Финландия - 24 тема

  • 168 134
  • 640
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 2
Здравейте. Искам да попитам някой знае ли след колко време изплащат пари от данъчното във Финландия, след като при работа там съм надвнесла данък и при неговото преизчисляване ми казаха че трябва да ми се върнат някакви пари.

# 571
  • Финландия
  • Мнения: 169
Надвнесените данъци се връштат декември. За 2015 година е 3.12.2015.
Трябва да имаш сметка в банка, където се превеждат.

# 572
  • Мнения: 2
Благодаря за отговора. аз работих там 2013 г. а чак сега-февруари 2015 г. ме уведомяват за това.  Стори ми се малко странно , но значи да чакам декември Simple Smile

# 573
  • Мнения: 2
Здравейте Simple Smile Предстои ми командировка до Вааса и искам да ви попитам за климатичните условия там? Командировката е в периода от края на май до средата на юни. Какви са ориентировъчно цените на обществения транспорт и на храната?

# 574
  • Мнения: 55
Здравейте, виждам че темата не е много активна, но е хубаво да обменяме опит когато имаме нужда. Аз живея във Вантаа от почти година. От началото на януари ходя на курс по фински език в Axellkoulu.

Gaia, времето през този период е променливо, може да стане топло (около 20 С), но може в някои дни да е доста хладно (6-7 С). Миналата година през юни в Лапландия валя сняг  Sad  Вааса не е в Лапландия, но все пак имай предвид, че може да бъде студено. За транспорта във Вааса незнам какви са цените, в Хелзинки билета в региона е 3е, когато дестинацията е по-дълга е 5е, има карти, с които се ползва намаление. При закупуване на билет за автобус, той е валиден в рамките на един час. Съответно могат да се сменят автобуси през това време без да се купува нов билет. Храната в ресторантите по принцип е скъпа, по-евтино излиза ако се готви в къщи.
Ако имаш още въпроси пиши, ако съм на ясно ще ти отговоря  smile3525

# 575
  • Финландия
  • Мнения: 169
Храната в ресторантите е скъпа- и по 20-25 евро. През деня има мену за деня-около 7-8-9 евро. Най-изгодни са кебапите-пицарии- за 5-6 евро поминаваш. Ако си в командировка дали няма да има стол във фирмата-там обяда е 5,20 (по спомени от 3 години за храната в стол)?

Lina_01, колко време ти е курса? На всяка цена на края на курса отивай на YKI-3 - трябва после навсякъде.

# 576
  • Мнения: 55
Курса е общо 1 година, до ниво В1 (включително). От 29ти Май започвам kieliharjoittelu за 4 седмици, а последните 2 месеца и половина от курса е työelämä (отново стаж) и след това може да имам шанс да започна работа там, където съм била на стаж.
Ако е необходимо ще се явя на този изпит, ще видим как ще се развият нещата:)

# 577
  • Финландия
  • Мнения: 169
Lina_01, mиналата година водех в такъв езиков курс за чужденците часовете за работа, интерву за работа, трудов договор, отпуски, данъци, култура на работното място....всичко за работата, но пречупено през погледа на чужденец. Та оттам имам горчив опит за някои фирми, които взимат на практика, но после дори и нямат намерение да назначават на работа. Та попитай учителката- може и да ти каже (те си ги знаят) кои са тези фирми.

 Относно YKI3- учи сега съвестно-изпита е на базата на ученото в курса. Този документ са започнали да го искат ако кандидатстваш за работа, независимо от мястото. Ако имаш някакви въпроси- питай.Все някои ще знае да ти отговори.

# 578
  • Мнения: 55
Благодаря за инфото Viiviia. Да, учим всичко, свързано с култура на работното място- поведение и т. н. Със сигурност има неща, които не са изрядни. Много пъти работодателите ощетяват чужденците, като не им дават реалната заплата, цялата полагаема отпуска, допълнително заплащане за лятната отпуска, както е по закон тук... Например на моя мъж не му плащат допълнително за лятна отпуска, а скоро си беше счупил пръста на крака на работа и сега не искат да му изплатят обезщетение за трудова злополука.

# 579
  • Финландия
  • Мнения: 169
Lina_01и тук в последно време се наблюдават шмекерии по отношение на чуждестранните работници. Но в повечето случаи чуждестранния работник е сключил договора си за работа не директно с финландския работодател, а с посредническа фирма (естонска, полска, българска....). И в много случаи част от парите му, изплащани за отпуска отиват като комисионна там. А ако фирмата в която работи мъжа ти е финландска и с данъчен регистрационен номер- нищо по-лесно от това- жалвате се директно на профсъюзите (те само това чакат да сдъфкат някои некоректен работодател).

