Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 399
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 285
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Звънче, виж чл. 186 от ЗЗД.

Но да, трудно ще убедиш някой да плати нещо, като може и да не го плати...  Confused

# 286
  • Мнения: 2 286
Момичета, предстои ни и ние да влезем в това блато. Чета и си водя записки. Искам да попитам нещо, което нашата брокерка ми каза, но не съм сигурна дали е така: при прехвърляне на имота и купуването му с ипотечен кредит всички разходи по прехвърлянето били за сметка на купувача? Така ли е?

Ние също ще си поемем всички разходи, като продавачът дължи само 1/2 от сумата за данъчна оценка. Нотариалните такси са много високи.

Ние ще сме с ипотечен кредит от ПИБ, защото само те ни предложиха 100% от оценката на жилището и е с фиксирана лихва за първите 7г. Сега чакаме Удостоверението за тежести и във вторник ще ходим в банката да подаваме още документи. За щастие си имаме брокер, който много ни помага и улеснява, всичко обяснява по 100 пъти.
За капарото и всички други таксички и ремонта изтеглихме потребителски от Райфайзен.

# 287
  • софия
  • Мнения: 25 459
Момичета, в момента започвам да проучвам условията за отпускане на кредит от набелязани банки. За да не губя време, смятам да мина през тях и да оставя едно писмо за намерения. В него смятам да попитам за:
- Изисквания на Банката за отпускане на ипотечен кредит;
- Процент на отпуснатия кредит спрямо пазарната оценка на имота;
- Срок на фиксирана лихва по отпуснатия кредит;
- Начин на формиране на лихвата по отпуснатия кредит;
- Такса за предварително проучване;
- Такса за отпускане и обслужване;
- Годишна такса за обслужване и начин на формирането й;
- Възможност за гратисен период за главница при отпускане на кредита;
- Разлики в погасителния план – при равни месечни вноски или с намаляваща стойност;
- Такса за преразглеждане условията на кредита;
- Начин на формиране на месечните вноски за погасяване на кредита;
- Такса за предсрочно погасяване със собствени средства;
- Необходими документи при кандидатстване за ипотечен кредит.

Пропускам ли нещо? Трябва ли да питам за нещо друго?

Благодаря предварително за помощта  bouquet

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 09:06 от zvanche

# 288
  • Мнения: 5 178
zvanche, мини по банките и искай просто оферта по новия ЗПК  са длъжни да ти представят европейски единен формуляр - оферта за кредит, където да е отговорено на всичките ти въпроси. Също така имаш право да разгледаш предварително договора за кредит, въпреки че не са много щастливи от банките, когато го правиш. Имаш право да го изнесеш от банката и да го разгледаш на спокойствие и най-добре да си платиш 50 лв на юрист, който да го прочете Peace

# 289
  • софия
  • Мнения: 25 459
zvanche, мини по банките и искай просто оферта по новия ЗПК  са длъжни да ти представят европейски единен формуляр - оферта за кредит, където да е отговорено на всичките ти въпроси. Също така имаш право да разгледаш предварително договора за кредит, въпреки че не са много щастливи от банките, когато го правиш. Имаш право да го изнесеш от банката и да го разгледаш на спокойствие и най-добре да си платиш 50 лв на юрист, който да го прочете Peace
Не искам общите оферти. Тях ги има и в сайтовете им. В писмото съм посочила и индивидуални качества, т.е. предполага се да ми направят индивидуална оферта.
А мога ли с това писмо да поискам и договора за кредит? На кой закон (ЗПК ли?) и чл. да се позова в искането си за него?
Юристът е ясен. Но искам да събера всичко на куп, а не на час по лъжичка.

# 290
  • Мнения: 5 178
Eвропейския формуляр съдържа конкретна оферта към теб, то е един вид проекто договор

# 291
  • Мнения: 2 286
Звънче, отпускането на кредита и определяне на % от оценката на жилището зависи от доходите и кредитното досие, което имате, така че мисля няма начин на общ план да ти кажат.

Когато ние започнахме да проучваме за ИК, отидохме на място във всяка банка, в една таблица пишат дохода, пишат къде си получаваш парите, повечето банки искат при тях да си - от това се определя и лихвата, ако не си при тях ти предлагат да направите платежно нареждане от едната банка, в която е превода на заплатата ти автоматично да се прехвърлят в сметка към банката, която отпуска кредита. Другият вариан е шефът ти да се съгласи да ти превежда в определена банка. Най-добре е да тръгнеш от банката, в която си получаваш заплатата.

Т.е. за да ти направят индивидуален план трябва да си отделиш малко време, в което да присъстваш. Другият вариант е да направиш запитване по e-mail.

Ние като си кажем всичките питания от банката ни изкарват индивидуален план, в който са описани всички такси, всички вноски според лихвата, лихвата е плаваща според поредността вноска - първите години се плаща по-голяма лихва и много малка главница. След това лихвата върху главницата се променя. Също ми обясниха, че не могат да бъдат равни вноски всеки месец, защото можеш да си погасиш по всяко време кредита със собствени средства, без никакви наказателни такси и за това изчисленията са месец за месец.

Успех!

# 292
  • софия
  • Мнения: 25 459
Звънче, отпускането на кредита и определяне на % от оценката на жилището зависи от доходите и кредитното досие, което имате, така че мисля няма начин на общ план да ти кажат.

