Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 392
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 195
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
Ми ние няма да представим бележки с неверно съдържание, просто ще представим такива с реален доход.
Моя мъж получава 850лв, а го осгуряват на 390 с бележка с този доход никой няма да ни даде кредит.

# 196
  • Мнения: 132
Здравейте,
ипотечния кредит може да бъде със законна или с договорна ипотека. Бихте ли споделили кой според вас е по-изгоден вариант за купувача.

# 197
  • Мнения: 646
Законната ипотека е по-евтина като разноски. Банката трябва да ти отпусне целево парите за покупка на имота и нищо друго.

# 198
  • София
  • Мнения: 980
Моля за глас тук, в подкрепа на омбудсмана срещу БНБ, той за сега ни е единствения защитник, на всички, дето сме теглили кредити.
https://www.facebook.com/DaPodkrepimOmbudsmanaSresuBankite

# 199
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
Законната ипотека е по-евтина като разноски. Банката трябва да ти отпусне целево парите за покупка на имота и нищо друго.
Това не го разбрах  newsm78

# 200
  • София
  • Мнения: 980
Законната ипотека е по-евтина като разноски. Банката трябва да ти отпусне целево парите за покупка на имота и нищо друго.
Това не го разбрах  newsm78

Пълен отговор на въпроса ти
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=20&t=10506

# 201
  • Мнения: 646
Законната ипотека е по-евтина като разноски. Банката трябва да ти отпусне целево парите за покупка на имота и нищо друго.
Това не го разбрах  newsm78
Имам предвид, че законовата ипотека може да се направи само, когато предназначението на средствата по кредита е за закупуване на имот. Не може законова ипотека да обезпечава ремонтни дейности, както и такси по кредита, за които са отпуснати пари от самия кредит.

Не знам дали ме разбра.

"Законовата ипотека се учредява без участието на нотариус, в точно определени от закона случаи, не въз основа на нотариален акт, а въз основа на предвиден от закона акт (съдебно решение, договор за кредит, административен акт за отчуждаване на недвижим имот).  В практиката често се учредява законна ипотека в полза на банките върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, придобити изцяло или частично чрез ползване на банков кредит."

Тъй като не се учредява при нотариус, разноските са по-малко отколкото в договорната.

Последна редакция: чт, 02 авг 2012, 11:19 от тинки

# 202
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
Благодаря ви за отговора   bouquet
Значи е по изгодна законовата от гледна точка на разходите.

# 203
  • Мнения: 132
Ами не е вярно , че законната ипотека е по-евтина http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/QnA/predstoi-mi-da-zakup … b37756b2672549cf/ точно обратното по-скъпа е, но още не мога да си изясня кое я прави по -сигурна за купувача.

Последна редакция: чт, 02 авг 2012, 11:44 от ANI.F

# 204
  • София
  • Мнения: 980
Договоната ипотека е по-сигурна за банката, това е нотариален акт за залог апартамент, който вече имате. Вероятно това я прави по-евтина, но защо си мисля, че основна роля играе таксата на нотариуса и държавните такси. И двете стъпват на материалния интерес, сигурно процента е различен.

# 205
  • Мнения: 646
Моите уважения към "Моите пари", сонбственикът на фирмата ми е бил шеф, но това НЕ Е ВЯРНО!
Ако прочетете следващия коментар ще видите какво има предвид автора:
"Поради тази причина банковите институции приемащи за обезпечение законна ипотека върху недвижим имот са склонни да предоставят заеми с по-високи лихвени проценти, отколкото предоставят при сделка с договорна ипотека. Именно поради това твърдим, че законната ипотека е по-скъпа от договорната, въпреки, че участието на нотариус не е задължително."

Той говори за цена на кредита (политика на банките???), а не за разходи по самата сделка.

Ако условията по кредита са едни и същи за двата вида ипотека, със законова ипотека ще си намалите съпътстващите разходи!


Това, което не може да стане при законова ипотека е следното:
не може да се отпусне по-голям кредит от цената по договора, т.е. не може да впишете "фиктивна" сума за покупко-продажба, а остатъка от цената да го водите като кредит за ремонт, например.

Пиша в темата от личен/професионален опит, а не от обща култура  Peace.

# 206
  • Мнения: 2 259
С две думи събирам пари да рефинансирам кредита си.Сега вноската ми е 673лв без такси,застраховки и др.Теглих 80 000лв  2007г. за 25г./ипоте4ен/Тогава вноската бе 495лв.
Ходих да питам в ДСК за намаляне,но нямали опция.Или да превалутирам  или рефинансирам.
Мисля си още.Сега нямам лев да направя някоя маневра,но предстои.Мои познати при сегашните условия и същата сума плащат вноски около 500лв
Има ли смисъл да правя нещо или да стискам при сегашното положение? newsm78

# 207
  • Мнения: 5 178
Вали, ДСК ги отсвири, защото няма да ти намалят лихвата, сега принципа е "когото сме  хванали ще го дерем" Изобщо внимавайте с тези БЛП/Цена на ресурса и други глупости
Лихва над 8% по ипотечен в лева и над 10% за потребителски е лудост, сега индексите са ниски и спреада - фикс. надбавка им остава голяма, индексите могат или да се задържат или да се качат, т. е лихвата ви може да се запази за 1-2 год още и след това да започне да расте, но надбавката ще си остане..
Ако останете в ДСК при ниски индекси като ви кундяд с високи лихви, то смятайте, че вдигнат ли се индексите лихвата в ДСК пак полита нагоре..
За  съжаление сумата 80 хил не е никак малка и е трудно да се рефинансира има  много причини
- спад в цената на обезпечението, особено ако е панела много се мръщят и няма да ви дадат кредит >60% от цената на панела
- нотариални такси, ами една такава гимнастика е 2-3 хил лв.

# 208
  • Мнения: 2 741
 Темата е много много полезна, благодаря ви за разясненията   bouquet

 Мъжа ми е военен и не искат да му превеждат заплатата на друго място освен ДСК и ПИБ. #Cussing out

 И се принуждаваме да теглим потребителски от 28 хил. лв за 10 год от ДСК ( в ПИБ не искаха да му дадат 28 хил. , а само 26 хил.  Tired ). В ДСК, ГПР ще ни е 11.04%. Не искам да споменавам отговорите на двамата инспектори с които обсъждахме кредита, когато ги попитах как се сформира лихвата, защото просто може да паднете. Най- умния отговор, който получих беше, че БНБ им я спуска  ooooh! В ДСК няма да имаме годишна такса за управление на кредита.
 Просто сме принудени там да теглим, тотално ни отказват да я превеждат на друго място, а без превод на заплата ще имаме и по- високи лихви по другите банки.

# 209
  • София
  • Мнения: 980
Направете го ипотечен, предложението на ДСК е 7% закована лихва за 3-5 години. До тогава може и да го изплатите, без наказателна такса за предсрочно изплащане.
https://dskbank.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/Individuals/c … ng/promotionkspj/
ГПР – 8,25%* – изчислено на база следните такси и лихви:

    * фиксирана лихва за първите 5 години – 6,79%;
    * променлива лихва за останалия срок – 7,79%;
    * такса оценка на имота – 120 лв. (за апартамент);
    * административна такса – 1,5% от размера на кредита;
    * годишна такса управление – 0,4% годишно върху остатъка на кредита;
    * месечна такса обслужване на разплащателна сметка с издадена дебитна карта – 1,25 лв.;
    * такса за плащане на две комунални услуги – 0,50 лв. месечно.

Общи условия

Активация на акаунт