 Не казваш за кой пари за отпуска става въпрос: за lomaraha, или за lomaltapaluraha (от курса сигурно ти е ясна разликата и затова го пиша на финландски). Имай впредвид, че lomaltapaluraha се изплаща когато се върнеш от отпуска (в някои случаи половината от нея- когато излизаш в отпуска и втората половина- когато се върнеш след отпуската). А може и изобщо да не се получава- това зависи от трудовия договор (масово фирмите искат да махнат това "завоевание").

 Колкото до трудовата злополука- не знам случая и не мога да коментирам. Типична грешка на чужденците е, че веднага не информират работодателя и не попълват бланката, която отива в застрахователната компания). Това трябва да се направи веднага (там се описва какво се е случило, точен час, спазена ли е безопасността на работа и т.н.). Ако се е случило по време на път от, или до работата не трябва да е имало отклонение от маршрута- напр. до магазина, или да се вземе детето от детската, или да си побъбрим с приятел). Не знам какво разбираш под обезщетение за трудова злополука: работодателя плаща болничните му (по минимална, или средна работна ставка (пак зависи от договора му за работа)) и се задължава да поема всички разходи свързани с рехабилитация и лечение (искат да го направят максимум три години, но засега още не е излежал този закон). Друго обезщетение няма.....(е, има, но те са такава рядкост, че надали ви засяга).

 И друго- чуждестранния работник на практика е по-евтин от финландския. Това е възможно, защото чуждестранни фирми имат право да кандидатстват за изпълнение на дадена поръчка или проект. Печелят го, защото изпълнението им струва по-евтино. Е откъде те ще го изпълнят по- евтино: разбира се с по-ниските заплати на чужденците.... Май много сложно го обясних.....

# 580
  • Мнения: 55
Всъщност не съм наясно с тези термини на фински, още не сме стигнали до там на курса  Simple Smile  Преди време ми беше споменал мъжа ми, че не му изплащали колкото му се полага за отпуската, но сега ми казва, че са изрядни. Понякога му режат малко от заплатата (най-4есто извънредния труд), но след като се обади и говори със супервайзора, се поправят грешките. За трудова злополука е вярно, че не се изплаща нищо повече от заплатата и лечението, аз не съм била наясно. Към фирма ISS работи, но това е временно. Той се дипломира декември в Хелзинския университет и сега също учи фински, за да може да вземе финландско гражданство и да си намери работа по специалността.

# 581
  • Бургас
  • Мнения: 6 591
Здравейте финландски момичета!
Извинете,че влизам в темата ви.
Утре летим за Хелзинки,а оттам с кола до едно селце Кинари,където почиваме трета поредна година.Не знам дали е точно селце,това са къщи,които се дават под наем,разположени в гората на брега на езеро.Обаче всяка година времето успява да ме изненада.Първо беше много студено,другото лято беше жега и само дето мъкнах якета и боти.
Можете ли да ме ориентирате каква ще е прогнозата?
Селцето се намира между Весилахти и Нокиа,дано ги изписвам правилно.Явно има някакъв микроклимат,който се разминава с данните по метеосайтовете.
Ако има сънародничка,която да живее в този район,моля да ме ориентира какъв багаж да приготвя-леки якета,дебели якета,жилетки. Laughing
Ако нямам инфо,награбвам всичко.
Хубав ден желая на всички!  bouquet

# 582
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Аз съм в Швеция и едва ли мога да съм много полезна, но според нашите сайтове го дават в Весилахти межуд 10/20 градуса средно  за идващите 2 седмици. Не открих точно селцето, където ще сте на почивка. Важно е да имате добро настроение  Simple Smile !Приятна почивка !

http://www.klart.se/v%C3%A4der-vesilahti.html

# 583
  • Бургас
  • Мнения: 6 591
Благодаря ти много! Hug
Значи при къщичките ще бъде още по-студено.
Взимаме топлите дрехи,а настроение ще има. Grinning
Толкова е спокойно там! Heart Eyes

# 584
  • На остров
  • Мнения: 13 498
А вие от къде летите за там, ако не е тайна  Hug ?
Не знам за дебели дрехи, но за противокомарно със сигурност ще ви трябва Sunglasses .
При нас тази година са ужасно много комари и предполагам и там е така.

Общи условия

Активация на акаунт