Какъв подарък за Ханука?

  • 4 195
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091
Като кажеш Ханъка и евреи, всеки се хвърля на 8 (не 7!!!)-свещници...А твоите 3 хазяйки най-вероятно ги ринат с лопата тия свещници....Не за друго, а защото всеки се мята да им подарява такива неща. Подари им бутилка СКЪПО вино със СИНЯ панделка на него. Щом са 3 бабки, ханъкхи Laughing, подари им 4 пумпала, да се радват, докато си пият синьото вино на 8-свещния свещник...:




или ей такива ханъкски сладки, задължително в синя панделка....

Обаче има една анатема в цялата работа...като ги слушам как произнасят ХаникХа...все ми бие на Хайнекен, пък тва е една прилична бирга все пак.... Laughing Flutter, след Загорка и Пилзнер...


Ох аз пропуснах да уточня....Тези всички предложения са много хубави, но проблема е, че те и трите са диабетички, освен това не пият алкохол.
 newsm78
Така че идеята за свещника или свещи май повече ми допада...или нещо за вкъщи...
Благодаря!

# 16
  • Мнения: 1 493
Последно 7, 8 или 9 са свещите в свещника !
Не съм запозната, но съм много любознателна, ако имате желание обяснете по-подробно, колко са , какво символизират и т.н.
 Praynig

# 17
  • Мнения: 2 257
Последно 7, 8 или 9 са свещите в свещника !
Не съм запозната, но съм много любознателна, ако имате желание обяснете по-подробно, колко са , какво символизират и т.н.
 Praynig

Hanukkah is also known as the "Festival of Lights" because in each synagogue, a holy lamp burns above Jewish scriptures. The light represents a symbol, being the strength of God. Hanukkah is celebrated by lighting of a candle on the Menorah (candle holder) holding nine candles. Eight candles represent the days the oil of the temple lamp lasted. The ninth candle known as Shammes , is a helping candle. The Shammus is the first candle that is lit, and used to light the rest of the candles. The candles are are lit just after the sun goes down. Families sing a Hanukkah song while watching the candles burn.

               

Хабер си нямам от евреи, ма съм си любознателна Flutter...Майтапя се, така пише в Гугъл просто...

А ето и защо и как се използва 9тата свещ
: What to Light
Buy or make a Hanukkah Menorah (also called a Hanukkiah). The Menorah should have eight candle holders in a row and a separate candle holder for the "Shamash." The Shamash candle is used to light the other eight candles since it is forbidden to use the Hanukkah lights for any purpose other than viewing.





Последна редакция: пн, 26 дек 2005, 07:46 от G&J

# 18
  • Мнения: 1 493
Благодаря ти, G&J !
 HugИсках някой да ми обясни за традициите свързани с празника, но като няма риба и рака е риба !
Излиза, че свещите са 9 ! newsm78

# 19
  • Мнения: 2 257
Благодаря ти, G&J !
 HugИсках някой да ми обясни за традициите свързани с празника, но като няма риба и рака е риба !
Излиза, че свещите са 9 ! newsm78

Oффф Joy Hug Te и други са го казали, от Израел - с 8 свещи е свещника, по принцип, но деветата е за подпалване на другите 8, защото те- 8те, са за гледане само, не и за подпалки. По принцип свещника има 8 гнезда, като свещената 9-та свещ служи за запалване на другите 8 в него. Деветата свещ понякога е отделно, в отделен свещник,

понякога се явява "9-тата дупка на свещника".... Понякога свещниците се продават с 8, понякога с 9 гнезда- зависи кой как си пали свещите. Но аз съм убедена, че 3те бабки на Тандури си имат всякакви атрибути, както и всякакви свещници, както с 8, така и с 9 гнезда; с отделна 9та свещ, както и с 9 накуп....Абе еврейска му работа Crazy Затова пуснах снимки на свещници с 8 гнезда, но има и такива, за подпалващата свещ.....


  или дори

Аз си нямам работа тая нощ, но да ти кажа Mr. Green - горе писах защо, дано разбираш английски, ето ти пак: инструкции и символизъм и традиции на Хайнекен Joy



Последна редакция: пн, 26 дек 2005, 08:43 от G&J

# 20
  • Мнения: 1 493
Сърдечно ти благодаря !  Hug
Започвам , да повишавам образованието си !
 newsm10 beer cheers beer2 Drunk smile3501

# 21
  • Мнения: 1 366
Е-хе, браво момичета - добре се справяте, хич не ви трябвам  Wink. За традициите бях писала в една тема за евреите неотдавна.

Ханука е свързана с падането на втория еврейски храм, който е завзет от римляните някъде около 63 год преди новата ера. От него, впрочем е и стената на плача. Та казват станало Чудо, когато едно малко канче с олио стигнало да потдържа светлината цели осем дни. За това символа на Израел е тази "менора", която има 9 гнезда - 9-тото е "подпалвача". Всеки ден от Ханука се пали по една свещичка и свещника се слага на прозореца. Ядат се понички, защото са пържени (веднъж бях питала един мноооого религиозен защо именно понички, а той ми казва, че със същата сила и чипса ставал) и има много песни за героизма на Йеуда Макаби и синовете му, които вдигат въстание, което бива потушено, разбира се... Децата играят с пумпали на които пише - голямо чудо стана тук. От разкази зная, че тези, които не са тук пишат - голямо чудо стана там.

Между другото, прави ми впечатление, колко празниците са еднакви като смисъл : светлина, топлина, уют... хубаво нещо са празниците, а  Flutter

Бъдете здрави!!!  Hug

Последна редакция: пн, 26 дек 2005, 10:13 от maikata

# 22
  • Мнения: 1 493
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО !

 Hug  Praynig  Peace

Happy Hanukkah !

# 23
  • Мнения: 2 952
  Свещите са 9 ......едната е  главната  свещ от която се запалват 8-те, но  символа е 8.Главната  свещ се пали всеки ден +още  една и така .....8  дена се пали  главната  свещ и се  прибавя по още  една  ....на   осмия  ден  се  запалват вече   8-те  свещи (+главната =9).Празнува се  чудото ,което е  станало за тези 8  дена(това  е друга тема) Grinning
  Има начин по който се палят и как се подреждат.Палят се от ляво на дясно , всеки ден  по  една свещ се прибавя +главната , която е  всеки ден.Пали се вечер (  тъмно )  и се поставя  до прозореца , за да се  вижда  свещника от  вън. Simple Smile  Някои го  слагат най-малко до вратата , та който  влиза на гости поне  да  го  види.

Общи условия

Активация на акаунт