За парното и топломерите.....отново.

  • 9 840
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 349
Като нямате топломери, може да си слагате колкото радиатори искате. Като писнат комшиите, ще се принудите да си сложите.
Какви комшии да пищят. Целият вход няма топломери, поради не знам какви си причини. Това е заявено и в Топлофикация.  Tired

Ами след като нямате топломери би трябвало да плащата спрямо кубатурата на апартаментите. А след като ти твоя го отопляваш не с 2 ами с 10 радиатора /примерно/, топлината от останалите 8 ще се разпредели на съседите, които са си с по 2. А като им дойдат по-високи сметки, ще се чудят, ще се чудат и като открият виновника, т.е. тибе, ще поискат да си сложите вкички топломире. А защо нямате топломери след като беше задължително не знам.

# 31
  • Мнения: 4 300
П.П. Наскоро търсех жилище. При един от огледите ми казаха, че при тези хоризонтални инсталации процента за "общи" части е 6% от сметката на всеки отделен абонат /да споделят живеещите в такива блокове дали е така?/. За сравнение - процента при вертикалните инсталации е около 40%.
Ние сме в ново жилище, цялата инсталация е в плочите, а топломерът е един за цялото жилище на специално табло ( което пък си има кранчета за всяка стая, но са не на радиатприте, а на самото табло).
Плащаме много малки сметки за парно, или по скоро плащахме, защото сега не живеем там. Но явно и сградата ни е много топла, защото Т е 19 градуса ( този уикенд) без изобщо да е пускано нищо. И при най големите студове на стълбището, където няма радиатори, температурата не е падала под 14 градуса, дори в онези зими преди 2-3 години с -15 градуса.
Сумата за общите части беше около 60 лв/сезон за миналата година, апартаментът ни е голям и на етаж с голям % общи части ( мисля, че се плащат съобразно него, но не съм се задълбочавала).
Та с две думи- много съм доволна от това решение с един топломер за жилище и без тръби по общите части, сваляния на радиатори, пломбирания и т.н.  Не съм много бедена, че е 6%, по скоро около 12%, но смятам по спомен, а си зависи според мен каква Т се поддържа, у дома около 21-22. А, и дали вадиш топлата вода от сметките, защото 12-те ми процента по горе са с включена топла вода.

# 32
  • София
  • Мнения: 23 097
Naddya, ако ползвахме повече радиатори от заявеното, нямаше да сме се оборудвали с климатици, които да стоят заковани на 26 градуса.  Peace Но след твоите разяснения, съм повече от убедена, че във входа ни има хора, които крадат, та се пукат. Последната ни сметка го доказва.  ooooh!

А като им дойдат по-високи сметки, ще се чудят, ще се чудат и като открият виновника, т.е. тибе, ще поискат да си сложите вкички топломире. А защо нямате топломери след като беше задължително не знам.
Хайде да не се впускам в подробности как наши познати с наличие на топломери откачат и закачат радиатори.

# 33
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826

Хайде да не се впускам в подробности как наши познати с наличие на топломери откачат и закачат радиатори.

Някои абонати си откачат направо топломерите.Така е дори по-лесно.

# 34
  • Мнения: 750

Хайде да не се впускам в подробности как наши познати с наличие на топломери откачат и закачат радиатори.

Някои абонати си откачат направо топломерите.Така е дори по-лесно.

След като видях 390лв за ноември, морала е на път да ме напусне..... ако знам как се махат топломерите, съм склонна да постъпя "демократично" #Cussing out

# 35
  • Мнения: 22
Здравейте, сигурно въпросът ми ще ви се стори леко глуповат, но понеже не мога да се ориентирам и за пръв път ползвам услугите на Топлофикация, дали има някой, който може да ми обясни как да разбера след излизането на изравнителната сметка за отоплителния период дали аз дължа пари или топлофикация трябва да ми връща? Предполагам, че + пред сумата ще означава, че аз трябва да давам , а ако е - те да ми връщат или пък ще бъде изписано по някакъв начин на фактурата какъв е резултатът от засичането?

P.S. извинявам се ако въпросът ми не е за тук, но не намерих по-подходяща тема нито някакъв отговор   Wink

# 36
  • Мнения: 2 024
Ако имат да ти връщат пари пише сума за получаване.
Ако имаш да даваш, пише сума за доплащане.

Ние все още не сме получили официалните изравнителни сметки,
но получихме такива, да ги нарека ориентировъчни.
А ако нямаш такива бележки, отиваш с абонатния номер и "собственика на  парното"
в Топлофикация и се обяснявате на място.
Вече изплащат парите, днес имаше опашка.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз вчера проверих окончателната сметка в сайта на Техем и пак се ядосах. За втора година след ориентировъчната сметка 1-2 апартамента подават възражение и съответно окончателната ми излиза на по-висока сума (предполагам, за сметка на техните), но нея вече не мога да обжалвам. А тази година сме ползвали парно буквално за 5-6 дена. Не видях никъде дали обжалването се заплаща, но ако това е номерът, другата година и аз ще обжалвам...

