Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 387
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 491
Прекалено хубаво звучи...
Дадоха ли ти СЕФ ритейл или някакъв погасителен план, в който се вижда ГПР? Размер на годишни комисионни, месечни такси, комисионни за управление?

# 421
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Здравейте! Днес ходих до ДСК и офертата, която ми дадоха е много изненадваща, поне за мен. Оказа се, че при тях нямало невъзможни неща! Строго фиксирана лихва за целия период на кредита - 6.7%. Това възможно ли е? Кандидатстване и одобрение на база служебна бележка за доход (тъй като ме осигуряват на минималната работна заплата и на 4 часа). За изготвянето на същата кредитния инспектор заяви любезно, че той ще ми каже какъв доход да впиша за да ме одобрят. Като условие постави отваряне на разплащателна сметка при тях, в която всеки месец да внасям определена сума пари и после да тегля, за да има някакво движение по сметката. Също така нямали и такса за предсрочно погасяване. Изглежда ми твърде хубаво и лесно за да е истина и да няма някоя уловка!

Не е точно така. Застраховката живот и имот, които се плащат ежегодно за чия сметка са?
Фиксираната лихва 6.7% за целия период означава, че няма фиксирана за първите 3 или 5 години, какъвто им е другия продукт и след този период друга по-висока лихва. Т.е. лихвата е еднаква за целия период, но се формира с база плюс надбавка и всъщност нямаш фиксирана лихва дори и за една година. Още след първите месец де факто може да се вдигне лихвата.

# 422
  • Мнения: 91
Не е точно така. Застраховката живот и имот, които се плащат ежегодно за чия сметка са?
Фиксираната лихва 6.7% за целия период означава, че няма фиксирана за първите 3 или 5 години, какъвто им е другия продукт и след този период друга по-висока лихва. Т.е. лихвата е еднаква за целия период, но се формира с база плюс надбавка и всъщност нямаш фиксирана лихва дори и за една година. Още след първите месец де факто може да се вдигне лихвата.

  202uu  И аз съм на същото мнение! Освен това малко ме съмнява и факта, че няма такса за предсрочно погасяване, защото поне при нас нещата стоят така: без такса за предсрочно погасявен след третата година и то със собствени средства.

# 423
  • Мнения: 8
На следващата ни среща ще отправя всичките си въпроси и като събера повече информация ще споделя. Тъй като в погасителния план, който ми дадоха никъде не е упоменато ГПР, такси и т.н.

# 424
  • Мнения: 91
rali6996 когато ние теглихме и обикаляхме по всички банки питах за месечната вноска с всичко включено в нея- застраховка живот, застраховка имот, такса за управление на кредита, вкл. ги питах и за еднократната такса за усвояване на кредита, защото консултантите имат "хубавия" навик да забравят да включат всичко това в размера на вноската ти, докато ти предлагат да се вържеш към тях, и после- хоп изненада  newsm78

# 425
  • Мнения: 491
На следващата ни среща ще отправя всичките си въпроси и като събера повече информация ще споделя. Тъй като в погасителния план, който ми дадоха никъде не е упоменато ГПР, такси и т.н.

Искай си СЕФ! Там е описано абсолютно всичко- как се формира лихвата (дали наистина е константа или е съставена от няколко компонента, или се влияе от нещо), такси, комисионни за усвояване, за управление, ГПР ( това е по-показателно от лихвата)...
Има вече и други банки без никакви такси за погасяване, така че това не е толкова съмнително.

Последна редакция: пт, 21 дек 2012, 00:35 от Цезария

# 426
  • Мнения: 8
Благодаря ви много за полезните съвети! Днес ходих да гледам жилища, тъй като искам първо това да харесам за да мога в последствие да проуча и банките при идентични условия какви оферти ще дадат.
В процеса на търсене попаднах на някои интригуващи обяви от ЧСИ. Възможна ли е покупката на такова жилище с ипотечен кредит? По сложно ли е оформянето на самата сделка?

# 427
  • Мнения: 491
Благодаря ви много за полезните съвети! Днес ходих да гледам жилища, тъй като искам първо това да харесам за да мога в последствие да проуча и банките при идентични условия какви оферти ще дадат.
В процеса на търсене попаднах на някои интригуващи обяви от ЧСИ. Възможна ли е покупката на такова жилище с ипотечен кредит? По сложно ли е оформянето на самата сделка?


Там се явяваш на публична продан и играеш на търг. Понеже обезпеченията са доста занижени, обикновено банките си изкупуват имотите, защото не им достига сума за пълното погасяване на кредита. Да, процедурата е доста по-сложна.

# 428
  • Мнения: 4 068
Офертата на ДСК е съвсем реална. Това им е нов продукт и доста добър като цяло. Застраховките обаче са за сметка на кредитополучателя. Въпреки всичко кредита не е скъп, но при тях е много тегава процедурата по кандидатстване и одобрение и чак не ми се вярва да те одобрят само на база служебна бележка и реално нисък осигурителен доход. Имам някъде и техен погасителен план за кредит от 90000 лв., но не знам как да ви го кача, за да го видите.