Когато ние започнахме да проучваме за ИК, отидохме на място във всяка банка, в една таблица пишат дохода, пишат къде си получаваш парите, повечето банки искат при тях да си - от това се определя и лихвата, ако не си при тях ти предлагат да направите платежно нареждане от едната банка, в която е превода на заплатата ти автоматично да се прехвърлят в сметка към банката, която отпуска кредита. Другият вариан е шефът ти да се съгласи да ти превежда в определена банка. Най-добре е да тръгнеш от банката, в която си получаваш заплатата.

Т.е. за да ти направят индивидуален план трябва да си отделиш малко време, в което да присъстваш. Другият вариант е да направиш запитване по e-mail.

Ние като си кажем всичките питания от банката ни изкарват индивидуален план, в който са описани всички такси, всички вноски според лихвата, лихвата е плаваща според поредността вноска - първите години се плаща по-голяма лихва и много малка главница. След това лихвата върху главницата се променя. Също ми обясниха, че не могат да бъдат равни вноски всеки месец, защото можеш да си погасиш по всяко време кредита със собствени средства, без никакви наказателни такси и за това изчисленията са месец за месец.

Успех!
Благодаря  Hug!
Точно, защото не искам общ план написах писмото. Не ме интересуват общите условия, които ги има и в Интернет. Искам индивидуален план и в писмото за намерения съм описала точно тези неща (доходи, месторабота, приблизителна стойност на искания кредит, други имоти и т.н.) Grinning, заедно с питанията. За това питах дали да искам да ми опишат нещо допълнително към това, което бях формулирала. Хич ме няма във финансовата част и го сътворих на обща култура.

Ходих и лично оставих писмото. В едната банка дори ми предложиха вариант да ми отпуснат потребителски кредит (на мен и мъжът ми), който ще покрие нужната сума. Но ще преценяваме и ще ви питам, когато получа предложенията от набелязаните банки.

# 293
  • Мнения: 6 993
Здравейте, към пакета с документи ни искат и удостоверение, че нямаме сключени предбрачни договори. Имате ли идея от къде се вади? За първи път чувам, че въобще съществува такъв документ. Blush

# 294
  • Мнения: 2 286
Здравейте, към пакета с документи ни искат и удостоверение, че нямаме сключени предбрачни договори. Имате ли идея от къде се вади? За първи път чувам, че въобще съществува такъв документ. Blush

 Shocked Направо ме уби! Пробвайте с писно от нотариус.

Това го предлагам, защото сега като си капарирахме ап., на продавача от общината не искаха да му напишат от кога е разведен без нотариално писно, въпреки че има бракоразводно дело. Иначе и аз за първи път чувам такова нещо да се вади Crazy

# 295
  • Мнения: 6 993
А, на мен пък съвсем лесно ми дадоха документ, че съм разведена, от общината, нищо от нотариус не са ми искали... сега ако вземат да не ми го признаят  Crazy

Намерих за предбрачния договор нещо, ако и на някой друг му потрябва :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=591471.0

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 19:23 от Еовин

# 296
  • София
  • Мнения: 795
Еовин, и ние имаме тези в списъка с документите. БИло изискване от влизането в сила на новия семеен кодекс, където предбрачния договор вече е регламентиран Simple Smile пише че се взимат от агенцията по вписвания и се води удостоверение за регистриран режим на имуществени отношения. На мен ми казаха, че трябва да го изисквам от проддавача..а е посочено като изискване към кредитоискателя...

zvanche, аз питах и за следните неща:
- кои са задължителните застраховки и кой плаща за тях. Ако си ти можеш ли да избираш застрахователя или те задължават да е при определен.
- освен превод на работна заплата и плащане на комунални услуги, някои банки имат и изискване да притежаваш кредитна карта с определен лимит от тях..като таксата по нея е обикновено промоционална за първата година ..абе като цяло още ти оскъпява задължението.
- каква е наказателната лихва при просрочие... направи ми впечатление, че имало максимален законов праг (някъде около 10%, ако не ме лъже паметта). Но в доста банки процента е текуща лихва + наказазтелна лихва и често надвишава тези 10тина процента - моля някой по-запознат, ако може да каже..

# 297
  • Мнения: 6 993
Аз навсякъде чета, че това е за съпрузи, ние не сме съпрузи Rolling Eyes Ще го измислим, ама пак...бумащини.

# 298
  • софия
  • Мнения: 25 459


zvanche, аз питах и за следните неща:
- кои са задължителните застраховки и кой плаща за тях. Ако си ти можеш ли да избираш застрахователя или те задължават да е при определен.
- освен превод на работна заплата и плащане на комунални услуги, някои банки имат и изискване да притежаваш кредитна карта с определен лимит от тях..като таксата по нея е обикновено промоционална за първата година ..абе като цяло още ти оскъпява задължението.
- каква е наказателната лихва при просрочие... направи ми впечатление, че имало максимален законов праг (някъде около 10%, ако не ме лъже паметта). Но в доста банки процента е текуща лихва + наказазтелна лихва и често надвишава тези 10тина процента - моля някой по-запознат, ако може да каже..
Hug Благодаря! Когато получа предложенията ще попитам и това Flutter (благодарение на вас ще си помислят, че съм много на "ти" с материята Embarassed, а аз съм турбо зле с цифри и сметки)

# 299
  • Мнения: 646
Здравейте, към пакета с документи ни искат и удостоверение, че нямаме сключени предбрачни договори. Имате ли идея от къде се вади? За първи път чувам, че въобще съществува такъв документ. Blush

Вади се от агенция по вписванията.

Общи условия

Активация на акаунт