# 38
  • Мнения: 2 681
А тази година сме ползвали парно буквално за 5-6 дена. Не видях никъде дали обжалването се заплаща, но ако това е номерът, другата година и аз ще обжалвам...
Да сте ползвали. Как не може да разберете, че колкото повече го пестите и не го пускате - после плащате повече за сградна инсталация.
А и за друг вид отопление сигурно давате пари паралелно със парното.
Обжалването не се заплаща. Има срок, в който може да се оспори прогнозната сметка.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Мисля, че ти не разбра.
Проблемът не ми е в това колко плащам за сградна инсталация - а в разликата между прогнозната и окончателната сметка на база на оплакване от (тази година) 1 апартамент от общо 80.

И пак погледнах откъде идва тази разлика:
Общият разход на сградата е един и същ в двете фактури, моят разход в дял. единици също. В прогнозната фактура общият разход на сградата за топла вода е по-нисък, отколкото в окончателната, а за отопление - по-висок.
Оттам магически разходът ми в квт/ч за топла вода, отопление на имот и сградна инсталация е по-висок в окончателната сметка.

# 40
  • Мнения: 40 950
И пак погледнах откъде идва тази разлика:
Общият разход на сградата е един и същ в двете фактури(няма начин да не е така. Този разход се мери реално и не може да се промени от някаква рекламация), моят разход в дял. единици също (и това е нормално, нали единиците са отчетени и не се променят). В прогнозната фактура общият разход на сградата за топла вода е по-нисък, отколкото в окончателната, а за отопление - по-висок.
Оттам магически разходът ми в квт/ч за топла вода, отопление на имот и сградна инсталация е по-висок в окончателната сметка.

Единственото реално физически измеримо нещо в цялата работа е количеството топлина, което е влязло и останало в сградата. Как ще се разпредели тази енергия между живеещите е едно сложно уравнение, в което участват единиците на твоя топломер (но без да означават нещо сами поне себе си), показанията на водомерите за топла вода и загубите. Прогнозната сметка е на база на това уравнение. После ако някой с рекламация измени някой параметър на уравнението е ясно, че това ще се отрази на друг параметър, защото крайният резултат е фиксиран.  И да, тази схема не е абсолютно точна и справедлива, но е единствената възможна при старите инсталации. И работи доста добре ако не се краде и всички се отопляват. Проблемите идват главно при "ненормално" поведение на някой отопляващ се.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Това в червеното го разбирам, логиката почва да ми се губи, когато виждам по-нисък общ разход за отопление във втората фактура, а моят личен въпреки това излиза по-висок.
Може и аз да съм глупава да не разбирам всичките нахвърляни числа там, но ме гложди да не мога сама да стигна до резултатите, които са ми показали, съответно имам чувството, че ме премятат нещо. Simple Smile

П.П. Минах през всички изравнителни сметки за последните 5 години и мисля, че стигнах до някакво задоволително обяснение.  Crazy

Последна редакция: чт, 18 авг 2016, 12:46 от szervusz

# 42
  • Мнения: 40 950
Успокой се с това, че ако има измама тя не е от Техем или Топлофикация, а от съседите. Топлофикация си иска своето по топломера. В идеалния случай Техем няма причини да иска да натовари един абонат за сметка на друг абонат. И остава измамите и тарикатлъците да си ги правят един на друг съкооператорите. Ако един някак си докаже по-малка консумация разликата неизбежно се поема от друг. А какви точно са алгоритмите на топлинните счетоводители никой не знае, фирмена тайна са Twisted Evil

# 43
  • Мнения: 1 253
При мен ситуацията е следната: старах се да правя икономии тази зима, освен това имам и нова дограма. По топломери, количеството изразходени калории са намалели с около 30%. Обаче, получих сметка, че трябва да доплащам 300 лева за сезона. Аз очаквах да ми връщат пари.... Това е за парното, топлата вода не я включвам). Искам да се оплача, защото вече ми омръзна, сметките всяка година се доста високи и все си мислех, че аз съм небрежна.

Някой има ли предложения как да подходя? Към Техем или Топлофикация? Какво да поискам - преразглеждане?

Общи условия

Активация на акаунт