Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 6

  • 152 504
  • 759
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 107
pantera666, barfly - благодаря ви за включването!

Аз също прочетох документа, който pantera666 е пратила. Дивиденти се споменават. Но ето какво пише за тях:

Извън изброените всички други необлагаеми по ЗОДФЛ доходи и придобивки на членовете на семейството не се включват в дохода му по смисъла на §1, т.2 от ЗОДФЛ. Такива например са дивидентите, независимо от техния размер, които се облагат по ЗКПО. Такива са и печалбите по чл.12, ал.1, т.11, 13 и 14 от ЗОДФЛ, както и другите плащания, посочени в този член.

Прегледах пак и ЗСПД и ето какво е тълкуванието на доход съгласно § 1, ал.2

2. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) "Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на месечните добавки за деца с трайни увреждания, изплащани по реда на чл. 43 от Закона за интеграция на хората с увреждания, добавката за чужда помощ на инвалидите по чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите, получени по този закон.

Към момента, аз не намирам правен текст, който да регламентира включването на дивидентите в този доход, дори напротив. Ако сте на обратното мнение, моля кажете на база на кой текст / разпоредба?
 

# 301
  • Мнения: 43
Здравейте, извинявам се ако въпросът вече е обсъждан, но искам да попитам:
Имам ли право на еднократната помощ при бременност, АКО съм здравно и т.н. осигурена, но в последните 2 години не съм работила и ми се полага социално майчинство? Ако да, тъй като вече съм  влязла във въпросните 45 дни преди термина - има ли срок, в който трябва да подам документите?

# 302
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, извинявам се ако въпросът вече е обсъждан, но искам да попитам:
Имам ли право на еднократната помощ при бременност, АКО съм здравно и т.н. осигурена, но в последните 2 години не съм работила и ми се полага социално майчинство? Ако да, тъй като вече съм  влязла във въпросните 45 дни преди термина - има ли срок, в който трябва да подам документите?

на тази помощ си имала право,ако доходът на човек ви е под или равен на 350 лв бруто
но документите се подават 45 дни преди термина т.е изпуснала си срока
все пак ако отговаряш на критериите,опитай в социалните

# 303
  • Мнения: 221
Здравейте, извинявам се ако въпросът вече е обсъждан, но искам да попитам:
Имам ли право на еднократната помощ при бременност, АКО съм здравно и т.н. осигурена, но в последните 2 години не съм работила и ми се полага социално майчинство? Ако да, тъй като вече съм  влязла във въпросните 45 дни преди термина - има ли срок, в който трябва да подам документите?

Вземи удостоверение от гинеколога си, доход на съпруга, ако имаш брак и отиди в социални.Ако отговаряш на всички критерии имаш право да вземеш тази помощ.Побързай.

# 304
  • Мнения: 224
Здравейте, извинявам се ако въпросът вече е обсъждан, но искам да попитам:
Имам ли право на еднократната помощ при бременност, АКО съм здравно и т.н. осигурена, но в последните 2 години не съм работила и ми се полага социално майчинство? Ако да, тъй като вече съм  влязла във въпросните 45 дни преди термина - има ли срок, в който трябва да подам документите?

на тази помощ си имала право,ако доходът на човек ви е под или равен на 350 лв бруто
но документите се подават 45 дни преди термина т.е изпуснала си срока
все пак ако отговаряш на критериите,опитай в социалните

Защо да е изпуснала срока? Молбата се подава през периода от 45 дни преди определения ВТР. Линийката И показва, че е точно в период на подаване на молбата.  bisera75 е написала какви докумети са необходими.

# 305
  • Мнения: 3
Колко сега трябва да е месечния доход за да получиш месечни добавки за дете и по време на майчинството получават ли се?

# 306
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Колко сега трябва да е месечния доход за да получиш месечни добавки за дете и по време на майчинството получават ли се?
350лв, получават се по всяко време, когато отговаряте на условията.

# 307
Здравейте! Днес получихме писмо, че ни отказват детски надбавки защото надвишаваме прага от 350лв с 25лв искам да попитам след колко време може пак да опитаме да кандидатстваме  за детските?От януари започнах да вземам майчинство и доходите ни ще паднат. Според свекърва ми ( бивша счетоводителка ) трябва да изчакаме 6 месеца, но и тя не е сигурна.

# 308
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Днес получихме писмо, че ни отказват детски надбавки защото надвишаваме прага от 350лв с 25лв искам да попитам след колко време може пак да опитаме да кандидатстваме  за детските?От януари започнах да вземам майчинство и доходите ни ще паднат. Според свекърва ми ( бивша счетоводителка ) трябва да изчакаме 6 месеца, но и тя не е сигурна.
Всеки месец може да подавате документи. Добре е първо да си смятате дохода, за да не се разкарвате напразно. В момента, в който дохода за 12 мес. назад на член от семейството е под 350 лв. може да подадете документи.

# 309
  • Мнения: 372
Здравейте!
Днес опитах да подам документи за детски, но ми отказаха да ги приемат, защото на служебната бележка от работодателя брутното трудово възнаграждение било 0.00 лв. А то е такова, защото съм самоосигуряващо се лице, съдружник в ООД. Дефекто нямам изплатени доходи. Посъветваха ме да пиша вместо 0.00 лв 420 лв, което е минималния осигурителен доход, но аз не съм се осигурявала на тази, а на по-висока база...А и какъв е смисъла да се пише нещо различно от 0,00 лв - не става ли документ с невярно съдържание???

Моля за вашите мнения - правомерно ли ми отказват приемането на документите с 0.00 лв БТВ?

# 310
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте, имам няколко въпроса относно помощите, които се дават при раждане.
Родих на 09.04.2012г. Терминът ми беше на 08.04.2012, а болничният от 45 дни преди раждане ми започва от 23.02.2012. Семейство сме аз и двете ми деца.
- Еднократната помощ при бременност има ли някакви ограничения за доход? Удостоверението за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца от коя дата до коя трябва да е? /ако е възможно с точни дати/ Късно ли е сега да подам тази молба, след като вече съм родила?
- МЕСЕЧНИТЕ ПОМОЩИ ЗА ДЕТЕ ДО ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ - за тях удостоверението за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца от коя до коя дата трябва да е и този месец ли да ги подам или следващия? Досега не получавах детски.

Предварително благодаря на желаещите да ми отговорят Heart Eyes

# 311
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте, имам няколко въпроса относно помощите, които се дават при раждане.
Родих на 09.04.2012г. Терминът ми беше на 08.04.2012, а болничният от 45 дни преди раждане ми започва от 23.02.2012. Семейство сме аз и двете ми деца.
- Еднократната помощ при бременност има ли някакви ограничения за доход? Удостоверението за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца от коя дата до коя трябва да е? /ако е възможно с точни дати/ Късно ли е сега да подам тази молба, след като вече съм родила?-искаш да ползваш тази помощ, загото нямаш необходимият осиг. стаж? Осигурена ли си всъщност?
- МЕСЕЧНИТЕ ПОМОЩИ ЗА ДЕТЕ ДО ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ - за тях удостоверението за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца от коя до коя дата трябва да е и този месец ли да ги подам или следващия? Досега не получавах детски. - Брутните доходи на семейството за 12 календарни месеца назад, преди месеца в който ще подадеш декларация. Ти ще я подаваш май месец, така че доход за 05.2011-04.2012
Предварително благодаря на желаещите да ми отговорят Heart Eyes
Имаш право и на еднократна помощ за родено дете, тя е без оглед на доходите.

Честита рожба!   bouquet

# 312
  • Перник
  • Мнения: 396
Ала-Бала, благодаря ти  bouquet И в тази тема много мило отговаряш на въпросите ми.
Осигурена съм, имам и стаж. Само че, не е ли късно да подам тази молба и има ли срок за нея?

# 313
  • Мнения: 221
Здравейте!
Днес опитах да подам документи за детски, но ми отказаха да ги приемат, защото на служебната бележка от работодателя брутното трудово възнаграждение било 0.00 лв. А то е такова, защото съм самоосигуряващо се лице, съдружник в ООД. Дефекто нямам изплатени доходи. Посъветваха ме да пиша вместо 0.00 лв 420 лв, което е минималния осигурителен доход, но аз не съм се осигурявала на тази, а на по-висока база...А и какъв е смисъла да се пише нещо различно от 0,00 лв - не става ли документ с невярно съдържание???

Моля за вашите мнения - правомерно ли ми отказват приемането на документите с 0.00 лв БТВ?




Аз смятам, че в удостоверението за доход трябва да се пише сумата върху, която си осигурявана.Нали на базата на тази сума сега получаваш болничен?

# 314
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Ала-Бала, благодаря ти  bouquet И в тази тема много мило отговаряш на въпросите ми.
Осигурена съм, имам и стаж. Само че, не е ли късно да подам тази молба и има ли срок за нея?

След като си осигурена, ще си получаваш обезщетение от НОИ. На тази помощ в случая нямаш право. От нея се възползват майки без стаж или неосигурени, съответно с доход до 350лв на член от семейството.

Общи условия

Активация на акаунт