца Райан еър?

Мерси  bouquet

# 463
  • Мнения: 101
Здравейте на всички!!!Извинете, че ви притеснявам в тази тема но  спешно се нуждая от съвет или мнение-както искате така го наречете  ThinkingSimple Smile Синът ми трябва да направи избор между кампусите на VIA в Хорсенс и Олбугр......И двамата се ровим из нета но не мога да намеря мнения-за...против....съвет от вече препатили...  newsm78:-) Дали да избере по-големия град ил по-малкият....Дайте мнение, подайте рамо със съвет ...Simple Smile Praynig Praynig Praynig

# 464
  • Мнения: 147
Може ли някой да сподели, ако се наложи да се ползват здравни услуги (Роскиле)- спешни, каква е процедурата, трябва ли да се звъни на личен лекар (определен не знам по-какъв начин), и ако той не е съвсем близко в района - може ли да се избере друг по някакъв начин!? Изобщо ако някой е имал действителен случай на нужда от спешна медицина моля да сподели!

Общи условия

Активация на акаунт