# 429
  • Мнения: 646
Благодаря ви много за полезните съвети! Днес ходих да гледам жилища, тъй като искам първо това да харесам за да мога в последствие да проуча и банките при идентични условия какви оферти ще дадат.
В процеса на търсене попаднах на някои интригуващи обяви от ЧСИ. Възможна ли е покупката на такова жилище с ипотечен кредит? По сложно ли е оформянето на самата сделка?


Доколко знам ПИБ дават такива кредити, но за определени ЧСИ-та. Провери в сайта им. Също можеш да се свържеш с банката, която "продава" имота.

Работата е там, че цената се дължи до седмица, след спечелването на търга.
Има риск за банката и купувача, че цената може да е платена, а някой да обжалва и да се забави въвода във владение. Също известен риск има и бъдещият "бивш" собственик да нанесе вреди по имота. За което обаче носи наказателна отговорност.


Там се явяваш на публична продан и играеш на търг. Понеже обезпеченията са доста занижени, обикновено банките си изкупуват имотите, защото не им достига сума за пълното погасяване на кредита. Да, процедурата е доста по-сложна.

Това се случва все по-рядко. Банките се напълниха с имоти, които не могат да управляват и придобиват само, когато е необходимо. "Необходимо" не включва в  себе си "пълно погасяване на кредита". Защото ако не продадат имота до 1 година, пак трябва да отчетат загуба.

# 430
  • Мнения: 491
Благодаря ви много за полезните съвети! Днес ходих да гледам жилища, тъй като искам първо това да харесам за да мога в последствие да проуча и банките при идентични условия какви оферти ще дадат.
В процеса на търсене попаднах на някои интригуващи обяви от ЧСИ. Възможна ли е покупката на такова жилище с ипотечен кредит? По сложно ли е оформянето на самата сделка?


Доколко знам ПИБ дават такива кредити, но за определени ЧСИ-та. Провери в сайта им. Също можеш да се свържеш с банката, която "продава" имота.

Работата е там, че цената се дължи до седмица, след спечелването на търга.
Има риск за банката и купувача, че цената може да е платена, а някой да обжалва и да се забави въвода във владение. Също известен риск има и бъдещият "бивш" собственик да нанесе вреди по имота. За което обаче носи наказателна отговорност.


Там се явяваш на публична продан и играеш на търг. Понеже обезпеченията са доста занижени, обикновено банките си изкупуват имотите, защото не им достига сума за пълното погасяване на кредита. Да, процедурата е доста по-сложна.

Това се случва все по-рядко. Банките се напълниха с имоти, които не могат да управляват и придобиват само, когато е необходимо. "Необходимо" не включва в  себе си "пълно погасяване на кредита". Защото ако не продадат имота до 1 година, пак трябва да отчетат загуба.


На ПИБ кредитите за закупуване на имот от ЧСИ никак не са изгодни. Например 3% комисионна управление при отпускане на кредита...  Shocked
По принцип на търга банката наддава до възможно най-голяма сума, за да се приближи максимално до дълга или до реалната цена на имота на пазара. Гони един от двата варианта. Няма изгода да вземе по-малка цена. За това най-често придобиват имота за цена "Х", след което намаляват с тази цена дълга на клиента. Така си намаляват провизиите, които се начисляват. Клиентът продължава да дължи разликата в сумата, а банката придобива имот, който по-късно продава с чиста печалба. Ако клиентът е умен, може да си намали дълга към банката с хитро участие в търга.

# 431
  • Мнения: 646
Боже Цезария, ясно ми е защо се придобива имот от банка, и  далеч не е само заради това, което си описала. Но има и други правила и коефициенти, които една банка трябва да спазва и те не позволяват банката да купува имоти безконтролно и неограниучено. Да не говорим, че една Банка няма ресурс да е и агенция за недвижими имоти. И на последно място - всяко прехвърляне е разходи - местен данък, такси-макси, ДДС понякога.

И не забравяй, че "хитрият" длъжник, който участва в търга трябва да плати 10% задатък и накрая да се окаже "печеливш" и без едни пари.

Не знабравяйте, че Банката определя цената на търга и в повечето случаи началната цена е ОК за нея. 

# 432
  • Мнения: 491
10-те % задатък може да окажат доста по-малко от сумата, на която банката ще придобие имота и съответно ще погаси от задължението. Варианти и схеми съм виждала много.
Но както и да е, няма смисъл да се коментира повече по въпроса, отклоняваме се от основната тема.
Весели празници на всички!  Tada

# 433
  • Мнения: 5 178
тинки, за да не ги мислиш банките с техните провизии, да ти кажа, че банките с много имоти отдавна си регистрираха фирми за НИ и там си ги складират на евтина цена, дори имам познати под наем в апартамент на райфайзен, пазар кво да прайш

# 434
  • Мнения: 646
Не ги мисля, не се притеснявай. Просто казвам, че не е такава евтина и далавера банката да придобие имот и да го управлява. Още повече пък на името на 3та компания. Банките (в повечето случа) изнасят в трети фирми "сложни" и големи имоти. Не единични апартаменти, за каквито е тази тема.

Ако на някой му хареса апартамент на публична продан - няма лошо да се яви и да наддава. Най-много някоя банка да ми го грабне под носа, нали така  Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт